Domů     Málem jsem obětovala rodinu kvůli kariéře
Málem jsem obětovala rodinu kvůli kariéře
6 minut čtení

Vždycky jsem toužila vyniknout ve své práci. Kdo ne? A byla jsem ochotná zničit si i rodinné štěstí. Dokonce obětovat lásku vlastního dítěte. Probuzení přišlo včas.

Nebyla jsem v naší škole jediná, která nosila brýle a měla pár kil nadváhy. Jenže zrovna já jsem byla oběť. Trápilo mě to. Na to, že se mnou nikdo nekamarádí, jsem si zvykla.

Ale že se mi někdo vysmívá, nadává mi Buřte a občas mi ukradne penál, na to si zvyknout nešlo. A ještě horší bylo, že doma jsem moc zastání neměla. Poslouchala jsem přednášky rodičů, kteří mi dávali za příklad starší sestru Jitku.

Jenže jak jsem mohla soutěžit s Jitkou, která byla blonďatý andílek a jediný její úsměv by obměkčil i skálu? Všechno jí procházelo už jenom proto, že udělala oči nebo se slaďoučce usmívala. Zrálo ve mně rozhodnutí, že to jednou všechno změním.

Že si mě všichni budou vážit. Že jednou všem ukážu.

Musím se změnit

Odešla jsem na střední školu dost daleko od domova a bydlela na internátě. Během prázdnin jsem zhubla, brýle vyměnila za čočky a najednou ze mě byl někdo jiný.

Nevím, jestli to bylo tou proměnou nebo tím, že jsem se ocitla mezi lidmi, kteří nevěděli nic o mé minulosti. Já jim nic nevykládala a oni se ani moc neptali.

Když se někdo přece jenom zeptal na dětství, se smíchem jsem jim vyprávěla smyšlené historky, Nic o ponižování a slzách. Ostatní se se mnou normálně bavili, chodila jsem s partou kamarádek do kina a na diskotéky.

Ve škole jsem patřila mezi nejlepší studenty a učitelé mě přemlouvali, abych šla na vysokou. Jenže s tím jsem doma nepochodila. „A co bys tam asi dělala, to je pro chytřejší, než jsi ty.

Nemáme peníze na rozhazování, tak si koukej najít pořádnou práci,“ odbyl mě táta. Zapomněl ale říct, že Jitce platí podnájem i útraty. Já byla ale na takovou reakci připravena. Po maturitě jsem odešla z domova nadobro. Když mě nechcete, tak jdu, řekla jsem si.

Byla jsem dost dobrá

Přes prázdniny jsem bydlela u kamarádky a dřela na brigádách. Našetřila jsem si nějaké peníze a vyrazila do Prahy. Našla jsem si práci a začala pracovat v reklamní agentuře jako holka pro všechno.

Šéfové oceňovali mou pracovitost a ochotu, a když zjistili, že mluvím anglicky a španělsky, pověřovali mě i zodpovědnějšími úkoly. V práci jsem také poznala svého muže, který tam pracoval jako grafik.

FJirka byl o deset let starší a netajil se tím, že by měl rád dítě. Na teplo rodinného krbu jsem ale neměla ani pomyšlení.

Těhotenství mi zkřížilo plány

Naskytla se mi příležitost studovat dálkově. Jirkovi jsem řekla, že pokud na mě nechce čekat, pochopím to. Ale on vydržel. Po dokončení školy jsem dostala v agentuře na starost několik velkých klientů. A pak jsem otěhotněla.

Uvažovala jsem o potratu, ale nedokázala jsem to udělat. Především kvůli Jirkovi, kterému se blížila čtyřicítka. Těhotenství jsem zvládala bez problémů a do poslední chvíle pracovala.

Kamarádky mě děsily popisem vlastních porodů, ale ten můj byl tak rychlý, že jsem si ani neuvědomila, že se něco děje. Narodil se nám krásný kluk, ovšem od první chvíle to u nás doma vypadalo, že maminkou je Jirka a ne já. V hlavě jsem měla jen a jen práci.

Práce a zase práce

Když byly Daníkovi skoro tři roky, dostala naše firma skvělou příležitost pracovat pro významného mezinárodního klienta a ředitel mě pověřil dohledem nad kampaní.

V tu dobu začal Dan chodit do školky, kterou náš do té doby bezproblémový synek od první chvíle nenáviděl. Proplakal celé hodiny, ubližoval ostatním dětem a stal se postrachem vychovatelek. Skončil u psycholožky, kam s ním pochopitelně šel Jirka.

Po návštěvě u psycholožky se mi manžel snažil vysvětlit, že podle jejího názoru by naše dítě potřebovalo péči obou rodičů a že bych se měla konečně začít chovat jako matka. Poprvé v našem manželství to vypadalo na rozvod.

Neměla jsem čas

Uprostřed týdne, kdy jsme měli mít u klienta rozhodující prezentaci, mi odpoledne zavolal Jirka. Byl úplně k smrti vyděšený. Daníka odvezla ze školky sanitka do nemocnice s těžkým astmatickým záchvatem.

Chtěl po mně, abych za nimi přijela, ale já musela dodělat prezentaci. Vztekle jsem práskla telefonem. Po desáté večer mi Jirka znovu volal. Byl na pokraji zhroucení a mně došlo, že Daníkovi jde o život. Zaklapla jsem notebook a objednala si taxíka.

V nemocnici jsem našla Jirku, který na mě koukal jako bubák a zarytě mlčel. Naštěstí se brzy objevila paní doktorka, která nás uklidnila, že Dan už je mimo nebezpečí.

Rodinu jsem zachránila

Prezentace u klienta byla naprosté fiasko. Šéf si mě zavolal a řekl mi, že už delší čas se mnou není spokojený. Pokud se nesrovnám, budeme se muset rozloučit. Překvapilo mě, jak mi to bylo jedno. Vrátila jsem se do naší tiché domácnosti za Jirkou.

Připomněl mi, že i on má práci, kterou má rád. Ale já s Danem jsme pro něj vždycky znamenali to nejlepší, co ho v životě potkalo. Teď se chtěl rozvést a získat syna do péče. Zhroutil se mi svět. Najednou mi začaly věci docházet.

Jak jsem svou urputností válcovala jiné, jak jsem všem jenom kazila život. A proč vlastně?

Práskla jsem dveřmi

Ráno jsem se vydala do kanceláře. Uklidila jsem si stůl, připravila věci k předání a bez ohlášení vtrhla k šéfovi. „To snad počká,“ zakřičel. Zrovna se bavil po telefonu se svou ženou. „Ne, tohle nepočká!“ řekla jsem dost důrazně.

Radši se své ženě vymluvil na důležitou věc a zavěsil. Odcházela jsem s výpovědí v ruce a se slastným pocitem. Doma jsem našla Jirku, jak si balí věci. Vyrvala jsem mu kufr z rukou a přinutila ho poslouchat. Mluvila jsem dlouho.

Pak jsme se vydali za Danem do nemocnice. Tam na nás čekala psycholožka, která nám vysvětlovala, že synkovi chybí péče jednoho z rodičů. Jeho astma mělo psychické příčiny.

Našla jsem si práci na poloviční úvazek a Jirka se přiznal, že by nejspíš stejně nedokázal odejít. Od té doby uběhlo hodně let, ale já se sama sebe občas dodnes ptám, jak jsem mohla být tak hloupá a myslet si, že práce má větší cenu než láska těch nejbližších.

Irena V. (56), Olomouc

Další článek
Související články
3 minuty čtení
Koncem léta jsem se měla vdávat. Spolužačka Zuzana si přála poznat mého budoucího manžela, což jsem jí umožnila. Nechápala jsem, jak mi to mohla Zuzana udělat. Nebyly jsme nejlepší kamarádky, ale znaly jsme se dobře, chodily jsme spolu do třídy, myslela jsem, že je to normální, docela prima holka. Když však později došlo na lámání chleba, jasně mi naznačila, že mě ve skutečnosti nenáviděla. Zír
3 minuty čtení
Můj tatínek byl profesí lékař. A jednou zachránil muže, u něhož pak lidé říkali, že jej osud pro mne vybral. Bohužel jsem poslechla. Tatínkovi jsem odmala někdy asistovala v ordinaci. Tedy asistovala… Podávala jsem nástroje, dávala pacientům lentilky jako léky a oni se rozplývali, jak jsem roztomilá. Možná ale i to pomohlo k jejich uzdravení. O tom ale psát nechci. Jednou jsme se s otcem při
3 minuty čtení
Má dcera byla nešťastná, a vtom se objevil on. David, který byl ztělesněným dobrem. O to horší bylo, že tak náhle odešel, a mé dceři opět zčernal svět. Stalo se to před 15 lety. Radka, má dcera, byla tehdy čerstvě rozvedená. Zlomená, zklamaná, nevěřila mužům. Měla děti, které jí dávaly lásku. Vlastně i toužila po příteli, zároveň se ale bála. Neuměla jsem jí pomoct. Situace se však zhoršila. Ně
5 minut čtení
Dnes o tom slýcháme často. Tehdy, ještě za minulého režimu, se o tom ale moc nemluvilo. O lásce z ciziny. Já ji prožila. Bohužel. O mé známosti vědělo jen pár lidí. Některým kamarádkám jsem to ani neřekla. Bála jsem se, že mě odsoudí. Jmenoval se Dámin a studoval v Praze medicínu, já jsem chodila na ekonomku. Potkali jsme se na jednom studentském večírku a jeho uhrančivé oči si mne hned podmani
6 minut čtení
Byli jsme šťastní. Já s manželem, syn Patrik s Klárou a její rodiče. Byli jsme skvělá, velká rodina. Jenže nevinná nehoda vše změnila. Snacha zemřela, a to nás krutě rozdělilo. Všichni nám záviděli, jak skvěle vycházíme. Navštěvovali jsme se na chatách, jezdili jsme na dovolené, pomáhali jsme si. Často to totiž někde skřípe. Buď mladí vycházejí jen s jednou částí rodiny, nebo je tam minimálně c
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tradiční vánoční španělské polvorones
tisicereceptu.cz
Tradiční vánoční španělské polvorones
Vůní připomínají perníčky, ale jejich struktura je odlišná. Polvo ve španělština znamená prach. Na těsto 160 g pšeničné mouky 40 g pražených mandlí 80 g vepřového sádla 60 g moučkového cukru
Hra kontrastů a barevných protikladů
rezidenceonline.cz
Hra kontrastů a barevných protikladů
Tak by bylo možné výstižně charakterizovat okouzlující výsledek rekonstrukce obytných prostor v secesním domě, jejichž půdorys má netradiční podobu trojúhelníku. Někdejší velkorysé dispozice, které byly za dob normalizace necitlivě rozděleny na dvě samostatné bytové jednotky, se podařilo znovu spojit. Než však projekt dospěl ke své současné podobě a dokonalé souhře, bylo nutné zdevastovaný prostor rozsáhle zrekonstruovat. Cíl byl jasný: Propojit secesních
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce
21stoleti.cz
Čeští vědci varují: Vitamin E v náplních do elektronických cigaret poškozuje plíce
Náplně do elektronických cigaret dříve obsahovaly acetát vitaminu E. Jeho škodlivost popsali vědci ze Spojených států amerických už v roce 2019. Českým vědcům z Akademie věd ČR se nyní podařilo zjisti
Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
iluxus.cz
Slunečná zimní dovolená na jižní straně Alp
Na jižní straně rakouských Alp je na sjezdovkách obzvlášť slunečno. To je jeden důvod, proč jsou Korutany jako lyžařská destinace stále oblíbenější, a to především u rodin s dětmi. Prosluněné svahy
Proč prezident Jefferson neslavil Den díkůvzdání?
historyplus.cz
Proč prezident Jefferson neslavil Den díkůvzdání?
Pokud letos nevyklíčí, jsou veškeré naděje anglických kolonistů v Novém světě zmařeny. „V čem je chyba?“ drbou si zmateně hlavy. Do roka jich umírá celá polovina. Až díky jednomu z místních indiánů pochopí, že ve zdejších podmínkách nelze pěstovat stejně jako v rodné Anglii. Poučí se a bohatá sklizeň znamená příslib přežití kolonie.   Vděční
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
epochaplus.cz
Kouzlo zimního lesa: Co nevíte o českých zvířatech?
Jezevec nervózně pobíhá po své noře. Jaký strašný puch! Tohle mu byl čert dlužen. Do jeho slovutného podzemního skvostu zvířecí architektury se drze nastěhovala liška!   To jelen může vážit až úctyhodných 500 kilogramů, hopkat umí až 78kilometrovou rychlostí a některé jeho poddruhy překvapí pozorovatele hřívou. Stejně tak nejde univerzálně říct, že mláďata jelena evropského
Lstí jsem udělala z kamarádky šedou myš
skutecnepribehy.cz
Lstí jsem udělala z kamarádky šedou myš
V mládí jsme byly nejlepší kamarádky, pak se ale ona skvěle provdala, zatímco já zažila pád dolů. Musela také okusit, jaké to je být šedou myší, padat ke dnu. Když jsme končily základní školu, slibovaly jsme si, že naše přátelství nikdy neskončí. Budeme se pravidelně vídat a vyprávět si dál svá dívčí tajemství. Tak tomu bylo po
Kam na výlet do muzea v zimě?
epochanacestach.cz
Kam na výlet do muzea v zimě?
Zima klepe na dveře a slibuje spousty zábavy. Ale když vás zimní radovánky unaví, útočiště najdete v muzeích, galeriích a na výstavách. Zima je ideální období pro kulturní zážitky a poznávání! Jan Becher muzeum Karlovy Vary Muzeum se nachází na místě původní továrny na výrobu Becherovky, kterou tu roku 1867 založil Jan Becher. Kromě expozice
Unavuje Gondíková Langmajera stále fňukáním?
nasehvezdy.cz
Unavuje Gondíková Langmajera stále fňukáním?
Na první pohled je plná energie a pozitivního pohledu na svět. Jenže zdání možná klame. Herečka Adéla Gondíková (51) si prý umí postěžovat, což logicky nejvíc odnáší její manžel Jiří Langmajer (58).
Blaničtí rytíři: Pouhá legenda, nebo potvrzená skutečnost?
enigmaplus.cz
Blaničtí rytíři: Pouhá legenda, nebo potvrzená skutečnost?
O proslulé hoře Blaník je všeobecně známo, že zde odpočívá bájné vojsko knížete svatého Václava, které v nouzi nejvyšší přijde naší zemi na pomoc. Ve skutečnosti je Blaník přímo protkán celou řadou da
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Dosud největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
epochalnisvet.cz
Čeští vědci pomáhají tlumit invazi sumce v Portugalsku. Dosud největší úlovek měl 228 centimetrů a 91,5 kilogramů.
Vědci z Biologického centra Akademie věd ČR společně s portugalskými odborníky odlovili dvě dosud největší ryby, které byly kdy uloveny ve sladkých vodách Portugalska…Jednalo se o sumce velké, z nichž jeden měřil 222 cm a vážil 76,5 kg a druhý měl 228 cm a 91,5 kg. Sumec velký (Silurus glanis) je přitom ve vodách jižní
Božské souostroví – Seychely
nejsemsama.cz
Božské souostroví – Seychely
Pojďte se s námi na chvilku zasnít. Co kdyby opravdu existoval Ježíšek a nadělil by vám letos pod stromeček dovolenou na Seychelách? Jednou z destinací snů je pro mnohé souostroví Seychely, které leží v modrozelených vodách Indického oceánu. Mnoho turistů si sem celoročně najde cestu za rozmanitou přírodou, dlouhými bílými plážemi a křišťálově čistým mořem. Krásné koupání, ale také poznávání