Manžel se v poslední době změnil. Bývá často zamyšlený. Večer chodí později domů, říká, že byl ve veřejné knihovně. Tam ale nikdy dřív nechodil.

Samozřejmě mě napadlo to, co by na mysli vytanulo asi každé jiné ženě: Nemá on Jarouš nakonec ženskou? A není to třeba knihovnice? Jsme spolu přes třicet let, vychovali jsme dvě děti, ty se už postavily na vlastní nohy, a tak leda řešíme, kdo poseká naši nekonečnou zahradu, kam jít na výlet nebo co uvařit na neděli k obědu. A teď Jarouš s hlavou někde v nebesích!

Zeměpisné knihy

Nedalo mi to a prohlídla jsem si zblízka ty knihy, co nosí z knihovny a noří do nich ten svůj velký obrýlený nos. Dobytí Mexika, průvodce Londýnem, Přírodní divy světa. Že by si namluvil učitelku zeměpisu?

Slavila jsem narozeniny

Blížily se moje narozeniny, ale obligátní sondování, jestli chci raději parfém nebo kabelku, nikde. Místo toho zamluvený stůl v thajské restauraci za rohem. Objednala jsem si kachní salát s thajskými bylinkami a jako dezert lepivou rýži s mangem, Jarouš lososa na kari. Když si servírka zapsala naši objednávku a odešla, napjatě jsem čekala, jak je to s tou šarmantní knihovnicí.

Naplánoval cestu

„Jdeš za pár měsíců do penze, Ančo, a víš, že já už můžu taky skončit,“ začal s nesmělým úsměvem. „Tak jsem si řekl, co kdybychom spolu vyrazili na cestu kolem světa?“ Vytřeštila jsem oči: „To ale musí stát nejmíň milion!“ A můj manžel, celý život povoláním účetní, mi začal vysvětlovat, že když se dobře vyberou spoje a letiště, a když sousedovi konečně prodáme ten kus zahrady, co ho chce, máme na to. Navíc mi k narozeninám Jarouš koupil los a bude ho kupovat každý týden. Když vyhrajeme, tak přidáme do plánu další země, když ne, můžeme třeba uskutečnit jen část té velké cesty.

Jenom já a on

Viděla jsem, jak je tou myšlenkou nadšený, a došlo mi, že je to vlastně báječný nápad. Odteď budeme plánovat spolu. A je krásné, že pro mého muže neexistuje žádná šarmantní knihovnice a že vím, co mu nadělí Ježíšek – hodně velký kufr.

Anna K. (64), Brno

Také se vám může líbit