Styděla jsem se za svou vnučku!

Total
1
Shares

Každého člověka zabolí, když vidí svého potomka na dně. Co ale dělat, když vaše milovaná vnučka dělá společnici na jednu noc?

Už je to dávno, kdy mi můj syn nadšeně volal z porodnice: „Máme dvojčátka!“ Dvě krásné, zdravé holčičky. Snacha je pojmenovala Zuzana a Lucie. Neustále nám všem přinášely radost, obě rostly do krásy a já byla hrdá babička. Ačkoliv jedna jako by té druhé z oka vypadla, jejich povahy se postupem let začaly velmi lišit. Zuzanka byla učenlivá, pilná a pečlivá. Neustále byla uzavřená ve svém světě, milovala knížky a jejím přáním bylo stát se úspěšnou lékařkou. Lucinka byla vždycky moje malá princezna. Našla zálibu převážně ve špercích, módě a kosmetice. Ráda se obklopovala krásnými věcmi a pečovala o svůj vzhled. Také měla svůj svět, ten byl však později plný zlatých pozlátek, drahých aut, luxusního oblečení a cestování.

Šla si tvrdě za svým

Každá však našla jinou cestu. Zuzana, která ve svých osmnácti letech nijak neřešila svůj vzhled, neustále pročítala knihy a snila o lékařské fakultě. Lucie se rozhodla opustit střední školu, začala pracovat, během pár měsíců opustila svůj domov a našla si svojí garsoniéru. Syn se snachou nebyli z jejího rozhodnutí nadšení, nicméně znali její tvrdohlavost, tak jí ponechali osobní svobodu v rozhodnutí. Lucie si užívala své volnosti. Kupovala stále nové a nové věci, nejen do svého městského bytečku, ale hlavně sobě. Byla to velmi náročná slečna, a tak jí později přestaly stačit peníze v zaměstnání. Rozhodla se tedy jít za svým snem tvrději, jejím cílem byla naprostá finanční nezávislost a život v přepychu.

Práce jí nebavila

Hledala nejjednodušší cestu, jak si vydělat velké množství peněz. Lucinka se nám, své rodině, stálé méně ozývala, byla údajně velmi časově vytížená. Jediný, s kým vedla plnohodnotný vztah, byla její jediná, téměř na vlas stejná sestra, která ale působila vedle své sestry jako šedá myška. Přes svoje velké vnitřní rozdíly si děvčata dobře rozuměla. Zuzka byla stále úspěšnější, její studijní výsledky byly ohromné. Zato Lucie byla pro nás tajemství. Neměli jsem o ní téměř žádné zprávy, jen jsme někdy zaslechli něco málo od její sestry. Zdálo se, že i Lucce se daří. Zuzanka mi ukazovala fotky, které Lucinka přidávala na sociální sítě. Bylo jí všude plno. Nosila na sobě drahé, značkové oblečení, fotografovala si nové úlovky v parfumérii, chodila ke kadeřníkovi téměř obden, obcházela prestižní podniky a po nocích navštěvovala taneční kluby a podniky. Vypadala velmi šťastně a úspěšně a byla neustále obklopena muži. Nerozuměla jsem, kde tak mladá holka bere tolik peněz a stále se vyptávala Zuzanky, co dělá za zaměstnání. Zuzka se však nikdy neměla k odpovědi.

V sestře měla oporu

Jak už to tak bývá, informace, a hlavně ty nepříznivé, se roznášejí rychlostí světla. Tak u mě jednou zazvonil telefon. Zvedla jsem příchozí hovor a moje snacha mi rozechvělým hlasem řekla. ,,Naše Lucinka dělá prostitutku“, vyhrkla ze sebe po několika nesrozumitelných, uplakaných větách. Nejdříve jsem si neuvědomovala sílu a význam předané myšlenky, později se mi to ale všechno spojilo. Odhodila jsem mobilní přístroj a nevěřila vlastním uším, nechtěla jsem uvěřit, že to není zlý sen. Nemohla jsem nemyslet, co má ubohá vnučka dělá po nocích, nedokázala jsem v noci zamhouřit oka. Byla to velká rána pro celou rodinu, dlouho jsme se s tím nemohly smířit. Já, syn, snacha, všichni jsme se jí snažili domluvit. Po každé ale bez výsledku, Lucie si naopak stála ještě více umanutě za svým a pokaždé, když jsme se jí pokusili cokoliv přikázat, urazila se a rodinná situace se jen zhoršila. Nezbývalo nám nic jiného, než se smířit s osudem.

Prošla školou života

Lucie nás ale nepřestala ani nadále překvapovat. Později jí začal nudit svět plný honosnosti a blahobytu, poznala i jeho odvrácenou, tu méně příznivou stranu. Způsob života jí vedl zakusit si pokrytectví, přetvářky a poznat falešné přátelé. To jí naučilo vážit si více svojí loajálního dvojčete, které na ní nikdy nezanevřelo, bylo při ní celý život a mělo jí rádo vždy takovou, jaká byla. Lucie získala v Zuzaně svůj vzor. Bavily se spolu ještě více než kdy předtím. I vliv Lucky se na její sestře podepsal, Zuzka se začala o sebe více starat. Ta Lucii naopak dokázala přivést k výbornému koníčku – ke čtení. Poznala tak, že existují knihy o módě a kráse. Lucie později opustila svoje pochybné zaměstnání s novým snem –psát o módě. Dnes jsou obě moje vnučky dospělé, každá má svůj život a pořád mají vztah jako nejlepší kamarádky. Zuzana je úspěšná doktorka a Lucie píše pro magazín zabývající se aktuální módou.

Libuše 67), Ostrava

Také se vám může líbit