Domů     Týden v horské chatě vše změnil
Týden v horské chatě vše změnil

Těšila jsem se na výlet s přáteli. Pak se ale věci zničehonic zkomplikovaly a moje pohodová dovolená nabrala zcela jiný směr.

Strašně moc jsem ho chtěla. Víc než kohokoliv jiného na světě. Nemohla jsem kvůli němu spát, trápila jsem se, odmítala se učit, na jídlo jsem neměla ani pomyšlení. Nebylo mi to však nic platné.

Michal, ten vysoký blonďák ze čtvrťáku s krásným úsměvem a hlubokýma modrýma očima, si mě vůbec nevšímal, ačkoliv jsem se ho snažila zaujmout, jak jen jsem mohla.

Mé pozvání odmítl

Jednoho dne to došlo tak daleko, že jsem sebrala veškerou odvahu a na chodbě ho oslovila – přímo před jeho spolužáky! Tvářil se trochu udiveně, ale potom moje pozvání do kina zdvořile odmítl. Byl to pro mě nejhorší den mého dosavadního života.

Z trucu jsem pak začala chodit s jiným klukem, který o mě na rozdíl od Michala zájem měl. A když potom Michal odešel ze školy, zatímco já měla před sebou ještě další dva ročníky, měla jsem za to, že už se nikdy neuvidíme.

Pozvání na hory

Uběhlo deset let. Čas mezitím zraněné srdce i pošramocenou hrdost vyléčil, přišly další lásky, tentokrát úspěšné. I když, jak se to vezme. S posledním přítelem jsem se rozešla po čtyřleté známosti, takže jsem tehdy byla zase volná.

Snažila jsem se co nejvíc nebýt sama, a proto jsem s radostí přijala nabídku jednoho spřáteleného páru, abych s nimi strávila týden v malé horské chatě, kterou vedl jeden jejich známý.

Nastaly komplikace

První den pobytu jsme strávili na sjezdovce, jenže pak došlo ke komplikaci. Otec kamarádky z toho páru měl vážný úraz, a tak se oba dva museli vrátit následujícího dne zpátky.

A protože současně s nimi odjížděl i jiný, cizí pár, který byl ubytován v druhém z pokojů, vypadalo to, že strávím následující týden na horách úplně sama. A to mě tedy moc nelákalo. Rozhodla jsem se den počkat, jestli druhý pokoj obsadí někdo jiný.

A světe div se – k mému velkému šoku se mým spolubydlícím stal právě Michal, moje středoškolská neopětovaná láska.

Týden jen ve dvou

Poznala jsem ho okamžitě, zatímco on mě ne. Měla jsem jiný účes a celkově jsem vypadala jinak, ženštěji, než tehdy na střední škole. „My dva se odněkud známe, ale nemůžu si vzpomenout,“ svraštil čelo přemýšlením, když jsme se představili.

Dozvěděla jsem se, že ho potkal podobný osud jako mě. Tenhle týden měl naplánovaný dlouho předem, jenže kamarád, se kterým si měl na lyže vyjet, musel pracovně do zahraničí. „Zdá se, že tady budeme jen my dva, snad ti to nebude vadit,“ řekl.

Já jsem se uvnitř cítila jako tenkrát v sedmnácti, ale navenek jsem nedávala nic znát. „Nějak to zvládneme. Můžeme chodit lyžovat společně,“ navrhla jsem a on souhlasil. Váhala jsem, zda a kdy mám Michalovi prozradit, kdo jsem.

Druhý večer mě pozval na večeři do nedalekého zimního střediska. Bránila jsem se rozhovorům o škole a o mládí, aby na to hned nepřišel.

Nechávala jsem ho na pochybách

Na chatě jsme samozřejmě spali každý ve svém pokoji a k Michalově cti budiž řečeno, že se nepokoušel dané situace nijak zneužít. Druhý den se k tomu, odkud bychom se mohli znát, vrátil. „Pořád mi to vrtá hlavou, Báro.

Určitě jsme se už museli někde potkat,“ přemýšlel. „Možná ano,“ přitakala jsem. „A kde?“ chtěl vědět. „Ještě chvíli zkus vzpomínat, i když to asi nemáš jednoduché,“ vybídla jsem ho.

„Nejde mi do hlavy, že bych tak sympatickou a pěknou holku prostě někde jen tak minul,“ povzdechl si, ale dál nenaléhal. Ovšem, kdykoliv na mě pak během dne pohlédl, bylo vidět, že o tom stále přemýšlí.

Konečně odhalil pravdu

Další den se zkomplikovalo počasí. Přišla hustá vánice, a tak jsme celý den museli zůstat v chatě. Povídali jsme si, dívali se ven do neproniknutelné bílé „deky“ a já se střežila vyzradit něco ze školních let. Přesto na to Michal nakonec přišel.

„Já už vím,“ najednou skoro vykřikl. „Chodila jsi do stejné školy, jen o dvě třídy níž. A jednou jsi mě pozvala do kina.“

Cítila jsem, jak se červenám a jak se mi zrychlil dech. „Ano, máš pravdu,“ přikývla jsem. Teď, když už jsem nic netajila, bylo snadné vzpomínat na oblíbené i neoblíbené profesory – i na ten můj hrozný den, kdy mě můj vytoužený idol odmítl.

Spolu už napořád

„Já osobně si nemyslím, že naše setkání tady je jen náhoda,“ prohlásil Michal. My dva jsme se určitě měli ještě potkat.“ Také jsem si to myslela, vlastně od první chvíle, kdy vstoupil do chaty.

Ten týden se nakonec stal základem pro něco, co trvá dodnes. A tak bych chtěla říct všem, kteří jsou smutní z toho, když se jim napoprvé něco nepovede, aby nevěšeli hlavu.

Věřte tomu, že dostanete od života ještě jednu příležitost, i když to bude možná až po mnoha letech.

Bára L. (51), Turnov

Související články
16.6.2024
Po letech jsem zjistila, že jsem kvůli dcerám a vnoučatům odsunula svého manžela na druhou kolej. Je ještě čas všechno napravit? Situace nebyla vůbec radostná. S manželem máme dvě dcery, moje zlatíčka. Bohužel se obě, stejně jako já, rychle vdaly a měly děti. Vždycky jsem pro ně chtěla ten nejlepší život a kariéru. Ale dobře, vybraly si tohle. Tak jsem jim chtěla pomoci, jak jen to půjde. Rozho
11.6.2024
Na muže jsem štěstí neměla, a tak jsem se spíše ze zvědavosti přihlásila na seznamku. Lásku jsem ani nehledala, ale ona si mě stejně našla. Mnoho z nás dá na první dojem a věří v lásku na první pohled. V případě mě a Tondy byl průběh seznámení, vztahu i hledání společné cesty úplně jiný. Dá se říct, že opačný. Od rozčarování a neporozumění jsme se nakonec dostali až k lásce, která stále trvá. U
11.6.2024
Bylo mi devatenáct, pracovala jsem jako sekretářka v podnikovém časopise v našem městě a těšila jsem se z vážné známosti. S Milošem jsme spolu už bydleli. Všechno nasvědčovalo tomu, že mě brzy požádá o ruku. Skutečnost, že koupil zájezd do Jugoslávie, jsem uvítala. Bylo pravděpodobné, že Miloš mě na horké pláži při západu slunce požádá o ruku. Anebo to udělá v romantické hospůdce na břehu moře.
29.5.2024
Byl máj, a tak jsem se k smrti zamilovala. Dokonce tak, že jsme s Martinem plánovali tajnou svatbu v okresním městě. Byl máj. Vidím to jako dnes: blížila jsem se k venkovskému nádraží v letních šatech. K vlaku vedla cesta vroubená rozkvetlými třešněmi. Vlak měl jen patnáct minut zpoždění, to byla taky dobrá zpráva. Když přisupěl, Martin mával z otevřeného okýnka a vesele volal: „Máš občanku?“ V
25.5.2024
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská holka, která bez problémů podojila kozu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí