Domů     Prokletá zahrada nám zničila hezké manželství

Prokletá zahrada nám zničila hezké manželství


Část viny za to, co se stalo, nesu i já. Přesto nedokážu říct, co bych musela udělat, abych všem těm neštěstím nějak zabránila.


Můj muž byl vždycky náramně šetrný. Neutrácel za zbytečnosti, když si chtěl pořídit něco dražšího, nebral si půjčku, ale na to, po čem toužil, si našetřil. Některé moje kamarádky ho kvůli tomu označovaly za suchara, ale mě se to líbilo.

Připadalo mi to solidní a mile starosvětské. Protože jsem ho chápala, neměla jsem s tím problém. Věděla jsem že není lakomý, jen opatrný na peníze. A že vždycky musí mít rezervu. Tedy samé chvályhodné věci, nic co by vylučovalo porozumění mezi námi.

Sama jsem nikdy nebyla bůhví jak rozhazovačná, ale teprve se Standou jsem zjistila, že život se dá žít s minimálními náklady a přitom velmi dobře a že i když vyděláváte malé peníze, vždycky se najde způsob, jak si dát trochu stranou.


Jeho šetrnost mi nevadila


Plně jsem tuhle manželovu schopnost ocenila, když se narodily Daniela a za dva roky po ní Hanička. S dětmi jsou pořád potřeba nějaké peníze navíc, nikdy nevíte kdy, kolik a na co to bude.

Ani se nepamatuji, jak často jsem byla manželovi vděčná za jeho šetrnost. Staré přísloví říká že s malými dětmi jsou malé starosti, s velkými velké. Dokud holky nezačaly chodit do školy, byl u nás relativní klid.

Dokázali jsme udělat život zajímavý i bez velkého utrácení. Ale od první třídy to bylo peklo. Děti samozřejmě rády srovnávají a kdo nemá poslední novinky, tomu se posmívají.

Holky jsme sice vedli tak, aby měly zdravé sebevědomí, jenže zvlášť pro Haničku to bylo hodně těžké. Někdy zkrátka vysvětlování nezabíralo. Manžel nechtěl holky rozmazlovat, ale také nechtěl, aby nějak strádaly. Našel si druhou práci a já také.

Dřeli jsme jak mezci, ale vyplatilo se to. Dcerám jsme mohli občas pořídit nějakou tu moderní nezbytnost, a přitom se nám pořád ještě dařilo šetřit.

V duchu jsem si malovala, co si jednou, snad ne na úplně stará kolena pořídíme, jak se konečně přestaneme uskrovňovat.


Příšerný dárek


Jedním z našich plánů bylo, že si koupíme krásnou zahradu, někde blízko. Ta, která patřila k řadovému domku v kterém bydlíme, byla sotva větší než plážová osuška. V duchu jsem viděla něco kolem tři sta metrů čtverečních, s malým zahradním domkem.

V den mých padesátých narozenin mě Standa překvapil. Kromě kytky pro mě měl i kupní smlouvu na zahrádku. I když to tedy úplně zahrádka nebyla. Taky to nebylo tak blízko, jak jsme se domlouvali.

Byl to pozemek velký skoro jako dvě fotbalová hřiště, plus velký sad, nějaké hospodářské budovy a stavení. Cena nebyla vysoká jen kvůli tomu, že to bylo úplně z ruky a, jak jsem později zjistila, všechny stavby byly v dezolátním stavu.

Sice jsem se tvářila, že mám z „dárku“ radost, ve skutečnosti jsem si ale připadala tak trochu podvedená. Měli jsme přece naši zahrádku vybrat spolu… Navíc peníze jsme šetřili společně, takže byly i moje. Ale tvářila jsem se statečně.


Byla to katastrofa


Po první návštěvě na místě mi bylo skoro do pláče. Na místo jsme jeli dvě hodiny. Všechno zarostlé, zanedbané, o tom, že bych mohla začít někde něco vysazovat nemohla být řeč. Už se ani nedalo poznat, kde původně byly záhony. V domě byla zima, plíseň a vlhko.

Prostě hrůza. Ale Standa jen zářil. Od toho dne jsme každý víkend jezdili zvelebovat náš nový majetek. Manžel vždycky přes týden vymyslel, co budeme dělat a pak jsme celý víkend dřeli. Po půl roce už jsem byla úplně vyčerpaná.

V létě navíc začal lákat na statek i holky s jejich manžely. Ale ne proto, aby si u nás odpočinuli. Bral je jako další pracovní sílu. Není divu, že se dcery brzy začaly vymlouvat.

V týdnu jsem je neviděla, o víkendu také ne a navíc jsem neměla čas ani na kamarádky. Byla jsem na Standu čím dál tím naštvanější. Jemu to bylo, jak se zdálo, jedno. Hlavně když práce šla od ruky.
Koncem podzimu jsem toho měla dost.

„Nezlob se, ale tenhle týden s tebou nikam nejedu a ten další také ne. Jsem úplně vyřízená a už mě to nebaví. Takhle jsem si to nepředstavovala.“ Díval se na mě jako na zjevení.

Čekala jsem, že se chytne za nos a třeba se mi omluví, jenže místo toho se do mě pustil. Že jsem hloupá, že takový statek je zlatý důl. Jak se tam, jakmile budeme v důchodu odstěhujeme, budeme pěstovat bio ovoce a pořídíme si hromadu zvířat.

A jak na tom nakonec zbohatneme. Teď jsem zase koukala já.


Došly mi síly


Ten víkend odjel na chalupu sám. Když se vrátil, pohádali jsme se. Další týden jsem zase zůstala doma a byla z toho tichá domácnost. Brzo bylo i našim holkám jasné, že něco není v pořádku. Ale ani to, že stály na mé straně, Standu nepřesvědčilo. Naopak.

Zabejčil se v tom, že mu nikdo nerozumí a jsme jen banda lenochů. Nikdy to mezi námi nebylo tak špatné, jako teď. A nejde jen o to, že jsme spolu skoro úplně přestali mluvit. V poslední době mám strach, že se mu tam něco stane, má totiž problémy se srdcem.

Každý týden tak přemýšlím, jak se zachovat, jestli jet nebo ne. Připadám si jako v pasti a nechápu, co se to z mého manžela tak najednou stalo.

Libuše (53), Vysočina

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet