Domů     Vysněnou práci mi znechutil agresivní zločinec
Vysněnou práci mi znechutil agresivní zločinec

Od dětství jsem měla jasno, čím chci být. Asistovat při operacích jako sálová sestra! Nemocnice se ale pro mě během několika minut stala noční můrou.

Na rozdíl od spolužaček jsem měla od nejútlejšího dětství jasno, čím chci v životě být. Toužila jsem pomáhat, starat se, pečovat a hlavně zachraňovat – proto jsem po základní škole směrovala na střední zdravotnickou školu.

Mí rodiče doufali, že budu pokračovat ve studiích na vysoké škole a stanu se lékařkou, já jsem ale takové ambice neměla. Byla jsem spokojená jako zdravotní sestra. A protože jsem chtěla pomáhat skutečně hodně, bylo mým cílem pracovat na operačním sále.

Práce mě bavila a měla jsem na ni nejspíš talent a dostatek dalších předpokladů, tak se mé přání brzy naplnilo. Pracovala jsem v nemocnici mnoho let, už dávno jsem nebyla nejmladší, založila jsem si rodinu a porodila dvě děti.

V práci jsem si vytvořila okruh dobrých přátel a byla šťastná. Představa, že bych své pracovní místo opustila, byla pro mě nepředstavitelná.

A přesto se stalo něco, co zapříčinilo, že jsem svou práci nejenže opustila, ale měla z ní dokonce panickou hrůzu a navždycky noční můru a fóbii. Ten den k nám přivezli akutní případ. Byl to vězeň, který spolykal nějaké předměty.

Šest lidí ho neudrželo

Bylo to tak akutní, že jsme hráli o každou vteřinu. Ochranka, která toho člověka přivezla, musela zůstat před dveřmi, na operační sál nemohla. Nikdo z nás netušil, jakou sílu ten člověk má a jak se ukázalo, byl navíc pod vlivem drog.

Jak se k nim ve vězení dostal, nebyl problém nás na sále. To, co se rozpoutalo před operací, bylo pekelné. Všichni, kdo jsme tam v tu chvíli byli, lékaři, sestry, zdravotní bratři, jsme toho šílence museli držet. Bylo nás šest a i tak to bylo náročné.

Všechny nás pokousal, poškrábal a pořezal. Trvalo nekonečně dlouho, než se toho člověka podařilo uspat. Byl nepřirozeně odolný a nepříčetný.

Je neuvěřitelné, že jsme se po tom všem dokázali vybičovat k tomu, abychom se zcela klidně a svědomitě vypořádali s operací. Člověk se zkrátka dokáže v takových chvílích vyburcovat k neuvěřitelným výkonům. Po operaci to ale dolehlo.

Roztřásla se mi nejen kolena, ale cítila jsem závrať a podivné chvění celého těla. Třásly se mi i ruce. A nebyla jsem v tom sama. Ačkoliv se snažili všichni být velkými profesionály, na všech zanechala tato operace šrám na duši.

I pan profesor, ač si držel svůj vyrovnaný výraz, byl rozladěn. Netušila jsem tehdy, jak drtivě na mě tato událost zapůsobí.

Bála jsem se vstoupit na sál

Potíže udeřily až posléze. Nejprve se dostavily nepříjemné sny, ze kterých jsem se probouzela s bušícím srdcem. Přecházela jsem po bytě a vysedávala v křesle, než se mi podařilo zase zabrat. Do práce jsem se najednou netěšila.

Na své přátele a kolegy ano, ale ve chvíli, kdy jsem měla vstoupit do sálu, se mi sevřel žaludek. Nemohla jsem se nadechnout, rozmlžilo se mi vidění a nemohla jsem se soustředit na práci. Nebyla jsem schopná vnímat pokyny a dostatečně rychle reagovat.

Při prudším nebo rychlejším pohybu kohokoliv na sále jsem se lekla, srdce se mi rozbušilo a krev se mi nahrnula do hlavy. Bála jsem se, že dostanu infarkt. Ty návaly byly silné a mé stavy nenormální, až jsem začala pochybovat o tom, zda nejsem nemocná.

Nemohla jsem uvěřit tomu, že by něčeho takového byla schopna psychika. Začalo mi tikat levé víčko a občas jsem slyšela věci, které neexistovaly.

Stávala jsem se bláznem?

Už si toho všimli i kolegové, že nejsem na sále ve své kůži. Několikrát jsem se operaci vyhnula. Chvíli to tolerovali a snažili se mi pomoct a zastoupit mě. Ale můj stav se nelepšil.

Došlo to tak daleko, že se mi před vstupem do sálu podlomila kolena a já málem omdlela. V tu chvíli se už rozhodli kolegové sami. Musím na vyšetření. A tak začal oběh po nejrůznějších oddělení a vyšetření.

Všichni přemýšleli se mnou, jaká ohavná choroba mě mohla napadnout. Všechna vyšetření byla ale v pořádku. Moje tělo bylo zdravé. A tak si mě jednoho dnes našla naše psycholožka. Seděla přede mnou a začala si se mnou povídat.

Doporučila mi dovolenou, sednout s dětmi na kola a jezdit od rána do večera po krásných českých krajinách. To abych večer padla únavou a spala tvrdě a beze snů.

Nemohla jsem uvěřit tomu, že za těmi děsivými projevy a zdravotními problémy vězí jen a jen psychika. Bylo tomu ale tak!

Odešla jsem do jiné branže

Dovolená na kolech mi pomohla. Ovšem nebylo to řešení mého psychického problému. Jakmile jsem se vrátila do nemocnice, potíže se okamžitě vrátily. Rozhodla jsem se tedy odejít. A to nejen z prostředí, ale zcela od své profese, kterou jsem tak milovala.

Nastoupila jsem u známé v květinářství. Začala jsem se zajímat o rostliny, kterým jsem do té doby vůbec nerozuměla. Dokonce jsem začala studovat večerně zahradnickou školu. Nová práce mi přinášela klid a pohlazení na duši.

S moji známou, která se postupně stala mou nejlepší kamarádkou, jsme si pořídily krámek nejen s květinami a drobnými suvenýry, ale také s čajovnou. Jak čas šel, rozšířili jsme její činnost o kurzy aranžování a besedy o bylinkách a lidovém léčitelství.

Jako zdravotní sestra, která měla k alternativní léčbě vyhraněný názor, jsem najednou začala poznávat jinou sféru. Setkávala jsem se s různými léčiteli, homeopaty, bylinkáři – a s nimi vedla diskuse. A to mě donutilo o těchto terapiích přemýšlet.

Ta změna mi otevřela oči

Zpětně si po letech říkám, že se to tehdy muselo stát. Začala jsem se postupně věnovat józe a homeopatii. Díky svému vzdělání ve zdravotnictví jsem dokázala tyto dva zdánlivě protichůdné světy spojovat a pomáhat lidem.

S každým dalším človíčkem, kterému jsem poradila a on se svých zdravotních problémů zbavil nebo se mu zmírnily, jsem začala chápat, že se plní můj sen, který jsem v dětství měla. Pomáhat lidem, pečovat o ně a zachraňovat.

Zákazníci se k nám začali stahovat jako do bájné Mekky. A protože jsem stále udržovala své krásné vztahy s bývalými kolegy v nemocnici, začala jsem alternativní metody a různé terapie zlehka šířit i mezi ně.

Někteří lékaři a sestry zůstali sice dále skeptičtí, ale našlo se několik těch, kteří projevili zvědavost a dokonce zájem. Našla jsem svoje místo. O takovém úspěchu se mi – ani v těch nejodvážnějších dětských představách – nikdy nesnilo.

Vrátila jsem se na místo činu

Svoji fóbii z operačního sálu, kam jsem už nikdy nechtěla vstoupit, jsem nakonec překonala. Dceru skolila nemoc, objevil se jí nádor na mozku. Dcery problém vyžadovat rychlý zásah – operaci.

Byla jsem u ní každou možnou chvilku a rozhodla se jí doprovodit až na sál. Zamrazilo mě, když jsem zjistila, že to je přesně ten, na kterém se před lety odehrálo drama, které si životem nesu. Seděla jsem před sálem ponořená do svých myšlenek a meditací.

Byla jsem klidná a vyrovnaná. Žádné nepříjemné pocity jsem neměla. Operace se vydařila a moje dcera se z problémů dostala. K regeneraci jejích sil a celkové rekonvalescenci jistě pomohly i moje rady a léčivé lektvary.

Takový strach o dítě bych už znovu zažít nechtěla. Díky tomuto problému jsem se ale dozvěděla, že jsem se své fóbie, která mi rozežírala duši, zbavila. Nevím, jestli pomohl čas, nebo jsem se s problémem vyrovnala díky józe, kterou praktikuji už deset let.

Ke své práci sálové sestry se samozřejmě už nikdy nevrátím. Věřím ale tomu, že bych dnes zase dokázala nastoupit v operačním sále na své místo.

Alena (59), Praha

reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem, co bylo zřejmé na první pohled. Přítel si ze mě udělal kampeličku a kamarádka mě utvrzovala v domnění, že je správné mu pomáhat. Nikdy jsem nepatřila k nějakým kráskám, za kterými by se muži na ulici otáčeli. Patřila jsem spíš k takovým těm nenápadným dívkám, kterých si vůbec nikdo nevšimne. Příliš jsem si to nebrala, ale samozřejmě jsem i já toužila po lásce a partnerovi. Byl
25.2.2024
S manželem nám to klape. V jednom se ale neshodneme – kde strávíme dovolenou. Sedět v kempu už nechci. Pojedu k moři, ať s ním, nebo bez něho! I po třiceti letech jsme s manželem stále skvělý pár. Umíme se domluvit na všem. I na tom, kam vyrazíme na víkend. Je pravda, že máme v některých směrech rozdílné názory, vždy se ale snažíme dělat kompromisy. Já s ním zajdu občas na hokej nebo na fotb
22.2.2024
Narodila jsem se rodičům až po čtyřicítce. Dnes se to možná zdá normální, ale tehdy bývali lidé v tomto věku mnohdy už prarodiči. Byla jsem vytoužené dítě, protože po smrti mého bratra nemohla moje máma dlouho přijít do jiného stavu. Po té tragické události na tom byla psychicky velmi dlouho špatně. Když jsem se narodila já, byl to pro ně nový a šťastný start. A tak mě rozmazlovali. Nejenže jse
22.2.2024
Poznaly jsme se, když se Jitka přistěhovala k nám do města a učitelka ve škole ji posadila vedle mě. Bylo nám dvanáct a brzy jsme se staly nejlepšími kamarádkami. Po základce jsme se obě dostaly na střední ekonomku. Teprve pak se naše cesty rozdělily. Jitka se brzy vdala a já odešla do Prahy na vysokou. Léta ubíhala, vdala jsem se a dlouho zůstávala doma s dětmi. Pak přišel rozvod a já se musel
21.2.2024
Když jsem zjistila, jaký Petr je, rozešla jsem se s ním. Řekla jsem si, že mi nestojí za to, abych kvůli němu uronila byť jen jednu slzu. Můj ex přítel nebyl moc dobrý člověk. Bohužel jsem to zjistila až po dvou letech. Přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem sundala růžové brýle. Dva roky jsem byla zamilovaná a nevšímala si varovných signálů, neposlouchala jsem okolí. Viděla jsem jenom svého pří
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Deprese jí znovu ničí život
nasehvezdy.cz
Deprese jí znovu ničí život
Ačkoli si herečka ze seriálu Ulice Anna Fixová (39) myslela, že se jí deprese do života nevrátí, bohužel se spletla. Nedávno sdílela na sociálních sítích, že si znovu musela říct o pomoct lékařům. Z
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
epochaplus.cz
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské