Domů     Čekal na mě dlouhých třicet let
Čekal na mě dlouhých třicet let

Říká se, že první láska je ta skutečně pravá. Zrovna tak se ale říká, že nevydrží. I já jsem o tom byla přesvědčená. Jenže osud mi do cesty přihrával Adama tak dlouho, až mi konečně došlo, že právě jeho chci za muže.

Poprvé jsme se s Adamem setkali, když jsem slavila sedmé narozeniny. Byl to můj spolužák ze školy, tak jsem ho, stejně jako všechny ostatní, pozvala na svou oslavu. Byl to fajn kluk, trochu zamlklý, ale moc hodný.

Jelikož bydlel o ulici vedle, často jsme pak spolu chodili do školy nebo ze školy. Občas jsme si spolu hráli i o víkendu na jejich zahradě, protože tam měli bazén a já jsem vodu už odmala milovala. Ve čtvrté třídě se ale Adam se svými rodiči odstěhoval…

Setkání na střední

Po základce jsem šla na gympl. Když jsem byla ve druháku, přibyl do naší třídy nový spolužák. Jaké to bylo pro mě překvapení, když se ukázalo, že onen kluk je právě Adam. A jelikož jsem jako jediná seděla v lavici sama, posadila ho naše třídní učitelka ke mně.

„Vážně jsi to ty?“ ptal se Adam o přestávce, očividně nemohl uvěřit vlastním očím. „No jo, jsem,“ kývla jsem. „Jen už nejsem ta malá holka s copánky.“ Adam se zasmál a přelétl mě pohledem od hlavy k patě. „To vážně nejsi,“ řekl a usmál se.

Rozhodl se pro studium

Netrvalo to dlouho a začali jsme spolu chodit. Prožili jsme spolu i první milování. Byli jsme do sebe zamilovaní až po uši, plánovali jsme si, že půjdeme na stejnou vysokou, odpromujeme a pak se vezmeme.

Ale pak za mnou Adam přišel s tím, že ho přijali na školu v Brně. „Cože?“ hlesla jsem a u srdce mě bodlo. „To přece nevadí,“ utěšoval mě. „Budeme se navštěvovat, budeme si psát a prázdniny strávíme spolu.“ Bylo mi jasné, že nic z toho se nestane.

A měla jsem pravdu. Prodlevy mezi jednotlivými dopisy byly čím dál tím delší a po roce přestaly úplně. Po několika měsících jsem se seznámila s Hynkem a na Adama jsem pomalu zapomněla. Myslela jsem si, že už Adama nikdy neuvidím…

Služební cesta

Uplynulo pět let. Úspěšně jsem odpromovala a nastoupila do svého prvního zaměstnání. Po dvou měsících mě šéf poslal na služební cestu do Berlína. Vlak mi odjížděl z Hlavního nádraží v šest hodin ráno.

Už jsem pohodlně seděla na svém místě, do odjezdu zbývala sotva minuta, když do vagónu vběhl mladý muž. „Máte tu prosím volno?“ zeptal se mě. Vzhlédla jsem a překvapeně zamrkala. Byl to Adam! I on mě poznal a obličej se mu rozzářil.

„Olino, co ty tady děláš?“ zeptal se. „Jedu na služební cestu, jsem obchodní zástupce,“ odpověděla jsem jakoby nic. „Páni,“ zvolal a posadil se vedle mě.

Dlouhé povídání

Pozorně si mě prohlížel, až mu zrak spočinul na prsteníčku mé levé ruky. „Jsi vdaná?“ zeptal se. V jeho hlase bylo slyšet zklamání. „Zasnoubená,“ opravila jsem ho. S Hynkem jsme už tři roky společně bydleli, a tak byla žádost o ruku jen otázkou času.

„Svatbu plánujeme na příští léto,“ dodala jsem. „Hmm,“ zabručel a popřál mi hodně štěstí. Zbytek cesty jsme si krátili povídáním o našich životech, když tu najednou hlásili stanici, kde jsem vystupovala. „Tak se měj,“ rozloučila jsem se a vystoupila z vlaku.

Nešťastné manželství

Ve třiceti jsem se provdala za Hynka. Byl to skvělý muž. Ohleduplný, inteligentní, hodný a miloval mě. Rok po svatbě jsme začali mluvit o miminku. Hynek si moc přál být otcem a i já jsem začala pociťovat touhu po dítěti. O tři měsíce později jsem otěhotněla.

Měla jsem rizikové těhotenství, a tak jsem odešla z práce. Hynek vydělávat dost, aby nás bez problémů uživil. Bohužel i navzdory radám a doporučením od lékařů jsem v šestém měsíci potratila. Ztráta nenarozeného miminka vrazila mezi mě a Hynka klín.

Změnila jsem práci

Když jsem se z toho otřesu vzpamatovala, našla jsem si novou práci. „Milí kolegové, tak vám vedu novou posilu. Tohle je Olina. Bude mít na starosti obchodní úsek,“ představil mě šéf ostatním zaměstnancům na pondělní dopolední poradě.

Přelétla jsem očima po místnosti, abych si své budoucí kolegy prohlédla, když v tom mi zrak zamrzl na jednom z nich. To snad není možné, pomyslela jsem si. Vždyť to je Adam! Samozřejmě mě taky hned poznal. Lehce pokývl hlavou a usmál se na mě.

Po celou poradu jsme po sobě pokukovali a potutelně jsme se usmívali. Oba jsme se nemohli dočkat, až porada skončí a budeme si spolu moct promluvit.

Pořád svobodný

„Co kdybychom zašli na oběd?“ navrhl Adam, když jsme vyšli ze zasedačky. Souhlasila jsem, ani mě nemusel přemlouvat. „Kdy ses vrátil zpátky do Prahy?“ zeptala jsem se, když jsme si objednali. „Už to budou dva roky,“ odpověděl Adam. „A co ty?

Pořád šťastně vdaná?“ Sklopila jsem zrak. „Nevyšlo to. Zrovna se rozvádíme,“ řekla jsem a pak mu v krátkosti vylíčila vše, co se stalo. „To mě moc mrzí,“ řekl a vzal mě za ruku. „A ty? Jsi ženatý? Máš děti?“ Adam zavrtěl hlavou. „Ne, jen práce,“ přiznal sklesle.

Patříme k sobě

Od toho dne jsme se s Adamem začali čím dál častěji vídat i mimo práci. Jednou jsme šli do kina, podruhé na procházku, potřetí mě pozval na večeři. Naše přátelství přirozeně přešlo ve vztah.

„Miluji tě,“ řekl mi jednou večer, když jsme se procházeli po Karlově mostě. „Vlastně jsem tě nikdy milovat nepřestal,“ dodal tiše a zadíval se mi do očí. Hrklo ve mně. Snad mě tu nechce požádat o ruku, pomyslela jsem si. Ale přesně to se stalo.

Adam přede mnou poklekl a vyslovil se. Pak z kapsy vytáhl malou krabičku v červeném sametu a otevřel. Vykoukl na mě přenádherný prsten z bílého zlata s malým diamantem uprostřed. „Panebože,“ hlesla jsem a úžasem otevřela ústa. Co jsem mu odpověděla, je vám nejspíš jasné…

Olina P. (51), Praha

reklama
Související články
22.9.2023
Se Štěpánem jsme měli krátce před svatbou, než se všechno zhroutilo. Jedno falešné nařčení stačilo k tomu, aby se nám změnily životní plány. V yrůstala jsem v době, kdy bylo běžné, že se dívky vdávaly i v osmnácti letech. Často to bylo proto, že „musely“, pro většinu z nich ale dávalo založení rodiny v takhle mladém věku smysl. Ne všechna manželství pak vydržela, i když se o to ovšem tenkrát li
20.9.2023
Jako školačka jsem nosila vlasy „na kluka“. Maminka s tatínkem mi nikdy nevysvětlili, proč jsem nemohla mít dlouhé vlasy jako moje ségra. Je fakt, že já byla vždycky taková dračice, skoro jako kluk. Přesto jsem se hned v první třídě zamilovala do modrookého blonďáčka. Netuším proč, ale modré oči ve mně odmalinka vyvolávají mírné závratě, prostě se mi na klucích, teď už na mužích, strašně líbí.
19.9.2023
Moje první, a já pevně doufám, že i poslední, svatba proběhla, až když mi bylo čtyřicet let. Na svou první lásku jsem si musela počkat. Již od základní školy jsem nenáviděla otázku: „Jsi do někoho zamilovaná?“ S oblibou mi ji pokládali nejen rodiče, ale už od dob dětských lásek se takhle hloupě ptala i každá kamarádka. Nechápala jsem, proč zrovna já bych se musela do někoho zamilovávat. Je to s
11.9.2023
Láska si nevybírá a přichází i tam, kde to není společensky vhodné. Nedá se ale zastavit. Před svými blízkými musím nový vztah tajit! Bylo mi padesát dva let, když jsem nečekaně přišla o svého manžela. Stala se mu osudnou jedna služební cesta. Při cestě domů měl autonehodu, jejíž následky byly tak vážné, že ani přes zásah záchranářů můj Antonín nepřežil. I když jsem si manžela nadevše vážila a 
4.9.2023
Bylo mi patnáct a rodiče se rozcházeli. Ne­uměla jsem si představit, že odteď budu žít bez táty. Končilo léto, končily prázdniny. Končící léto bývá smutné. Tamto bylo zvlášť melancholické. Courala jsem se zlatou pšenicí s máminými slunečními brýlemi na nose. Přivezla si je z dovolené v NDR, kde už ovšem byla nikoli s tátou, ale s panem K. Bylo mi sotva patnáct a musela jsem se vyrovnat se sk
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě