Domů     Zeť je mi bližší než vlastní dcera. Stydím se za ni.
Zeť je mi bližší než vlastní dcera. Stydím se za ni.

Hanka s Alešem chystali velkolepou svatbu. Chodili spolu ani ne rok, ale oba byli hrozně zamilovaní a Hanka navíc těhotná. Nebyla jsem zprvu úplně nadšená. Přeci jen byla svatba dost narychlo.

Stačili se ti dva dobře poznat? Nepovede jejich manželství k rozvodu? Ale na tyto otázky jsem si stejně nedokázala odpovědět a Hanka taky ne. „Mami, lidi spolu chodí před svatbou roky a taky se můžou rozvést.

Cítím, že Aleš je ten pravý, nech nás si to užívat,“ přesvědčovala mě. Co už, stejně je těhotná, tak ať miminko aspoň vyrůstá v úplné rodině se vším všudy. Musíme doufat a držet palce, aby jim to vydrželo, dokud je smrt nerozdělí. Aleš vypadal jako slušný kluk, tak snad jim to vyjde.

Byli jsme rozpačití

Před svatbou jsme s manželem taky poznali rodiče Aleše. Každého zvlášť, protože spolu nežijí a oba mají nové partnery. Z toho jsme byli trochu rozpačití. Jak to tak bývá – děti z rozvedených rodin mají většinou k rozvodu blíž.

Ale byli oba slušní a milí lidé a dokonce i mezi sebou vycházeli bez problémů. Doufali jsme, že Aleš se nebude nikdy rodiči inspirovat a inklinovat k rozvodu.

Pomáhali jsme

Mladým se narodila krásná dvojčata. Anežka a Alžbětka. Bylo krásné pozorovat rodinku, jak se společně starají o tu dvojitou porci štěstí. Hanka měla náročný porod, ale snažila se na něj rychle zapomenout a jen si užívat svých krásných dcer.

Jenže kolikrát mi volala na pokraji zhroucení, že holky pláčou na střídačku, Aleš je do večera v práci a ona neměla čas se ještě ani najíst.

Snažila jsem se jí pomáhat, co to šlo, brala jsem holky ven do kočárku, aby se mohla Hanka prospat a aspoň chvíli užít klidu. Stejně tak jí pomáhala i Alešova maminka. Nosily jsme jim hotové jídlo, aby se nemuseli zaobírat ještě vařením.

A když to bylo jen trochu možné, bral si Aleš aspoň den volna. Pomáhal Hance, jak mohl, my také, ale ani to nestačilo.

Změnila se

Najednou s námi Hanka moc nekomunikovala. Co bylo horší, neměla zájem ani o holky. Začala znatelně hubnout, v noci nemohla spát a přes den vylézt ani z postele. Aleš jí nosil holčičky jen na kojení a ona stále plakala a nemluvila.

Když jsme se jí ptali, co se děje, nebyla schopná odpovědět, třásla se a zvracela. Byli jsme vyděšení. Jen Aleš zachoval chladnou hlavu, zavolal lékaři a staral se o holky. Propadla se do poporodní deprese.

Ač už měla po náročném šestinedělí, ve kterém se držela zuby nehty, nashromážděné negativní pocity se musely projevit. Poporodní deprese není nic neobvyklého, ale je to velmi nepříjemné nejen pro maminku, ale celé okolí.

Léky zabraly

Dostala se k výbornému psychiatrovi, který s ní uměl bezvadně jednat. I když se s ním rozmluvila, bez léků se neobešla. Ihned jí naordinoval antidepresiva, léky na spaní i na podporu chuti k jídlu. Tím pádem musela ukončit kojení.

Než se dostala z nejhoršího a léky začaly působit, trvalo to skoro tři týdny. Aleš si musel vzít volno a stal se stoprocentně fungujícím otcem. My jsme mu s Jarkou – jeho maminkou – pomáhaly, abychom náročné období všichni zvládli.

Nejdůležitější jsou holky, aby dobře prospívaly a Hanka, aby se brzy z depresí dostala. Musela jsem v hlavě děkovat tam nahoru, že si našla tak skvělého muže jako je Aleš. Měl o ní velký strach, tak jako já, a viděla jsem, že by pro ni udělal první poslední.

Když léky zabraly, z trosečnice Hanky se najednou zase stávala šťastná maminka a manželka. Měla jsem radost, že jsem zase viděla dceru v pohodě, s úsměvem na rtech a s laskavou mateřskou náručí, která objímala své dvě princezny. Mladá rodina byla zase šťastná.

Musel ji uhranout

Když holkám byly tři roky a nastoupily do školky, Hanka se vrátila do práce. Deprese byly dávno zažehnány, už ani nebrala medikaci, holky byly úžasné a ve školce se jim moc líbilo.

Hanka se těšila do práce, že změní prostředí a nebude už řešit jen rodinu, ale také běžné pracovní věci. S Alešem vypadali jako šťastný pár. Ideální rodinný stav. Proto nechápu, jak to mohla udělat.

Pár měsíců po nástupu do zaměstnání přišla Alešovi z ničeho nic oznámit, že ho opouští. „Zamilovala jsem se. Je to tak těžké pochopit?“ oznamovala mi. Zklamala nejen Aleše, ale i mě. Prý chce podat žádost o rozvod co nejdřív.

Její kolega a zároveň nový partner Čestmír ji musel snad uhranout. Dokázala by se i vzdát holčiček. V rozhovorech s Alešem i se mnou byla chladná, jako by nechápala, co všechno pro ni její muž udělal, když jí bylo nejhůř.

Styděla jsem se za ni před zetěm i jeho matkou. A doufala jsem, že jí to za chvíli přejde, že se jí rozsvítí v hlavě a uvidí, jakou hloupost udělala. Ale to jsem se přepočítala.

Jsem ta špatná

Aleše opravdu opustila a o holky ani nechtěla bojovat. Prý si je bude brát na víkendy. Aleše jsem začala brát víc jako vlastního než Hanku. Dokonce se mi rozbrečel, chtěl ode mě pomoct. Chtěl, abych Hanku přiměla se vrátit. Jenže já to nedokázala.

Nedokázaly to ani její vlastní dcery. Počáteční obavy ze sňatku Hanky a Aleše byly na místě, ale netušila jsem, že rozvracečka bude moje dcera. Je mi Aleše moc líto. Hanku opravdu miloval a miluje stále. Věřím, že by jí vše odpustil, jen kdyby se vrátila domů.

Ale zatím to tak nevypadá. Nejenže nekomunikuje s Alešem. Přestala mluvit i se mnou, protože jsem prý na jeho straně.

Zuzana P. (57), Ústí nad Orlicí

Předchozí článek
Související články
20.7.2024
Byla jsem vymodleným dítětem. Rodiče se o mě díky tomu přehnaně báli. Museli mít o všem přehled. Dokonce jsem se díky nim málem nevdala! Rodiče měli vždycky až přehnanou potřebu mě chránit. Už ve školce máma vyváděla, když jsem domů přišla s nějakým škrábancem. Řešila s učitelkou, kdo mi to udělal a jaký k tomu měl důvod. Ve škole to bylo ještě horší. Až do sedmé třídy mě vozili do školy a větš
20.7.2024
Netoužila jsem po majetku ani drahých dovolených. Mým snem byla velká a soudržná rodina. Rodina, kde se budou mít všichni rádi a budou držet při sobě. Nakonec se mi sen splnil. Vlastně k tomu cíli byla ale dost klikatá cesta, což jsem ovšem netušila. Vdala jsem se brzy, ještě mi nebylo ani dvacet. Ale v dobách mého mládí to bylo celkem normální. Vždyť při maturitě byla skoro polovina mých spolu
19.7.2024
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou výukou jazyků, takže jsem musela dojíždět přes celé měs
17.7.2024
Nikdy bych už neudělala tu chybu, že bych dětem ručila. Málem jsme přišli o všechno. Zachránil nás v poslední chvíli přítel naší vnučky. Tatínek s maminkou se na našem domě hodně nadřeli. A stejně tak jsme museli přiložit ruku k dílu i my – jejich děti. Stále jsme dům přistavovali, zvelebovali a přikoupili i sousední pozemek, kde jsme postavili skleník, bazén a altánek. Pospolu Žili jsme
16.7.2024
Abych se mohla věnovat své kariéře, hlídaly mé jediné dítě obě babičky. Teď se mi vše vrací měrou vrchovatou. Mám už šest vnoučat! Když jsme se s Vojtou brali, bylo mi dvaatřicet a jemu o sedm let více. Oba jsme si zakládali na své kariéře, kterou jsme po vysoké pečlivě budovali. Do potomků jsme se nehrnuli a stále to odkládali – a to tak dlouho, až jsme se zmohli na jediné dítě. Bylo mi už tém
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,