Domů     Dávné tajemství vyšlo najevo
Dávné tajemství vyšlo najevo

Jedna nenápadná černobílá fotografie změnila život celé naší rodiny k nepoznání. Děti s námi přestaly mluvit a vnoučata zlomila hůl nade všemi. Pravda vyšla najevo po padesáti letech.

Prožila jsem moc hezké dětství na malé vesnici. Ani mě nenapadlo, že bych mohla někdy žít ve městě! Ale stalo se. Po události, která měla být navždy zapomenuta, jsem odešla studovat do města a už se nevrátila.

Coby čerstvá sestřička jsem nastoupila do velké nemocnice a zde se seznámila se svým budoucím manželem. Po svatbě jsem zůstala bydlet ve městě, protože každodenní dojíždění už nepřipadalo v úvahu.

Ochota se mi krutě vymstila

Léta plynula a my s manželem vychovali dva krásné syny. Později se neplánovaně narodila naše dcerka Michalka. Všechny děti nám dělaly jen a jen radost. Do svojí rodné vesnice jsem jezdila sporadicky.

„Mami, jak to, že nejsem vůbec podobný tátovi ani tobě?“ zeptal se mě jednou nejstarší syn a držel v ruce takovou malou černobílou fotografii, kde byl v kojeneckém věku v kočárku. Důvod jsem moc dobře znala.

Nebyla totiž syn mého muže, ale sousedova syna, který mě znásilnil. Byl o hodně starší, než já. Taková ztracená existence. Alkoholik a povaleč. Ale nikdy by mě nenapadlo, že je něčeho takového schopen.

Toho odporného skutku se dopustil v opilosti, když jsem mu pomáhala otevřít dveře do jeho domu. Šla jsme tehdy od kamarádky, a když se nemohl trefit klíčem do zámku, ochotně jsem to udělala za něho. On mě strčil dovnitř a já neměla šanci se ubránit. Tehdy jsem v šoku utekla domů a po měsíci zjistila, že jsem těhotná.

Nic jsem od něho nechtěla

Dítě, mého milovaného synka, jsem porodila v necelých šestnácti a starala se o něho, až do konce mých studií, maminka. Sousedé byli velmi bohatí, vlastnili obrovské lány polí, mnoho nemovitostí a také snad i nějakou chalupu nedaleko v horách.

Můj manžel, tedy muž, který syna vychoval, od nich nikdy nic nevzal, přestože mu opakovaně nabízeli velkou částku. „Jsou to špinavé peníze!“ křičel na mě, když jsem později naléhala, abychom se nechali odškodnit.

No, a teď můj už dávno dospělý syn hloubal nad fotografií, a já podlehla pokušení a vyjevila mu celou pravdu. Byla to obrovská chyba, jak se později ukázalo! „Mami, to snad nemyslíš vážně.

Tak my všichni tři splácíme hypotéky na byty a ty jsi zcela jistě dědičkou obrovského majetku!“ kroutil hlavou a hned dodal, že to tak nechá.

Všichni viděli jen peníze

Sousedův syn, ten co mě znásilnil, totiž neměl jiné děti a byl už starý a velmi nemocný. Také aby ne, když celý život jen pil a kouřil! Neměl vůbec nikoho. Žádné dědice a asi ani vzdálené příbuzné. „Slyšela jsi o genetických testech?

Nechám si je udělat a budeme bohatí!“ oznámil mi syn a hned vytáhl obálku s těmi testy. Druhý syn mu přizvukoval, měl na věc stejný názor. Jen já nesouhlasila. Všechno, co moji kluci zamýšleli, mi přišlo jako zrada. Na mně a celém mém životě.

Naštěstí dcera stála při mně. Byla asi citlivější, než kluci, kteří všechno brali racionálně. I jejich děti, naše vnoučata, stáli na straně rodičů. Už se viděli v luxusních autech a na exotických dovolených. Jednou přišli všichni. Moji kluci i jejich kluci.

Bylo nás v obýváku celkem devět a nakonec jsme na sebe řvali, jako by nás bylo snad sto. Už jsme jeden druhého ani nevnímali. Jen jsme si mleli tu svoji a nedokázali ustoupit.

Dopis mě překvapil

Čím víc na mě všichni naléhali, tím víc jsem trvala na svém. Nic podnikat nebudu a majetek nechci! Nakonec se i můj muž nakazil zlatou horečkou, jak celý ten cirkus pojmenovala trefně dcera. „Jste jako hledači zlata.

Asi se brzy povraždíte!“ řekla svým bratrům a práskla dveřmi. Od té chvíle už nebylo nic jako před tím. Vnoučata nám už ani nezavolala a naši kluci se neukázali. Trucovali a jejich manželky také. Při tom jsme je obě měli tak rádi!

Uplynul skoro rok a nic se neměnilo. Byla jsem zoufalá. „Asi jsem je špatně vychovala, ty svoje synáčky!“ říkala jsem si a utvrzovala se o svojí pravdě. Potom mi pošťačka předala obálku a já ke svému údivu četla dopis napsaný roztřeseným stařeckým písmem.

To náš soused mě zval na návštěvu! Nedokázala jsem odmítnout. Zvědavost byla silnější.

Poprosil mě o odpuštění

Přemluvila jsem manžela, aby šel se mnou. Samotné se mi do toho doupěte zla nechtělo. Představovala jsem si toho mnoho, ale skutečnost všechny představy dalece překonala. V křesle seděl vetchý stařeček a vedle sebe měl kyslíkovou bombu. Sotva mluvil.

Pečovatelka mu každou chvíli podala sklenici s vodou, ve které si jen omočil suché rty. „Chci se ti za všechno omluvit. Nechci jít do hrobu s takovou vinou. Byl jsem tehdy opilý a nevěděl, co dělám!“ řekl a rozplakal se lítostí.

Potom mi podal nějaký úřední doklad: „Všechno jsem ti odkázal a moc tě prosím, abys dědictví přijala. Snad bude k užitku!! A tak jsem to tomu nešťastníkovi slíbila. Asi za dva dny umřel a ze mě se stala bohatá paní.

Majetek jsem spravedlivě rozdělila a zbytek dala na charitu. Ať přinesou užitek i ostatním, nejen nám!

Iva V. (67), Louny

reklama
Související články
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
14.9.2023
Když si naše Eliška něco umane, nikdo s ní zkrátka nehne. Do všeho se hrne po hlavě a nekouká napravo ani nalevo. Jen já ji dokážu pochopit. Jsem hodně moderní babička, myslím, že mnohdy modernější než moje děti. Bohužel. Jsem to já, kdo chápe většinu výstřelků svých milovaných vnoučat. Proto s nimi mám skvělý vztah a za mnou chodí, když se potřebují někomu svěřit nebo se poradit. Mám pro mnoho
14.9.2023
Máme jednu dceru a jednoho vnoučka. Za oba jsme osudu moc vděční. V jednu chvíli jsme se ale o chlapečka báli víc, než kdykoliv jindy. Naše dcera otěhotněla docela pozdě. Byla sice vdaná už od svých sedmadvaceti let, ale celých deset let si dávala s potomkem na čas. Nebo to byla spíš Radimova práce, že takhle otáleli? Nikdy jsem jim nechtěla sahat do svědomí, štěstí našich mladých pro nás bylo
12.9.2023
Vůbec nemohu pochopit, jak se to tehdy mohlo stát. Stačila chvilka nepozornosti a neštěstí bylo tady. Dopadlo to sice dobře, ale trest následoval krutý. Bylo odpoledne a já vyrazila s vnoučkem Honzíkem na vycházku. Ale znáte to, děti jsou jako pytel blech, uhlídat je vyžaduje čtyři oči. V parku jsme potkali jeho kamarády, a to se vždycky Honzík předvádí, protože doma nemá sourozence. Snažila
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě