Domů     

Upnula jsem se k tomu, abych byla dokonalá, ale to mě dohnalo ke kolapsu


Upnula jsem se k tomu, abych byla dokonalá, ale to mě dohnalo ke kolapsu

Nikdy jsem si na pozitivní myšlení moc nepotrpěla. Jsem založením realista. Po tom, co se mi stalo, jsem pochopila, že je lepší nemalovat si vzdušné zámky. 


Už když jsem se vdávala, věděla jsem, že žádné manželství není procházka růžovým sadem. Hynka jsem měla ráda, rozuměli jsme si, ale i tak jsem počítala s tím, že nás čekají kromě těch lepších i horší chvíle. První léta v manželství byla příjemná.

Pak začal trochu stereotyp, z kterého nás naštěstí vytrhlo narození dcery. Neměli jsme se špatně, na druhou stranu jsme nežili ani v bůhvíjakém luxusu. Měli jsme úplně obyčejný život a byly jsme s ním spokojení.

Když bylo Elišce dvanáct, manžel si našel bokovku. Bohužel se to provalilo. Dcera to nesla mnohem hůř než já. Hynek se choval jako zbabělec, nemohl se rozhodnout, co chce.

Nevěru jsem mu oplatila, to mě trochu postavilo na nohy, ale nakonec jsme tu nemilou situaci ustáli a zůstali spolu. Myslela jsem si, že už nás nic nepřekvapí. 


Bez dcery jsem to nebyla já


Z Elišky vyrostla krásná a chytrá ženská, dělala nám samou radost. Jenže v osmadvaceti potkala okouzlujícího Australana a po roce chození se za ním odstěhovala na druhý konec zeměkoule. Najednou jsem si začala připadat strašně sama.

Nikdy jsem nebyla zrovna akční typ, vlastně jsem se většinou motala kolem domácnosti. Pomalu jsem začala tloustnout, mé dny byly jen o chození do práce, vaření, úklidu a koukání na televizi.

Manžel si mě nevšímal, já kynula, byla jsem věčně smutná a otrávená a přemýšlela jsem, jestli to takhle půjde až do smrti. Nakonec to rozsekl Hynek. Znovu si našel přítelkyni.

Vím, že jsem měla k dokonalosti daleko, ale stejně mě dodnes mrzí, že mi nic neřekl dřív, abych se na sebe podívala a začala se sebou něco dělat. Jenže on to neudělal.

Místo toho se dlouho tvářil, že je všechno v pořádku, a pak mi z ničeho nic vyčetl první poslední a přede mě položil žádost o rozvod. 


Strašně to bolelo


Byla to pro mě mnohem větší rána, než bych čekala. Některé věci zkrátka můžete mít srovnané v hlavě sebelépe, ale když dojde na lámání chleba, bolesti, strachu a zklamání se nevyhnete.

Pro mě to bylo o to horší, že jsem věděla, že na tom všem samozřejmě nesu vinu. Nejdřív jsem o rozvodu nechtěla ani slyšet. Propadla jsem panice, byla jsem ochotná udělat cokoli, jen aby se mnou zůstal.

Ale v hloubi duše mi bylo jasné, že na našem vztahu není už co opravovat. Velkou oporou mi v tu dobu byli mí přátelé. Neměla jsem jich moc, ale dokázali mne přesvědčit, že se musím sebrat a jít dál. Nebýt jich, nevím, jak bych to zvládla.

Moc jsem těm jejich řečem o novém začátku, který přichází vždy, když něco skončí, nevěřila. Jenže pak přišla taková malá náhoda.


Vlastně mi to prospělo


Jako vždycky, když mám problémy, jsem v té době zapomínala na spánek a na jídlo. Navíc jsem celé noci prochodila, protože jsem nemohla spát a byla jsem tak neklidná, že jsem nedokázala jen tak sedět na místě. Během dvou týdnů jsem shodila sedm kilo.

Zjistila jsem to, když jsem se potkala s kamarádkou, se kterou jsem se nějaký čas neviděla a ona se do mě pustila jakou že to držím dietu, že jsem tak úžasně zhubla. To byl první moment, kdy mě začalo zajímat něco jiného než můj zpackaný život.

To, co jsem dělala nevědomky se stalo základem pro můj nový život. Každý den jsem trávila dvě hodiny chozením, navíc jsem začala dvakrát denně cvičit. Dřív jsem snědla, co mi přišlo pod ruku, teď jsem si vybírala.

Žádný cukr, sacharidy jen omezeně, místo obvyklých dobrot jen ovoce a zeleninu. K poslednímu rozvodovému stání jsem mířila jako nový člověk. Ono to totiž chvíli přece jen trvalo, dělení majetku neprobíhalo tak zcela bez problémů.

Ukázalo se, že přátelé měli pravdu. Uviděla jsem svůj život v jiné perspektivě a na rozvodu už mi tak moc nezáleželo.


Rozjela jsem se na plný plyn


Připadalo mi, jako bych poslední léta zaspala a teď musela všechno dohnat. Bála jsem se, že nebudu mít dost peněz, tak jsem si našla druhou práci. Ve svém stávajícím zaměstnání jsem šéfa požádala, abych si mohla zvýšit kvalifikaci.

Povolil to a já se vrhla do studia. Protože mě po práci nic domů netáhlo, našla jsem si cvičení které mě bavilo, chodila jsem plavat, běhat, dokonce jsem začala lézt na umělé stěně. Vypadalo to, že mám úspěch ve všem, do čeho se pustím.

Všichni mě najednou obdivovali. Jak jsem ve formě, kolik toho zvládnu, jak jsem omládla… V práci jsem se dočkala povýšení, největším zadostiučiněním pro mě ale bylo setkání s ex manželem.

Mohl na mě oči nechat a bylo vidět, že mu hodně vrtá hlavou, co se se mnou stalo.


Chtěla jsem být dokonalá


To mě ještě víc popíchlo. Nedělala jsem to kvůli němu, ale přesto. Najednou jsem věděla, že prostě musím být ještě dokonalejší. Přitvrdila jsem v tréninku, v práci jsem jela na dvě stě procent. Byla jsem čím dál tím hubenější, zaťatější a nespokojenější.

A pak se stalo. Jednoho dne jsem se prostě sesypala. Moje tělo a psychika už nevydržely ten zápřah. Skončila jsem na psychiatrii. Nechali si mě tam dva měsíce a nebýt toho, že se vrátila dcera, pravděpodobně bych tam zůstala ještě déle.

Teď si připadám jako v zemi nikoho, nevím co mám dělat a vlastně mě nic nezajímá. Funguju jen kvůli dceři a netuším, co mě čeká. Nejspíš nic co by za to stálo.

Milena (58), Pardubicko

reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,