Domů     Vařím i peču pro kamarádku
Vařím i peču pro kamarádku

Vydělat nějaké peníze není tak snadné. Musím pracovat tajně, protože sehnat všechna povolení je téměř nemožné. V malé kuchyni mám čtyři trouby a chystám se koupit další!

Zbývalo mi ještě hezkých osm let do důchodu, když můj zaměstnavatel vyhlásil bankrot. Začala jsem si hledat zaměstnání téměř okamžitě, jak nám tuhle nečekanou novinku sdělili, ale nebylo mi to vůbec nic platné. Nikde mě v mém věku nehledali!

Ne, že by po mě chtěli angličtinu a počítače. Na to se mě vůbec nezeptali. Ale když padla otázka na moje zdraví a výdrž, musela jsem jít s pravdou ven.

Nechtěla jsem být nezaměstnaná

Coby nezaměstnaná jsem skončit nechtěla. Manžel byl totiž nezaměstnaný už několik měsíců a jeho podpora byla spíš k smíchu, než k uživení. „Když tě nikde nechtějí, tak podnikej!“ radila mi kamarádka a já jen kroutila hlavou. To nemůže myslet vážně.

Já a podnikat? A v čem jako? Vždyť jsem nic výjimečného neuměla! Ona ale byla okamžitě jiného názoru. To byla celá Eva. Vždycky viděla všechno pozitivně! „Ale ty toho umíš, moje milá, spoustu!

Plést, háčkovat a taky péct!“ začala vyjmenovávat obyčejné věci, které umí každý. Jak se s nimi uživit? Tentokrát i Eva šlápla vedle. Ona si ale nenechala svůj rodící se nápad vymluvit a hned pokračovala: „Co kdybys založila malou firmu?

Pekla bys třeba kremrole nebo svatební koláčky. Nebo ten tvůj štrúdl! Mňam, hned bych si dala!“

Pomohla mi kamarádka

Její nadšení mě přece jen trochu nakazilo, ale doma mě manžel hned zpražil: „Víš, co bys musela všechno zařídit? Živnostenský list, povolení od hygieny a kdo ví, co ještě! Určitě milion věcí.

Než to seženeš, umřeme hlady.“ Potom, po dramatické pauze sdělil, že půjde do práce. „Budu dělat řidiče autobusu!“ vytahoval se, ale já tomu moc nevěřila. Můj Pepan a řidič?

Ani s naší starou Felícií toho moc nenařídil a teď rovnou autobus… Ale řidičů bylo opravdu málo a brali každého. Tedy, i mého manžela. S těmi papíry a povoleními měl bohužel manžel pravdu. Hned při dalším setkání u kafíčka jsem to sdělila kamarádce Evě.

A ta pro mě měla překvapení. „Taky jsem se informovala. Povolení seženu já. A na sebe. Založím firmu a ty u mě budeš dělat načerno!“ oznámila mi hotovou věc. Nejdřív jsem myslela, že žertuje, ale ona už vytahovala z kabelky seznam, co si mám nakoupit. A také finanční rozvahu.

Celé město si pochutnávalo

Začátek mého tajného podnikání mě měl stát rovných sto tisíc! Trouby, pekáče, mixéry a mnoho dalšího. Kývla jsem. Co mi zbývalo? Manželovi jsem nic neřekla a na nákupy si pro jistotu půjčila u dcery. Aby neviděl nějakou změnu na společném účtu.

Pečení jsem rozjela ve velkém. Každé ráno jsem Evě, nyní mojí nové paní šéfové, musela dodat spoustu plechů cukrovinek. Od nadýchaných kremrolí po zlatavé štrúdly a hezky nadýchané buchty. O ty byl k mému údivu největší zájem!

Myslela jsem, že si je ženské pečou doma samy, ale asi chudinky neměly kvůli zaměstnání čas. Objednávaly je po dvou i třech pekáčích, které jsem musela stále dokupovat, protože stávající byly v oběhu.

Eva moje pečivo dodávala i do kavárniček a malých restaurací. Kdybych to stihla, mohla bych svoji malou pekárnu klidně ztrojnásobit! Za chvíli o mých výrobcích mluvilo pochvalně celé město.

Nikdo se ale nesměl dozvědět, že to já jsem tou tajemnou pekařkou a cukrářkou! To by ke mně určitě vtrhnul nějaký hygienik s těmi svými špachtlemi a zkumavkami na vzorky!

Mám tajné zaměstnání

Vlastně ani manžel netušil, kolik toho upeču a prodám. Myslel si, že jen tak vypomáhám. V noci totiž spal jako dudek a kdy si chodím lehnout já, ho nezajímalo. Ráno, když vstal, už bylo všechno v krabicích nebo pryč. U Evy v dodávce! „Miládko, průšvih.

Blíží se mi kontrola!“ zavolala mi jednou dopoledne Eva. Zrovna jsem se chystala jít spát, po těžké pracovní noci. Nezbylo nic jiného, než další malý podvod. Přestěhovat trouby a vše ostatní k ní. Aby nevzbudila podezření!

Dva najatí brigádníci hezky symetricky rozestavěli spotřebiče po prázdné hale u Evy v domě. Moc důvěryhodně to nevypadalo, ale kontrola byla spokojená. „Máte to tady pěkné.

Nablýskané a čisté!“ konstatoval jakýsi úředník a ani si nevšimnul, že trouby nejsou nikde zapojené. Kontroloval totiž účetnictví a to měla Eva v pořádku. No, byl to prostě chlap, tak co by člověk čekal. A tak mohu zase spokojeně péct a občas i vařit.

Kamarádčina firma vzkvétá a já mám zaměstnání. Sice tajné, ale dobře placené. Jen kdyby se sousedi neptali, odkud to tak hezky voní!

Milada P. (58), střední Čechy

Předchozí článek
reklama
Související články
8.12.2023
Moje kamarádka ze školy to uměla vždy roztočit, což jsem jí vždy trochu záviděla. Ve společnosti na sebe strhne veškerou pozornost. Už od školy jsem s ní vždy ráda chodila na pařby a později už jen na fajn večery, kolikrát jen ve dvou. Sice na sebe strhávala vždy pozornost všech mužů okolo, ale příliš mi to nevadilo. Sama jsem po obdivu tolik netoužila, zvlášť poté, co jsem se vdala. A nakonec
7.12.2023
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá světla Stejně jako jindy jsem se
6.12.2023
Bylo mi pětadvacet a moje máma se proměnila v dohazovačku. Naháněla mi ženichy ze všech stran. Její intriky mi ale přinesly jen samou ostudu. Když jsem byla mladá, nebylo zvykem, aby byla holka na vesnici ještě v pětadvaceti svobodná. A přesně to jsem byla já, neprovdaná, a navíc nezadaná. Pro moji mámu katastrofa. Propadla panice, že zůstanu na ocet, a došla k názoru, že mě provdá za každou
4.12.2023
Manželovi se přihlásil jeho dávný povedený kamarád, který mu nikdy nic dobrého nepřinesl. Vždy mu nosil smůlu, a teď ho přemluvil a zase zatáhl do karbanu. Rozjařená nálada nic dobrého nevěstila. A když jsem zjistila, z čeho pramení, stala se z podezření jistota. Manžel mi totiž radostně oznámil, s kým se náhodou potkal. Se svým dávným spolužákem. Hned jsem věděla, že z toho nekouká nic dobrého
1.12.2023
Naše veselka se nepovedla, je to vidět i z fotografií, které se bohužel neztratily. Bála jsem se, jak bude po tak zpackané svatbě vypadat náš budoucí život. Myslela jsem, že nemáme šanci. Byla to svatba narychlo, protože jsem se vdávat musela. Zároveň to ale byl jeden z nejhorších dní v mém životě, veselka se vůbec nepovedla. Hrozně jsem pak brečela mámě v náručí a ona mě ujišťovala, že zpackan
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3