Domů     Jak nám smrt šlapala na paty
Jak nám smrt šlapala na paty

Kdysi jsem dostala nabídku vycestovat pracovně do Skotska. Tehdy jsem netušila, že nás bude cestou pronásledovat neštěstí.

Tu skvělou možnost vycestovat jsem dostala před třiceti lety. Provázeli mě dva zkušenější kolegové. Problémy začaly ještě doma. Naše výjezdní doložka platila až od šesti hodin ráno ten den, kdy jsme měli už mít důležitou schůzku.

Tu doložku vystavoval někdo, kdo nám tu cestu nejspíš záviděl. Věděli jsme, že trajekt z Belgie nepočká. Nervy, nervy a stres. Rozhodli jsme se, že si uděláme časového strejčka a budeme spát před hranicemi v Rozvadově v autě.

Dojeli jsme po půlnoci k hranici a v lese jsme se pokoušeli v autě usnout. Ve čtyři ráno nás probudila zima. Pobíhali jsme kolem auta a dělali střepy. „Zas… bolševici, to udělali schválně!“ křičel kolega Pepa na lesy.

Vyděšeně jsme se rozhlíželi kolem, protože tahle věta byla v té době nebezpečná. Nakonec přišla vysněná hodina. Úderem šesté jsme stáli na místě, ale celníci měli dost času. Pili kafíčko a smáli se. Kolega Pepa procedil mezi zuby:

„Já je snad pošlu někam!“ „Pepo, neprovokuj, tvař se neutrálně, ať nás neproberou,“ prosil kolega Karel. Po půlhodině přišla tvář nekompromisního úředníka.

„Tak ukažte.“ Podala jsem pasy já, protože jsem byla ženská, také jsem předala výjezdní doložku a celní prohlášení. „Vezete nějaké marky, dolary nebo jinou měnu?“ „Ne, my tam dostaneme,“ nesměle, aby to nevypadalo, že se chlubíme, odpověděl Karel.

„Vezete cigarety, alkohol?“ – „Jen pro svou potřebu.“ Třásli jsme se zimou a přidala se k tomu klepatice strachu. „Vezete drogy?“ – „Néééé,“ vyjekli jsme všichni hrůzou. Celník se na nás všechny podíval pohledem, který dnes umí jen policajti. „Otevřete kufr!“ zavelel…

Konečně jiný svět

Karel vystoupil z auta se slovy: „Ty seď, Pepíku, ty provokuješ už jen tím, že jseš.“ Otevřel kufr a celník se začal hrabat v našich věcech. „Otevřete tuhle tašku…“ Karel pokorně dělal, co celník chtěl.

„Vyndejte tohle a tohle…“ Vyděšeně jsme se na sebe s Pepíkem podívali, měli jsme tam schované peníze. Nevím, jak to Karel udělal, ale přehraboval tam ty věci sem a tam, neustále něco ukazoval, až celník nakonec odešel s celním prohlášením.

Pepa procedil mezi zuby: „Hurá!“ „No ještě nemáme vyhráno,“ poznamenal Karel. V autě zavládlo tiché dlouhé napětí. A do toho Karel zašeptal:

„Myslím, že ten trajekt už nestíháme.“ Po dalších patnácti minutách se celník objevil ve dveřích a nesl naše pasy… „Tak tady to máte.“ O překot jsme děkovali a nescházelo mnoho, abychom mu líbali střevíce.

Když jsme byli dostatečně daleko, Karel hlasitě vydechl: „Německá celnice snad bude o.k.“ A opravdu byla. „Komunisti mi teď můžou políbit pr…“ povykoval Pepa nadšeně, ale Karel ho okřikl, aby si dával pozor na pusu. „Tady je tajných víc než doma.

Skoro všichni emigranti si choděj pro prachy za udávání.“ Dozvěděl se to prý od kamaráda policajta z Bartolomějský. Tak jsme si museli paradoxně daleko za hranicemi dávat větší pozor, než u nás doma.

Loď nám uplavala

Jeli jsme jako draci a šance na náš trajekt se začala zase probouzet k životu. „Potřebuju zastavit na záchod,“ vyjekl najednou Pepa. „Není čas! Musíš to vydržet!“ pustili jsme se do něho. „Praskne mi močák a umřu,“ kroutil se na sedadle.

„Pepo, neblbni, měl jsi jít na celnici,“ domlouvali jsme mu. „Tam se mi strachy nechtělo,“ kvílel. Konečně jsme přijeli do přístavu a hledali rychle tu správnou loď. „Tak nám to ujelo, o fous… a další pluje za dvě hodiny…“ povzdechl si Karel.

„A kdo za to může?“ podíval se významně na Pepu. Ten se ale nedal: „Za to může bolševik!“ V tu chvíli jsme netušili, že nám v patách jde smrt, a bolševik nás paradoxně zachránil. Najeli jsme autem na druhou loď a vystoupali na palubu.

Trajekt se konečně odpíchl od břehu a my se dívali na moře vody. Pluli jsme asi půl hodiny a najednou viděli tu naši loď, co jsme nestihli. Daleko nedoplavala. Havárka, nabrala vodu a položila se na bok… a pomalu se potápěla… Úplně nás to ochromilo.

Dopluli jsme do Doveru a pádili po dálnici do Skotska. Do Edinburghu jsme sice dorazili pozdě, ale nakonec to pracovně všechno nějak dopadlo.„Hele, pojďte ještě do Marc and Spencer, potřebuju si tam koupit něco na sebe…“ loudila jsem.

To oblečení, co jsem si vezla, bylo pro ostudu. Druhý den jsem už chtěla vyrazit v něčem úžasným. „Zítra je taky den,“ přemlouvali mě. Ale já je ukecala, a tak jsme nakonec vyrazili do večerního města.

Únava z cesty a nepříjemného zážitku nás ale tak přepadla, že jsme usedli do prvního podniku, abychom si dali něco k jídlu a pití, a pak se vrátili do hotelu. A to nás ten den zachránilo podruhé. Když jsme si večer pustili televizi, zkoprněli jsme.

Ukazovali v ní, jak na Prince Street explodovala bomba v obchoďáku Marc and Spancer v době, kdy jsme tam měli být, a pár lidí to zabilo. „Ta zubatá nám ale dneska šlape na paty!“ stěhoval si Pepa svou postel od okna ke dveřím.

„To kdyby přiletěl v noci meteorit…“ A tak jsme se ten večer hrozně opili, až jsme z toho nakonec málem umřeli na otravu alkoholem.

Alena (51), Praha

reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem, co bylo zřejmé na první pohled. Přítel si ze mě udělal kampeličku a kamarádka mě utvrzovala v domnění, že je správné mu pomáhat. Nikdy jsem nepatřila k nějakým kráskám, za kterými by se muži na ulici otáčeli. Patřila jsem spíš k takovým těm nenápadným dívkám, kterých si vůbec nikdo nevšimne. Příliš jsem si to nebrala, ale samozřejmě jsem i já toužila po lásce a partnerovi. Byl
25.2.2024
S manželem nám to klape. V jednom se ale neshodneme – kde strávíme dovolenou. Sedět v kempu už nechci. Pojedu k moři, ať s ním, nebo bez něho! I po třiceti letech jsme s manželem stále skvělý pár. Umíme se domluvit na všem. I na tom, kam vyrazíme na víkend. Je pravda, že máme v některých směrech rozdílné názory, vždy se ale snažíme dělat kompromisy. Já s ním zajdu občas na hokej nebo na fotb
22.2.2024
Narodila jsem se rodičům až po čtyřicítce. Dnes se to možná zdá normální, ale tehdy bývali lidé v tomto věku mnohdy už prarodiči. Byla jsem vytoužené dítě, protože po smrti mého bratra nemohla moje máma dlouho přijít do jiného stavu. Po té tragické události na tom byla psychicky velmi dlouho špatně. Když jsem se narodila já, byl to pro ně nový a šťastný start. A tak mě rozmazlovali. Nejenže jse
22.2.2024
Poznaly jsme se, když se Jitka přistěhovala k nám do města a učitelka ve škole ji posadila vedle mě. Bylo nám dvanáct a brzy jsme se staly nejlepšími kamarádkami. Po základce jsme se obě dostaly na střední ekonomku. Teprve pak se naše cesty rozdělily. Jitka se brzy vdala a já odešla do Prahy na vysokou. Léta ubíhala, vdala jsem se a dlouho zůstávala doma s dětmi. Pak přišel rozvod a já se musel
21.2.2024
Když jsem zjistila, jaký Petr je, rozešla jsem se s ním. Řekla jsem si, že mi nestojí za to, abych kvůli němu uronila byť jen jednu slzu. Můj ex přítel nebyl moc dobrý člověk. Bohužel jsem to zjistila až po dvou letech. Přesně tak dlouho mi trvalo, než jsem sundala růžové brýle. Dva roky jsem byla zamilovaná a nevšímala si varovných signálů, neposlouchala jsem okolí. Viděla jsem jenom svého pří
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Deprese jí znovu ničí život
nasehvezdy.cz
Deprese jí znovu ničí život
Ačkoli si herečka ze seriálu Ulice Anna Fixová (39) myslela, že se jí deprese do života nevrátí, bohužel se spletla. Nedávno sdílela na sociálních sítích, že si znovu musela říct o pomoct lékařům. Z
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
epochaplus.cz
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské