Domů     Matyáškovi dávají všichni najevo, že je nechtěný
Matyáškovi dávají všichni najevo, že je nechtěný

Naše Jana má dvě děti. První všichni milují, druhé jim je na obtíž. Udělala jsem chybu, když jsem dceři radila, že manželství zachrání druhým dítětem.

S Reném se naše Jana brala před sedmnácti lety. Pocházela z vesnice, byli jsme takoví normální, obyčejní lidé. Měli jsme malý domek se zahrádkou, Jana byla prostřední ze tří dětí, měla staršího bratra a mladší sestru.

Celé dětství mi pomáhala a byla to hodná holka, netoužila po žádné velké kariéře, chtěla se vdát, dobře starat o svého manžela a mít hodně dětí. O to víc mě teď bolí, že se jí tento skromný životní sen nesplnil.

Je mi líto, že si nevybrala některého z chlapců na naší vesnici, byla to hezká holka a byl o ní vždycky zájem. Pracovala jsem v naší vesničce jako vychovatelka v mateřské školce a můj muž byl zedník.

Všechny naše děti vyrostly v rodině plné lásky, i prarodiče by se pro své vnuky rozkrájeli.

Vír velkoměsta lákal

Nejstarší syn se oženil ještě před dvacítkou, vzal si spolužačku, byla to taková láska od dětství. Koupil si s Haničkou starý domek nedaleko od nás a celý ho přestavěl. Prostě nádhera. S manželem si na tom stavení mákli.

Se svou ženou má dnes pět dětí a jsou velká a moc šťastná rodina. Mladší Jituška šla za láskou do městečka nedaleko nás, i ona je ale šťastná. Pracuje tam v cukrárně, manžela má hodného a zatím jen jediného caparta. Na víkendy a dovolené jezdí k nám.

Jana ale chtěla po maturitě pryč, chtěla poznat Prahu a vydělat si, než si založí rodinu. Zamířila tedy s kamarádkou, která jí ten nápad vnukla, do Prahy a našly si tam práci v baru.

Protože ale byla naše Jana chytrá, našla si rychle práci na recepci jednoho z vyhlášených hotelů v centru. Uměla dobře jazyky, tak si díky tomu, na rozdíl od kamarádky, rychle polepšila.

Byla to vyšší společnost

A právě v onom hotelu se seznámila s Reném. On je jedináček a na rozdíl od naší dcery pochází z dost bohaté rodiny. Otec byl kdysi vysoce postavený funkcionář, po revoluci dokázal využít svých styků a znalostí, i peníze udělaly své.

Rendova matka nikdy nepracovala. Je hodně namyšlená a zpočátku nám dávala najevo, že si vedle svého syna představovala někoho úplně jiného. Měla jsem tehdy sto chutí dceru přesvědčit, aby do takového vztahu nešla.

Měla jsem dát na svou intuici, která mi říkala, že takový nerovný vztah nebude dělat dobrotu. Když k nám jednou ta dámička přijela, měla problém přejít i dvorek, ačkoliv byl čistý.

Celou návštěvu seděla v pozoru a s očividným odporem nesla šálek kávy k ústům, aby z něho koutkem úst ochutnala. A pak ho s afektovaným malíčkem vzhůru postavila zpátky na stůl. Pořád se kolem rozhlížela a vrtěla hlavou.

Láska tehdy zvítězila

Nakonec se s naší Janou musela smířit. S Reném se měli tehdy hodně rádi, a když dcera otěhotněla, vzali se. A nastěhovali se k jeho rodičům do vily v Praze. Je opravdu hodně velká.

Dole sídlila nějaká firma, rodiče bydleli v prvním patře a ve druhém dcera se zetěm. Narodila se jim kouzelná holčička Laurinka. Tchyně se úplně proměnila, byla z holčičky naprosto hotová. Prý toužila ještě po dceři, ale už se jí nepodařilo znovu otěhotnět.

Do vnučky se úplně zbláznila. Hlavně byla nadšená z toho, že si prosadila jméno. Laura bylo totiž vždycky jméno pro slečinky z vyšší společnosti. A tak díky naší malé princezně vzala Janu konečně na milost. A začala se snesitelně chovat i k nám.

I když to nikdy nebylo moc vřelé. K nám už vlastně nikdy na vesnici nepřijela, to my jsme museli chodit na návštěvu k nim. Bylo to vždycky psychicky náročné.

Manžel se kvůli tomu naučil šachy, aby mohl hrát s tchánem, a já si doplňovala vzdělání v četbě knih, umění a vážné hudbě. Ale co bychom neudělali pro své dítě a naši úžasnou vnučku, ze které bude, jak tchyně vykřikovala, slavná baletka nebo právnička..

Laurinka byla krásné a hodné dítě. Tchyně dceři dokonce hodně pomáhala, tedy především s vnučkou, hlídala ji, chodila s ní na procházky. Využila každé příležitosti, kdy se s ní mohla pochlubit.

Krize přijde vždycky

Prožívali jsme krásné roky. Jenže to netrvalo dlouho, dcera se začala s manželem náhle odcizovat. Po sedmi letech manželství zjistila, že ji podvádí. Zeť se přiznal, a slíbil, že vztah ukončí.

Jenže už to mezi mladými leželo jako stín, dcera se mu snažila odpustit, ale z jeho strany o to necítila moc velký zájem. Sice ublížil on jí, ale byla to dcera, kdo se snažil, aby se jejich vztah vrátil do doby, kdy bylo všechno v pořádku.

Svůj problém se mnou probírala, protože u nás v rodině jsme si říkali všechno. A mě nenapadlo nic jiného, než vztah zalepit dalším dítětem. Zeť nechtěl, ale dcera ho přesvědčovala tak dlouho, až souhlasil. Podařilo se a před osmi lety se jim narodil syn Matyáš.

Z rodiny jsme se na něj ale těšili jen my a Jana. René dceři, když mu oznámila, že je těhotná, odvětil, že to je její věc. Ať si pamatuje, že on dítě nechtěl. A tchyně jí řekla, že se zbláznila, jak to mohla Lauře udělat?

Vždyť se teď bude muset se sourozencem o všechno dělit a to ona (babička) rozhodně nepřipustí. Laurinka se ale na sourozence těšila. Bohužel mezitím zemřel tchán, který také jako jediný projevil zájem o druhé vnouče. Jeho smrtí ztratila v tom domě Jana veškerou oporu.

To dítě za nic nemůže

Matyášek pochopitelně, jak jsem se naivně domnívala, díru v dceřině manželství nezalepil. Zeť ještě ke všemu tchyni řekl, že byl k jeho zplození Janou donucen, že on další dítě nechtěl. Od té chvíle jejich manželství nestojí za nic.

Dcera s Reném žijí vedle sebe jako dva cizí lidé. Jana se nestará o to, co manžel dělá, on se zase nestará o ní a syna. Zajímá ho jen Laura. Když jsem se ho ptala, proč tedy spolu dál jsou, řekl mi, že by jeho matka nepřipustila, aby se její syn rozvedl.

Co by tomu řekli jejich přátelé. Rozvod totiž v jejich vrstvách neexistuje, rozvádějí se komedianti a různý póvl. Očividně na svou matku čím dál víc dá. Je u ní po celou dobu, kdy přijde domů, u dcery se zdržuje jen, když jde spát.

Matyášek tak vyrůstá v rodině, kde ho miluje jen máma a občas se mu věnuje starší sestra. Jenže ta je teď ve věku, kdy má jiné priority než malého brášku. Ale aspoň mu nedává najevo nezájem jako jeho otec, nebo ho přímo neodmítá, jako jeho babička.

Chci, aby se vrátila

Jsem z této situace zoufalá. Matyášek je přitom tak milý kluk, skromný, tichý, určitě cítí ten nezájem ze strany otce i babičky. Dcera se s ním o tom nechce bavit, aby ho tím netrápila. My se ale jako rodina semkla.

Po narození Matyáška Janě všichni pomáháme, i její bratr a sestra. Vychovali jsme své děti zkrátka dobře. Díky tomu jsme zase hodně spolu. Kdykoliv Jana potřebuje, jsme po ruce. Nic jí nevyčítáme a hlavně chápeme, že vnouček za nic nemůže.

My rozdíly mezi vnoučaty neděláme. Několikrát jsme jí dokonce nabídli, ať se na všechno vykašle a vrátí se k nám domů. Pro ni i děti je v našem domě místa dost. Občas se zdá, že o tom uvažuje.

Jenže je tady problém v tom, že Laura by se určitě odstěhovat z Prahy odmítla. A i kdyby náhodou souhlasila, bude problém se zetěm a tchyní. Ti budou stoprocentně proti, aby jejich milovaná hvězda Laurinka odešla někam na vesnici.

A tak se dcera bojí, aby o ni nepřišla a dál snáší ty útrapy a ponižování. Marní svá nejlepší léta a jednou tak poslední šanci být ještě s nějakým mužem šťastná

Helena (63), Olomoucko

reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,