Domů     Odnaučila jsem manžela kouřit
Odnaučila jsem manžela kouřit

Manžel stále pokašlával a zadýchával se. Jeho pleť získala nažloutlý nádech a zuby zešedivěly. Kouření se nechtěl vzdát. Rozhodla jsem se skončit s jeho zlozvykem jednou provždy!

V poslední době jsem stále jen prala, větrala a zapalovala vonné svíčky. To vše kvůli manželovu kouření, které jemu i mně začalo přerůstat přes hlavu. Toník kouřil celý život, už snad dokonce odmalička, podle toho, co mi vyprávěl, ale ne tolik, co nyní.

Bez cigarety jsem si ho nedovedla představit. Proto jsem proti jeho zlozvyku nikdy nic podnikla, přestože nám hodně nabourával rodinný rozpočet.

Syn mi křivdil a manžel neposlouchal

Občas jsem mu vyčetla, že bychom za jeho dýmání měli pěknou dovolenou, ale jen krčil rameny. Prý, abych byla ráda, že nechodí do hospody! On si ale zapaloval už i v noci, protože bez nikotinu už prostě nemohl vydržet.

Kouřil téměř nepřetržitě a jeho zdravotní stav se začal zhoršovat. „Bolí mě na prsou,“ přiznal jednou, když mi pomohl do schodů s taškou. Bylo mu sotva pětašedesát, ale kondici měl snad na sto. Poslala jsme ho k lékaři, ale ten se s ním skoro nebavil:

„Když z vás cítím tabák na sto honů, co vám mám poradit? Odpovíte si asi sám,“ řekl přísně lékař a vypsal mu žádanku na rentgen. Zde konstatovali, že má manžel plíce zanesené dehtem. Jemu to ale bylo jedno, nebo se alespoň tak tvářil.

Korunu všemu nasadil můj syn. Vyčetl mi, že o jeho otce nedbám a klidně se dívám, jak se ukouří k smrti! „No to snad nemyslíš vážně. Co si mám s tvým povedeným taťkou asi tak počít?“ ptala jsem se naštvaně a zmocnil se mě pocit křivdy. To mám za všechno!

Prý za to můžu já

Pro našeho jediného syna jsem ale byla viníkem já. Prý, kdybych to s tátou uměla lépe… Jenže, jak?

Zasedla jsem k internetu, s kterým jsem se naučila celkem obstojně zacházet u nás v podniku při jednom z mnoha nudných školení, a zjišťovala, co se dá s tak zarputilým kuřákem dělat. Odpovědí mi bylo jedno velké nic! Zato smutných příběhů tam bylo snad milion.

Kuřáci prostě nemohou skončit jinak, než špatně, to bylo jisté. Rozhodla jsem se něco vymyslet sama, když mi ten všemi vychvalovaný internet vůbec nepomohl. Přemýšlela jsem, jak ho jeho zlozvyku zbavit. Nechat ho zhypnotizovat?

Odebrat mu peníze na cigarety nebo ho spoutat a nechat tabák z organismu vyprchat? Byly to všechno nesmysly, ale nic kloudného mě prostě nenapadlo.

Měl chuť na jahůdky

Až jednou, venku, jsem uviděla malého chlapečka s lízátkem. Jeho maminka ho hubovala, že se mu zkazí zoubky, když nemůže být bez této cukrovinky ani minutu. „Je jako můj manžel!“ pomyslela jsem si překvapeně. Jen místo cigarety má lízátko.

Nahradím to jeho cigáro něčím, co mu bude chutnat víc!“ Ale čím? Večer jsem se muže začala nenápadně vyptávat na jeho chutě. I ty se totiž tím kouřením dost změnily. Zamyslel se a nakonec přiznal, že má celkem často chuť na jahody. „Jahody? A proč to neřekneš?

Koupila bych ti je mražené!“ nabídla jsem se, ale on zavrtěl hlavou. Prý coby malý kluk mlsal nějaké jahůdkové bonbónky, které k smrti miloval. Dovážely se prý asi z Polska. Potom ale v páté třídě začal kvůli kamarádovi kouřit.

A už nepřestal… V noci, když konečně Toník usnul, jsem znovu zasedla k internetu.

Pátrala jsem

Tentokrát bylo moje hledání úspěšnější. K mojí radosti se bonbónky prodávaly u našich sousedů pod jiným názvem, ale podle původní receptury! Okamžitě jsem jich objednala celou krabici a netrpělivě čekala na doručení.

Hned po otevření balíčku se bytem rozlila lákavá vůně jahod. Sliny se mi sbíhaly jako už dlouho ne. Malé červené jahůdky se jen rozplývaly na jazyku! Nechtěla jsem nic nechat náhodě. Na večer jsem upekla tvarohový dortík a posypala ho těmi bonbónky.

Byt jsem hezky vyvětrala, aby byla cítit ta božská ovocná vůně. Manžel už toho sice kvůli nikotinu moc necítil, ale doufala jsem, že mu přece jen něco zavoní.

Rozhodl se s kouřením přestat

„No to snad není možné!“ zvolal nadšeně, když ochutnal můj speciální dortík!“ To jsou ty moje bonbónky!“ Málem se rozplakal dojetím a hned po dortíku snědl rovnou celý pytlík téhle laskominy. Až před spaním si uvědomil, že si na cigaretu ani nevzpomněl.

„Ty jsi mi je sehnala schválně, viď?“ zeptal se, ale z tónu jeho hlasu jsem poznala, že se na mě nezlobí. Přiznala jsem se a poprosila ho, zda by přece jen nemohl zkusit se svým letitým zlozvykem skoncovat. Přikývl, že ano! Moc mě překvapil. Měl prostě najednou chuť na ty svoje jahůdky.

Nakonec pomohl i syn

Odvykání nebylo lehké a několikrát svoje předsevzetí s kouřením skoncovat porušil. Nakonec nám oběma pomohl syn. „Musíte změnit prostředí a jet někam, kde tátovi nebude jeho nikotinovou vášeň nic připomínat!“ řekl a podal nám dva poukazy na dovolenou. K moři!

Ale severnímu, prý abychom chodili na dlouhé procházky. Vše jsme poctivě dodrželi. Dlouhé procházky po pobřeží, pytlík bonbónků v kapse a křik racků nám pomohly. Manžel konečně přestal kouřit a já si konečně oddychla. Měla jsem doma zase pořádného chlapa a ne padavku, co nevyjde do prvního patra!

Květa U. (65), Liberec

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Naberte inspiraci na jižní Moravě
epochanacestach.cz
Naberte inspiraci na jižní Moravě
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
epochaplus.cz
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které