Domů     Dcera pláče, přišla o manžela
Dcera pláče, přišla o manžela

Jak utěšit vlastní dospělé dítě? Některé věci jsou prostě nemožné, ať se snažíte sebe víc. A moje dcera prožívala opravdu krušné chvíle a já s ní.

Krematorium bylo plné. Ani jsem netušila, že měl Pavel tolik přátel a známých. Mnohé z nich nezná určitě ani Květa, moje dcera. Ale té je dnes úplně všechno jedno. Jednou rukou křečovitě drží ruku svého staršího syna Petříka a druhou svírá moje rameno.

Bojím se, že každou chvíli omdlí, padne na zem. Je celá vysílená od pláče. Od té chvíle, co se to stalo snad vůbec nejedla. Mladší vnouček Tadeáš mě tahá za kabát. „Babi, a to tatínek spí tam?“ A ukazuje na vystavenou rakev.

„To mu tam musí být smutno a může tam vůbec dýchat.“ Tadeáš je náš malý rozumbrada a na všechno jde až příliš filosoficky. Jak takovému dítěti ale vysvětlit, že jeho otci v rakvi už žádný čerstvý vzduch nepomůže.

Květa bývala šťastná

Když se moje dcera Květa zamilovala do pohledného Pavla, vzplála jak pochodeň. Celá zářila, pořád se smála a chovala se občas jak smyslů zbavené. Někdy jsme si ji s manželem dobírali. Ale ve skutečnosti jsme byli moc rádi.

Přáli jsme ji její lásku, protože Pavel se nám zdál jako slušný, hodný a dobře vychovaný muž. Po třech letech známosti se pak konečně vzali a brzy založili vlastní rodinu. Na svět přišel malý, roztomilý Péťa.

Dobrý otec i manžel

Pavel se skutečně osvědčil. Byl nejen dobrý a milující manžel, ale také skvělý táta. V Petříkovi se úplně viděl. A když se pak ještě narodil Tadeáš, od kluků se ve volných chvílích prakticky nehnul. Hrál si s nimi, s Péťou se učil, když začal chodit do školy.

Vychovával a vedl své syny moc dobře. A oni oba dva na něm vyseli. Bohužel pak dostal ten nápad.

Chtěl pro ně jen to nejlepší

Pavel se rozhodl, že odejde z práce, která ho sice bavila, ale nebyla moc dobře placená. Navíc ani perspektiva, že se to nějak zlepší, nebyla nijak optimistická. Chtěl proto zkusit vlastní podnikání.

Tvrdil, že jako OSVČ si bude moci práci lépe rozdělit a bude tak i mít víc času na rodinu. Už nebude muset řešit nějaké přesčasy, které bral, aby přilepšil domácímu rozpočtu. Jenže to vždy bylo zase na úkor toho, že měl pak méně času na děti.

Nikdo nic netušil

Pavel začal tedy podnikat a vrhl se do toho, jako vždy, s plným nasazením. Jeho optimismus všechny odzbrojoval. Dokonce jsem tomu zpočátku podlehla i já, věčně opatrná a podezřívavá osoba. Květa, ta manželovi bezmezně věřila a fandila.

Navíc opravdu měl, jak sliboval, víc času na rodinu a zpočátku také víc peněz, než dřív. Že není vše, jak má být, jsem si nakonec první všimla já. Když jsem se ale na to Květy zeptala, koukala se na mě naprosto nechápavě. „Jak to myslíš, nějaké problémy.

Všechno klape a my za týden odjíždíme na dovolenou na Maledivy.“ Reagovala dcera dost podrážděně.

Pavel se změnil

Už jsem raději nic neříkala. Květa s Pavlem a dětmi nakonec na dovolenou opravdu odjeli a vrátili se úplně nadšení. Tedy především Květa s kluky. Pavel se mi zdál dost zaražený a ustaraný. Vůbec jsem ho nepoznávala.

Když jsem se ho rovnou zeptala, přiznal, že má nějaké potíže ve firmě. Prý se to ale brzy vyřeší. Prosil mě, abych Květě nic neříkala. Že to nestojí za řeč. A tak jsem tedy mlčela.

Podivné telefonáty

Jednou přišla Květa za mnou domů a svěřila se mi, že poslední dobou je Pavel nějaký vynervovaný. Dokonce prý má dojem, jakoby mu někdo vyhrožoval a pořád ho naháněl telefonem. Když se ho ale zeptala, Pavel tvrdil, že je vše v pořádku. Bohužel nebylo a ani já ani dcera, jsme nemohly nic udělat a ničemu zabránit.

Zabily ho dluhy

Když se minulý týden nevrátil Pavel v noci domů, volala mi ráno dcera celá zoufalá. Dostala hrozný strach a byl zcela oprávněný. Ještě během dopoledne vyšlo najevo, že Pavla cestou domů přepadli, pobodali a nechali ho pak bez pomoci na ulici zemřít.

Vyšlo zároveň najevo, že se Pavel hodně zadlužil a poslední dobou se z něj peníze snažili dostat zpět vymahači. Ti ho zřejmě také přepadli a zabili. To bude teprve vyšetřovat policie. Je ale naprosto jedno jak, proč se to stalo a kdo to udělala.

Podstatné je, že moje dcera se zhroutila. Ona ztratila milovaného muže a kluci skvělého tátu. Nevím, jak jim mám pomoci.

Radka J. (56), severní Morava

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3