Domů     Dceru jsem musela vykoupit
Dceru jsem musela vykoupit

Nový dceřin přítel se mi od prvního okamžiku nelíbil. Byl to bohatý synáček ještě bohatších rodičů. Naučil ji fetovat a odnaučil pracovat. Z jeho spárů jsem ho musela dostat za každou cenu!

Už jsem ani nedoufala, že se stanu matkou. Až na prahu čtyřicítky se mi podařilo porodit zdravou a krásnou holčičku. O dost starší manžel zářil pýchou a jeho radost nekalil ani fakt, že si všichni kolem mysleli, že je dědeček a ne otec.

„A co,“ mávnul vždycky na ty řeči rukou. Hlavně že máme naši Aničku! Na ničem jiném nezáleží!“

Našla si pochybnou partii

Já mu přizvukovala. Bohužel jsem netušila, že o něho brzy přijdu. Zemřel nečekaně na infarkt a já zůstala s naší malou sama. Nerozmazlovala jsem ji, jak by každý čekal. Vlastně jsem ani nemohla. Nebyl čas.

Anička mi musela se vším pomáhat a taky být samostatná. Neměly jsme babičky ani dědy, natož peníze na nějaké hlídání. Roky utíkaly a z Aničky se stala učitelka v hudební škole. Vystudovala konzervatoř a hudba byla pro ni vším.

Navštěvovala nejen koncerty vážné hudby, ale i všelijaké festivaly a koncerty. Na jednom takovém se seznámila s učiněným krasavcem. Vysoký černovlasý kluk, luxusně oblečený a s autem snad za milion. Koho by neokouzlil? Mně byl hned od začátku protivný.

Jakoby dával najevo, že je něco víc. Anička se mému mínění smála. Prý žárlím! „Mami, křivdíš mu. Renda není takový, jak vypadá. Je citlivý a vnímavý!“ tvrdila zamilovaně a já poznala, že s ní nehnu. Láska si prostě nedá poroučet!

Vyhodila mě z bytu

Bohužel, i ten Renda se do té mojí holky asi opravdu zamiloval. Anička se k němu nastěhovala a za mnou přišla jen občas. Stýskalo se mi a také jsem měla o ni obavy.

Ani nevím, co mě to napadlo, ale jednou jsem bez předchozího ohlášení zaťukala na dveře Rendovy luxusní garsonky. Otevřela mi Anička a vypadala hrozně. Bledá, umolousaná a jakoby mimo.

„Už jsi doma z práce?“ divila jsem se, protože jsem myslela, že na ni u Rendy počkám a pěkně si s ním o samotě popovídám. On byl ale zalezlý na gauči a spal. Na konferenčním stolku se válely nedopalky a také nějaká mouka.

Chvíli trvalo, než jsem si dala dvě a dvě dohromady. To nebyla mouka, ale drogy! Feťácké doupě! Jako z nějakého filmu. Nadechovala jsem se k výčitkám, ale dcera mě přerušila: „Mami, dej si odchod. Nic ti do toho není!“

Stala se z ní narkomanka

Se slzami v očích jsem ji poslechla. Hned na chodbě mě zastavila jejich sousedka: „Paní, víte, že vaše dcera už nechodí do práce? A taková to byla šikovná holka. Učila moji vnučku. Ta dopadla!“ Rozbrečela jsem se pláčem, který nešel zastavit.

Úplně jsem se složila! Před domem jsem si sedla na okraj chodníku. Byla jsem úplně bezmocná. Měla jsem přihlížet zkáze vlastní dcery. Měla jsem být svědkem jejího pádu na dno! Aničce jsem nemohla nic nařídit! Byla přece dospělá. Domů jsem se sotva doploužila.

Vymýšlela jsem, jak toho jejího Reného zničit. Udat. Zlikvidovat! Nic strašného pro něho nebylo dost! To on přivedl dceru tam, kde je. Udělal z ní nezaměstnanou povalečku. Feťačku a kdo ví, co ještě! Možná ji i prodává… V práci jsem se svěřila kolegyním.

Koukaly na mě, jako by to nemohla být ani pravda. Znaly Aničku odmalička a nedokázaly si představit, že je něco takového možné.

Dala jsem na radu šéfky

„Udej ho, toho grázla!“ radila mi Eva, moje nejmilejší kamarádka, ale Ilona ji oponovala: „Musela by udat i dceru!“ Hynek zase tvrdil, že mám nechat Rendu zlikvidovat. „Prosím tě, nefantazíruj. Kde najde obyčejná ženská nějakého zabijáka?“ horlila Eva.

Přítrž našim řečem udělala naše mistrová. Nepatřila k mým nejoblíbenějším, ale schopná ženská to byla. Poslouchala naši debatu mlčky a potom si dodala odvahy: „Tedy, je to jen můj názor, ale já bych toho hajzla uplatila. Určitě není tak bohatý, jak se dělá.

Dejte mu prostě peníze, aby dceru opustil!“ Mně se nakonec zdál její nápad nejlepší. Moc jsem neměla, ale kdybych zrušila veškerá svoje spoření a prodala postarší autíčko, dala bych dohromady slušnou částku.

Uplatila jsem ho

„Zkusím to. Nic jiného mi nezbývá!“ souhlasila jsem a mistrová mě soucitně pohladila po rameni. „Mohu vám i půjčit, kdybyste potřebovala!“ Nečekala na odpověď a odešla. Pár dní trvalo, než jsem se ke svým penězům dostala.

Od mistrové jsem si půjčila částku, na jakou mi ocenili auto v autobazaru. V obálce jsem měla rovných sto padesát tisíc, když jsem opět zazvonila u dveří Rendova bytu. „Koukej táhnout!“ zařval, když mě uviděl. Neposlechla jsem ho a hnala se dál.

Anička vypadala zase o něco hůř. Byla úplně mimo, ležela a nevnímala, že stojím nad ní. Renda řádil jako pominutý. Popadla jsem ho za ruku a smýkla s ním do křesla. „Koukej, mám peníze. Dám ti je, ale chci dceru zpátky. K ničemu ti není.

Tady mi podepiš smlouvu, že se k ní už nepřiblížíš a obálka je tvoje!“ řekla jsem mu důrazně a pomalu, aby mi rozuměl.

Byla na mě naštvaná

Chvíli přemýšlel a potom podepsal. Jen tak, bez řečí! Položila jsem obálku na stolek, zatřásla Aničkou a napůl spící ji odtáhla domů. Vlastně do taxíku, který nás domů odvezl. Spala snad týden, a když se vzbudila, neznaly její scény konce.

Až kopie smlouvy ji přesvědčila o Rendově charakteru. Trvalo nějakou dobu, než se vzpamatovala. Jako učitelka už pracovat nemohla, její pověst ji všude dohnala. Zaměstnala ji až moje mistrová. Z Aničky se stala uklízečka na plný úvazek!

Večer byla tak unavená, že usnula dřív, než si lehla do postele. Byla jsem šťastná, že mi můj plán vyšel! Netušila jsem, že na mě čeká překvapení. „Paní Liduško, přijďte ke mně do kanceláře!“ volala mě mistrová a já se lekla, že chce splatit dluh. Moje auto totiž ještě stálo v autobazaru a marně čekalo na kupce.

Otec přišel vyrovnat dluh

Sotva jsem strachem dýchala, ale v kanceláři stál neznámý pán. Matně mi někoho připomínal, ale vůbec jsem nevěděla koho. „Dobrý den, jsem otec Reného,“ řekl a zatvářil se omluvně. Ten jeho rozpačitý úsměv mi sebral chuť se do něho pustit.

Říct mu od plic, co je ten jeho syn zač! Udělal to, k mému překvapení, za mě. „Jdu se vám omluvit za syna. A taky vám něco vrátit. Našel jsem to i s tou podepsanou smlouvou u něho mezi jeho věcmi!“ řekl a podal mi obálku. Byly v ní moje peníze, ale jiné.

Ty původní určitě ten jeho synáček hned utratil! Nové pětitisícovky v původní obálce určitě nebyly…A tak jsem mohla mistrové hned vrátit dluh a hned odpoledne si vyzvednout milované autíčko. Skládačku, která mi auto musela zatím nahradit, jsem vrátila do sklepa!

Lída R. (62), Vsetín

Další článek
Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí