Manželovi jsem odpustila, že mě podváděl

Total
3
Shares

Vzala jsem si svoji první lásku. Chodit jsme spolu s Alešem začali už na střední škole. Stal se z nás nerozlučný pár, který jen tak něco nemohlo rozdělit.

Chtěla jsem mít dvě děti, napřed syna a potom dceru, a to se nám také povedlo. O to hůř mě pak ranilo, když jsem se jednoho dne, po více než třiceti letech manželství, dozvěděla zdrcující zprávu. Jednoho dne přišel Aleš domů z práce hodně pozdě. Viděla jsem na něm, že se něco stalo. Byl jako přešlý mrazem. Myslela jsem si, že má nějaké problémy v zaměstnání, nebylo by to poprvé. Jeho šéf patřil k těm neschopným a dosazeným typům, co se po druhých vozí kvůli svým vlastním chybám. Tentokrát ale o nic pracovního nešlo…

Nechápala jsem, co se přihodilo

Manžel si nalil panáka, posadil se ke stolu a řekl mi, ať se také posadím. Pak se na mě podíval pohledem, který nevěstil nic dobrého. Aleš mi nejprve řekl, že se stalo něco vážného člověku, který pro něho hodně znamenal. V duchu jsem probrala všechny jeho kamarády. Jako společenský a přátelský typ jich měl můj manžel dost. Mohla jsem si jen domýšlet o koho se jedná, protože mi manžel neprozradil nic bližšího. Nechápala jsem proč. Vždycky jsme si všechno přece říkali. Trochu jsem se urazila a také mě to mrzelo. S Alešem ale nebyla žádná řeč. A nezměnilo se to ani v následujících dnech. Pokud ano, tak spíše k horšímu.

Setrvávala jsem v nejistotě

Byla jsem z toho opravdu zmatená, nečekala bych to po tolika letech spokojeného vztahu. Tušila jsem, že je za tím něco nepříjemného, ale nedokázala jsem si představit, o co se jedná. Až za několik dnů, které jsem prožívala ve zvláštní nejistotě, mě manžel požádal, jestli bychom si mohli o něčem promluvit. Řekl mi současně, že pochopí a bude respektovat cokoli, co pak udělám nebo řeknu. To už jsem se začala bát.

Navázal vztah s bývalou kolegyní

Aleš mi začal vyprávět příběh, který se dlouhá léta odehrával za mými zády. Tajně udržoval vztah s jednou bývalou kolegyní. Ta ho před několika roky vyhledala s prosbou o pomoc, která se týkala pracovních záležitostí v jejím novém zaměstnání. Mirka, jak se jmenovala, ho pozvala k sobě domů a tam se pak málem zhroutila, když se mu svěřila se svým životem. Byla osamělá, bezdětná a nic se jí v životě nedařilo. Spíše z lítosti než z jakéhokoli jiného důvodu se s ní Aleš začal scházet. Stali se z nich milenci a Mirka byla na jejich občasných schůzkách závislá. Aleš měl výčitky svědomí, ale nedokázal se z toho začarovaného kruhu dostat. Chtěl se mi svěřit hned po první nevěře. Měl však obavy jak z mojí reakce, tak z toho, co by bylo dál s Mirkou, která by si zákonitě myslela, že ji jen využil.

Podlehla vážné nemoci

Poslouchala jsem, co mi manžel říká a v duchu jsem se snažila ovládat. Pořád jsem si říkala, že se mi to celé jen zdá, že to přece nemůže být pravda. Připadala jsem si samozřejmě podvedená a zraněná. Ještě to ale nebyl konec vyprávění. Aleš pokračoval a prozradil, že před dvěma lety ten tajný vztah ukončila sama Mirka. Řekla mu tehdy, že si našla někoho jiného. Teď se ale dozvěděl, že ve skutečnosti jí v té době lékaři našli závažné onemocnění a před týdnem zemřela. Na závěr mi manžel řekl, že pochopí, když se s ním budu chtít rozejít.

Vzala jsem si čas na přemýšlení

Nereagovala jsem nijak afektovaně, v tu chvíli jsem vůbec nebyla schopná přemýšlet. Alešovi jsem řekla, že si to všechno musím nechat projít hlavou. Vzala jsem si několik dní na rozmyšlenou. Samozřejmě jsem se z toho potají vybrečela, jakmile jsem byla chvíli sama. Pak jsem si promítala celý náš dosavadní život. Vzpomínala jsem na ty společné roky, které byly plné štěstí, lásky a radosti. Svého muže jsem za tu dobu velice dobře znala, a proto mu věřila, že mi všechno vylíčil přesně tak, jak se to stalo a jak to cítil. Nakonec jsem dospěla k závěru, že Alešovi jeho dlouhodobou nevěru odpustím. Už to bylo stejně pryč, a co se stalo se už změnit nedalo. Navíc jsem svého muže stále milovala a věděla jsem, že i on má rád mě.

Jsme spolu, i když se mnohé změnilo

Vím, že pro někoho to může být nepochopitelné, ale já jsem vnímala, že v tom nebyl zlý úmysl ani snaha někomu ublížit nebo někoho či něčeho využít. Navíc mi Aleš nemusel nic říct, protože Mirka už byla na onom světě, a já bych se pravdu nikdy nedozvěděla. On ale uznal za vhodné a férové mě s celou situací seznámit. Tím si získal můj obdiv a úctu. Skutečností ale je, že od té doby už nemáme stejný vztah, jaký jsme měli předtím. Jakési odcizení a pochyby z mé strany stále přetrvávají. Jsme ale dál spolu a naše manželství funguje.

Vendula T. (53), Znojmo

Také se vám může líbit