Domů     

Upnula jsem se k tomu, abych byla dokonalá, ale to mě dohnalo ke kolapsu


Upnula jsem se k tomu, abych byla dokonalá, ale to mě dohnalo ke kolapsu

Nikdy jsem si na pozitivní myšlení moc nepotrpěla. Jsem založením realista. Po tom, co se mi stalo, jsem pochopila, že je lepší nemalovat si vzdušné zámky. 


Už když jsem se vdávala, věděla jsem, že žádné manželství není procházka růžovým sadem. Hynka jsem měla ráda, rozuměli jsme si, ale i tak jsem počítala s tím, že nás čekají kromě těch lepších i horší chvíle. První léta v manželství byla příjemná.

Pak začal trochu stereotyp, z kterého nás naštěstí vytrhlo narození dcery. Neměli jsme se špatně, na druhou stranu jsme nežili ani v bůhvíjakém luxusu. Měli jsme úplně obyčejný život a byly jsme s ním spokojení.

Když bylo Elišce dvanáct, manžel si našel bokovku. Bohužel se to provalilo. Dcera to nesla mnohem hůř než já. Hynek se choval jako zbabělec, nemohl se rozhodnout, co chce.

Nevěru jsem mu oplatila, to mě trochu postavilo na nohy, ale nakonec jsme tu nemilou situaci ustáli a zůstali spolu. Myslela jsem si, že už nás nic nepřekvapí. 


Bez dcery jsem to nebyla já


Z Elišky vyrostla krásná a chytrá ženská, dělala nám samou radost. Jenže v osmadvaceti potkala okouzlujícího Australana a po roce chození se za ním odstěhovala na druhý konec zeměkoule. Najednou jsem si začala připadat strašně sama.

Nikdy jsem nebyla zrovna akční typ, vlastně jsem se většinou motala kolem domácnosti. Pomalu jsem začala tloustnout, mé dny byly jen o chození do práce, vaření, úklidu a koukání na televizi.

Manžel si mě nevšímal, já kynula, byla jsem věčně smutná a otrávená a přemýšlela jsem, jestli to takhle půjde až do smrti. Nakonec to rozsekl Hynek. Znovu si našel přítelkyni.

Vím, že jsem měla k dokonalosti daleko, ale stejně mě dodnes mrzí, že mi nic neřekl dřív, abych se na sebe podívala a začala se sebou něco dělat. Jenže on to neudělal.

Místo toho se dlouho tvářil, že je všechno v pořádku, a pak mi z ničeho nic vyčetl první poslední a přede mě položil žádost o rozvod. 


Strašně to bolelo


Byla to pro mě mnohem větší rána, než bych čekala. Některé věci zkrátka můžete mít srovnané v hlavě sebelépe, ale když dojde na lámání chleba, bolesti, strachu a zklamání se nevyhnete.

Pro mě to bylo o to horší, že jsem věděla, že na tom všem samozřejmě nesu vinu. Nejdřív jsem o rozvodu nechtěla ani slyšet. Propadla jsem panice, byla jsem ochotná udělat cokoli, jen aby se mnou zůstal.

Ale v hloubi duše mi bylo jasné, že na našem vztahu není už co opravovat. Velkou oporou mi v tu dobu byli mí přátelé. Neměla jsem jich moc, ale dokázali mne přesvědčit, že se musím sebrat a jít dál. Nebýt jich, nevím, jak bych to zvládla.

Moc jsem těm jejich řečem o novém začátku, který přichází vždy, když něco skončí, nevěřila. Jenže pak přišla taková malá náhoda.


Vlastně mi to prospělo


Jako vždycky, když mám problémy, jsem v té době zapomínala na spánek a na jídlo. Navíc jsem celé noci prochodila, protože jsem nemohla spát a byla jsem tak neklidná, že jsem nedokázala jen tak sedět na místě. Během dvou týdnů jsem shodila sedm kilo.

Zjistila jsem to, když jsem se potkala s kamarádkou, se kterou jsem se nějaký čas neviděla a ona se do mě pustila jakou že to držím dietu, že jsem tak úžasně zhubla. To byl první moment, kdy mě začalo zajímat něco jiného než můj zpackaný život.

To, co jsem dělala nevědomky se stalo základem pro můj nový život. Každý den jsem trávila dvě hodiny chozením, navíc jsem začala dvakrát denně cvičit. Dřív jsem snědla, co mi přišlo pod ruku, teď jsem si vybírala.

Žádný cukr, sacharidy jen omezeně, místo obvyklých dobrot jen ovoce a zeleninu. K poslednímu rozvodovému stání jsem mířila jako nový člověk. Ono to totiž chvíli přece jen trvalo, dělení majetku neprobíhalo tak zcela bez problémů.

Ukázalo se, že přátelé měli pravdu. Uviděla jsem svůj život v jiné perspektivě a na rozvodu už mi tak moc nezáleželo.


Rozjela jsem se na plný plyn


Připadalo mi, jako bych poslední léta zaspala a teď musela všechno dohnat. Bála jsem se, že nebudu mít dost peněz, tak jsem si našla druhou práci. Ve svém stávajícím zaměstnání jsem šéfa požádala, abych si mohla zvýšit kvalifikaci.

Povolil to a já se vrhla do studia. Protože mě po práci nic domů netáhlo, našla jsem si cvičení které mě bavilo, chodila jsem plavat, běhat, dokonce jsem začala lézt na umělé stěně. Vypadalo to, že mám úspěch ve všem, do čeho se pustím.

Všichni mě najednou obdivovali. Jak jsem ve formě, kolik toho zvládnu, jak jsem omládla… V práci jsem se dočkala povýšení, největším zadostiučiněním pro mě ale bylo setkání s ex manželem.

Mohl na mě oči nechat a bylo vidět, že mu hodně vrtá hlavou, co se se mnou stalo.


Chtěla jsem být dokonalá


To mě ještě víc popíchlo. Nedělala jsem to kvůli němu, ale přesto. Najednou jsem věděla, že prostě musím být ještě dokonalejší. Přitvrdila jsem v tréninku, v práci jsem jela na dvě stě procent. Byla jsem čím dál tím hubenější, zaťatější a nespokojenější.

A pak se stalo. Jednoho dne jsem se prostě sesypala. Moje tělo a psychika už nevydržely ten zápřah. Skončila jsem na psychiatrii. Nechali si mě tam dva měsíce a nebýt toho, že se vrátila dcera, pravděpodobně bych tam zůstala ještě déle.

Teď si připadám jako v zemi nikoho, nevím co mám dělat a vlastně mě nic nezajímá. Funguju jen kvůli dceři a netuším, co mě čeká. Nejspíš nic co by za to stálo.

Milena (58), Pardubicko

reklama
Související články
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3