Domů     Darovala jsem vnučce ledvinu
Darovala jsem vnučce ledvinu

Moje vnučka Eliška se narodila o sedm týdnů dříve, než byl plánovaný termín porodu. Vím, že Lenka si za to mohla částečně sama.

Neposlouchala lékaře, že má v těhotenství ubrat se svým oblíbeným posilováním a hlavně s kouřením, které bylo jejím těžkým zlozvykem.

Ačkoliv byla sportovkyně a sport a cigarety spolu nikdy nefungovaly, nikdy ji ani nenapadlo, že by mohla svou spotřebu cigaret omezit, natož úplně vypustit. „Mě to chutná,“ říkala mi na moje poznámky.

Někde se Lenka dočetla, že pokud nastávající maminka vždycky sportovala, není důvod, aby v tom nepokračovala. Tak tomuto sdělení slepě důvěřovala. Její lékař jí doporučil, aby zvolnila, ale neposlechla.

Od pátého měsíce jí hrozil předčasný porod a ona stejně zvedala činky, běhala na pásu a cvičila aspoň šikmé břišní svaly. Cigarety doktor zakázal úplně. Ze začátku těhotenství Lenka kouření opravdu aspoň trošku omezila na tři cigarety denně.

Postupně ale dávku zase zvyšovala, až skončila na deseti za den. Na všechno měla své odpovědi, věřila svým teoriím, které si vsugerovala a ještě měla tvrdou hlavu. Děsivá kombinace. Její přítel ji v jejích rozhodnutích podporoval. Sám byl nadšený kulturista a vášnivý kuřák.

Nedala si říct

Varovala jsem ji. „Dětem kuřaček hrozí různé komplikace! Třeba častější nemocnost, astma, srdeční vady, poruchy chování nebo větší pravděpodobnost výskytu rakoviny. To chceš?“ Apelovala jsem na Lenku dávno, aby s tím kouřením přestala.

„Rizikem kouřením je také samovolný potrat, předčasný porod nebo nízká porodní váha,“ klepala jsem si na čelo. „Copak to varování nečteš na těch krabičkách?“

Dávala jsem jí číst různé studie o škodlivosti kouření. Nic nepomáhalo. Bylo to silnější než ona. V kombinaci s její posedlostí cvičením se stalo to, čeho jsem se obávala. Miminko se narodilo ve třicátém třetím týdnu těhotenství. Malá Eliška měla 43 centimetrů a nevážila ani celé dva kilogramy.

Jako matka selhala

„Byla jsem blbá,“ proklínala se Lenka, když viděla, co způsobila. Eliška ale byla velká bojovnice, ale bohužel nezvládla sama dýchat, tak byla pět dní na dýchacích přístrojích. Pak se objevila břišní infekce, což znamenalo antibiotika na týden.

Celkem strávila čtrnáct dní v inkubátoru. Přesně za měsíc po porodu byla propuštěna domů za rodiči. Problém, který je zdržel v nemocnici, byl hlavně v kojení. Lenka se snažila, ale malá nechtěla pít, tak byla tři měsíce na odstříkaném mateřském mléce.

Eliška vypadala jako zdravé statečné miminko a všichni jsme měli velkou radost, že ji v porodnici takto vypiplali. Jen Lenku sžíralo černé svědomí. Po porodu konečně přestala kouřit. Ale propadla se do poporodní deprese, že jako matka selhala.

Myslela jen na sebe a na doktora pohlížela jako na strašáka, který ji jen děsí s možnými komplikacemi. Teď dala za pravdu jemu i mně. V porodnici totiž opravdu potvrdili, že Eliška se narodila předčasně kvůli Lenčině velké sportovní zátěži a také kvůli kouření.

Eliška se držela

Eliška těch sedm týdnů, které jí chyběly, brzy dohnala. Po třech měsících přešla na umělé mléko a přibírala jako ostatní děti. Nikdo by na ní nepoznal, že je nedonošená a jaké problémy ji po narození potkaly.

Lenka musela navštívit kvůli svým depresím psychologa, ale postupem času se i její stav zlepšoval. Všichni jsme měli radost, že nakonec všechno dobře dopadlo. Pro mě bylo největší výhrou kromě narození vnučky i to, že Lenka sekla s kouřením.

Přišly problémy

Jenomže to jsme ještě netušili, že přijdou další komplikace. Když byly Elišce dva roky, lékaři u ní jen náhodou objevili skrytou vadu ledvin. S Eliškou jsme běhali po nemocnicích na různá vyšetření, protož najednou nebyla úplně v pořádku.

Znova jsme se báli o její zdraví. Po několika týdnech nám doktoři konečně řekli krutou pravdu. Eliška má problém s ledvinou a tu bud nutné transplantovat. Celá rodina jsme okamžitě podstoupili vyšetření, které mělo zjistit, zda jsme někdo vhodným dárcem.

Jediná, u koho byla nalezena shoda a zároveň byla fyzicky schopná darovat ledvinu, jsem byla já. U Lenky lékaři zjistili, že nemá jednu ledvinu vyvinutou, ale nikdy se to nijak neprojevilo. Nebyla proto vhodnou dárkyní.

Opět začala upadat do depresí, protože dceři způsobila zdravotní problémy a ještě to nemohla ani napravit darováním vlastní ledviny. „Já jí nemůžu pomoct!“ plakala Lenka.

Já jsem samozřejmě ani na minutu neváhala. Moci zachránit jediné vnučce život je přeci dar. Řekla jsem Lence, že udělám cokoliv, abych Elišce pomohla. Lenka zase musela začít brát uklidňující léky, ale byla ráda, že aspoň já jsem schopná ledvinu darovat.

„Mami, ty jsi můj poklad,“ říkala teď mnohem častěji. Já to nepokládám za žádný hrdinský nebo velkorysý čin, ale za povinnost a věc, kterou by snad udělal pro své dítě nebo vnouče každý. Elišku pustili po týdnu a zákrok zvládla skvěle.

Den ode dne byla veselejší. Díky transplantaci vlastně nemá žádná zdravotní omezení. Teď je to půl roku od operace a po kontrole lékař Elišku prohlásil za zdravou. Lenka se zase dala dohromady a je šťastná, že všechno dobře dopadlo. Odmítám její vděk. Odměnou je mi Lenčin a Eliščin úsměv, zdraví a spokojenost.

Věra J. (53), Tábor

Související články
20.7.2024
Byla jsem vymodleným dítětem. Rodiče se o mě díky tomu přehnaně báli. Museli mít o všem přehled. Dokonce jsem se díky nim málem nevdala! Rodiče měli vždycky až přehnanou potřebu mě chránit. Už ve školce máma vyváděla, když jsem domů přišla s nějakým škrábancem. Řešila s učitelkou, kdo mi to udělal a jaký k tomu měl důvod. Ve škole to bylo ještě horší. Až do sedmé třídy mě vozili do školy a větš
20.7.2024
Netoužila jsem po majetku ani drahých dovolených. Mým snem byla velká a soudržná rodina. Rodina, kde se budou mít všichni rádi a budou držet při sobě. Nakonec se mi sen splnil. Vlastně k tomu cíli byla ale dost klikatá cesta, což jsem ovšem netušila. Vdala jsem se brzy, ještě mi nebylo ani dvacet. Ale v dobách mého mládí to bylo celkem normální. Vždyť při maturitě byla skoro polovina mých spolu
19.7.2024
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou výukou jazyků, takže jsem musela dojíždět přes celé měs
17.7.2024
Nikdy bych už neudělala tu chybu, že bych dětem ručila. Málem jsme přišli o všechno. Zachránil nás v poslední chvíli přítel naší vnučky. Tatínek s maminkou se na našem domě hodně nadřeli. A stejně tak jsme museli přiložit ruku k dílu i my – jejich děti. Stále jsme dům přistavovali, zvelebovali a přikoupili i sousední pozemek, kde jsme postavili skleník, bazén a altánek. Pospolu Žili jsme
16.7.2024
Abych se mohla věnovat své kariéře, hlídaly mé jediné dítě obě babičky. Teď se mi vše vrací měrou vrchovatou. Mám už šest vnoučat! Když jsme se s Vojtou brali, bylo mi dvaatřicet a jemu o sedm let více. Oba jsme si zakládali na své kariéře, kterou jsme po vysoké pečlivě budovali. Do potomků jsme se nehrnuli a stále to odkládali – a to tak dlouho, až jsme se zmohli na jediné dítě. Bylo mi už tém
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,