Tajně sleduji na internetu svou vnučku

Total
19
Shares

Děláme si starost o dvanáctiletou Klárku, která začala nahrávat osobní videa na sociální sítě. Nechtěli jsme jí to zakázat, radši jsem počítač zvládla a hraji si na třináctiletou.

Klárka, stejně jako její kamarádky, miluje brouzdání po internetu a neustále si něco ťuká na počítači nebo chytrém telefonu, který si vyprosila od rodičů za dobré vysvědčení. Mluvili s ní několikrát o nebezpečí internetu, že nikdy neví, kdo je na druhé straně obrazovky. Klárčin notebook je permanentně zaparkovaný v obýváku, aby byl pod stálým dohledem.

Porušila pravidla?

Dceru nelibě překvapilo, když zahlédla před půl rokem Klárku stříhat na počítači video se sebou samou. Z vnučky vypadlo, že si založila účet na sociální síti a nahrává tam svá videa o všem možném, po vzoru známých blogerek. O těch si běžela dcera s manželem honem něco vyhledat, protože vůbec netušili, o čem jejich dítě mluví. Vynadali Klárce za to, že jim o videích neřekla dopředu a neporadila se. Vnučka tvrdí, že není naivka a ve videích nikde není naše adresa, celý dům ani žádné osobní věci. Na druhou stranu ale točí ve svém pokojíčku a pouští tak do svého soukromí stovky lidí. Dcera najednou nevěděla, jak se k natáčení Klárky postavit. Dcera ani zeť nechtějí být přehnaně přísní, ale nemůže podobná prezentace na internetu přitáhnout k vnučce pochybná individua?

Cítím se jako za mlada

Navštívila jsem dceru své kamarádky, která je psycholožka, a ptala se na její názor. Ona byla optimistická. Vkládání videí na internet je prý u mladých dívek oblíbené a nejspíš se tomu věnuje mnoho dceřiných kamarádek. Riziko, že se na ně bude dívat někdo jiný než okruh kamarádek dcery, ale samozřejmě existuje. Důležité prý je, kam ta videa vkládá a je dobré se s Klárou domluvit, aby nám řekla, pokud by jí někdo psal nevhodné vzkazy nebo pokud by se chtěla s někým sejít. A tak jsem dostala nápad. Tajně se učím na internetu. I přes počáteční nejasnosti a nechápající mozek, jsem se už dopracovala k tomu, že jsem si zřídila vlastní facebook a zaktivovala další sociální sítě. Vymyslela jsem si jméno, fotky si hledám na zahraničních serverech a bezplatných fotobankách, je mi třináct, žiju úžasně vtipný život, a počet mých přátel roste. Svou vnučku mám mezi přáteli pěkně pod dohledem a vím tak o všem, co se na všech sítích, které používá, šustne.

Alžběta (65), Brno

Také se vám může líbit

Tchyně na zabití

Psala se raná devadesátá léta a mně se všechno dařilo. S Patrikem jsme plánovali společné bydlení a co se kariéry týká, nabídla mi velká zahraniční firma mimořádně zajímavou práci. Její…
Zobrazit

Zakázaná láska

„Pro krásu se musí trpět,“ říkali mi doma. Já jsem ale pochopila, že pro lásku se trápíme daleko víc. Byla jsem vychovávána maminkou a tetou. V naší rodině nebyli muži.…
Zobrazit