Domů     Dcera mi otevřela oči
Dcera mi otevřela oči

Manželovo mrzoutství a sekýrování jsem snášela dlouhé roky. Teprve dcera mi otevřela oči a domluvila mi. Díky ní mohu být opět spokojená!

Vdávala jsme se v osmnácti a nikdy nebyla manželovi nevěrná. Bohužel, to samé se o něm říct nedá. S tím, že je mi občas nevěrný, se ani nenamáhal tajit. Prý, mužští jsou lovci, s tím se nedá nic dělat!

Myšlenky na rozvod mě sice napadaly, ale vždycky jsem je zaplašila. Kvůli dětem a také kvůli sobě a svému pohodlí. Zůstala jsem s manželem kvůli klidu a pohodlí nás všech. Slušně vydělával a nic hrozného nám nedělal. Ale ani nic tak úchvatného, abych ho někdy, bůh ví jak, milovala.

Začala jsem číst, klidně celou noc

Navenek jsme vždycky působili jako slušná a láskyplná rodina. Jenže, dovnitř nikdo nevidí! Když dcera i syn odrostli a my zůstali samotní, nic se nezměnilo. On prostě vegetoval doma, aniž by se nějak omezoval.

A já obstarávala rodinu a nově získaný čas, kdy jsem nemusela pořád jen vařit a prát, vyplnila četbou. Knížky se mi staly mojí vášní. Začala jsem chodit nejen do knihovny, ale pořídila jsem si i čtečku, která mi dělala obrovskou službu hlavně večer.

Už jsem neměla nejlepší zrak a ve čtečce jsem si mohla zvětšit písmenka. Mohla jsem tak číst klidně celou noc, což jsem taky kvůli nespavosti občas i udělala. Ráno jsme šla do práce jako mátoha.

„Co to prosím tě v noci vyvádíš?“ smály se mi kolegyně a naznačovaly, že snad někoho mám. Milence!

Manžel vyčítal

Schválně jsme jim vždycky řekla, jakého chlapa jsem zrovna ulovila. Vraha, detektiva či nějakou z jiných hlavních postav mých milovaných knížek. Ony napjatě poslouchaly a potom dokonce prosily, abych jim knížku půjčila či příběh ve čtečce poslala.

Jiný názor měl můj muž. „Podívej se, jak vypadáš! Máš kruhy pod očima jako nějaká sova!“ útočil na mě. Mohlo mu to být jedno, co dělám, ale on snad jakoby žárlil, že má konečně jen něco svého! „Není už večeře?

Místo toho svého čtení jsi mohla nakoupit…“ vyčítal mi a neustále hledal záminky, aby mi vynadal. Krčila jsem rameny, bylo to sice nepříjemné, ale co jsem měla dělat? Jednou byla přítomna takové malé scéně moje dcera. Odjakživa se s tátou hádala.

Skoro to vypadalo, jako by ho neměla vůbec ráda, ale nikdy jsme to pořádně spolu neprobraly. Nechtěla jsem vědět, co ke svému otci vlastně cítí. No, brzy jsem se to měla dozvědět.

Dcera nám nastavila zrcadlo

„Co tady na mámu řveš? Proč nenakoupíš sám? A neuvaříš? Co si vůbec o sobě myslíš?“ vyjela na něho a já málem zůstala koukat s pusou dokořán. Manžel ostatně taky. Nikdy svoji dceru takhle rozzlobenou neviděl.

Pustili se do sebe a nemínili nechat toho druhého vyhrát. Dcera mu vyčetla během chvíle snad všechno, co se událo od doby, kdy nabrala paměť. Křivdy z dětství i to, jak jsem po večerech plakala. Na všechno si pamatovala!

Nakonec se dcera, rudá a zborcená potem, otočila na mě: „Nechápu, proč si to necháváš líbit! Tolik let! Proč od táty neodejdeš! Máš navíc, než se nechat týrat takovýmhle…!“ Větu raději nedořekla a bouchla dveřmi.

Stáli jsme s manželem v předsíni a byli oba úplně šokovaní. Takovou jsme naši milou a vždycky tichou dceru neznali! A také jsme oba přemýšleli o tom, co nám řekla. Měla pravdu! Ve všem! Nastavila nám strašlivé zrcadlo!

Odjela jsem trucovat k sestře

Byla jsem tak vyčerpaná, že jsem usedla ke kuchyňskému stolu a nedala vařit ani vodu na kávu. Manžel mi ji za chvíli podal. Dokonce i se šlehačkou! Bylo to snad poprvé v životě. Překvapeně jsem se na něho zadívala.

Ve tváři měl úplně jiný výraz, než jaký měl doposud. Bylo vidět, že nebere dceřina slova ne lehkou váhu. „Ty, Evo, možná bychom měli začít dělat něco jinak. Takhle už to dál nejde!“ řekl a pohladil mě po ruce. On! No to bych nečekala ani ve snu.

Mě ale jeho gesto nedojalo. Po tom všem…Zvedla jsem a oznámila, že se balím. Odjela jsem k sestře, kterou mi zakazoval vídat. Ne, že by proti ní něco měl. Skoro ji neznal. Ale chyběla bych doma, já služka. A tak jsem si užila dovolenou u sestry.

Vybrala jsem si jí celou a potom ještě měsíc neplaceného volna. Proč ne, nikoho mimo sebe jsem už živit nemusela.

Dala jsem mu poslední šanci

Svému muži jsem ani nezavolala. Přemýšlela jsem o rozvodu, o svobodě a o tom, co všechno bych mohla…Cestovat, užívat si nebo najít nějakou spřízněnou duši. Sestra mě v mém odhodlání podporovala. Dokonce mě lákala, ať u ní zůstanu. Byla vdova a místa měla dost.

„Nevím, rozmyslím se. Zjistím doma, co je nového!“ zněla moje odpověď a já se s lehkou nechutí odhodlala jet domů. Zde na mě čekalo překvapení. Ne, že by byl byt vymalovaný nebo nově zařízený. To ne. Ale manžel se změnil k nepoznání.

Nakoupil jídlo, uvařil večeři. Ve váze měl pro mě přichystanou kytku. A obletoval mě, jako zamilovaný mladíček. Prý všeho lituje. Chtěl poslední šanci. Tak ji dostal. Kvůli mojí zvědavosti a také pohodlnosti něco měnit. Ale tentokrát se mi to vyplatilo. Díky dceři!

Eva N. (56), Nelahozeves

Předchozí článek
Další článek
Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského