Domů     Můj milovaný syn skončil v kriminále
Můj milovaný syn skončil v kriminále

Moje přehnaná láska udělala z mého nejmladšího dítěte zločince, který byl dokonce podezřelý z vraždy. Cestu k nám nenašel ani ve vězení. Já se bojím, co s ním bude dál.

Někdy si říkám, že bych snad byla radši, kdyby můj pětadvacetiletý syn zemřel. Protože to, co prožívám posledních osm let, je skutečné peklo.

Byl pro mě vším

Vždycky jsem chtěla hodně dětí, možná i proto, že jsem sama pocházela z velké rodiny. Postupně se nám s manželem narodily čtyři dcery, a i když je muž velmi miloval, viděla jsem na něm, že by rád syna.

A tak jsem navzdory blížící se čtyřicítce a plnému domu dětí vůbec nebyla proti, že jsem popáté otěhotněla. Už před Filipovým narozením jsem měla pocit, že je všechno jinak.

Těhotenství jsem si neskutečně užívala a nemohla jsem se ubránit dojmu, že jako matka najdu konečně naplnění. Vůbec jsem nepochybovala, že porodím syna. Nejstarší dcera už byla skoro plnoletá a té nejmladší bylo devět let, vlastně už mě nepotřebovaly.

Tak jsem to tehdy aspoň viděla. Filipovým příchodem na svět jsem se prakticky stala matkou jedináčka, protože mě zajímal jen a jen on.

Začátky byly slibné

Manžel s mou bezvýhradnou láskou k synovi nesouhlasil, stále mi připomínal, že i dcery si zaslouží mou pozornost a že Filipa zbytečně rozmazluji. Kdybych ho poslechla, možná by dnes bylo všechno jinak. Ale já neviděla, neslyšela.

V šesti letech byl syn paličatý a nezvladatelný, ve škole měl neustále konflikty s ostatními dětmi a učitelky si s ním nevěděly rady. Jediný, koho poslechl, byl manžel, kterého se bál. Dnes ale vím, že ho za to upřímně nenáviděl.

Mě pro změnu nenáviděly dcery, protože nechápaly, jak jsem je mohla kvůli bratrovi odstrčit. Navzdory kázeňským nedostatkům byl Filip výjimečně nadaný žák. Bez problémů udělal zkoušky na osmileté gymnázium, na které ovšem musel dojíždět do okresního města.

Na první pohled se zdálo, že mu přechod do jiného prostředí nedělá nejmenší problémy. Studium mu šlo skvěle a do kolektivu nových spolužáků zapadl bez problémů. Učitelé s ním byli spokojeni a vypadalo to, že ustaly i jeho kázeňské výkyvy.

Byla jsem na něj pyšná. Všechny přátele a příbuzné jsem unavovala triádami na téma Filipovy neotřesitelné dokonalosti.

Prodával drogy

Studená sprcha přišla, když byl syn v kvintě. Na rodičovskou schůzku jsem jela tak jako vždycky v podstatě jen ze slušnosti. Vždyť Filip bude zase chválený coby třídní premiant. Jenže to, co jsem uslyšela, bylo jako nejčernější sen.

Můj úžasný potomek sice dál prospíval na výbornou, ale neustále chodil za školu, šikanoval spolužáky, a dokonce byl zapletený do nějakých drobných krádeží! Až cestou domů mi došlo, že se poslední dobou vracel domů později než dřív.

Na mé dotazy, kde se tak dlouho toulá, odpovídal, že jezdí pozdě z města, protože doučuje kamaráda, který plave v matematice. Jenže žádné doučování se nekonalo, jak jsme měli brzy zjistit. Asi měsíc po rodičovských schůzkách nám volala policie:

Filipa zadrželi společně s nějakým dalším mladíkem, jak se snaží vykrást lékárnu. Jeli jsme s mužem na policejní stanici: Filipa sice pustili domů, ale dozvěděli jsme se, že už ho mají delší čas v hledáčku, protože nejspíš prodává mezi spolužáky drogy.

Můj syn je násilník a zloděj

Probrečela jsem celou noc a dávala za pravdu manželovi, který vždycky říkal, že moje výchova-nevýchova se nám vymstí. Muž byl na mě hodný a snažil se rozumně promluvit i se synem. Ten mu však dával jasně najevo svou nenávist.

Se mnou sice mluvil, ale když jsem se ho ptala, proč se do tohohle průšvihu namotal, jeho odpověď mě ranila. Prý potřebuje peníze, aby mohl žít na úrovni s ostatními spolužáky z lepších rodin. On přece nemůže za to, že je synem venkovských balíků.

Pak už šlo všechno rychle. Po několika důtkách čekalo Filipa vyloučení z gymnázia. Poslední kapkou bylo, že zmlátil mladšího spolužáka, navíc tělesně postiženého, tak, že chlapec ležel dva týdny v nemocnici.

S manželem jsme se stali v podstatě jen diváky v tomhle smutném příběhu. Syn se doma objevoval velmi sporadicky, a když se tak stalo, mohli jsme počítat s tím, že nám ukradne peníze nebo něco cenného. Pak přestal chodit vůbec a jeho mobil byl vypnutý.

Žije, ale s námi nemluví

Policie po něm sice vyhlásila pátrání, ale nám bylo řečeno, že nejspíš odjel do Prahy. Zřejmě je v partě nějakých narkomanů, kteří se živí prostitucí.

Od té doby jsme se o něm dozvídali jenom tehdy, když se u nás doma objevili policisté, kteří vyšetřovali nejrůznější krádeže, a jednou dokonce i vraždu. Ve všech případech byl náš Filip mezi podezřelými.

Možná se vám to zdá zvrhlé, ale já byla za ty návštěvy vděčná: alespoň jsem věděla, že syn je mezi živými. On sám se nikdy neozval. Cestu k nám nenašel, ani když ho policie před rokem zadržela někde na Moravě.

Obžalován byl z řady „menších“ zločinů včetně přechovávání drog. Podezření z vraždy se naštěstí neprokázalo. Když jsme ho s mužem jeli navštívit do vězení, odmítl s námi mluvit.

A já se bojím, že až ho za pár let pustí, vrátí se mezi své povedené kamarádíčky, že pro něj už neexistuje cesta mezi slušné lidi.

Jana K. (64), východní Čechy

reklama
Související články
26.9.2023
Věděla jsem, jak moc nás maminka s tatínkem milují, a proto jsem jim mnoho let namlouvala, že je můj bratr zdravý, šťastný a má se dobře. Jako malá jsem ke svému bráškovi Mirkovi vzhlížela jako k velkému vzoru. Také rodiče se v něm viděli, pro tátu to byl borec, ze kterého jednou bude velký sportovec nebo odborník, kterého si budou všichni vážit. Já jsem byla ta druhá, ze které bude maximáln
24.9.2023
Moji rodiče už oslavili zlatou svatbu. Vždy měli krásný vztah a já si vždy představovala, že si budu žít stejně šťastně jako oni. Osud tomu chtěl jinak. Zlatou svatbu rodiče oslavili už před třemi lety, ale pořád ji mám před očima. Byla to ohromná sláva, na které se sešla celá vesnice. Já to obrečela. Kolem mě jsou samé šťastné páry, jen já jsem nikdy na muže neměla štěstí. Všichni kolem sla
23.9.2023
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na dovolenou. Zdeněk neměl děti, byl sám, což bylo fajn, ale jednu
19.9.2023
Rodiče si prý nevybíráme, ovšem děti si můžeme vychovat. Říká se to. Realita je ovšem jiná, někdy krutá. Je to těžké přiznat. Možná si i já sama nechci připustit, že jsem zklamala, něco podcenila ve výchově. Znáte to. K vlastním dětem je člověk shovívavý. A já to nechala dojít až moc daleko. S mužem jsme měli hezké manželství a naší dceři Peťulce jsme chtěli dopřát. Takže jsme byli hodně času v
18.9.2023
Okolí si myslí, že mám šťastný život, protože se stále usmívám. Ale i mne potkala zklamání, o kterých nemluvím… Jsem taková povaha, přiznávám. Možná je to tím, že nechci svým smutkem obtěžovat. Možná si vážím toho, že i když mi život také přinesl nelehké chvíle, stále jsou na tom mnozí hůře. Ale i já mám momenty, kdy si o samotě popláču, někdy nevím, jak dál, dostala jsem spoustu ran od lidí, k
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
Měla by se Ivana bát?
nasehvezdy.cz
Měla by se Ivana bát?
Nejstarší dcera Karla Gotta (†80) Dominika Gottová (48) se vrátila po půl roce do Česka. Jaké tu má plány? Blízké zdroje kolem ní uvádí, že jde o ryze soukromou návštěvu. Není to ale tak dávno, co
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
epochaplus.cz
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za