Domů     Co mi způsobila mast
Co mi způsobila mast

Na bolavou nohu jsem vyzkoušela snad všechno, včetně léčitelů a bylinkářek. Nakonec mě vyléčila mastička. Ale jinak, než jsem čekala!

Na svoje pevné zdraví jsem byla náležitě pyšná. Každou nemoc jsem pokládala za slabost, která se dá překonat! Vedla jsem k tomu i svoje děti a později i vnoučata. Ani manžel u mě se stesky nepochodil, považovala jsem ho za simulanta.

K doktorovi šel tajně, chudák. Měl cukrovku!

Na nemoci jsem nevěřila

„Omlouvám se ti, ale myslela jsem to dobře!“ kála jsem se, když si vážil krajíček chleba a k tomu tvaroh k večeři. Já si pěkně debužírovala a on jen mlsně koukal.

Moje pýcha už asi byla nesnesitelná, protože jednou ráno jsem se z ničeho nic probudila se strašnými bolestmi v noze. Nemohla jsem se na ni vůbec postavit.

„Já ti dám, potvůrko zlobivá!“ promluvila jsem ke svojí končetině a schválně jsem si vyšla na dlouho procházku. Abych tu bolest přemohla! Ale nepodařilo se mi to a navíc se mi udělala dost ošklivá vyrážka na lýtku. Vlastně úplně šeredná!

Vypadala jsem jako prašivá…„Mami, neblázni, musíš k lékaři!“ domlouval mi syn a manžel jen tiše přikyvoval. Věděl už dopředu, že je se mnou marné pořízení.

Manžela jsem trápila

Snacha mi přinesla nějakou drahou mastičku z lékárny a potom nějakou pleťovou vodu na akné. Prý pomáhá na všechno! No, asi nemusím říkat, že mi ty preparáty moc dobře neudělaly. Boláky jsem musela obvazovat a celý den protrpěla.

V noci jsem bolestí nemohla spát! Vrhla jsme se do čtení všelijakých bylinkářských knih a dokonce se objednala k léčiteli. „Máte nějaké dluhy z minulých životů. Musíte se postit!“ poradil a já kvůli němu týden hladověla.

Z pití kopřivové šťávy mi bylo tak zle, že jsem většinu dne proležela. Napravit to měla až návštěva bylinkářky. Vezl mě za ní manžel. Na cestě jsme strávili mnoho hodin. Já měla zavázanou nohu a horečku.

On, slabý z té svojí cukrovky, vybavený několika krabičkami přesně odváženého jídla. „To jsme dopadli, viď. Měli bychom si užívat a přitom jen přežíváme.

Takhle to přece nejde!“ kroutil hlavou nešťastně manžel a mě teprve v tuhle chvíli napadlo, jak je nešťastný.

Bylinky mi nepomohly

„To si nezasloužil, za všechno hezké, co pro mě v životě udělal!“ Umínila jsem si, že se musím vyléčit stůj co stůj. Od bylinkářky jsme si vezla celou tašku namíchaných čajů. A také tablet, co sama lisovala.

Těšila jsem se, že tentokrát mi něco pomůže, ale nepomohlo. V noci mě napadlo prohledat starý kufr po mojí babičce. Měl v něm být starý sešit s recepty. Vlastně se mi o něm zdálo. Jako malá jsem si v něm zvědavě listovala.

Ale tehdy mě zajímaly spíš babiččiny recepty na domácí cukrátka a také čokoládu. Kufr jsem našla na půdě, notně zaprášený a ztrouchnivělý. „Tady je!“ zaradovala jsem se, když na mě, pod porcelánovým podnosem, vykouknul vybledlý, světle modrý sešitek.

Nedočkavě jsem zalistovala a konečně našla, co hledala. Recept na starodávnou mast! Babička nám s ní kdysi mazala odřená kolena a sobě bolavá záda. Byla to mast snad úplně na všechno!

S kyslíkem na obličeji

Ještě nebylo ráno a já už stála u sporáku. Čerstvě nařezané vrbové proutí, dubová kůra, pampelišky a sádlo. Nějaké koření a citron. Všechno jsem to sesbírala a natrhala potmě, jen s baterkou v ruce. Mastička hezky voněla a příjemně hřála.

Ještě teplou jsme si ji nedočkavě natřela na bolavé lýtko! Únavou jsem v křesle usnula. Byla jsem z toho nočního dobrodružství úplně vyčerpaná. Ještě, že mě nepřistihnul manžel. Spal ve vedlejším pokoji a neměl o mém konání ani potuchy.

Vzbudil mě až nějaký šramot. Nade mnou stál nějaký cizí chlap v červené bundě a na ústa mi nadával náhubek. Byla to kyslíková maska! „Co se děje?“ chtěla jsem se zeptat, ale nemohla jsem. Proud kyslíku mě úplně ochromil. Nemohla jsem ani polknout, natož mluvit!

Mast mě zachránila

Nechápala jsem, co se děje. Všechno jsem měla jako v mlze. Manžel mě pohladil po hlavě: „Neboj, oni tě dají do pořádku!“ Nikdo mi nic nevysvětlil, nikdo se se mnou nebavil.

V každé ruce jsem měla zapíchnutou infusi a nohu zakrytou nějakým stříbrným kusem staniolu. Připadala jsem si jako válečný invalida! „Málem jste nám umřela na otravu krve! Ta mast vám během chvilky vyžrala kus kůže i se svalem!

„Co jste si to způsobila, vy nevíte, že existují nemocnice?“ zeptal se mě dost naštvaně pan doktor a dodal: „Měla jste opravdu namále!“ Moc jsem se zastyděla. Přidělala jsem všem tolik práce! Jen kvůli svojí paličatosti. Potom mě něco napadlo.

To díky té starodávné mastičce jsem se dostala do nemocnice. Do správných rukou! Nebýt jí, kdo ví, jak dlouho bych ještě trpěla. A tak mě vlastně ta záhadná mastička vyléčila. Ale úplně jinak, než jsem předpokládala!

Antonie B. (71), Kopřivnice

Předchozí článek
Další článek
Související články
23.7.2024
Bála jsem se, že se mi hroutí manželství. Manžel byl tak zaneprázdněný, že jsme se skoro nevídali. A tak jsem si vyšla na víno se sousedem Jardou... Děti vyletěly z hnízda. V té době jsem se cítila pod psa, a nejen kvůli tomu. Připadalo mi, jako bychom s manželem najednou ztratili společnou řeč. Po práci často zamířil na fotbal, trénoval dorost. V úterý, ve čtvrtek a někdy i v pátek se vracíval
18.7.2024
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom u
17.7.2024
Nedokážu se smířit s tím, že pokrok letí kupředu, zatímco já stárnu a nikam se neposouvám. Toužím být moderní babička a udělám pro to cokoli! Byla jsem vždycky nakloněná všemu novému a nebránila se technickým vymoženostem. Proto mě trápilo, že se neumím poprat s chytrými mobily. Počítač s internetem jsem sice doma měla, ale jediné, co jsem zvládala, bylo posílat maily. To bylo málo! Asi před pě
16.7.2024
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu! Budeme si samy péct cukroví, dělat zmrzlinov
14.7.2024
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let, když jsem stála před oltářem a slíbila jsem
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Italská  královna – Sardinie
nejsemsama.cz
Italská královna – Sardinie
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na