Domů     Můj milovaný syn skončil v kriminále
Můj milovaný syn skončil v kriminále

Moje přehnaná láska udělala z mého nejmladšího dítěte zločince, který byl dokonce podezřelý z vraždy. Cestu k nám nenašel ani ve vězení. Já se bojím, co s ním bude dál.

Někdy si říkám, že bych snad byla radši, kdyby můj pětadvacetiletý syn zemřel. Protože to, co prožívám posledních osm let, je skutečné peklo.

Byl pro mě vším

Vždycky jsem chtěla hodně dětí, možná i proto, že jsem sama pocházela z velké rodiny. Postupně se nám s manželem narodily čtyři dcery, a i když je muž velmi miloval, viděla jsem na něm, že by rád syna.

A tak jsem navzdory blížící se čtyřicítce a plnému domu dětí vůbec nebyla proti, že jsem popáté otěhotněla. Už před Filipovým narozením jsem měla pocit, že je všechno jinak.

Těhotenství jsem si neskutečně užívala a nemohla jsem se ubránit dojmu, že jako matka najdu konečně naplnění. Vůbec jsem nepochybovala, že porodím syna. Nejstarší dcera už byla skoro plnoletá a té nejmladší bylo devět let, vlastně už mě nepotřebovaly.

Tak jsem to tehdy aspoň viděla. Filipovým příchodem na svět jsem se prakticky stala matkou jedináčka, protože mě zajímal jen a jen on.

Začátky byly slibné

Manžel s mou bezvýhradnou láskou k synovi nesouhlasil, stále mi připomínal, že i dcery si zaslouží mou pozornost a že Filipa zbytečně rozmazluji. Kdybych ho poslechla, možná by dnes bylo všechno jinak. Ale já neviděla, neslyšela.

V šesti letech byl syn paličatý a nezvladatelný, ve škole měl neustále konflikty s ostatními dětmi a učitelky si s ním nevěděly rady. Jediný, koho poslechl, byl manžel, kterého se bál. Dnes ale vím, že ho za to upřímně nenáviděl.

Mě pro změnu nenáviděly dcery, protože nechápaly, jak jsem je mohla kvůli bratrovi odstrčit. Navzdory kázeňským nedostatkům byl Filip výjimečně nadaný žák. Bez problémů udělal zkoušky na osmileté gymnázium, na které ovšem musel dojíždět do okresního města.

Na první pohled se zdálo, že mu přechod do jiného prostředí nedělá nejmenší problémy. Studium mu šlo skvěle a do kolektivu nových spolužáků zapadl bez problémů. Učitelé s ním byli spokojeni a vypadalo to, že ustaly i jeho kázeňské výkyvy.

Byla jsem na něj pyšná. Všechny přátele a příbuzné jsem unavovala triádami na téma Filipovy neotřesitelné dokonalosti.

Prodával drogy

Studená sprcha přišla, když byl syn v kvintě. Na rodičovskou schůzku jsem jela tak jako vždycky v podstatě jen ze slušnosti. Vždyť Filip bude zase chválený coby třídní premiant. Jenže to, co jsem uslyšela, bylo jako nejčernější sen.

Můj úžasný potomek sice dál prospíval na výbornou, ale neustále chodil za školu, šikanoval spolužáky, a dokonce byl zapletený do nějakých drobných krádeží! Až cestou domů mi došlo, že se poslední dobou vracel domů později než dřív.

Na mé dotazy, kde se tak dlouho toulá, odpovídal, že jezdí pozdě z města, protože doučuje kamaráda, který plave v matematice. Jenže žádné doučování se nekonalo, jak jsme měli brzy zjistit. Asi měsíc po rodičovských schůzkách nám volala policie:

Filipa zadrželi společně s nějakým dalším mladíkem, jak se snaží vykrást lékárnu. Jeli jsme s mužem na policejní stanici: Filipa sice pustili domů, ale dozvěděli jsme se, že už ho mají delší čas v hledáčku, protože nejspíš prodává mezi spolužáky drogy.

Můj syn je násilník a zloděj

Probrečela jsem celou noc a dávala za pravdu manželovi, který vždycky říkal, že moje výchova-nevýchova se nám vymstí. Muž byl na mě hodný a snažil se rozumně promluvit i se synem. Ten mu však dával jasně najevo svou nenávist.

Se mnou sice mluvil, ale když jsem se ho ptala, proč se do tohohle průšvihu namotal, jeho odpověď mě ranila. Prý potřebuje peníze, aby mohl žít na úrovni s ostatními spolužáky z lepších rodin. On přece nemůže za to, že je synem venkovských balíků.

Pak už šlo všechno rychle. Po několika důtkách čekalo Filipa vyloučení z gymnázia. Poslední kapkou bylo, že zmlátil mladšího spolužáka, navíc tělesně postiženého, tak, že chlapec ležel dva týdny v nemocnici.

S manželem jsme se stali v podstatě jen diváky v tomhle smutném příběhu. Syn se doma objevoval velmi sporadicky, a když se tak stalo, mohli jsme počítat s tím, že nám ukradne peníze nebo něco cenného. Pak přestal chodit vůbec a jeho mobil byl vypnutý.

Žije, ale s námi nemluví

Policie po něm sice vyhlásila pátrání, ale nám bylo řečeno, že nejspíš odjel do Prahy. Zřejmě je v partě nějakých narkomanů, kteří se živí prostitucí.

Od té doby jsme se o něm dozvídali jenom tehdy, když se u nás doma objevili policisté, kteří vyšetřovali nejrůznější krádeže, a jednou dokonce i vraždu. Ve všech případech byl náš Filip mezi podezřelými.

Možná se vám to zdá zvrhlé, ale já byla za ty návštěvy vděčná: alespoň jsem věděla, že syn je mezi živými. On sám se nikdy neozval. Cestu k nám nenašel, ani když ho policie před rokem zadržela někde na Moravě.

Obžalován byl z řady „menších“ zločinů včetně přechovávání drog. Podezření z vraždy se naštěstí neprokázalo. Když jsme ho s mužem jeli navštívit do vězení, odmítl s námi mluvit.

A já se bojím, že až ho za pár let pustí, vrátí se mezi své povedené kamarádíčky, že pro něj už neexistuje cesta mezi slušné lidi.

Jana K. (64), východní Čechy

Související články
21.6.2024
Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem. Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili. Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně při
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí