Domů     Zradila mě nejlepší kamarádka
Zradila mě nejlepší kamarádka

Znaly jsme se od mládí. Prožívaly spolu dobré i zlé. Stoprocentně jsem jí důvěřovala. O to bylo pak mé zklamání větší.

Stála jsem a oběma rukama jsem se pevně držela okraje řečnického pultíku. Prsty křečovitě svíraly tvrdé dřevo a tak nebylo vidět, jak se mi třesou ruce. Třásla jsem se ale vlastně celá. Kolena se mi podlamovala a v hlavě mi tepal pravý spánek.

Jen neomdlít, jen to všechno vydržet. Předseda soudu, starší, prošedivělý chlapík, se na mě obrátil. Je to vše tak, jak tady bylo řečeno? „Ano.“ vyrazila jsem ze sebe. „Vlastně bych k tomu ještě ráda něco dodala.“ Soudní síní to zašumělo.

Říkaly jsme si všechno

S Annou jsme se poprvé potkaly na střední škole. Nějak to tak vyšlo, že jsme si první den sedly do stejné lavice. A bylo to. Brzy jsme zjistily, že máme podobné zájmy i názory. Skamarádily jsme se velice rychle a staly se z nás důvěrné přítelkyně.

Tehdy jsem to alespoň tak vnímala. A vůbec jsem neváhala Anně sdělovat všechny své tajnosti. Ať už šlo o má nesplněná přání a sny nebo o to, co mi který kluk řekl nebo udělal. Anna byla sice trochu zdrženlivější, ale já jsem si to tehdy vůbec neuvědomovala.

Trochu si vymýšlela

Postupem času jsem si začala všímat, že Anniny příhody z jejího života jsou trochu přitažené za vlasy. Něco na nich mi připadalo zvláštní. Občas jsem kamarádku dokonce přistihla, že některé své zážitky líčí pokaždé poněkud jinak.

Ale vlastně mi to ani moc nevadilo. Měla jsem jí ráda a byla to moje důvěrná kamarádka. Komu jinému bych se byla tehdy mohla svěřovat se svými prvními láskami? Naše tajemství narůstala a čas ubíhal. Dostudovaly jsme, vdaly se a měly děti.

Stále spolu

S Annou jsem se vídala celý život bez větší pauzy. Bydlely jsme totiž nedaleko sebe. A tak jsme se neustále navštěvovaly. A pak se mi stala ta věc. Na jednom firemním večírku jsem potkala Karla. Byl to jak zásah z čistého nebe. Hrozně jsem se zamilovala.

Byl to sice jen krátkodobý románek, ale samozřejmě jsem si ho nenechala pro sebe. Anna se mnou prožívala všechny mé peripetie od zamilovanosti, až po velké výčitky, že jsem podvedla svého manžela.

Vlastně mi to pomohlo

Měli jsme tehdy s manželem takovou malou krizi. Po narození dětí jsem měla co dělat s nimi a manžel měl pocit, že se ocitl na vedlejší koleji. Z našeho ubíjejícího stereotypu mě vytrhl románek s Karlem.

Bylo to takové hloupé pobláznění, ale paradoxně velmi prospělo mému vztahu s manželem, Přesto jsem si svou nevěru nepřestala vyčítat.

Anně se nedařilo

A zrovna ve chvíli, kdy moje manželství vstalo z mrtvých, ani se ocitlo v troskách. Následoval rozvod a ona se ocitla s dcerou sama. Snažila jsem se ji povzbuzovat a stála jsem při ní. Tak, jak jsme si vždy říkaly, v dobrém i zlém.

Ve snaze zapomenout na své osobní neúspěchy, vrhla se do práce, do budování pracovní kariéry. Bohužel ani tam neměla šťastnou ruku. Lepila se jí smůla na paty.

Nevšimla jsem si změny

U mně v té době vše fungovalo bezvadně. Prožívala jsem šťastné období a tolik bych ho bývala přála i Anně. Šla jsem s ní občas do kina nebo si sednou na kafe. Nikdy jsem si nevšimla, že by byla nějak zhroucená.

Přes všechny neúspěchy mi stále vyprávěla, jak se jí vlastně daří. Měla prý i nějakého nového přítele. Nedělala jsem si proto o ni žádné starosti.

Byl to šok

Jednoho dne přišel manžel domů a tvářil se velice nepřátelsky. Nechtěl mi ale nejprve vůbec říct o co jde. Pak se mě ale na rovinu zeptal. „Je Tomáš můj syn nebo není?“ Ta otázka mě naprosto omráčila. Nechápala jsem, jak to myslí.

Naše druhorozené dítě, jedenáctiletý Tomáš, byl přece celý on. Jak se mohl na něco takového ptát?

Vysvětlení přišlo později

Manžel mi svou neuvěřitelnou otázku nechtěl dlouho nijak vysvětlit. Prý se jen tak ptá a možná by nebylo od věci, nechat si udělat otcovské testy. Snažila jsem se mu vysvětlit, že je to celé nesmysl. Nechápala jsem, kde na takové hlouposti vůbec přišel.

A pak se mi konečně přiznal. Prý ví o mé nevěře. O tom, jak hrozně jsem byla zamilovaná do jiného chlapa. A pak jsem s ním prý otěhotněla. Minulost mě dohnala. Byla to hrozná rána. A já věděla, že se z toho tak snadno nevymotám.

Takový podraz jsem nečekala

Když jsem se manžela rovnou zeptala, jak na mou nevěru přišel, ohromila mě jeho odpověď. Prý mu to vše řekla Anna. Můj úlet mu vylíčila pěkně barvitě a do detailů. Bohužel to neřekla úplně po pravdě.

Tak, jak bylo Anniným zvykem, si to trochu „přibásnila.“ Moje nevěra tak podle ní proběhla ne v době, kdy mému druhorozenému synovi byly dva roky, ale ještě celý rok, před jeho narozením. A na vrch své lži dodala, že Tomášek není manželův, ale mého milence.

Zbytečné vysvětlování

Zrada mé kamarádky mě přišla draho. Manžel neunesl mou nevěru, přestože se po testech otcovství ukázalo, že Tomáš je jeho syn. Rozvedli jsme se. A náš rozchod nejvíc ze všeho odnesly naše děti. Bohužel Anna ani potom ve svých báchorkách nepřestala.

Začala o mně šířit další a další zmatené a značně pozměněné informace mezi mými přáteli a také v zaměstnání. Tehdy mi kolegyně poradila ať už na nic nečekám a obrátím se na soud pro pomluvu.

Je mi jí líto

Poslechla jsem ji. Proto teď vlastně stojím tady před soudem. Celá soudní tahanice ale pro mě byla velmi bolestivá a zdlouhavá. Je mi jasné jen jedno, bývalé nejlepší kamarádce nemohu odpustit. Napáchala příliš mnoho zla.

Na druhé straně je mně jí ale tak trochu líto. Odsoudí ji pro pomluvu, můj právník požaduje i finanční kompenzaci, za újmu, kterou mi způsobila. Ale já vlastně už nic nechci. Jen mít pokoj. To jsem chtěla ještě u soudu dodat, ale nakonec nedodala.

Vendula K.(49), Praha

Další článek
reklama
Související články
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
14.4.2024
Rodina je základem všeho, ovšem co když ty kořeny nepoznáte už v dětství? To byl totiž přesně můj případ a tehdy se začal psát můj katastrofický životní osud. Celý život a stále je to ve mně. Je mi 81 let a lituji, že jsem prožila tolik let v bolesti. Přitom stačilo být tvrdší. Jenže zkušenosti získáváme postupně, a proto dnes kroutíme hlavou nad tím, co jsme kdysi udělali a jak jsme si život z
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
21stoleti.cz
Ach, ta láska aneb Co se děje s vaším tělem, když jste zamilovaní
Kdo by nechtěl být zamilovaný, cítit motýly v břiše, neustále myslet na protějšek bez nutnosti spát či jíst. I když zamilovanost netrvá věčně, protože pro tělo je velmi vyčerpávající, přináší řadu zdr
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
nasehvezdy.cz
Nakonec ještě bude Ryška ráda prodavačkou zmrzliny
Během natáčení seriálu Zlatá labuť trávila Kristýna Ryška (38) většinu času ve vlaku. Jedna jízda z Rožnova pod Radhoštěm do pražských ateliérů jí zabrala čtyři hodiny – a takto jezdila i dvacetkrát
Pikantní tuňáková pomazánka
tisicereceptu.cz
Pikantní tuňáková pomazánka
Nevíte, co si počít s konzervovaným tuňákem? Máme pro vás připravený opravdu chutný recept. Suroviny 1 velká tuňáková konzerva 1 větší červená cibule 2 lžíce citronové šťávy 4 lžíce jogurtu n
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
historyplus.cz
Sen o americké osadě stál Skoty samostatnost
Dlouhá plavba je u konce, lodě zakotvily nedaleko Nového Edinburghu. Skotští kolonisté se těší na svoje krajany, kteří sem připluli už před rokem. Čeká je však obrovské zklamání. Místo vzkvétající osady plné pohody a smíchu je přivítají stovky hrobů…   Skotové by ze své země rádi udělali hospodářskou velmoc. Chtějí – stejně jako Anglie, Nizozemí
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
iluxus.cz
Omega připomíná sto dní do zahájení Olympijských her
Už za 100 dní odstartují Olympijské hry 2024 v Paříži a atmosféra se už nyní elektrizuje přípravami a očekáváním. Hodinářská značka Omega, jako oficiální časoměřič her, přichází s novinkou: hodinkami
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
epochaplus.cz
Evropský unikát? Neolitické srdce Orknejí!
Starší než Stonehenge a pyramidy v Gíze, zachovalá div ne jako Vesuvem pohřbené Pompeje. Tak se často hovoří o unikátní kamenné neolitické osadě Skara Brae na západním pobřeží orknejského ostrova Mainland.   Žije se tu zhruba mezi lety 3180 př. n. l. až 2500 př. n. l. A nejde o žádné chatrče. Desítka kamenných seskupených
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
skutecnepribehy.cz
No řekněte, cožpak může přátelství skončit?
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
epochalnisvet.cz
Poprvé na kameru: Vědci zachytili rozmnožování mořských korálů v laboratorních podmínkách
Vůbec první přímý přenos rozmnožování mořských korálů v umělých podmínkách se podařilo zachytit vědcům z londýnského Mordenu. Cílem projektu laboratoře Coral Spawning Lab a společnosti Canon je porozumět životním cyklům těchto organismů klíčových pro udržení ekosystému na planetě a poskytnout informace a nástroje, které umožní je zachránit.   Laboratoř Coral Spawning Lab se zabývá záchranou
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
enigmaplus.cz
Co je pravdy na konspirační teorii chemtrails?
Příznivci konspiračních teorií jim říkají chemtrails – chemické stopy. Údajně jsou napuštěny chemikáliemi, viry či kovy a mohou mít nejrůznější účely. Pomalé trávení lidstva, šíření nemocí či steriliz
Kuře na citronech
nejsemsama.cz
Kuře na citronech
Suroviny: 1 kuře 3 citrony 1 svazek petrželky 2 snítky čerstvého tymiánu 2 snítky rozmarýnu 2 stroužky česneku 2 palice česneku 200 g másla cibule olivový olej sůl, pepř mletý Postup: Kuře omyjte a důkladně osušte. Nastrouhejte kůru z jednoho citronu, nasekejte petrželku, polovinu tymiánu a rozmarýnu, rozdrťte dva stroužky česneku a vše důkladně promíchejte
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
epochanacestach.cz
Olomoucká zajímavost: Vodopád v Bezručových sadech
Tato olomoucká zajímavost nemá dlouhou historii jako gotické nebo barokní památky, ale za prohlídku určitě také stojí. Vodopád na skále v Bezručových sadech vysoký osm metrů vznikl až v roce 1965 u příležitosti květinové výstavy Flora Olomouc a měl tehdy být jen reklamou na kvalitu vodních čerpadel. Voda v něm cirkuluje v uzavřeném okruhu, jehož součástí je podzemní nádrž,