SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Týral nás zlý soused
Týral nás zlý soused

Soused, který byl téměř členem naší rodiny, se zničehonic úplně změnil. Začal nám škodit víc, než kdybychom byli nějací nepřátelé. Trvalo celých deset let, než jsme zjednali nápravu.

Se sousedem odvedle vycházela moc dobře už moje maminka, která skromný domek se zahrádkou zdědila po svých rodičích. Bylo samozřejmostí, že dalšími nájemníky budeme my s manželem. Bratrovu polovinu dědictví jsem vyplatila a spokojeně se nastěhovala domů.

V domku jsem vyrostla a strávila hezké dětství. Mých dalších několik bydlišť bylo vždycky jen tak na přechodnou dobu, protože skutečný domov jsem měla zde.

V sousedovi jsem se zmýlila

Maminka už byla velmi stará a já byla ráda, že se o ni mohu do posledních chvil postarat. Sousedova veselá povaha mamince velmi imponovala. „Lidunko, přichystej něco dobrého ke svačince, za chvíli přijde soused!“ připomínala mi mamka, ale nemusela.

reklama

S jeho návštěvami jsem počítala a dávala mu pravidelně i nějakou tu výslužku. On nikdy nic neodmítnul. Prý, proč by si nepochutnal! Manželovi se moje počínání moc nelíbilo. Považoval souseda za vyžírku. „Není tak hodný, jak si tady všichni myslíte.

Je to pěkná podšívka. Všemi mastmi mazaná!“ tvrdil, ale já mu nevěřila, Byl od přírody podezíravý. I mně občas prohrabal kabelku a přepočítal peníze. Měla jsem čisté svědomí a tak mě to ani nijak nerozčilovalo.

Prostě, v každém manželství musí být nějaký kompromis. Lepší malá nedůvěra než velká nevěra, že… Ale abych se vrátila k tomu sousedovi. Po smrti maminky jsem přirozeně předpokládala, že naše vztahy zůstanou stejně hezké, ale mýlila jsem se. Mýlila jsem se hrozně moc!

Začal být zlý

Soused sice byl pár dní po pohřbu celkem v pohodě, ale potom mi jednoho dne neodpověděl na pozdrav. Myslela jsem, že je jen zamyšlený, ale on po mě hodil nenávistným pohledem a ušklíbnul se. Tím to všechno začalo.

reklama

Nemluvil s námi a potom začal stavět místo plotu mezi našimi zahradami vysokou zeď. Stínila nám na záhony a bránila v rozhledu do krajiny. Naše domluvy byly marné. „S vámi se nebavím!“ odpověděl a uplivnul si! Byla jsem úplně ohromená.

Ráno mi ležel na prahu náš mrtvý kocour. Byl to můj miláček a hodně jsem ho obrečela. V tu chvíli mě nenapadlo, že ho má na svědomí soused, ale on se ke svému činu přiznal. Byl na tu vraždu dokonce pyšný!

Jednou jsme měli posprejovaná vrata, jindy zlomených pár planěk od plotu a potom zase propíchnutou gumu u auta.

Zaslechla jsem volání o pomoc

V neděli odpoledne pravidelně pálil na zahradě pneumatiku, abychom nemohli vytáhnout hlavu z domu. „Takhle to dál nejde,“ rozhodl se manžel a šel na Místní úřad. Tam se mu ale vysmáli. Prý nemá žádné důkazy, tak co. Náš život se změnil ve válečný stav.

reklama

Neuplynul týden, kdy by se něco ošklivého neudálo. Je to docela s podivem, ale zvykli jsme si. Vážili jsme si každého dne, který proběhl v klidu. Jednou jsem hrabala spadané listí na konci zahrady, když jsem uslyšela slabé volání o pomoc.

„Haló, pomozte mi někdo!“ opakoval stále dokola tenounký hlásek a mně v tu chvíli ani na chviličku nenapadlo, že by mohl patřit sousedovi.

Jen podle směru, odkud ten hlas vycházel, jsem odhadovala, že se něco stalo za tou vysokou zdí, kterou soused mezi našimi zahradami postavil. Oběhla jsem náš i jeho dům a přelezla jeho plot z druhé strany. Ke svému údivu jsem našla souseda na zemi.

Naschvály se mu nevyplatily

Svíjel se bolestí a naříkal. Na rukou měl obrovské krvavé puchýře. Z očí mu bolestí tekly slzy. Vedle něho ležela lahev s lebkou a překříženými hnáty. Byla to asi nějaká žíravina či co. O kousek dál se povalovala konev a trychtýř.

Nemusela jsem být detektiv, aby mi došlo, že soused chystal zase nějakou pohromu. Asi nám chtěl s tou žíravinou pokropit úrodu zeleniny a při tom se sám poranil. Zavolala jsem záchranku a ti ho s popáleninami odvezli do nemocnice.

„Dobře mu tak!“ řekl cynicky manžel, když jsem mu vyprávěla, co se stalo. Mně to ale nedalo. Přes to všechno mi bylo toho našeho ubožáka líto. Nikoho neměl. Tedy, měl syna, ale s tím byl také dlouhé roky rozkmotřený. Vlastní vnoučata nikdy neviděl! V nemocnici jsem ho našla, jak nehybně leží s očima upřenýma do zdi.

Odpustila jsem mu

„Zdravím, sousede, oslovila jsem ho a čekala, co mi řekne. Myslela jsem, že mi začne nadávat, ale on se jen pomalu otočil, ukázal zafačované ruce a řekl: „To jsem dopadl, co?

No, zasloužím si to…“ Nemohla jsem odolat a zeptala se ho, proč vlastně s námi tolik let válčí? Vždyť jsme mu nic neudělali…On se jen trpce zasmál. „Že neudělali? Vaše matka mi mnoho let slibovala, že mi ten váš barák prodá.

Těšil jsem se na syna, že se přistěhuje. Místo něho jste ale přišli vy a já neměl nic! Podvedli jste mě!“ Nyní bylo na mě, abych se divila. O nějaké dohodě jsem neměla ani tušení a také mu to řekla. Usmířili jsme se.

Díky pomoci svých vnoučat jsem vypátrala i toho jeho syna a řekla mu, jak na tom jeho táta je. Přijel okamžitě! A tak, přesně po deseti letech a jednom měsíci, jsme se zase všichni usmířili!

Ludmila Š. (56), jižní Morava

reklama
Související články
25.3.2023
Když se před rokem vdala za mého bratra, neměla vůbec nic, jen dvě malé děti. O celých třicet let mladší nevěsta bráchu okouzlila. Vyklubala se z ní zlatokopka. Stále se jen usmívá a mnoho toho nenamluví. Taková tichá voda! Ale já jí vidím až do žaludku. V hlavě má jen jedinou věc, a tou jsou peníze! Bratra si vzala po krátké známosti. Sbalila ho, jak je dnes moderní, na internetové seznamce. V
24.3.2023
Vztahy mezi tchyněmi a snachami nebývají vždy ideální. Já jsem to poznala už při prvním setkání s partnerkou mého syna. Věděla jsem, že syn Aleš to nebude mít v životě snadné. Měl až příliš mírnou povahu, nebyl průbojný. Nemusela jsem sice řešit žádné jeho průšvihy, ale tak trochu jsem se obávala, aby se mu jeho vrozená dobrota nevymstila. Přála jsem si, aby si našel dívku podobně založenou a v
23.3.2023
Najít dnes uplatnění na trhu práce není vůbec snadné. Své o tom ví i můj vnuk. Jeho žena Alena se po mateřské marně snaží vrátit do práce. Bohužel se ukazuje, že za ty roky doma naše Alena leccos zapomněla. Nic neumí, proto ji nikde nechtějí. Vnuk manželku přemlouvá, aby vzala cokoli, protože jim docházejí peníze. Největší problém spočívá v tom, že se jeho žena neumí, nebo dokonce nechce při
23.3.2023
Mám dva syny. Jednoho jsem příliš rozmazlila a teď se mi to vrací. Nedokážu ho vyhodit ze svého domu, připadám si jen jako jeho služka. Když mi před rokem zemřel manžel, syn Pavel mi přispěchal hned na pomoc. Nastěhoval se ke mně a já věřila, že mi pomůže zahnat smutek. Druhý syn Karel má totiž rodinu a bydlí na opačné straně republiky. Pavel je mladší, v dětství býval často nemocný, tak jsm
17.3.2023
Táta od nás včas utekl a založil novou rodinu, daleko od nás, protože s mámou se zkrátka nedalo žít. Ale já jsem s ní zůstat musela. To nemohlo dobře dopadnout. Máma byla samý chlap. Její výchova spočívala v tom, že mi dávala najíst, občas, po delší době, vyprala oblečení a někdy i podepsala domácí úkoly. Jejím hlavním zájmem bylo lovit muže. Asi nemusím dodávat, že táta utekl a nechal mě mámě
Nenechte si ujít další zajímavé články
Partner Melíškové odhalen?
nasehvezdy.cz
Partner Melíškové odhalen?
Sympatická herečka ze seriálů Podezření či Božena Klára Melíšková (51) nejenže před pár týdny získala Českého lva za nejlepší ženský výkon, ale nejspíš je i šťastně zamilovaná. Na předávání cen to
Udělali mi ze života peklo
skutecnepribehy.cz
Udělali mi ze života peklo
Vždy jsem si zakládala na dobrých sousedských vztazích. Už moje babička mi říkala, že je to důležité pro klidný život. Prudce jsem se posadila na posteli. „Co to bylo?“ Probudila mě totiž strašná rána. A teď přišla další a hrozný křik. Jejich hodinka Pak chvíli ticho. Vzápětí hysterický smích a neopakovatelná sprška velmi peprných nadávek. Podívala
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Snoubenec Avril Lavigne omrzel, tak ho prostě vyměnila!
nasehvezdy.cz
Snoubenec Avril Lavigne omrzel, tak ho prostě vyměnila!
Dvě nevydařená manželství zpěvačce Avril Lavigne (38) nejspíš stačila. Více než dva roky byla šťastná po boku rappera Mod Suna (36), s nímž se vloni zasnoubila přímo pod Eiffelovkou. Jeden druhého
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
epochanacestach.cz
Slavkov otevírá brány. Město zažije přes stovku akcí
Barokní areál ve Slavkově u Brna se připravuje na další vlnu akcí a velkých koncertů. Zámek Slavkov – Austerlitz otevířel již tuto sobotu (25. března). Návštěvníky chce přilákat nejen na zvučná jmé
Přežil žralok megalodon do našich časů?
enigmaplus.cz
Přežil žralok megalodon do našich časů?
Naše planeta procházela mnoha epochami, kdy zuby cenil takřka celý svět. Jedním z nejstrašnějších predátorů, který kdy na Zemi žil, byl dozajista žralok megalodon. Jsme si však skutečně jistí, že vyhy
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
21stoleti.cz
Voda, metan, prachové bouře. Webbův teleskop prozkoumal nedalekou planetu
Od vesmírného teleskopu Jamese Webba si vědci slibovali mnohé. A výkonný teleskop umístěný 1,5 milionu kilometrů od naší planety tyto naděje naplňuje. Nyní prozkoumal planetu, která se nachází v podst
Dárcovství krevní plazmy: 10 odpovědí na otázky, které se vám mohou honit hlavou
epochaplus.cz
Dárcovství krevní plazmy: 10 odpovědí na otázky, které se vám mohou honit hlavou
Krevní plazma je složka krve, která koluje v cévách každému z nás. Jde o velmi vzácnou tekutinu, jelikož obsahuje drahocenné plazmatické bílkoviny, jež každý den pomáhají statisícům nemocných zachráni