SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Málem jsem obětovala rodinu kvůli kariéře
Málem jsem obětovala rodinu kvůli kariéře

Vždycky jsem toužila vyniknout ve své práci. Kdo ne? A byla jsem ochotná zničit si i rodinné štěstí. Dokonce obětovat lásku vlastního dítěte. Probuzení přišlo včas.

Nebyla jsem v naší škole jediná, která nosila brýle a měla pár kil nadváhy. Jenže zrovna já jsem byla oběť. Trápilo mě to. Na to, že se mnou nikdo nekamarádí, jsem si zvykla.

Ale že se mi někdo vysmívá, nadává mi Buřte a občas mi ukradne penál, na to si zvyknout nešlo. A ještě horší bylo, že doma jsem moc zastání neměla. Poslouchala jsem přednášky rodičů, kteří mi dávali za příklad starší sestru Jitku.

reklama

Jenže jak jsem mohla soutěžit s Jitkou, která byla blonďatý andílek a jediný její úsměv by obměkčil i skálu? Všechno jí procházelo už jenom proto, že udělala oči nebo se slaďoučce usmívala. Zrálo ve mně rozhodnutí, že to jednou všechno změním.

Že si mě všichni budou vážit. Že jednou všem ukážu.

Musím se změnit

Odešla jsem na střední školu dost daleko od domova a bydlela na internátě. Během prázdnin jsem zhubla, brýle vyměnila za čočky a najednou ze mě byl někdo jiný.

reklama

Nevím, jestli to bylo tou proměnou nebo tím, že jsem se ocitla mezi lidmi, kteří nevěděli nic o mé minulosti. Já jim nic nevykládala a oni se ani moc neptali.

Když se někdo přece jenom zeptal na dětství, se smíchem jsem jim vyprávěla smyšlené historky, Nic o ponižování a slzách. Ostatní se se mnou normálně bavili, chodila jsem s partou kamarádek do kina a na diskotéky.

Ve škole jsem patřila mezi nejlepší studenty a učitelé mě přemlouvali, abych šla na vysokou. Jenže s tím jsem doma nepochodila. „A co bys tam asi dělala, to je pro chytřejší, než jsi ty.

Nemáme peníze na rozhazování, tak si koukej najít pořádnou práci,“ odbyl mě táta. Zapomněl ale říct, že Jitce platí podnájem i útraty. Já byla ale na takovou reakci připravena. Po maturitě jsem odešla z domova nadobro. Když mě nechcete, tak jdu, řekla jsem si.

Byla jsem dost dobrá

Přes prázdniny jsem bydlela u kamarádky a dřela na brigádách. Našetřila jsem si nějaké peníze a vyrazila do Prahy. Našla jsem si práci a začala pracovat v reklamní agentuře jako holka pro všechno.

reklama

Šéfové oceňovali mou pracovitost a ochotu, a když zjistili, že mluvím anglicky a španělsky, pověřovali mě i zodpovědnějšími úkoly. V práci jsem také poznala svého muže, který tam pracoval jako grafik.

FJirka byl o deset let starší a netajil se tím, že by měl rád dítě. Na teplo rodinného krbu jsem ale neměla ani pomyšlení.

Těhotenství mi zkřížilo plány

Naskytla se mi příležitost studovat dálkově. Jirkovi jsem řekla, že pokud na mě nechce čekat, pochopím to. Ale on vydržel. Po dokončení školy jsem dostala v agentuře na starost několik velkých klientů. A pak jsem otěhotněla.

Uvažovala jsem o potratu, ale nedokázala jsem to udělat. Především kvůli Jirkovi, kterému se blížila čtyřicítka. Těhotenství jsem zvládala bez problémů a do poslední chvíle pracovala.

Kamarádky mě děsily popisem vlastních porodů, ale ten můj byl tak rychlý, že jsem si ani neuvědomila, že se něco děje. Narodil se nám krásný kluk, ovšem od první chvíle to u nás doma vypadalo, že maminkou je Jirka a ne já. V hlavě jsem měla jen a jen práci.

Práce a zase práce

Když byly Daníkovi skoro tři roky, dostala naše firma skvělou příležitost pracovat pro významného mezinárodního klienta a ředitel mě pověřil dohledem nad kampaní.

V tu dobu začal Dan chodit do školky, kterou náš do té doby bezproblémový synek od první chvíle nenáviděl. Proplakal celé hodiny, ubližoval ostatním dětem a stal se postrachem vychovatelek. Skončil u psycholožky, kam s ním pochopitelně šel Jirka.

Po návštěvě u psycholožky se mi manžel snažil vysvětlit, že podle jejího názoru by naše dítě potřebovalo péči obou rodičů a že bych se měla konečně začít chovat jako matka. Poprvé v našem manželství to vypadalo na rozvod.

Neměla jsem čas

Uprostřed týdne, kdy jsme měli mít u klienta rozhodující prezentaci, mi odpoledne zavolal Jirka. Byl úplně k smrti vyděšený. Daníka odvezla ze školky sanitka do nemocnice s těžkým astmatickým záchvatem.

Chtěl po mně, abych za nimi přijela, ale já musela dodělat prezentaci. Vztekle jsem práskla telefonem. Po desáté večer mi Jirka znovu volal. Byl na pokraji zhroucení a mně došlo, že Daníkovi jde o život. Zaklapla jsem notebook a objednala si taxíka.

V nemocnici jsem našla Jirku, který na mě koukal jako bubák a zarytě mlčel. Naštěstí se brzy objevila paní doktorka, která nás uklidnila, že Dan už je mimo nebezpečí.

Rodinu jsem zachránila

Prezentace u klienta byla naprosté fiasko. Šéf si mě zavolal a řekl mi, že už delší čas se mnou není spokojený. Pokud se nesrovnám, budeme se muset rozloučit. Překvapilo mě, jak mi to bylo jedno. Vrátila jsem se do naší tiché domácnosti za Jirkou.

Připomněl mi, že i on má práci, kterou má rád. Ale já s Danem jsme pro něj vždycky znamenali to nejlepší, co ho v životě potkalo. Teď se chtěl rozvést a získat syna do péče. Zhroutil se mi svět. Najednou mi začaly věci docházet.

Jak jsem svou urputností válcovala jiné, jak jsem všem jenom kazila život. A proč vlastně?

Práskla jsem dveřmi

Ráno jsem se vydala do kanceláře. Uklidila jsem si stůl, připravila věci k předání a bez ohlášení vtrhla k šéfovi. „To snad počká,“ zakřičel. Zrovna se bavil po telefonu se svou ženou. „Ne, tohle nepočká!“ řekla jsem dost důrazně.

Radši se své ženě vymluvil na důležitou věc a zavěsil. Odcházela jsem s výpovědí v ruce a se slastným pocitem. Doma jsem našla Jirku, jak si balí věci. Vyrvala jsem mu kufr z rukou a přinutila ho poslouchat. Mluvila jsem dlouho.

Pak jsme se vydali za Danem do nemocnice. Tam na nás čekala psycholožka, která nám vysvětlovala, že synkovi chybí péče jednoho z rodičů. Jeho astma mělo psychické příčiny.

Našla jsem si práci na poloviční úvazek a Jirka se přiznal, že by nejspíš stejně nedokázal odejít. Od té doby uběhlo hodně let, ale já se sama sebe občas dodnes ptám, jak jsem mohla být tak hloupá a myslet si, že práce má větší cenu než láska těch nejbližších.

Irena V. (56), Olomouc

Další článek
reklama
Související články
28.1.2023
Když táta zrovna nepil v příšerné hospodě naproti našemu domu, sedával doma a lekal mě svým tupým, prázdným pohledem. Ještě horší byla ta jeho lítostivá nálada. Moje dětství se nepovedlo. Řeknu to velmi stručně: uplakaná máma, věčně opilý otec. Nikdy na nás nevztáhl ruku, ani na mámu, ani na mě, ale i tak mě děsily opuchlé oči, nepřítomný pohled a věčné blábolení. Nebo ty noční příchody. Bezohl
27.1.2023
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne, vyzvedávala jsem Péťu ze školky a 
26.1.2023
V první chvíli jsem si říkala, že to nikdy nedokážu. Jenže krev není voda. Proto jsem Pavlíkovi dokázala odpustit. Snad mě znovu nezklame. Oba jsme nervózní a já vidím, jak Pavlovi stékají kapičky potu po čele. Vidíme se po dlouhých šesti letech. A já vlastně nevím, zda se ho nemám tak trochu bát. Občas se mi před očima objeví obraz jeho tváře, tenkrát před sedmi lety. Bylo mu sedmnáct a neměl
20.1.2023
Vím, že Luboš byl problematický, nadělal v životě hodně chyb, to nejhorší se ale bohužel nedalo napravit. Vzdal se svého jediného dítěte. Naši kluci byli odmalička odlišní. Starší Luboš byl bohém, už jako miminko nám dal zabrat. O šest let mladší Martin byl od narození klidný. Ve škole Luboš neposeděl, zlobil a vymýšlel lumpárny, ale na vysvědčení měl jedničky. Martin byl zlaté dítě. Škola m
19.1.2023
I když je člověk dostatečně opatrný, katastrofě zabránit někdy nedokáže. Neměl by si proto nic vyčítat. Sníh křupe pod nohama a Bertík v něm vesele skotačí. Ale jen tak daleko, kam dosáhne vodítko. Na volno ho tady nikdy nepustím. Strach a hrůzné vzpomínky mi to nedovolí. Poprvé po roce jsem si sem troufla přijít. Sem dolů k řece. Je nasněženo a řeka zamrzlá. Celá jsem se rozklepala při té v
Nenechte si ujít další zajímavé články
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Co se stane, když včela onemocní?
epochaplus.cz
Co se stane, když včela onemocní?
Včely medonosné (Apis mellifera) mají nezastupitelnou úlohu při opylování, jsou rozšířeny téměř po celé Zemi, kromě Antarktidy. Existuje cca 40 tisíc druhů rostlin, které by se bez pomoci včel obešly
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
nasehvezdy.cz
Nevěra zpěváka Timberlake konečně zapomenuta?
Obnovit svatební slib je mezi mnohými manželskými páry skoro samozřejmostí. Dají si tak i po letech najevo, že na jejich touze vstoupit s tím druhým do svazku manželského se ani za roky společného
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
21stoleti.cz
Zimní dovolená v Egyptě: Tajuplný Sinajský poloostrov bez vízové povinnosti
Egypt láká svojí tajuplnou atmosférou světově proslulých památek a celoročně slunečným počasím s přívětivými teplotami, které jsou v zimě příjemnější než v létě. Křišťálově čisté moře a bílé pláže lák
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
nasehvezdy.cz
Gottova dcera Lucie čeká další dítě!
Kdyby byl Karel Gott (†80)naživu, jistě by měl obrovskou radost. Jeho dcera Lucie (35) totiž čeká miminko. Z prvního manželství už má dva syny, Vojtu (11) a Honzíka (10). Oba vnuci svého dědečka ješ
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
tisicereceptu.cz
VEGETARIÁNSKÁ ŘECKÁ MUSAKA
Musaka je tradiční jídlo typické pro oblast středomoří. Jeho základ tvoří v originální verzi masovo-rajčatová omáčka, lilky a bešamel. Můžete si ho snadno připravit i ve vegetariánské verzi. Díky směs
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
iluxus.cz
Lexus partnerem světové kulinářské soutěže Bocuse d`Or
Automobilová značka Lexus se v Česku stala partnerem nejprestižnější světové kuchařské soutěže Bocuse d`Or, o níž jsme již informovali. České národní kolo se uskuteční od 4. do 6. května v pražském O2
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
tisicereceptu.cz
Vláčný dýňový chlebíček bez lepku
Tento dýňový chlebíček je vynikající i ve více kořeněné verzi. Chuť dýně skvěle doplní a zvýrazní mletý zázvor, badyán nebo kardamom. Potřebujete 300 g dýňového pyré (upečená rozmixovaná dýně H
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
skutecnepribehy.cz
Utíkala jsem do knížek, skutečný život mě lekal
Starala jsem se o brášku, vařila, nakupovala. Předčasně jsem tenkrát dospěla, protože mi zkrátka nic jiného nezbývalo. Maminka zemřela, když mi bylo třináct. Měla jsem ještě tříletého brášku. Táta byl na všechno sám, držel se statečně, ale mámu nahradit nedokázal. To bylo ostatně na mně – dělala jsem maminku bráškovi. Táta se vracel z práce pozdě odpoledne,
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
epochalnisvet.cz
Děs z postsovětských hlubin: Obývají jezera Somin a Issyk-kul neznámá monstra?
Vesnice Lukiv leží na západě Ukrajiny, nedaleko od krasového jezera Somin. A právě z jeho hlubin se má pravidelně vynořovat monstrum, které terorizuje místní obyvatele už přes 100 let. Podle různých s
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
enigmaplus.cz
Návrat poručíka McConella: Přišel se jeho duch rozloučit se svým kamarádem?
Někteří lidé se v okamžiku smrti údajně zjevují svým příbuzným a přátelům. Na Vánoce roku 1918 prý spatřil ducha zesnulého britského vojáka Davida McConnella jeho blízký kamarád, který je příslušníkem
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
epochanacestach.cz
Zastávka ve Dvoře Krasíkov
Během procházky mezi Krasíkovem a Ovčím vrchem nezapomeňte navštívit Dvůr Krasíkov, zemědělský areál, který v minulosti sloužil zdejšímu knížeti. Když roku 1644 hrad Švamberk kompletně vyhořel kvů