Domů     Styděla jsem se za svou vnučku!
Styděla jsem se za svou vnučku!

Každého člověka zabolí, když vidí svého potomka na dně. Co ale dělat, když vaše milovaná vnučka dělá společnici na jednu noc?

Už je to dávno, kdy mi můj syn nadšeně volal z porodnice: „Máme dvojčátka!“ Dvě krásné, zdravé holčičky. Snacha je pojmenovala Zuzana a Lucie. Neustále nám všem přinášely radost, obě rostly do krásy a já byla hrdá babička.

Ačkoliv jedna jako by té druhé z oka vypadla, jejich povahy se postupem let začaly velmi lišit. Zuzanka byla učenlivá, pilná a pečlivá. Neustále byla uzavřená ve svém světě, milovala knížky a jejím přáním bylo stát se úspěšnou lékařkou.

Lucinka byla vždycky moje malá princezna. Našla zálibu převážně ve špercích, módě a kosmetice. Ráda se obklopovala krásnými věcmi a pečovala o svůj vzhled.

Také měla svůj svět, ten byl však později plný zlatých pozlátek, drahých aut, luxusního oblečení a cestování.

Šla si tvrdě za svým

Každá však našla jinou cestu. Zuzana, která ve svých osmnácti letech nijak neřešila svůj vzhled, neustále pročítala knihy a snila o lékařské fakultě.

Lucie se rozhodla opustit střední školu, začala pracovat, během pár měsíců opustila svůj domov a našla si svojí garsoniéru. Syn se snachou nebyli z jejího rozhodnutí nadšení, nicméně znali její tvrdohlavost, tak jí ponechali osobní svobodu v rozhodnutí.

Lucie si užívala své volnosti. Kupovala stále nové a nové věci, nejen do svého městského bytečku, ale hlavně sobě. Byla to velmi náročná slečna, a tak jí později přestaly stačit peníze v zaměstnání.

Rozhodla se tedy jít za svým snem tvrději, jejím cílem byla naprostá finanční nezávislost a život v přepychu.

Práce jí nebavila

Hledala nejjednodušší cestu, jak si vydělat velké množství peněz. Lucinka se nám, své rodině, stálé méně ozývala, byla údajně velmi časově vytížená.

Jediný, s kým vedla plnohodnotný vztah, byla její jediná, téměř na vlas stejná sestra, která ale působila vedle své sestry jako šedá myška. Přes svoje velké vnitřní rozdíly si děvčata dobře rozuměla.

Zuzka byla stále úspěšnější, její studijní výsledky byly ohromné. Zato Lucie byla pro nás tajemství. Neměli jsem o ní téměř žádné zprávy, jen jsme někdy zaslechli něco málo od její sestry. Zdálo se, že i Lucce se daří.

Zuzanka mi ukazovala fotky, které Lucinka přidávala na sociální sítě. Bylo jí všude plno.

Nosila na sobě drahé, značkové oblečení, fotografovala si nové úlovky v parfumérii, chodila ke kadeřníkovi téměř obden, obcházela prestižní podniky a po nocích navštěvovala taneční kluby a podniky.

Vypadala velmi šťastně a úspěšně a byla neustále obklopena muži. Nerozuměla jsem, kde tak mladá holka bere tolik peněz a stále se vyptávala Zuzanky, co dělá za zaměstnání. Zuzka se však nikdy neměla k odpovědi.

V sestře měla oporu

Jak už to tak bývá, informace, a hlavně ty nepříznivé, se roznášejí rychlostí světla. Tak u mě jednou zazvonil telefon. Zvedla jsem příchozí hovor a moje snacha mi rozechvělým hlasem řekla.

,,Naše Lucinka dělá prostitutku“, vyhrkla ze sebe po několika nesrozumitelných, uplakaných větách. Nejdříve jsem si neuvědomovala sílu a význam předané myšlenky, později se mi to ale všechno spojilo.

Odhodila jsem mobilní přístroj a nevěřila vlastním uším, nechtěla jsem uvěřit, že to není zlý sen. Nemohla jsem nemyslet, co má ubohá vnučka dělá po nocích, nedokázala jsem v noci zamhouřit oka.

Byla to velká rána pro celou rodinu, dlouho jsme se s tím nemohly smířit. Já, syn, snacha, všichni jsme se jí snažili domluvit.

Po každé ale bez výsledku, Lucie si naopak stála ještě více umanutě za svým a pokaždé, když jsme se jí pokusili cokoliv přikázat, urazila se a rodinná situace se jen zhoršila. Nezbývalo nám nic jiného, než se smířit s osudem.

Prošla školou života

Lucie nás ale nepřestala ani nadále překvapovat. Později jí začal nudit svět plný honosnosti a blahobytu, poznala i jeho odvrácenou, tu méně příznivou stranu. Způsob života jí vedl zakusit si pokrytectví, přetvářky a poznat falešné přátelé.

To jí naučilo vážit si více svojí loajálního dvojčete, které na ní nikdy nezanevřelo, bylo při ní celý život a mělo jí rádo vždy takovou, jaká byla. Lucie získala v Zuzaně svůj vzor. Bavily se spolu ještě více než kdy předtím.

I vliv Lucky se na její sestře podepsal, Zuzka se začala o sebe více starat. Ta Lucii naopak dokázala přivést k výbornému koníčku – ke čtení. Poznala tak, že existují knihy o módě a kráse.

Lucie později opustila svoje pochybné zaměstnání s novým snem –psát o módě. Dnes jsou obě moje vnučky dospělé, každá má svůj život a pořád mají vztah jako nejlepší kamarádky. Zuzana je úspěšná doktorka a Lucie píše pro magazín zabývající se aktuální módou.

Libuše 67), Ostrava

reklama
Související články
24.5.2024
Říkala jsem si, že budu laskavá a chápající tchyně. Jenže to jde těžko s takovou snachou. Andrea je líná a neschopná, a z nás si dělá otroky. Se svou tchyní Vilmou jsem si užila peklo. Měla tři syny, a stíhala kontrolovat všechny snachy, jestli dělají jejím synáčkům dostatečné zázemí. Byla to strašná ženská a já si slíbila, že jednou taková nebudu. Že budu bezvadná tchyně. Nejprve se mi narodil
23.5.2024
Mateřská láska je od počátku věků tím nejpevnějším poutem. Vypiplat z dítěte muže a pak ho muset přenechat nějaké jiné, to může být pro matku skoro k nepřežití. Manžel se upil, když byly synovi, mému milovanému Adámkovi, tři roky. V té době se ze mě stala tvrdá ženská, pochopila jsem, že se se mnou život mazlit nebude a že co si nevydupu ze země, to nebudu mít. Na lásku jsem už nevěřila. S manž
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Srbský král tušil nebezpečí smrti
epochaplus.cz
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy