Domů     Darovala jsem vnučce ledvinu
Darovala jsem vnučce ledvinu

Moje vnučka Eliška se narodila o sedm týdnů dříve, než byl plánovaný termín porodu. Vím, že Lenka si za to mohla částečně sama.

Neposlouchala lékaře, že má v těhotenství ubrat se svým oblíbeným posilováním a hlavně s kouřením, které bylo jejím těžkým zlozvykem.

Ačkoliv byla sportovkyně a sport a cigarety spolu nikdy nefungovaly, nikdy ji ani nenapadlo, že by mohla svou spotřebu cigaret omezit, natož úplně vypustit. „Mě to chutná,“ říkala mi na moje poznámky.

Někde se Lenka dočetla, že pokud nastávající maminka vždycky sportovala, není důvod, aby v tom nepokračovala. Tak tomuto sdělení slepě důvěřovala. Její lékař jí doporučil, aby zvolnila, ale neposlechla.

Od pátého měsíce jí hrozil předčasný porod a ona stejně zvedala činky, běhala na pásu a cvičila aspoň šikmé břišní svaly. Cigarety doktor zakázal úplně. Ze začátku těhotenství Lenka kouření opravdu aspoň trošku omezila na tři cigarety denně.

Postupně ale dávku zase zvyšovala, až skončila na deseti za den. Na všechno měla své odpovědi, věřila svým teoriím, které si vsugerovala a ještě měla tvrdou hlavu. Děsivá kombinace. Její přítel ji v jejích rozhodnutích podporoval. Sám byl nadšený kulturista a vášnivý kuřák.

Nedala si říct

Varovala jsem ji. „Dětem kuřaček hrozí různé komplikace! Třeba častější nemocnost, astma, srdeční vady, poruchy chování nebo větší pravděpodobnost výskytu rakoviny. To chceš?“ Apelovala jsem na Lenku dávno, aby s tím kouřením přestala.

„Rizikem kouřením je také samovolný potrat, předčasný porod nebo nízká porodní váha,“ klepala jsem si na čelo. „Copak to varování nečteš na těch krabičkách?“

Dávala jsem jí číst různé studie o škodlivosti kouření. Nic nepomáhalo. Bylo to silnější než ona. V kombinaci s její posedlostí cvičením se stalo to, čeho jsem se obávala. Miminko se narodilo ve třicátém třetím týdnu těhotenství. Malá Eliška měla 43 centimetrů a nevážila ani celé dva kilogramy.

Jako matka selhala

„Byla jsem blbá,“ proklínala se Lenka, když viděla, co způsobila. Eliška ale byla velká bojovnice, ale bohužel nezvládla sama dýchat, tak byla pět dní na dýchacích přístrojích. Pak se objevila břišní infekce, což znamenalo antibiotika na týden.

Celkem strávila čtrnáct dní v inkubátoru. Přesně za měsíc po porodu byla propuštěna domů za rodiči. Problém, který je zdržel v nemocnici, byl hlavně v kojení. Lenka se snažila, ale malá nechtěla pít, tak byla tři měsíce na odstříkaném mateřském mléce.

Eliška vypadala jako zdravé statečné miminko a všichni jsme měli velkou radost, že ji v porodnici takto vypiplali. Jen Lenku sžíralo černé svědomí. Po porodu konečně přestala kouřit. Ale propadla se do poporodní deprese, že jako matka selhala.

Myslela jen na sebe a na doktora pohlížela jako na strašáka, který ji jen děsí s možnými komplikacemi. Teď dala za pravdu jemu i mně. V porodnici totiž opravdu potvrdili, že Eliška se narodila předčasně kvůli Lenčině velké sportovní zátěži a také kvůli kouření.

Eliška se držela

Eliška těch sedm týdnů, které jí chyběly, brzy dohnala. Po třech měsících přešla na umělé mléko a přibírala jako ostatní děti. Nikdo by na ní nepoznal, že je nedonošená a jaké problémy ji po narození potkaly.

Lenka musela navštívit kvůli svým depresím psychologa, ale postupem času se i její stav zlepšoval. Všichni jsme měli radost, že nakonec všechno dobře dopadlo. Pro mě bylo největší výhrou kromě narození vnučky i to, že Lenka sekla s kouřením.

Přišly problémy

Jenomže to jsme ještě netušili, že přijdou další komplikace. Když byly Elišce dva roky, lékaři u ní jen náhodou objevili skrytou vadu ledvin. S Eliškou jsme běhali po nemocnicích na různá vyšetření, protož najednou nebyla úplně v pořádku.

Znova jsme se báli o její zdraví. Po několika týdnech nám doktoři konečně řekli krutou pravdu. Eliška má problém s ledvinou a tu bud nutné transplantovat. Celá rodina jsme okamžitě podstoupili vyšetření, které mělo zjistit, zda jsme někdo vhodným dárcem.

Jediná, u koho byla nalezena shoda a zároveň byla fyzicky schopná darovat ledvinu, jsem byla já. U Lenky lékaři zjistili, že nemá jednu ledvinu vyvinutou, ale nikdy se to nijak neprojevilo. Nebyla proto vhodnou dárkyní.

Opět začala upadat do depresí, protože dceři způsobila zdravotní problémy a ještě to nemohla ani napravit darováním vlastní ledviny. „Já jí nemůžu pomoct!“ plakala Lenka.

Já jsem samozřejmě ani na minutu neváhala. Moci zachránit jediné vnučce život je přeci dar. Řekla jsem Lence, že udělám cokoliv, abych Elišce pomohla. Lenka zase musela začít brát uklidňující léky, ale byla ráda, že aspoň já jsem schopná ledvinu darovat.

„Mami, ty jsi můj poklad,“ říkala teď mnohem častěji. Já to nepokládám za žádný hrdinský nebo velkorysý čin, ale za povinnost a věc, kterou by snad udělal pro své dítě nebo vnouče každý. Elišku pustili po týdnu a zákrok zvládla skvěle.

Den ode dne byla veselejší. Díky transplantaci vlastně nemá žádná zdravotní omezení. Teď je to půl roku od operace a po kontrole lékař Elišku prohlásil za zdravou. Lenka se zase dala dohromady a je šťastná, že všechno dobře dopadlo. Odmítám její vděk. Odměnou je mi Lenčin a Eliščin úsměv, zdraví a spokojenost.

Věra J. (53), Tábor

reklama
Související články
5.3.2024
Syn nám v poslední době stále vyčítal, že jim se snachou vůbec nepomáháme. A myslel tím finančně! Tak jsme se plácli přes kapsu. V posledních měsících jsme slyšeli jen samé stesky: „Vůbec nevycházíme s penězi. Malý toho tolik potřebuje,“ fňukali nejčastěji. Věděli, že naše vnouče je na nás největší argument. Přitom od té doby, co se narodil, jsme jim pomáhali s hlídáním i domácností, co jen naš
1.3.2024
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče mi to měli za zlé, ale já nedbala. A měla jsem pak snahu ve všem sy
1.3.2024
Už coby malá holka jsem byla při těle. Později jsem se zařekla, že se to mým dětem nesmí nikdy stát. Ale stalo se... O tom, že nadváha není jen kosmetický problém, už asi nikdo nepochybuje. Zdravotní rizika, která s sebou nese, jsou nezpochybnitelná. I já si na pár komplikací z dětství, které jsem prožila coby tlustá holčička, dodnes pamatuji. Tloušťka mu nevadila Problémy s přetíženými k
28.2.2024
Ani jsem to nečekala, že být babičkou se mnou tak dost zamává. Užijete si s dětmi a pak má přijít ta odměna. Pořád se o tom mluví. O tom nepopsatelném pocitu dokonalého štěstí. Tak jsem se těšila, že to také prožiju. Hotová věc Neměla jsem na výběr. Najednou se narodila Anička od mé dcery Hany a Petřík od syna Pavla. Byla to hotová věc a už jsem v tom lítala. Hanka ze svého prvního dítěte
25.2.2024
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději... Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta, pro něhož r
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut