Domů     Co mi způsobila mast
Co mi způsobila mast

Na bolavou nohu jsem vyzkoušela snad všechno, včetně léčitelů a bylinkářek. Nakonec mě vyléčila mastička. Ale jinak, než jsem čekala!

Na svoje pevné zdraví jsem byla náležitě pyšná. Každou nemoc jsem pokládala za slabost, která se dá překonat! Vedla jsem k tomu i svoje děti a později i vnoučata. Ani manžel u mě se stesky nepochodil, považovala jsem ho za simulanta.

K doktorovi šel tajně, chudák. Měl cukrovku!

Na nemoci jsem nevěřila

„Omlouvám se ti, ale myslela jsem to dobře!“ kála jsem se, když si vážil krajíček chleba a k tomu tvaroh k večeři. Já si pěkně debužírovala a on jen mlsně koukal.

Moje pýcha už asi byla nesnesitelná, protože jednou ráno jsem se z ničeho nic probudila se strašnými bolestmi v noze. Nemohla jsem se na ni vůbec postavit.

„Já ti dám, potvůrko zlobivá!“ promluvila jsem ke svojí končetině a schválně jsem si vyšla na dlouho procházku. Abych tu bolest přemohla! Ale nepodařilo se mi to a navíc se mi udělala dost ošklivá vyrážka na lýtku. Vlastně úplně šeredná!

Vypadala jsem jako prašivá…„Mami, neblázni, musíš k lékaři!“ domlouval mi syn a manžel jen tiše přikyvoval. Věděl už dopředu, že je se mnou marné pořízení.

Manžela jsem trápila

Snacha mi přinesla nějakou drahou mastičku z lékárny a potom nějakou pleťovou vodu na akné. Prý pomáhá na všechno! No, asi nemusím říkat, že mi ty preparáty moc dobře neudělaly. Boláky jsem musela obvazovat a celý den protrpěla.

V noci jsem bolestí nemohla spát! Vrhla jsme se do čtení všelijakých bylinkářských knih a dokonce se objednala k léčiteli. „Máte nějaké dluhy z minulých životů. Musíte se postit!“ poradil a já kvůli němu týden hladověla.

Z pití kopřivové šťávy mi bylo tak zle, že jsem většinu dne proležela. Napravit to měla až návštěva bylinkářky. Vezl mě za ní manžel. Na cestě jsme strávili mnoho hodin. Já měla zavázanou nohu a horečku.

On, slabý z té svojí cukrovky, vybavený několika krabičkami přesně odváženého jídla. „To jsme dopadli, viď. Měli bychom si užívat a přitom jen přežíváme.

Takhle to přece nejde!“ kroutil hlavou nešťastně manžel a mě teprve v tuhle chvíli napadlo, jak je nešťastný.

Bylinky mi nepomohly

„To si nezasloužil, za všechno hezké, co pro mě v životě udělal!“ Umínila jsem si, že se musím vyléčit stůj co stůj. Od bylinkářky jsme si vezla celou tašku namíchaných čajů. A také tablet, co sama lisovala.

Těšila jsem se, že tentokrát mi něco pomůže, ale nepomohlo. V noci mě napadlo prohledat starý kufr po mojí babičce. Měl v něm být starý sešit s recepty. Vlastně se mi o něm zdálo. Jako malá jsem si v něm zvědavě listovala.

Ale tehdy mě zajímaly spíš babiččiny recepty na domácí cukrátka a také čokoládu. Kufr jsem našla na půdě, notně zaprášený a ztrouchnivělý. „Tady je!“ zaradovala jsem se, když na mě, pod porcelánovým podnosem, vykouknul vybledlý, světle modrý sešitek.

Nedočkavě jsem zalistovala a konečně našla, co hledala. Recept na starodávnou mast! Babička nám s ní kdysi mazala odřená kolena a sobě bolavá záda. Byla to mast snad úplně na všechno!

S kyslíkem na obličeji

Ještě nebylo ráno a já už stála u sporáku. Čerstvě nařezané vrbové proutí, dubová kůra, pampelišky a sádlo. Nějaké koření a citron. Všechno jsem to sesbírala a natrhala potmě, jen s baterkou v ruce. Mastička hezky voněla a příjemně hřála.

Ještě teplou jsme si ji nedočkavě natřela na bolavé lýtko! Únavou jsem v křesle usnula. Byla jsem z toho nočního dobrodružství úplně vyčerpaná. Ještě, že mě nepřistihnul manžel. Spal ve vedlejším pokoji a neměl o mém konání ani potuchy.

Vzbudil mě až nějaký šramot. Nade mnou stál nějaký cizí chlap v červené bundě a na ústa mi nadával náhubek. Byla to kyslíková maska! „Co se děje?“ chtěla jsem se zeptat, ale nemohla jsem. Proud kyslíku mě úplně ochromil. Nemohla jsem ani polknout, natož mluvit!

Mast mě zachránila

Nechápala jsem, co se děje. Všechno jsem měla jako v mlze. Manžel mě pohladil po hlavě: „Neboj, oni tě dají do pořádku!“ Nikdo mi nic nevysvětlil, nikdo se se mnou nebavil.

V každé ruce jsem měla zapíchnutou infusi a nohu zakrytou nějakým stříbrným kusem staniolu. Připadala jsem si jako válečný invalida! „Málem jste nám umřela na otravu krve! Ta mast vám během chvilky vyžrala kus kůže i se svalem!

„Co jste si to způsobila, vy nevíte, že existují nemocnice?“ zeptal se mě dost naštvaně pan doktor a dodal: „Měla jste opravdu namále!“ Moc jsem se zastyděla. Přidělala jsem všem tolik práce! Jen kvůli svojí paličatosti. Potom mě něco napadlo.

To díky té starodávné mastičce jsem se dostala do nemocnice. Do správných rukou! Nebýt jí, kdo ví, jak dlouho bych ještě trpěla. A tak mě vlastně ta záhadná mastička vyléčila. Ale úplně jinak, než jsem předpokládala!

Antonie B. (71), Kopřivnice

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem, co bylo zřejmé na první pohled. Přítel si ze mě udělal kampeličku a kamarádka mě utvrzovala v domnění, že je správné mu pomáhat. Nikdy jsem nepatřila k nějakým kráskám, za kterými by se muži na ulici otáčeli. Patřila jsem spíš k takovým těm nenápadným dívkám, kterých si vůbec nikdo nevšimne. Příliš jsem si to nebrala, ale samozřejmě jsem i já toužila po lásce a partnerovi. Byl
25.2.2024
S manželem nám to klape. V jednom se ale neshodneme – kde strávíme dovolenou. Sedět v kempu už nechci. Pojedu k moři, ať s ním, nebo bez něho! I po třiceti letech jsme s manželem stále skvělý pár. Umíme se domluvit na všem. I na tom, kam vyrazíme na víkend. Je pravda, že máme v některých směrech rozdílné názory, vždy se ale snažíme dělat kompromisy. Já s ním zajdu občas na hokej nebo na fotb
22.2.2024
Narodila jsem se rodičům až po čtyřicítce. Dnes se to možná zdá normální, ale tehdy bývali lidé v tomto věku mnohdy už prarodiči. Byla jsem vytoužené dítě, protože po smrti mého bratra nemohla moje máma dlouho přijít do jiného stavu. Po té tragické události na tom byla psychicky velmi dlouho špatně. Když jsem se narodila já, byl to pro ně nový a šťastný start. A tak mě rozmazlovali. Nejenže jse
22.2.2024
Poznaly jsme se, když se Jitka přistěhovala k nám do města a učitelka ve škole ji posadila vedle mě. Bylo nám dvanáct a brzy jsme se staly nejlepšími kamarádkami. Po základce jsme se obě dostaly na střední ekonomku. Teprve pak se naše cesty rozdělily. Jitka se brzy vdala a já odešla do Prahy na vysokou. Léta ubíhala, vdala jsem se a dlouho zůstávala doma s dětmi. Pak přišel rozvod a já se musel
21.2.2024
Když jsem zjistila, jaký Petr je, rozešla jsem se s ním. Řekla jsem si, že mi nestojí za to, abych kvůli němu uronila byť jen jednu slzu. Můj ex přítel nebyl moc dobrý člověk. Bohužel jsem to zjistila až po dvou letech. Přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem sundala růžové brýle. Dva roky jsem byla zamilovaná a nevšímala si varovných signálů, neposlouchala jsem okolí. Viděla jsem jenom svého pří
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Po bříšku už ani stopy!
nasehvezdy.cz
Po bříšku už ani stopy!
Je to sotva pár týdnů, co se moderátorka Eva Perkausová (29) stala maminkou druhého synka Ariana, a už se postavila před fotoaparát! Oblékla jen kalhoty, podprsenku, perlový náhrdelník – a všem vyraz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
epochaplus.cz
Podvodník ve velkém: Muž, který prodal Tádž Mahál
„Pojď sem, prcku, tady máš taky stovku, ať si jednou osladíš život.“ směje se hledaný podvodník Mitileš v rodné vesnici na malého chlapce. Nemusí mít strach, že ho tu někdo udá. Pro sousedy je hrdina, i když jednoho z nich kdysi okradl. Dneska se jí a pije na něj. Skutečným jménem je vlastně Mitileš Kumar
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
enigmaplus.cz
Skutečné zombie: Jsou dílem černé magie?
Hrozivé oživlé mrtvoly vylézající z hrobů a pojídající lidské maso. Takový obrázek vyvstane v mysli většině lidí, když uslyší slovo zombie. Většina se domnívá, že jde jen o filmový výmysl. Jenže lidé
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
21stoleti.cz
Bakterie, které z plastů vyrábějí materiál podobný pavoučímu hedvábí
Polyethylen, respektive výrobky z něj, jako jsou plastové tašky, láhve a obaly na potraviny, je největším přispěvatelem k celosvětovému znečištění planety plasty. Navíc je v přírodě prakticky nerozlož
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
Ze syna jsem udělala sobce
skutecnepribehy.cz
Ze syna jsem udělala sobce
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče
Silná přitažlivost s bývalým
nasehvezdy.cz
Silná přitažlivost s bývalým
Nová posila seriálu ZOO Jana Bernášková (42) má až podezřele blízko ke svému bývalému muži, režisérovi Davidu Drábkovi (53). Byl to právě jejich vztah, z něhož čerpala ve své knize Jak přežít svého mu
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
epochanacestach.cz
Hrad Skuhrov: Dřevěná věž nad kamenným hradem
Z kamenného hradu přežily staletí jen některé obvodové zdi, ale Skuhrov už si dávno za kámen našel náhradu. Když se dnes řekne Skuhrov, mnohem více pomyslíme na jiný materiál – na dřevo. S tím umí Skuhrov doslova čarovat. Nevíme sice úplně přesně, kdy hrad Skuhrov na ostrožně nad pravým břehem říčky Bělé vzniknul, ale nebudeme daleko od
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř