Tajně sleduji na internetu svou vnučku

Total
2
Shares

Děláme si starost o dvanáctiletou Klárku, která začala nahrávat osobní videa na sociální sítě. Nechtěli jsme jí to zakázat, radši jsem počítač zvládla a hraji si na třináctiletou.

Klárka, stejně jako její kamarádky, miluje brouzdání po internetu a neustále si něco ťuká na počítači nebo chytrém telefonu, který si vyprosila od rodičů za dobré vysvědčení. Mluvili s ní několikrát o nebezpečí internetu, že nikdy neví, kdo je na druhé straně obrazovky. Klárčin notebook je permanentně zaparkovaný v obýváku, aby byl pod stálým dohledem.

Porušila pravidla?

Dceru nelibě překvapilo, když zahlédla před půl rokem Klárku stříhat na počítači video se sebou samou. Z vnučky vypadlo, že si založila účet na sociální síti a nahrává tam svá videa o všem možném, po vzoru známých blogerek. O těch si běžela dcera s manželem honem něco vyhledat, protože vůbec netušili, o čem jejich dítě mluví. Vynadali Klárce za to, že jim o videích neřekla dopředu a neporadila se. Vnučka tvrdí, že není naivka a ve videích nikde není naše adresa, celý dům ani žádné osobní věci. Na druhou stranu ale točí ve svém pokojíčku a pouští tak do svého soukromí stovky lidí. Dcera najednou nevěděla, jak se k natáčení Klárky postavit. Dcera ani zeť nechtějí být přehnaně přísní, ale nemůže podobná prezentace na internetu přitáhnout k vnučce pochybná individua?

Cítím se jako za mlada

Navštívila jsem dceru své kamarádky, která je psycholožka, a ptala se na její názor. Ona byla optimistická. Vkládání videí na internet je prý u mladých dívek oblíbené a nejspíš se tomu věnuje mnoho dceřiných kamarádek. Riziko, že se na ně bude dívat někdo jiný než okruh kamarádek dcery, ale samozřejmě existuje. Důležité prý je, kam ta videa vkládá a je dobré se s Klárou domluvit, aby nám řekla, pokud by jí někdo psal nevhodné vzkazy nebo pokud by se chtěla s někým sejít. A tak jsem dostala nápad. Tajně se učím na internetu. I přes počáteční nejasnosti a nechápající mozek, jsem se už dopracovala k tomu, že jsem si zřídila vlastní facebook a zaktivovala další sociální sítě. Vymyslela jsem si jméno, fotky si hledám na zahraničních serverech a bezplatných fotobankách, je mi třináct, žiju úžasně vtipný život, a počet mých přátel roste. Svou vnučku mám mezi přáteli pěkně pod dohledem a vím tak o všem, co se na všech sítích, které používá, šustne.

Alžběta (65), Brno

Také se vám může líbit