Domů     Falešný léčitel podvedl spoustu zoufalých lidí
Falešný léčitel podvedl spoustu zoufalých lidí

Moje kamarádka musela přijít téměř o všechny úspory, aby pochopila, že člověk, ve kterého vkládala takové naděje, je jen obyčejný podvodník. A to nebylo zdaleka všechno. Růženka mu kdysi tak věřila, že doslova riskovala život.

Svou kamarádku Růženku, kterou jsem znala už od školních let, jsem měla vždy velice ráda. Proto mě velice mrzelo, když jsem ji viděla takhle ztrápenou. Jenže lék na její nemoc jsem neměla. Tady mohli pomoct jedině doktoři.

Růženka totiž onemocněla rakovinou prsu, a navzdory tomu, že se na její chorobu přišlo brzy, a měla tak velice dobrou prognózu, den ze dne ztrácela naději.

Seznámila se s podivnou ženskou

Růženka nevěřila, že se může uzdravit a doslova propadala trudnomyslnosti. Sice respektovala rady lékaře, podstoupila operaci i chemoterapii, ale žádná jiskřička života v ní nebyla. Pořád mluvila jen o smrti a mě se zdálo, že jí chce jít dobrovolně naproti.

Vše se změnilo, až když se v čekárně v nemocnici seznámila s jednou podivnou ženskou. Ta jí totiž navykládala, že zná skvělého léčitele, který dokázal uzdravit lidi mnohem nemocnější, než byla Růženka.

Byl hotový kouzelník

A hned ji také s tím na slovo vzatým „odborníkem“ seznámila. Už za pár dnů Růženka nemluvila o ničem jiném, než o Břéťovi. Byl to prý hotový kouzelník.

Už při jejich prvním setkání uhodl, že Růženka trpí nádorovým onemocněním a hned jí také vysvětlil, že za to mohou lékaři, kteří jsou spojeni s velkými farmaceutickými firmami.

Když do sebe přestane cpát ty „jedy“, které jí předepisují, má velkou šanci na uzdravení. Za svoje rady vyinkasoval od mé kamarádky úctyhodnou sumičku a nádavkem jí přihodil pytlík nějakých bylinek.

Přestala chodit na prohlídky

Mohla jsem do Růženky mluvit horem dolem, nedala si říct. Přestala chodit na pravidelné prohlídky a lila do sebe hrnky odporně smradlavého čaje.

Chápejte, já nemám nic proti léčivým bylinkám a upřímně věřím, že mnoho bylinkářů má úctyhodné znalosti, které mohou spoustě lidem pomoci. Jen jsem přesvědčená, že člověk s tak vážnou nemocí, jako má Růženka, se musí řídit radami lékaře.

V současné době se i onkologičtí pacienti uzdravují a to jen díky znalostem moderní medicíny. Jenže Růženka byla jako slepá a hluchá.

Jako kdybych mluvila do dubu

Měla jsem o svou kamarádku obrovský strach. Snažila jsem se jí vysvětlit, že klidně může pít všechny ty bylinky, které si od Břéti za drahé peníze nakoupila, ale nesmí zanedbávat svou léčbu. To jsem ale mohla rovnou mluvit do dubu a vyšlo by to nastejno.

Když jsem pochopila, že tady nic nezmůžu, začala jsem se na Břéťu nenápadně vyptávat. Chtěla jsem o něm zjistit co nejvíce možných informací.

Tvářila jsem se, jako kdyby mi konečně došlo, jak je Břéťa výjimečný a dokonce jsem si na Růžence vyprosila, že mě příště k Břéťovi vzala s sebou.

Dala mu skoro všechny své úspory

Nu, to jsem se nestačila divit. Ten slavný „léčitel“ sice bydlel v celkem nenápadném domku se zahradou, ale byl oblečen v drahém obleku a voněl luxusní kolínskou. Aby také ne, když mu Růženka za pár neurčitých rad bez řečí vyplázla pět tisíc korun.

Jak jsem brzy pochopila, rozhodně ne prvních. Moje kamarádka během krátkého času dala Břéťovi téměř všechny úspory. Když už téměř nic neměla, přestal být Břéťa tak laskavý a velkorysý.

Dokonce začal Růžence vyhrožovat, že se jí nemoc zhorší, a že bez jeho léčby brzy zemře.

Už nevěřila ve své uzdravení

Moje milá Růženka byla brzy úplně na dně. Neměla už téměř žádné peníze a nevěřila ve své uzdravení. Ani pak ale nechtěla vidět, že je Břéťa obyčejný podvodník. Bylo mi jasné, že musím jednat. Jenže u Růženčiných lékařů jsem nepochodila.

Takové pacienty, jako je moje kamarádka, prý občas zkrátka mají. Bohužel je ale nemohou k léčbě nutit, takže pak vídají jej jejich tragické konce. Ale já jsem pořád doufala, že Růženka má ještě naději. Když mi nepomohli doktoři, obrátila jsem se na policii. A světe div se, Břéťa pro ně nebyl neznámou postavou.

Podvedených byly desítky

Takových, jak byla moje kamarádka, totiž byly desítky. Nešťastní a nemocní lidé, kteří mu dali všechny peníze, jen za malou jiskřičku naděje.

Všechny je obalamutil svým suverénním jednáním, a během několika krátkých let dokázal ze svých zákazníků vylákat přes milion korun. Ve svých obětech vyvolal psychickou závislost, že mu nedokázaly odporovat, a platily jako mourovaté.

Když to kriminalisté sečetli, Břéťovi hrozilo pěkných pár let kriminálu. Bohužel, i kdyby seděl ve vězení až do skonání světa, žádné z jeho obětí by to zdraví nevrátilo. Má kamarádka ale měla nakonec přece jen štěstí.

Stala se z ní vzorná pacientka

Když si konečně dokázala přiznat, že naletěla podvodníkovi, znovu se z ní stala vzorná pacientka. Pravidelně chodila na kontroly, takže brzy věděla, že je vše na dobré cestě.

Svou nemoc ve spolupráci s lékaři porazila a už se nechtěla k událostem minulých dnů vracet. Jenže to nebylo tak jednoduché. Aby Břéťa za své činy konečně zaplatil, bylo potřeba svědectví právě takových lidí, jako byla Růženka.

Ani se nedivím, že se Růžence k soudu nechtělo, ale muselo to být. Pochopitelně jsem si doprovodila, abych jí po celou tu dobu dodávala odvahy.

Všechno zlé bylo zapomenuto

Když jsme to měly za konečně za sebou, vyrazily jsme si na dortík a vynikající kafíčko. Zatímco Břéťa musel u soudu vyslechnout rozsudek, my dvě kamarádky se školních let jsme spřádaly plány na to, kam si v létě vyrazí na dovolenou.

Jiřina T. (63), České Budějovice

Předchozí článek
Související články
21.6.2024
Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem. Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili. Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně při
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského