Domů     Dokáží k sobě najít cestu?
Dokáží k sobě najít cestu?

Od osudné hádky, která mi převrátila život vzhůru nohama uplynul už půl rok. Doufala jsem, že dcera a manžel přijdou k rozumu, ale zdá se, že je všechno jenom horší.


Natálie je o čtyři roky starší než její bratr Michal. Nikdy jsem o ní nemohla říct nic špatného, vždycky byla ideální dcera. Hodná, hezká, chytrá, prostě naše princezna. S Michalem to tak jednoduché nebylo. Narodil se skoro o dva měsíce dřív, než měl.

Když byl v inkubátoru, přidaly se nějaké komplikace, dost dlouho nebylo jasné, jestli vůbec bude v pořádku. Srdce mi nad tím malinkatým, bezbranným miminkem usedalo a modlila jsem se, aby to všechno ve zdraví přežil, aby nám zůstal na živu.


Domů jsme šli až po půl roce


Nakonec měl štěstí. Vlastně jsme všichni měli štěstí. Domů jsme si ho vezli až po půl roce, ale zdálo se, že bude v pořádku. Natálka byla z bratříčka nadšená, starala se o něj mnohem zodpovědněji, než by člověk od čtyřleté holčičky čekal.


Časem se ukázalo, že to s malým tak docela jednoduché nebude. Trpěl poruchou pozornosti,byl hodně zlobivý a neklidný. Jenže on za to nemohl. Podle mě by se jakákoli společnost měla vždy přizpůsobovat těm nejzranitelnějším a nejslabším.

U nás doma to tak fungovalo. Bylo jasné, že Michal potřebuje víc pozornosti, tak jí měl. Byla jsem s ním doma, věnovala jsem se mu maximálně, jak to šlo. Odměnou mi byly jeho pokroky.

Dcerce jsem se samozřejmě věnovala také, ale ona mě tak moc nepotřebovala.
Když jí bylo deset a Michálek začal chodit do školy, manžel najednou jakoby změnil názor.

To bylo poprvé, co jsem si uvědomila, že u nás doma není něco v pořádku.
„Podívej, já vím, že chceš aby Michal mohl chodit do normální školy. Ale máš dvě děti, a Natálka tě taky potřebuje. Možná by bylo dobré zvážit nějakou speciální školu.

Vždyť z něj nemusí být inženýr. Úplně bude stačit, když se jednou v budoucnu vyučí. A když se kolem něj nebudeš muset pořád točit, budeš mít víc času na Natálku…“.
Nechápala jsem, jak manžel vůbec mohl říct něco tak bezcitného.

Normálně se vůbec nehádáme, ale tenkrát jsme se opravdu ošklivě chytli. Připadalo mi, že nechápe, že jen s naší péčí může Michálek rozvinout to, co mu bylo dáno do vínku. Jako by nad ním zlomil hůl jen proto, že mu život rozdal horší karty.


Snažila jsem se ze všech sil


Vím, že jsem pro Michala vždycky dělala co jsem mohla. Dostával ode mě tolik lásky, kolik potřeboval. To manžel se k němu nechoval tak dobře, jak by mohl. Možná právě to byl hlavní důvod, proč se Michal chytil té špatné party.
„Paní Havlová? Tady policie…

Máme u nás vašeho syna. Chytili jsme ho v kradeném autě. Měli byste si pro něj přijet…“.
Při prvním takovém telefonátu jste v šoku. Ale když se to stane po druhé, po třetí, po páté…. Trochu otupíte a taky se naučíte dívat na to s nadhledem. Tím spíš, že víte, že za to vlastně vaše dítě tak docela nemůže.


Z dcery se stal pěkný sobec


Chtěla jsem pro Michala to nejlepší. Jenže to nebylo snadné. Navíc se Natálie, zhruba tak od patnácti, začala chovat celkem sobecky. Najednou už nebyla ochotná udělat si na bratra čas, jeho problémy ji nezajímaly.

Vykládala, že má právo na svůj život, že se pořád nemůže zabývat bratrem. Nelíbilo se mi to, ale ještě horší bylo, že manžel se čím dál tím častěji stavěl na její stranu. Myslím že právě naše hádky mohly za to, že Michal začal kouřit trávu.


Minulý rok se všechno ještě zhoršilo. Michalovy průšvihy byly častější a horší. Ve škole propadal, učitelé nám tvrdili, že možná zkouší i něco tvrdšího, než marihuanu. Pral se, párkrát něco ukradl.

Všechno vyvrcholilo tím, že krátce po Natálčiných osmnáctinách ukradl auto a vyboural se s ním. Naštěstí se mu nic nestalo, ale škola i úřady se k němu obrátily zády. Najednou ho všichni chtěli strčit někam do ústavu. 


Měli bychom se za něj postavit


„Musíme něco udělat. Přece je jasné, že za to nemůže. Natálie, musíš se za něj postavit. A ty taky,“ obrátila jsem se na manžela, „jsme přece rodina.“
Těžko říct, kolikrát už jsme takhle seděli a rozebírali, jak Michalovi pomoci.

Jenže tentokrát se stalo něco nečekaného. 
„Promiň mami,“, Natálie se dívala nepřítomně z okna. „Já už na to prostě nemám. Končím. Je mi osmnáct a můžu se rozhodnout sama. Já už nechci mít s Michalem nic společného.

Ty ho pořád omlouváš, jaký je chudák, ale já mám dojem, že je spíš rozmazlený fracek. Už mě nezajímá. Už toho prostě bylo dost…“


Bojím se, že zůstaneme sami


Ani jsem na ní nedokázala křičet, v takovém jsem byla šoku. Snažila jsem se jí přesvědčit, že je Michal její bratr, že k němu má určité závazky. Ale neposlouchala mě. Navíc manžel se postavil na její stranu.

Najednou byl přesvědčený, že by Michalovi nějaký čas ve výchovném ústavu prospěl. 
Strašně jsme se pohádali.

Na mojí a Michalovu stranu se postavila manželova matka, ale ani ona nedokázala svého syna a vnučku přesvědčit.
Naše rodina je už několik měsíců v troskách. Nevím, kde jsem udělala chybu. Ráda bych to nějak napravila, ale nenapadá mě jak.

Nemůžu jen tak opustit svého syna a přesvědčit zbytek rodiny, jak moc nás potřebuje, prostě nedokážu. Mám dojem, že se celý svět spikl proti nám. A taky mám strach, že s Michalem nakonec zůstanu sama.

Jana L. (60), Praha

reklama
Související články
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
3.12.2023
Lhala jsem a nikdy nepřiznala, kdo je synův otec. Netušili to ani moji rodiče! Minulost mě doběhla a já stála před rozhodnutím, zda přiznat pravdu. Těhotenství jsem tajila až do sedmého měsíce. Bála jsem se tehdy, že mě můj přísný otec donutí jít na potrat. Možná že právě ta jeho přísnost mě přivedla do náručí o rok staršího spolužáka. Tedy bývalého spolužáka. Máma vyváděla a táta pomohl
1.12.2023
Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli. Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám. Slyš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3