Domů     V noci se mi zjevil duch
V noci se mi zjevil duch

S tetou Janou jsem si vždycky skvěle rozuměla, lépe než s vlastní matkou. Když náhle zemřela, našla si cestu, aby mi sdělila něco důležitého…

Bohužel, ke svým rodičům jsem neměla dobrý vztah, nikoli však mojí vinou. Když jsme byly se sestrou Bětkou malé, byly často v práci a my jsme tak většinu času trávily samy doma, nebo nás hlídala teta Jana nebo jsme byly u babičky s dědou.

A když už rodiče doma byli, často se hádali, i před námi. Křičeli na sebe, občas padaly i urážky, nadávky a sprostá slova. Zejména táta byl hodně cholerický a leckdy chybělo málo, aby ve vzteku matku i uhodil.

Bála jsem se ho a vlastně jsem k němu nikdy nenašla hezký vztah. Nedal mi k tomu šanci. Z dětství jsem tak nejraději vzpomínala právě na tetu Janu, která si na nás se sestrou vždycky udělala čas.

Chodila s námi na procházky, na dětské hřiště, učila nás hrát na klavír, a pekla moc dobré koláče.

Sestra odešla z domu

Jak jsem dospívala, bylo to s rodiči čím dál tím horší. S matkou se alespoň občas dalo mluvit, i když svěřovat jsem se jí nemohla a nechtěla. I k tomu jsem měla tetu Janu. Otec pro mě byl naprosto cizí člověk.

Mně ani sestře nechtěl nic dovolit, párkrát došlo dokonce i na facku. Nenáviděla jsem ho. Přála jsem si od rodiny co nejdříve odejít. To samé chtěla i Bětka. Byla o dva roky starší a dostala k tomu tedy příležitost dřív. Našla si kluka, u kterého mohla bydlet.

Když doma oznámila, že se stěhuje, bylo mi smutno. Táta nadával, ale už byla plnoletá, a tak nic nezmohl.

U tety jsem nacházela útěchu

Sestřin odchod jsem nesla těžce. Byla mým spojencem, kterého jsem ztratila. Čím dál častěji jsem proto bývala u tety Jany, která bydlela asi kilometr od nás. Byla to sestra mé matky, o deset let starší. Sama děti mít nemohla, a tak mě brala jako svou dceru.

Radila mi s kluky i s oblékáním, mohla jsem se jí s naprostou důvěrou s čímkoli svěřit. A když náhle zemřel její muž na infarkt, byly jsme si ještě bližší.

Nečekaně odešla na druhý břeh

Po smrti strýce žila teta sama. Bylo jí osmapadesát let a nikdy si na své zdraví ani slůvkem nepostěžovala. O to větší pro mě byl šok, když jsem k ní jednou odpoledne přišla a našla jsem ji bezvládně ležet v kuchyni na podlaze.

Okamžitě jsem zavolala záchranku, i když jsem věděla, že je to nejspíš marné. Moje tušení posléze potvrdil i lékař ze záchranné služby. Můj špatný vztah k otci se pak ještě prohloubil, když se s matkou před pohřbem pohádali a on tam pak schválně nepřišel.

Jasně jsem slyšela, jak řekl matce. „Co je mi po ní. Neměl jsem ji rád, tak proč bych se s ní měl chodit loučit.“

Našla jsem si přítele

V osmnácti letech jsem následovala příkladu své starší sestry. Ještě během středoškolského studia jsem si našla staršího kluka, který už vydělával peníze a přestěhovala jsem se k němu.

Cítila jsem velkou úlevu a možná i trochu zklamání, že rodičům to vlastně bylo jedno. Přestala jsem se s nimi stýkat. Nepozvala jsem je pak ani na svoji svatbu. Úplně stejně se zachovala i sestra.

Štěstí a rodinná pohoda, které mi byly v dětství odepřeny, jsem konečně na vlastní kůži poznala až tehdy, když jsme s Jakubem měli vlastní děti.

S rodiči jsem se nevídala

Uběhlo několik let. Se sestrou jsme rodiče nenavštěvovaly. Na narozeniny a Vánoce jsme jim pouze poslaly přání. O tom, že se otec s matkou rozvedli, jsem se dozvěděla pouze zprostředkovaně. Tehdy jsem se snažila matku kontaktovat a skutečně jsem se s ní sešla.

Ze setkání jsem si ale odnesla dojem, že jí nijak nechybím. Čas utíkal a já v sobě měla své ne moc šťastné dětství uzamčené ve třinácté komnatě. Kdykoli někde přišla řeč na rodiče nebo na dávná léta, raději jsem mlčela.

Noční zážitek

Jednu noc, krátce po mých čtyřicátých narozeninách, jsem prožila něco podivného a tajemného. Vzbudila jsem se ve dvě hodiny a spatřila, jak u mé postele stojí moje milovaná teta Jana.

Polekala jsem se a chtěla vzbudit manžela, ale ona mi gestem naznačila, ať to nedělám. Potom ke mně chvíli promlouvala. Řekla mi, že bych rodičům a hlavně otci měla odpustit. Vůbec jsem nechápala, co se to děje. Tetin duch zakrátko zmizel, ale já už do rána neusnula.

Vyhledali jsme rodiče

Tato situace se opakovala v dalších týdnech ještě několikrát. Pak mi jednoho dne zavolala sestra Bětka. Vyšlo najevo, že také jí se tetičky přízrak v noci zjevuje. Domluvily jsme se spolu, že se sejdeme a společně se dopátráme, co je s našimi rodiči.

Tak se i stalo. Zjistily jsme, že matka je v ústavní péči, protože trpí Alzheimerovou chorobou. Navštívily jsme ji, ale poznávala nás jen chvílemi. Otce jsme našly v nemocnici. Bojoval s rakovinou a prognóza byla špatná. Byl překvapen, že jsme za ním přišly.

Než zemřel, usmířili jsme se

Otevřeně jsme si spolu všichni promluvili. Omluvil se nám za to, jakým byl špatným tátou a my jsme mu následně se slzami v očích odpustily. Dva týdny nato zemřel. Po jeho smrti se mi tetičky duch zjevil ještě jednou a poděkoval mi.

Dodnes jsem vděčná, že se mi tetička tímto způsobem ze záhrobí ozvala. Po dlouhých letech jsem konečně našla klid v duši – s pocitem odpuštění se mi žije mnohem lépe!

Pavlína J. (48), severní Čechy

Související články
18.6.2024
Dětství jsem strávila u prarodičů. Když děda ležel v nemocnici v kómatu, zažila jsem něco, co si nedokážu rozumově vysvětlit. S dědečkem Václavem jsme měli opravdu nádherný vztah. Byl spíš jako můj táta, kterého jsem nikdy nepoznala. Odmala jsme s bratrem a mamkou žili u prarodičů. Strávila jsem tam krásné dětství. Milovaný dědeček K bytovce, kde jsme žili, patřila rozlehlá zahrádka. Děda
18.6.2024
Příroda kolem nás ukrývá síly, které bohužel neumíme využívat. Já jsem před lety získala na čas schopnost uzdravovat lidi. Tajemné bylinky ze mě udělaly na čas léčitelku! Na krátký čas jsem dokázala pomáhat lidem, kteří měli bolesti. Stačilo vypít odvar ze zázračné směsi, přiložit ruku na nemocného a bylo to. Dodnes se mi to zdá téměř neuvěřitelné, ale skutečně se to stalo. Pobyt v lázních
18.6.2024
Kvůli alkoholu jsem přišla o vše. O manžela, syna i rodinu. Zbyla mi jen ta láhev, a tak jsem v ní utápěla život. Nikdo další v něm nebyl. Můj příběh je velmi intimní. Odkrývám tím svoji temnou minulost. Před několika lety jsem stála na životní křižovatce. Propadla jsem alkoholu. Ten mi sebral manžela, dítě a v neposlední řadě rodiče, kteří nade mnou zlomili hůl. Už jsem neměla nic. Jediného
13.6.2024
Byli jsme šťastní, že nám v našem starém domě udělal majitel konečně výtah. Nikdo z nás ovšem netušil, že se nebude líbit jenom nám – živým. Když nám pan domácí na domovní schůzi řekl, že budeme mít výtah, nemohli jsme tomu uvěřit. Hlavně my ve vyšších patrech jsme se nemohli dočkat. Bydlela jsem ve čtvrtém patře a každodenní výšlap tam byl pro mě očistec. V té době jsem navíc čekala dítě, tak
12.6.2024
Týdny mě mučila děsivá noční můra, útočily na mě dravé ryby a já jim unikala. Bála jsem se, že je to znamení, že se blíží strašné nebezpečí. Bylo to v době, kdy se mi narodila dvojčátka a já byla na mateřské. Kromě obrovského štěstí jsem tehdy prožívala i velký smutek, zemřela mi totiž maminka. Byla jsem smutná a vyčerpaná, což se odráželo i na mém vztahu s manželem. A přesně v tu dobu se dosta
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského