Domů     Málem jsem obětovala rodinu kvůli kariéře
Málem jsem obětovala rodinu kvůli kariéře

Vždycky jsem toužila vyniknout ve své práci. Kdo ne? A byla jsem ochotná zničit si i rodinné štěstí. Dokonce obětovat lásku vlastního dítěte. Probuzení přišlo včas.

Nebyla jsem v naší škole jediná, která nosila brýle a měla pár kil nadváhy. Jenže zrovna já jsem byla oběť. Trápilo mě to. Na to, že se mnou nikdo nekamarádí, jsem si zvykla.

Ale že se mi někdo vysmívá, nadává mi Buřte a občas mi ukradne penál, na to si zvyknout nešlo. A ještě horší bylo, že doma jsem moc zastání neměla. Poslouchala jsem přednášky rodičů, kteří mi dávali za příklad starší sestru Jitku.

Jenže jak jsem mohla soutěžit s Jitkou, která byla blonďatý andílek a jediný její úsměv by obměkčil i skálu? Všechno jí procházelo už jenom proto, že udělala oči nebo se slaďoučce usmívala. Zrálo ve mně rozhodnutí, že to jednou všechno změním.

Že si mě všichni budou vážit. Že jednou všem ukážu.

Musím se změnit

Odešla jsem na střední školu dost daleko od domova a bydlela na internátě. Během prázdnin jsem zhubla, brýle vyměnila za čočky a najednou ze mě byl někdo jiný.

Nevím, jestli to bylo tou proměnou nebo tím, že jsem se ocitla mezi lidmi, kteří nevěděli nic o mé minulosti. Já jim nic nevykládala a oni se ani moc neptali.

Když se někdo přece jenom zeptal na dětství, se smíchem jsem jim vyprávěla smyšlené historky, Nic o ponižování a slzách. Ostatní se se mnou normálně bavili, chodila jsem s partou kamarádek do kina a na diskotéky.

Ve škole jsem patřila mezi nejlepší studenty a učitelé mě přemlouvali, abych šla na vysokou. Jenže s tím jsem doma nepochodila. „A co bys tam asi dělala, to je pro chytřejší, než jsi ty.

Nemáme peníze na rozhazování, tak si koukej najít pořádnou práci,“ odbyl mě táta. Zapomněl ale říct, že Jitce platí podnájem i útraty. Já byla ale na takovou reakci připravena. Po maturitě jsem odešla z domova nadobro. Když mě nechcete, tak jdu, řekla jsem si.

Byla jsem dost dobrá

Přes prázdniny jsem bydlela u kamarádky a dřela na brigádách. Našetřila jsem si nějaké peníze a vyrazila do Prahy. Našla jsem si práci a začala pracovat v reklamní agentuře jako holka pro všechno.

Šéfové oceňovali mou pracovitost a ochotu, a když zjistili, že mluvím anglicky a španělsky, pověřovali mě i zodpovědnějšími úkoly. V práci jsem také poznala svého muže, který tam pracoval jako grafik.

FJirka byl o deset let starší a netajil se tím, že by měl rád dítě. Na teplo rodinného krbu jsem ale neměla ani pomyšlení.

Těhotenství mi zkřížilo plány

Naskytla se mi příležitost studovat dálkově. Jirkovi jsem řekla, že pokud na mě nechce čekat, pochopím to. Ale on vydržel. Po dokončení školy jsem dostala v agentuře na starost několik velkých klientů. A pak jsem otěhotněla.

Uvažovala jsem o potratu, ale nedokázala jsem to udělat. Především kvůli Jirkovi, kterému se blížila čtyřicítka. Těhotenství jsem zvládala bez problémů a do poslední chvíle pracovala.

Kamarádky mě děsily popisem vlastních porodů, ale ten můj byl tak rychlý, že jsem si ani neuvědomila, že se něco děje. Narodil se nám krásný kluk, ovšem od první chvíle to u nás doma vypadalo, že maminkou je Jirka a ne já. V hlavě jsem měla jen a jen práci.

Práce a zase práce

Když byly Daníkovi skoro tři roky, dostala naše firma skvělou příležitost pracovat pro významného mezinárodního klienta a ředitel mě pověřil dohledem nad kampaní.

V tu dobu začal Dan chodit do školky, kterou náš do té doby bezproblémový synek od první chvíle nenáviděl. Proplakal celé hodiny, ubližoval ostatním dětem a stal se postrachem vychovatelek. Skončil u psycholožky, kam s ním pochopitelně šel Jirka.

Po návštěvě u psycholožky se mi manžel snažil vysvětlit, že podle jejího názoru by naše dítě potřebovalo péči obou rodičů a že bych se měla konečně začít chovat jako matka. Poprvé v našem manželství to vypadalo na rozvod.

Neměla jsem čas

Uprostřed týdne, kdy jsme měli mít u klienta rozhodující prezentaci, mi odpoledne zavolal Jirka. Byl úplně k smrti vyděšený. Daníka odvezla ze školky sanitka do nemocnice s těžkým astmatickým záchvatem.

Chtěl po mně, abych za nimi přijela, ale já musela dodělat prezentaci. Vztekle jsem práskla telefonem. Po desáté večer mi Jirka znovu volal. Byl na pokraji zhroucení a mně došlo, že Daníkovi jde o život. Zaklapla jsem notebook a objednala si taxíka.

V nemocnici jsem našla Jirku, který na mě koukal jako bubák a zarytě mlčel. Naštěstí se brzy objevila paní doktorka, která nás uklidnila, že Dan už je mimo nebezpečí.

Rodinu jsem zachránila

Prezentace u klienta byla naprosté fiasko. Šéf si mě zavolal a řekl mi, že už delší čas se mnou není spokojený. Pokud se nesrovnám, budeme se muset rozloučit. Překvapilo mě, jak mi to bylo jedno. Vrátila jsem se do naší tiché domácnosti za Jirkou.

Připomněl mi, že i on má práci, kterou má rád. Ale já s Danem jsme pro něj vždycky znamenali to nejlepší, co ho v životě potkalo. Teď se chtěl rozvést a získat syna do péče. Zhroutil se mi svět. Najednou mi začaly věci docházet.

Jak jsem svou urputností válcovala jiné, jak jsem všem jenom kazila život. A proč vlastně?

Práskla jsem dveřmi

Ráno jsem se vydala do kanceláře. Uklidila jsem si stůl, připravila věci k předání a bez ohlášení vtrhla k šéfovi. „To snad počká,“ zakřičel. Zrovna se bavil po telefonu se svou ženou. „Ne, tohle nepočká!“ řekla jsem dost důrazně.

Radši se své ženě vymluvil na důležitou věc a zavěsil. Odcházela jsem s výpovědí v ruce a se slastným pocitem. Doma jsem našla Jirku, jak si balí věci. Vyrvala jsem mu kufr z rukou a přinutila ho poslouchat. Mluvila jsem dlouho.

Pak jsme se vydali za Danem do nemocnice. Tam na nás čekala psycholožka, která nám vysvětlovala, že synkovi chybí péče jednoho z rodičů. Jeho astma mělo psychické příčiny.

Našla jsem si práci na poloviční úvazek a Jirka se přiznal, že by nejspíš stejně nedokázal odejít. Od té doby uběhlo hodně let, ale já se sama sebe občas dodnes ptám, jak jsem mohla být tak hloupá a myslet si, že práce má větší cenu než láska těch nejbližších.

Irena V. (56), Olomouc

Další článek
reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
enigmaplus.cz
Krvavá řeka Río Tinto: Proč jsou na jihu Španělska podmínky jako na Marsu?
Ocitli jsme se na jiné planetě? Nebo zde natáčeli filmaři? Ani jedno, ani druhé. Jsme v oblasti španělské Andalusie, kde protéká Río Tinto neboli Červená řeka. A přestože se nacházíme na Zemi, ma
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
epochalnisvet.cz
Záhada hliněné destičky z Turecka: Jaký rituál ukrývá text psaný neznámým jazykem?
Archeologové během loňských vykopávek v Turecku objevili hliněnou tabulku popsanou dosud neznámým mrtvým jazykem používaným před více než 3000 lety. Z doprovodného textu v chetitštině vyplývá, že tabulka zachycuje nějaký starověký rituál. Podaří se vědcům jazyk rozluštit a dávný rituál přečíst?   „Byl objeven nový indoevropský jazyk.“ Těmito slovy představuje vedoucí archeologických vykopávek Prof. Dr.
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
epochaplus.cz
Lola Montezová: Fúrie, která připraví o trůn bavorského krále Ludvíka I.
Laškovně zapochybuje o přirozené eleganci ňader mladičké tanečnice žádající o angažmá. Kráska sebere ze stolu nůžky, rozstřihne si na prsou šaty a poskytne mu důkaz. Něco takového král při audienci ještě nezažil. Irsko-skotská krev otce a typická krása kreolských genů po matce udělají z Elizy Gilbertové štíhlý uragán černých vlasů, modrých očí, rudých rtů a
Vyrobte si krásné vázy
nejsemsama.cz
Vyrobte si krásné vázy
V obchodě prodávají sice krásné, ale většinou také velmi drahé vázy. Chcete si pořídit vlastní, za niž nebudete muset platit stovky korun? Vytvořte si vázu zcela podle vlastních představ, v barvách a stylu, jež budou nejlépe ladit s vaším pokojem, a ještě ho krásně vyzdobí. Krok za krokem Jarní schovávačka I obyčejná sklenice či lahev bude mít své kouzlo, když ji správně
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
skutecnepribehy.cz
Mám problém udržet tajemství, jsem drbna?
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
iluxus.cz
Lexus v rámci milánského týdne designu představil expozici Time
Na výstavě se prezentují díla dvou návrhářů inspirovaná koncepčním modelem Lexus LF-ZC (Lexus Future Zero-emission Catalyst), který zkoumá možnou podobu čistého elektromobilu nové generace. Instala
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
historyplus.cz
Vyděsili Abela Tasmana Maorové?
Dvě lodi spouštějí kotvy v nově objevené zátoce. Netrvá dlouho a ocitají se pod útokem domorodých kanoí. Když se Evropané pod ochranou kanonů konečně obrátí na útěk, bude jejich posádka o čtyři námořníky chudší. Děti, které přicházejí na svět v chudých rodinách v malých městečkách na počátku 17. století, nejsou ty, o nichž lze nalézt bohaté záznamy v dobových
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
epochanacestach.cz
Vodojemy Žlutý kopec v Brně otevřeny!
Technická památka Vodojemy Žlutý kopec se 21. března za přítomnosti zástupců města slavnostně naplno otevřela veřejnosti. Investice města 150 milionů korun zpřístupnila tři podzemní nádrže a také veřejný park na povrchu. TIC BRNO, který bude vodojemy nadále provozovat, připravil spolu s partnery na první víkend 22.–24. března bohatý vizuální program. Poté je budete moci navštívit
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
nasehvezdy.cz
Nechá si Vacula vytetovat i kuchařku?
Když se herci Adamu Vaculovi (36) zalíbila jeho současná přítelkyně, vítězka kuchařské soutěže MasterChef z roku 2021 Veronika Beskydiarová (30), napsal jí krátkou zprávu – a byla ruka v rukávě. Byd
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
21stoleti.cz
3D tisk v lidském těle? Již brzy možná ano!
Ve svém nejmenším provedení měří 11–13 milimetrů. Je tedy tak akorát drobný, aby se vešel do trávicího ústrojí. Řeč však není o žádné bakterii, ale o unikátním vynálezu vědců z Univerzity v Novém Jižn