Domů     Moje žena obětovala život pro našeho syna
Moje žena obětovala život pro našeho syna

Pro Danu bylo největším štěstím, když otěhotněla. Děti milovala a po dlouhých letech marného čekání se konečně podařilo. Vzápětí ale přišla krutá rána osudu…

Seznámili jsme se v našem rodném městě. Ačkoliv jsme nebydleli daleko od sebe, desetiletý věkový rozdíl mi asi nějak zabránil, abych si jí všiml dřív. Kdo by se taky ve dvaceti díval po desetiletém žabci!

Měl jsem několik spíše krátkodobých známostí, ale ani jedna mě nezaujala natolik, abych uvažoval o společném životě. Bydlel jsme u rodičů, studoval jsem vysokou školu, pak jsem si našel slušné místo v místním podniku a můj život plynul celkem poklidně.

Až jednou v létě, když jsme se sešli s partou kamarádů na partičku kanasty, přivedla mezi nás jedna z kamarádek Danu.

Zamilovali jsme se okamžitě

Bylo mi tehdy osmadvacet a jí sladkých osmnáct. Od prvního okamžiku jsem na ní mohl oči nechat, a bylo to oboustranné.

Oba jsme byli rudí jako raci a hra ani jednomu z nás vůbec nešla, zvlášť když ostatní asi pochopili, jak se věci mají, a trochu si z nás utahovali, ale v dobrém.

Ke konci jsem si dodal odvahy, a když odcházela, nesměle jsem se zeptal, zda by se mnou šla na schůzku. Od té doby z nás byla nerozlučná dvojice. Chodili jsme spolu tři roky a já během té doby poznával, jakou má Dana neuvěřitelně milou a dobrosrdečnou povahu.

Uměla se radovat z úplných maličkostí, byla plná optimismu a života. Když jsem ji požádal o ruku a ona i její rodiče souhlasili, připadal jsem si, jako bych vyhrál v loterii.

Děti stále nepřicházely

Svatba byla poměrně skromná, ale o to víc plná lásky a štěstí. Začali jsme bydlet v jednom pokoji v domku mých rodičů a plánovali jsme si krásnou budoucnost a aspoň tři děti. Pak jsem dostal nabídku práce v krajském městě i se služebním bytem.

To bylo tenkrát ohromné terno. Jeli jsme se na byt podívat a oba jsme se radovali a těšili, jak si svůj nový domov zařídíme podle svého a já už pomalu zařizoval dětský pokojík.

Přestěhovali jsme se, Dana si našla také práci ve městě, aby nemusela dojíždět, šetřili jsme peníze a postupně byt vybavovali.

Čas běžel, byt už byl zařízený, časem jsme si mohli dovolit i pár pěkných dovolených v podnikovém rekreačním zařízení, ale pomalu jsme se začali znepokojovat, protože děti stále nepřicházely..

Absolvovali jsme i nějaká vyšetření, ale bylo nám řečeno, že jsme oba v pořádku. Prý se to někdy stává a máme se prý připravit na to, že to buď vyjde, anebo taky ne. Zvlášť Dana to nesla velmi těžce, ale přesto se stále nevzdávala naděje.

Řekla mi radostnou zprávu

Uběhlo pár dalších let. Já už se během času víceméně smířil s tím, že zůstaneme sami, ale Dana ne.

Přečetla snad všechny knihy op této problematice, zkoušela různé věci, které radii lékaři, i ty, které jí doporučovaly kamarádky, i když někdy šlo o skutečně podivné záležitosti, které z mého pohledu hraničily až s pověrami.

Zdálo se mi, že to na ni nemá dobrý vliv, bývala častěji unavená a já ji prosil, ať už těch všemožných pokusů raději zanechá, že jí to spíš škodí. Ale ona se jen smála a říkala, že jí nic není, v práci toho prý teď mají hodně a že to nic neznamená.

Pak jednoho dne přiběhla Dana domů a celá zářila štěstím: konečně čekala miminko! Nemohl jsem tomu ani uvěřit, a ona se smála a plakala zároveň. V té chvíli byla asi nejštastnější ve svém životě.

Najednou se musela posadit, jako by ji ta nečekaná radost vyčerpala. Byla úplně bledá a já o ni měl hrozný strach. Tvrdila mi ale, že to nic není, jen se jí štěstím zatočila hlava.

Trval jsem na tom, že se teď musí šetřit a určitě má zajít k doktorovi a ona mi slíbila, že nic nezanedbá. Vždyť ví, že se teď musí starat nejen o sebe, ale i o naše budoucí děťátko.

Přišla krutá rána osudu

V těhotenské poradně ji vyšetřili, ale vše se zdálo být v pořádku. Prvorodička v devětadvaceti letech byla tenkrát spíš výjimkou, tak asi vše připisovali pozdnímu těhotenství. Dana zůstala doma a společně jsme se těšili na příchod děťátka.

Když už byla v šestém měsíci, překvapila ji bolest břicha. Báli jsme se, že půjde o předčasný porod, a tak jsem ji zavezl do nemocnice. Tam ji podrobili všemožným testům a pořád se jim něco nezdálo. Nakonec jsme se dozvěděli krutou zprávu.

Dana má rakovinu prsu, a to velmi agresivního typu. Bohužel malé zatvrdliny v prsu, které objevila už na začátku těhotenství. považovala za jeho příznak a lékaři se o nich nikdy nezmínila, takže nyní už se nemoc rozšířila do uzlin a dalších orgánů.

Vzhledem k agresivitě nádoru už nebylo možné jej operovat a ozařování ani chemoterapie nepřicházely v úvahu, protože by ohrozily dítě. Dana měla vlastně jen dvě možnosti.

Buď souhlasit s ukončením těhotenství a doufat, že se její léčba podaří, nebo ji odmítnout a vydržet, než se dítě narodí. To už pro ni ale s největší pravděpodobností bude pozdě.

Její rozhodnutí bylo nezlomné

Dana se ale nerozmýšlela a okamžitě se rozhodla dítě donosit. Prosil jsem ji, aby si to ještě rozmyslela, vždyť pokud by už pak nebyla léčba možná, co si bez ní počnu, ale ona byla skálopevně rozhodnutá.

Řekla mi, že by se musela celý život stydět, kdyby musela žít s pocitem, že nedala tomu nenarozenému miminku šanci žít. Syn Vašík se narodil císařským řezem v květnu, týden po Daniných třicátých narozeninách.

V posledních týdnech už žila jen silou vůle a soustředila se pouze na to, aby vydržela až do porodu. O tři dny později zemřela.

Ještě před tím mi ale stačila říct, jak moc mě i syna miluje a že se o něj musím za každou cenu dobře starat, vždyť je to i její pokračování. A chtěla po mně slib, že mu najdu dobrou novu matku.

Slzy mi zalily oči, vůbec jsem si neuměl představit, že bych mohl žít s někým jiným než s Danou. Byla to úžasná žena.

Čas vše zahojil

Zpočátku jsem vůbec nevnímal svět okolo sebe, nevěděl jsem, jak se postarat o dítě, co budu bez milované Dany dělat a jestli vůbec budu schopen tu ztrátu unést. Naštěstí jsem měl ještě své i Daniny rodiče, kteří se společnými silami o vše potřebné postarali.

Postupně jsem se i já začal vracet do života, při kterém mě držel hlavně Vašík. V jeho očích jsem stále viděl ty Daniny, a tak jsem se nakonec vzmužil a rozhodl se, že z něj už kvůli ní vychovám dobrého člověka.

Když pak povyrostl, vyprávěl jsem mu často o tom, co se jeho mamince stalo, aby věděl, jaká to byla úžasná a odvážná žena a že ho od začátku milovala víc než vlastní život. Po několika letech jsem se seznámil s příjemnou ženou.

Začali jsme spolu žít, protože měla ráda i Vašíka. Byla chápavá, takže jí bylo jasné, že Danu nemůže nikdy nahradit, a také mi to řekla.

Ale dítě potřebuje i matku, byť náhradní, a splnil jsem tím vlastně i to, co po mně Dana v posledních dnech svého života chtěla. Dnes už jsem podruhé vdovec, ale z Vaška mám velkou radost. Vyrostl z něj báječný člověk, citlivý, ohleduplný a schopný.

A životní optimismus nejspíš zdědil po své matce. Díky němu se na stará kolena mohu radovat ze dvou krásných vnoučat.

Za Danou stále chodím na hřbitov, povídám si s ní o synovi i o vnoučatech a mám pocit, že na mě vždycky odněkud shůry šibalsky mrkne a jako by říkala: „Vidíš, dobře jsem se rozhodla!“

Václav (78), Pardubicko

reklama
Související články
9.12.2023
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli jsme si pomoci. Ale on nezlobil, byl posl
9.12.2023
Provdala jsem se za staršího, úspěšného a bohatého muže. Kvůli mně se rozvedl. Mně i dětem zajistil život v přepychu, ale já se trápím. Před více než třiceti lety jsem po vysoké nastoupila do jedné firmy jako asistentka ředitele. Práce to pro mě byla velmi zajímavá, navíc zde byla možnost postoupit časem dál v kariérním žebříčku. Život jako v bavlnce Po několika měsících jsem musela zasto
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte