Domů     Závislost na jídle je stejná, jako jakákoli jiná droga
Závislost na jídle je stejná, jako jakákoli jiná droga

Dnes se staví zdravý životní styl na první místo. Ale já jsem k něčemu takovému z domova vedená nebyla. Spíš naopak. A tak to taky s námi dopadlo špatně. 


Myslím, že jsem dobrá hospodyně. Moje maminka s babičkou mě už od dětství učily vařit a starat se o domácnost. Bavilo mě pracovat v kuchyni, péct, vařit a smažit. Taky mi to šlo a hodně dobře.

Maminka mi vždycky říkala, že na své kuchyňské dovednosti utáhnu každého chlapa. Vlastně měla pravdu. Dneska se z vaření dělá nóbl koníček, ale já vyrůstala v době, kdy se na vaření nahlíželo jako na ztrátu času.

Většina holek se vařit neučila a všichni milovali jídla z pytlíku. Kamarádi ze mě byli na větvi, když jsem přinesla buchty nebo na výlet vzala buřty na pivě, které stačilo jen ohřát. Měla jsem ctitelů, že jsem nevěděla, co s nimi. Chlapi jsou holt jednoduchý. 


S Tomášem jsem si rozuměla


Vařila jsem jako zjednaná a stejně jsem i jedla. Ale měla jsem štěstí. Prostě jsem patřila mezi ty holky, které netloustnou. Byla jsem pěkná, oblíbená, měla jsem spoustu ctitelů. S Tomášem mě seznámila kamarádka, když mi bylo pětadvacet.

Kluků kolem mě sice bylo dost, ale i když jsem se už nějaký čas chtěla vdávat, nějak jsem pořád nemohla najít toho pravého. Tomáš se mi líbil. Moc toho nenamluvil, byl takový vážnější, ale když už něco řekl, mělo to váhu.

Párkrát jsme se sešli, ale pořád jsem si nebyla jistá, jestli má o mě zájem. Na rozdíl od jiných se moc neprojevoval. Ale o mých narozeninách mi popřál, dal mi kytku a řekl mi, že se do mě zamiloval a co prý s tím budeme dělat. A tak jsme se dali dohromady.

Když jsme spolu chodili, byla to paráda. Svatbu jsme měli krásnou a já byla přesvědčená že spolu budeme mít úžasný život. Měli jsme.


Bavila mě péče o domácnost


Po Tomášových prarodičích jsme zdědili domek, který jsme s velkou péčí zrekonstruovali. Tři roky po svatbě se nám narodila Adélka, pak Hanička a nakonec Vojtík. Byla to honička, ale krásná. Zjistila jsem, že starat se o rodinu je moje poslání.

Neuvěřitelně mě bavilo pořád doma něco vylepšovat, zkoušet nové recepty, pěstovat na zahrádce zeleninu, kterou jsme ještě nezkusili, zavařovat, prostě být hospodyňka na plný úvazek. Jenže za všechno se platí. Ve dvaceti jsem byla jako proutek.

Ve třiceti jsem byla průměrná máma od dětí. Po třicítce se ale něco změnilo. Nevím, jestli jsem se přestala tolik hýbat nebo se stalo něco jiného. Na každý pád jsem začala tloustnout. Mrzelo mě to, ale ne moc.

Tomášovi to nevadilo, on nabíral taky a možná dokonce rychleji než já. Není divu, když jsem pro nás všechny tak vyvařovala a rozhodně jsem se nedržela zpátky. Děti byly v pohodě, pohybu měly dost, a tak jim nehrozilo, že by byly tlusté.

Takže jsem nakonec nechala pochybnosti plavat a s Tomášem jsme si dělali legraci, jak nám klidný život svědčí.


Hodně jsme zpohodlněli


Když děti začaly chodit na střední školu a do učení, začaly domů tahat rozumy o jídle a zdravé výživě. Byly to boje. Někdy jsem jim vyhověla, jindy jsme se hádali ale celkově to na náš životní styl moc velký vliv nemělo. S Tomášem jsme hodně zpohodlněli.

Nehýbali jsme se, dopřávali jsme si. Ani v práci jsme neměli moc důvodů se hýbat, takže kila šla nahoru s neochvějnou jistotou. Děti do nás šily, ale když se odstěhovaly, bylo to jen jednou za čas a to se dalo snést.

Dlouho se o nás dalo říci, že jsme sice tlustí, ale zdraví. Jenže pak začal mít Tomáš problémy. Pořád měl žízeň, v noci chodil každou chvíli na záchod, byl unavený a chytla se ho každá nemoc. Takže nakonec k doktorce musel. Jen ho viděla ve dveřích, už ho hnala na krev a další vyšetření.


Byl na tom špatně


Co mu zjistili, to jsem z něj musela páčit. Nechtělo se mu, protože na tom byl tak špatně, že by na to nejraději zapomněl. Cukrovka, vysoký cholesterol, vysoký tlak, opotřebované klouby… Vyděsil mě. Bylo mi jasné, že musíme něco udělat.

V první řadě jsem si taky došla k lékaři. Nebyla jsem na tom tak zle, ale žádná paráda to taky nebyla. Doporučení byla jasná. Pohyb a dieta. Byla jsem rozhodnutá, že začneme s obojím. Měla jsem kvůli Tomášovi obrovské výčitky.

Jenže právě u Tomáše jsem narazila. Nechtěl o nějaké změně ani slyšet. Prý proč, když může brát prášky a vyjde to nastejno. Ven na procházku jsem ho nedostala a když jsem mu připravila zdravější jídlo, dožadoval se toho, co jsem vařila obvykle. 


Snad pomůže psycholožka


Snažila jsem se mu vysvětlit, že to není žádná legrace. Přesvědčovala jsem ho, že na to není sám, že to společně zvládneme. Jenže on jako by mě neslyšel. Obrátila jsem se na děti. Zkusili svého tatínka přemluvit, ale i to bylo marné.

Nakonec jsem se, po dlouhých hádkách rozhodla, že s ním nebudu diskutovat a prostě začnu vařit zdravě. Já hubla, Tomáš ale ne. Přestal jíst doma a začal chodit do hospody. Před nedávnem jsem ho dokonce nachytala jak se v cukrárně cpe dorty.

Nerozumím tomu, nerozumím mu. Domluvila jsem si sezení u psycholožky, protože mu chci pomoci. Za to, jak na tom je, nesu svůj díl viny. Pořád ho mám ráda a nechci dopustit, aby se zničil. To by mi zlomilo srdce, nepřežila bych ho ani o jediný den.

Eva (62), jižní Morava

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet