Domů     Zeť je mi bližší než vlastní dcera. Stydím se za ni.
Zeť je mi bližší než vlastní dcera. Stydím se za ni.

Hanka s Alešem chystali velkolepou svatbu. Chodili spolu ani ne rok, ale oba byli hrozně zamilovaní a Hanka navíc těhotná. Nebyla jsem zprvu úplně nadšená. Přeci jen byla svatba dost narychlo.

Stačili se ti dva dobře poznat? Nepovede jejich manželství k rozvodu? Ale na tyto otázky jsem si stejně nedokázala odpovědět a Hanka taky ne. „Mami, lidi spolu chodí před svatbou roky a taky se můžou rozvést.

Cítím, že Aleš je ten pravý, nech nás si to užívat,“ přesvědčovala mě. Co už, stejně je těhotná, tak ať miminko aspoň vyrůstá v úplné rodině se vším všudy. Musíme doufat a držet palce, aby jim to vydrželo, dokud je smrt nerozdělí. Aleš vypadal jako slušný kluk, tak snad jim to vyjde.

Byli jsme rozpačití

Před svatbou jsme s manželem taky poznali rodiče Aleše. Každého zvlášť, protože spolu nežijí a oba mají nové partnery. Z toho jsme byli trochu rozpačití. Jak to tak bývá – děti z rozvedených rodin mají většinou k rozvodu blíž.

Ale byli oba slušní a milí lidé a dokonce i mezi sebou vycházeli bez problémů. Doufali jsme, že Aleš se nebude nikdy rodiči inspirovat a inklinovat k rozvodu.

Pomáhali jsme

Mladým se narodila krásná dvojčata. Anežka a Alžbětka. Bylo krásné pozorovat rodinku, jak se společně starají o tu dvojitou porci štěstí. Hanka měla náročný porod, ale snažila se na něj rychle zapomenout a jen si užívat svých krásných dcer.

Jenže kolikrát mi volala na pokraji zhroucení, že holky pláčou na střídačku, Aleš je do večera v práci a ona neměla čas se ještě ani najíst.

Snažila jsem se jí pomáhat, co to šlo, brala jsem holky ven do kočárku, aby se mohla Hanka prospat a aspoň chvíli užít klidu. Stejně tak jí pomáhala i Alešova maminka. Nosily jsme jim hotové jídlo, aby se nemuseli zaobírat ještě vařením.

A když to bylo jen trochu možné, bral si Aleš aspoň den volna. Pomáhal Hance, jak mohl, my také, ale ani to nestačilo.

Změnila se

Najednou s námi Hanka moc nekomunikovala. Co bylo horší, neměla zájem ani o holky. Začala znatelně hubnout, v noci nemohla spát a přes den vylézt ani z postele. Aleš jí nosil holčičky jen na kojení a ona stále plakala a nemluvila.

Když jsme se jí ptali, co se děje, nebyla schopná odpovědět, třásla se a zvracela. Byli jsme vyděšení. Jen Aleš zachoval chladnou hlavu, zavolal lékaři a staral se o holky. Propadla se do poporodní deprese.

Ač už měla po náročném šestinedělí, ve kterém se držela zuby nehty, nashromážděné negativní pocity se musely projevit. Poporodní deprese není nic neobvyklého, ale je to velmi nepříjemné nejen pro maminku, ale celé okolí.

Léky zabraly

Dostala se k výbornému psychiatrovi, který s ní uměl bezvadně jednat. I když se s ním rozmluvila, bez léků se neobešla. Ihned jí naordinoval antidepresiva, léky na spaní i na podporu chuti k jídlu. Tím pádem musela ukončit kojení.

Než se dostala z nejhoršího a léky začaly působit, trvalo to skoro tři týdny. Aleš si musel vzít volno a stal se stoprocentně fungujícím otcem. My jsme mu s Jarkou – jeho maminkou – pomáhaly, abychom náročné období všichni zvládli.

Nejdůležitější jsou holky, aby dobře prospívaly a Hanka, aby se brzy z depresí dostala. Musela jsem v hlavě děkovat tam nahoru, že si našla tak skvělého muže jako je Aleš. Měl o ní velký strach, tak jako já, a viděla jsem, že by pro ni udělal první poslední.

Když léky zabraly, z trosečnice Hanky se najednou zase stávala šťastná maminka a manželka. Měla jsem radost, že jsem zase viděla dceru v pohodě, s úsměvem na rtech a s laskavou mateřskou náručí, která objímala své dvě princezny. Mladá rodina byla zase šťastná.

Musel ji uhranout

Když holkám byly tři roky a nastoupily do školky, Hanka se vrátila do práce. Deprese byly dávno zažehnány, už ani nebrala medikaci, holky byly úžasné a ve školce se jim moc líbilo.

Hanka se těšila do práce, že změní prostředí a nebude už řešit jen rodinu, ale také běžné pracovní věci. S Alešem vypadali jako šťastný pár. Ideální rodinný stav. Proto nechápu, jak to mohla udělat.

Pár měsíců po nástupu do zaměstnání přišla Alešovi z ničeho nic oznámit, že ho opouští. „Zamilovala jsem se. Je to tak těžké pochopit?“ oznamovala mi. Zklamala nejen Aleše, ale i mě. Prý chce podat žádost o rozvod co nejdřív.

Její kolega a zároveň nový partner Čestmír ji musel snad uhranout. Dokázala by se i vzdát holčiček. V rozhovorech s Alešem i se mnou byla chladná, jako by nechápala, co všechno pro ni její muž udělal, když jí bylo nejhůř.

Styděla jsem se za ni před zetěm i jeho matkou. A doufala jsem, že jí to za chvíli přejde, že se jí rozsvítí v hlavě a uvidí, jakou hloupost udělala. Ale to jsem se přepočítala.

Jsem ta špatná

Aleše opravdu opustila a o holky ani nechtěla bojovat. Prý si je bude brát na víkendy. Aleše jsem začala brát víc jako vlastního než Hanku. Dokonce se mi rozbrečel, chtěl ode mě pomoct. Chtěl, abych Hanku přiměla se vrátit. Jenže já to nedokázala.

Nedokázaly to ani její vlastní dcery. Počáteční obavy ze sňatku Hanky a Aleše byly na místě, ale netušila jsem, že rozvracečka bude moje dcera. Je mi Aleše moc líto. Hanku opravdu miloval a miluje stále. Věřím, že by jí vše odpustil, jen kdyby se vrátila domů.

Ale zatím to tak nevypadá. Nejenže nekomunikuje s Alešem. Přestala mluvit i se mnou, protože jsem prý na jeho straně.

Zuzana P. (57), Ústí nad Orlicí

Předchozí článek
reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče mi to měli za zlé, ale já nedbala. A měla jsem pak snahu ve všem sy
1.3.2024
Už coby malá holka jsem byla při těle. Později jsem se zařekla, že se to mým dětem nesmí nikdy stát. Ale stalo se... O tom, že nadváha není jen kosmetický problém, už asi nikdo nepochybuje. Zdravotní rizika, která s sebou nese, jsou nezpochybnitelná. I já si na pár komplikací z dětství, které jsem prožila coby tlustá holčička, dodnes pamatuji. Tloušťka mu nevadila Problémy s přetíženými k
28.2.2024
Ani jsem to nečekala, že být babičkou se mnou tak dost zamává. Užijete si s dětmi a pak má přijít ta odměna. Pořád se o tom mluví. O tom nepopsatelném pocitu dokonalého štěstí. Tak jsem se těšila, že to také prožiju. Hotová věc Neměla jsem na výběr. Najednou se narodila Anička od mé dcery Hany a Petřík od syna Pavla. Byla to hotová věc a už jsem v tom lítala. Hanka ze svého prvního dítěte
25.2.2024
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději... Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta, pro něhož r
24.2.2024
Sama jsem vyrůstala jako jedináček, takže jsem snila o velké rodině. Bohužel se mi mé přání nevyplnilo. Vyrůstala jsem v milující rodině, ale když mi byly asi tři roky a vnímala jsem, že kamarádi mají sourozence, žadonila jsem na rodičích, aby mi taky pořídili bratříčka nebo sestřičku. Netušila jsem tehdy, jak to je. Těžký začátek Až skoro v dospělosti jsem pochopila, že naši nemohli mít
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř