Domů     Se sousedem se provokujeme
Se sousedem se provokujeme

Svérázný soused mi začal dělat naschvály. Prý jen tak, aby byla zábava! Oplatila jsem mu stejně a rozjel se kolotoč, který nešel zastavit. Až jedna obrovská událost dokázal vše změnit. Naše svatba!

Bydlení v obrovském paneláku skýtá mnohá překvapení. Nemyslím jen sousedy, kteří se střídali v bytech čím dál rychleji. Mám na mysli i úplně jiné, zdánlivě nesouvisející události. Například, člověk se nikdy nenudil. Stále bylo co pozorovat!

Na sousedy jsem měla štěstí

Také jsem nemusela nikde nic shánět. U tolika sousedů se našlo všechno, co jsem potřebovala a někdy i víc. Bydleli tu řemeslníci, opraváři i učitelé. Děti měli kamarády, mohly sportovat před domem na hřišti.

Maminky si vzájemně pohlídaly ratolesti a my starší zase radostně vozily kočárky. Občas někdo někoho svezl na nákup a občas jsme si vyměňovaly s ženskými nejen recepty, ale rovnou celé plechy buchet nebo koláčů.

Proč péct jen jeden, když se dají udělat rovnou dva nebo klidně i pět? Oplátkou jsem dostala šišku knedlíku nebo pár vajec od domácích slepiček. Jeden ze sousedů jich totiž měl šest v dětském pokoji! My ostatní se obávali zápachu, ale zbytečně.

Slepičky byly celkem čistotné a soused po nich denně uklízel. Vajíčka měl čisťoučká, jako malovaná. Jejich chuti se nemohlo nic vyrovnat.

Přistěhoval se pěkný švihák

Vyhrožoval, že si pořídí do vany pašíka, ale to naštěstí myslel jen z legrace, aby nás trochu popíchnul. „Už jste viděla toho nového pána ze shora?“ zeptala se mě jedna ze sousedek zvědavě.

Než jsem se stačila přiznat, že o nikom novém nevím, pokračovala skoro nadšeně: „Je moc sympatický. Myslím, že se k nám do domu bude hodit! Taky je samý vtip!“ Byla jsem na toho přistěhovalce zvědavá. Popadla jsem čerstvě upečený štrúdl a šla ho přivítat.

Hned mi padnul do oka! Byl to švihák. Takový ten typ, co si nenechá nic líbit, ale s každým umí vyjít. Alespoň jsem si to tehdy myslela. Já mu asi moc sympatický nebyla: „No, děkuji za štrúdl, ale co za to budete chtít? Informace o sobě nepodávám! Budu si hrát na tajemného…“ řekl skoro drze a přibouchnul mi dveře před nosem.

Dělali jsme si malé naschvály

Ráno jsem našla přede dveřmi kytku růží. Šla jsem mu poděkovat, ale on na mě koukal nechápavě. Prý mi nic neposlal, asi jsem se spletla! Nevěřila jsem mu a tak mu, na oplátku, hodila do schránky los.

Zalepila jsem ho do obálky a připsala k němu, aby si setřel výhru! Byl to jen takový ten obyčejný za dvacku. Myslela jsem, že mu dělá radost! Neuplynulo ani pár hodin a už tu byla odpověď. Polovina výhry! Pytel těžký minimálně kilogram a v něm samé koruny.

Na něm špendlíkem připíchnutý vzkaz: „Něco si kupte. Třeba kožich!“ Měla jsem se smát, ale naštvalo mě to. Ten chlap si ze mě dělá vyloženě blázny! To nemohu jen tak nechat… Sedla jsem k internetu a jen tak prohlížela všechny stránky, co mi naskočily.

Hledala jsem inspiraci. Nějaký malý trest pro souseda.

Bála jsem se, co mi poslal

Nakonec mě napadlo, že mu pozvu maséra. Nabízel služby přímo doma. Lehátko si nosil složené přes rameno a vypadal dost od rány, podle fotografie. „To je ono! Pěkně drzouna polechtá po páteři!“ těšila jsem se škodolibě a bez váhání zaplatila pět stovek.

Za tu legraci mi to stálo! Jenže, odplata na sebe nenechala dlouho čekat. „Balíček pro paní Esmeraldu!“ ozvalo se za dveřmi. Pošťák mi strkal do ruky jakousi krabici a nechtěl si nechat vymluvit, že nejsem Esmeralda, ale jen Eva. „E jako E, to máte jedno.

Hlavně že souhlasí adresa!“ mávnul rukou a byl pryč. Ani diškreci jsem mu nestihla dát! S malou dušičkou jsem krabici otevřela. Už by mě snad nepřekvapila ani nějaká podomácku vyrobená bomba!

Za odměnu dostal pusu

Místo trhaviny na mě čekaly šaty. Divadelní kostým Esmeraldy! Velikost mi pasovala tak jsem se do šatů ze zvědavosti oblékla. Jakoby měl soused nějaký radar, protože mi zavolal do okna: „Tak co, jsou vám?“ Vykoukla jsem a nestačila se divit.

Soused stál pod oknem v kostýmu Quasimoda. Dokonce ani hrb mu nechyběl! Tentokrát jsem dokázala jeho vtip ocenit. Seběhla jsem dolů a dala tomu filutovi pusu.

Jen na tvář, samozřejmě… No, teď už jsme jako ti hrdinové z románu od Viktora Huga, co?“ zeptal se potěšeně a sevřel mě v náručí. Najednou mi bylo tak dobře!

Na svatbu nám nikdo nepřišel

Ani mě nenapadlo, že se vlastně neznáme. Vůbec nic jsem o sousedovi nevěděla! Vlastně ani jak se jmenuje, protože cedulka na zvonku i dveřích byla stále prázdná. Bylo mi to jedno. Toužila jsem po jediném. Aby už mě nikdy nepustil!

Po chvíli se mě, jakoby nic, zeptal: „A co kdybychom se, Evičko, vzali? Klapalo by nám to báječně, co říkáš!“ Ani jsem ho nenapomenula, že mi tyká. Přece nebudu hrbáčovi nadávat! A tak jsme se vzali. Sousedé mysleli, že je to nějaký vtip. Na svatbu nepřišli.

Ale když dostali výslužku, uvěřili. Na svatební cestu jsme jeli do Paříže. Podívat se na hrob slavného spisovatele. To on přece za všechno mohl! Kdyby nenapsal román, kdo ví, zda by byla nějaká svatba…

Eva T. (64 let), Liberec

Předchozí článek
Další článek
Související články
23.7.2024
Bála jsem se, že se mi hroutí manželství. Manžel byl tak zaneprázdněný, že jsme se skoro nevídali. A tak jsem si vyšla na víno se sousedem Jardou... Děti vyletěly z hnízda. V té době jsem se cítila pod psa, a nejen kvůli tomu. Připadalo mi, jako bychom s manželem najednou ztratili společnou řeč. Po práci často zamířil na fotbal, trénoval dorost. V úterý, ve čtvrtek a někdy i v pátek se vracíval
18.7.2024
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom u
17.7.2024
Nedokážu se smířit s tím, že pokrok letí kupředu, zatímco já stárnu a nikam se neposouvám. Toužím být moderní babička a udělám pro to cokoli! Byla jsem vždycky nakloněná všemu novému a nebránila se technickým vymoženostem. Proto mě trápilo, že se neumím poprat s chytrými mobily. Počítač s internetem jsem sice doma měla, ale jediné, co jsem zvládala, bylo posílat maily. To bylo málo! Asi před pě
16.7.2024
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu! Budeme si samy péct cukroví, dělat zmrzlinov
14.7.2024
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let, když jsem stála před oltářem a slíbila jsem
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Průsečík barev a designu
rezidenceonline.cz
Průsečík barev a designu
Interiér tak trochu extravagantního domu navrhla velmi kreativní designérka, jež hledala inspiraci v barvitém životním příběhu investorského páru, a vytvořila tak svěží a moderní platformu pro život uprostřed přírody. V městečku Itupeva v srdci brazilského státu São Paulo stojí rezidence, jež je více než jen obyčejným obydlím; je to místo setkávání velké rodiny, zasahující do
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
nasehvezdy.cz
Léta, kdy Charlie Sheen užíval drogy, se mu nakonec pořádně vymstila
Charlie Sheen (58) si slávu užíval plnými doušky. Alkohol tekl proudem a bez drog a sexu nedokázal ani fungovat. Jednoho dne ale všechno zčistajasna skončilo – z úst lékařů si vyslechl, že je HIV pozi
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
historyplus.cz
Japonská kapitulace: Císařův projev propašovali z paláce v koši s prádlem
Pučisté v čele s majorem Kendžim Hatanakou horečně prohledávají Hirohitův císařský palác v Tokiu. Nemohou nalézt vytoužený úlovek a v nitru jindy zdvořilých Japonců už to pořádně vře. Půlnoc se zatím překulila do nového dne, kdy jejich vládce přizná světu hořkou válečnou porážku.   Na obloze nad japonskou Hirošimou se 6. srpna 1945 objevuje mohutný hřib.
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
iluxus.cz
Nebeské menu bude možné ochutnat na nové adrese
Zážitkově gastronomická atrakce Večeře v oblacích patří k podzimní Praze stejně jako Karlův most či Pražský hrad. Nejen tyto dominanty české metropole si můžete při obědě či večeři prohlédnout z nevše
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
tisicereceptu.cz
Jemně pikantní thajská polévka s kokosovým mlékem
Je pikantní, velmi jemná a odráží se v ní hned několik výrazných chutí. Suroviny 1 –2 kachní prsíčka 1  l zeleninového vývaru 1 balení rýžových nudlí 1 cm zázvoru 2 plechovky kokosového mlék
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
21stoleti.cz
Poušť Atacama, nejsušší místo na planetě, rozkvetla uprostřed zimy
Atacama se nachází v Jižní Americe, táhne se tisíc kilometrů podél Pacifiku od jižní hranice Peru po centrální část Chile. Prší zde jen velice zřídka, dle měření v jejím středu mezi roky 1570 až 1971
Italská  královna – Sardinie
nejsemsama.cz
Italská královna – Sardinie
Pokud plánujete dovolenou, kdy si dopřejete plážovou zahálku, pak je pro vás Sardinie ideál­ní. Téměř 2000 km dlouhé pobřeží, fantasticky čisté moře a také zajímavé zbarvení písku od bílé až po zlatou či růžovou. Budete se tu cítit jako v ráji Na čtyři desítky sardinských pláží se pyšní oceněním Modrá vlajka. Nejkrásnější pláž Sardinie je
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
enigmaplus.cz
Hřbitovní záhada: Vesnici děsí živí mrtví!
Na vesnickém hřbitově v San Bernardu v Kolumbii se už několik desítek let pohřbení nebožtíci sami od sebe mumifikují. Vědci si přitom marně lámou hlavu, co se to děje. Činí tak jeden nebožtík po druhé
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
epochanacestach.cz
Tajemná Macocha: Proč přitahuje sebevrahy?
Rozdíl teploty je značný. Zatímco venku zuří horké léto, při vstupu do jeskynního systému se výrazně ochlazuje. Ve vzduchu je vlhkost, dno jeskyně tvoří vodní hladina. Pohled ze stometrové hloubky propasti Macocha je neskutečný a nádherný. A mrazivý, když si uvědomíme, že tělo sebevraha dopadne na dno během pouhých čtyř vteřin. Píše se rok 1723.
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
epochalnisvet.cz
Geny, hormony, nebo sex: Proč plešatíme?
Každý den člověku vypadne asi 100 vlasů. Mezi 100 000 zbývajícími je to celkem zanedbatelná ztráta. Řídnoucí ohon nebo první spálenina pokožky hlavy sluncem ale může signalizovat, že něco je v nepořádku. Zcela bez povšimnutí může dotyčný přijít až o 50 procent své kštice, než si uvědomí nesporný fakt: Začíná plešatět.   Muži se jí
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
skutecnepribehy.cz
Když potkám toho pravého, poznám to okamžitě
Zatvrdila jsem se a řekla si, že si už do života žádného chlapa nepustím. Potom jsem našla přede dveřmi kytici lučního kvítí. Všechno začalo tak, že jsem napochodovala ve Štěchovicích na parník. Doprovázel mě můj tehdejší kluk, a musela bych se hluboce zamyslet, abych si vzpomněla, jak se jmenoval. Měla jsem jich fůry. Byly to však samé
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
epochaplus.cz
Domácnosti i firmy pod náporem hackerů! Braňte se!
Počítače dnes používáme k mnoha transakcím od objednávání k jídla přes nákupy v obchodech až po ovládání bankovního účtu. Přitom jejich zabezpečení řada z nás věnuje menší pozornost než výběru zámku ke vchodovým dveřím a pojištění bytu. Zloději jsou však vždy napřed a již před dlouhou dobou se přesunuli i na internet. Vybílit kreditní kartu, kterou používáte k nákupům na