Domů     Zesnulá sestra mi dala znamení
Zesnulá sestra mi dala znamení

Kdysi dávno jsme si se sestrou, bylo to spíše v žertu, slíbily, že ta z nás, která zemře jako první, se ozve z onoho světa.

S Martinou, mou mladší sestřičkou, jsme k sobě vždy měly velmi blízko. Věkový rozdíl mezi námi byl téměř deset let, takže jsem ji v době svého dětství a dospívání brala občas trochu jako novou panenku na hraní. A ona tak i vypadala:

měla světlou pleť, blonďaté dlouhé vlásky, které jí maminka zaplétala do dvou copů, a velká pomněnkově modrá kukadla.

Milovaná sestra

Když jsem trochu povyrostla a chodila už na střední, začala jsem Martinu konečně vnímat jinak – jako mladší sestru, kterou musím ochraňovat a pomáhat jí.

A tento ochranitelský postoj staršího sourozence mi zůstal až do dospělosti, i když ho Martina vlastně ani moc nepotřebovala. Dokázala si většinou se vším poradit sama. Rozhodně to nebyla žádná nerozhodná a bezbranná dívenka. Měla pěknou kuráž a dokázala si prosadit svou.

Pevné pouto

S Martinou jsme spolu po celý život měly velice pěkný a úzký vztah. I když jsme byly už obě dospělé, tak naše pouto bylo stále silné. A to dokonce i poté, co jsme se obě vdaly a měly děti.

Byly jsme rády, že jsme bydlely nedaleko od sebe a mohly jsme se často navštěvovat a volat si.

Vedly jsme spolu hovory na různá témata, včetně nejrůznějších záhad a tajemných úkazů – k tomu měla blízko hlavně Martina, která se už během puberty začala zajímat o různé výklady a věštění budoucnosti a podobně.

Debata o posmrtném životě

Jednoho dne jsme spolu zavedly řeč i na posmrtný život. Přiznala jsem sestře, jak ráda bych věřila tomu, že se naše duše opět vrátí na svět v jiné podobě. Ona odpověděla, že by jí stačilo, kdyby prostě něco pokračovalo i po smrti.

Po tom, znovu se narodit, netoužila. Tohle téma jsme pak rozebíraly docela často, zejména tehdy, když zemřel někdo z našich známých nebo příbuzných. A jednoho dne jsme si slíbily dost bláznivou věc:

ta z nás, která zemře dříve, přijde dokázat té, která ještě žije, že smrtí nic nekončí. Pokud to tedy bude pravda. Se sestrou jsme to braly spíš jako odlehčující zábavu, protože pokud něco v naší rodině platilo, byla to dlouhověkost.

O to větším šokem pro mě bylo, když jsem se jednoho dne od rodičů dozvěděla, že je Martina vážně nemocná. Lékaři jí prý před několika měsíci sdělili, že má rakovinu.

Byla vážně nemocná

V šoku jsem zůstala na rodiče zírat. Nemohla jsem tomu uvěřit. Proč mi sestra nic neřekla? Jak to, že jsem si ničeho nevšimla? Jak vážný její stav je? Jaké jsou prognózy? Tyto otázky se mi o překot honily hlavou.

Maminka mi řekla, že to přede mnou Lenka tajila proto, že neměla odvahu mi to sama říct. Dlouhé týdny to tajila i před rodiči, ale když jednoho dne zkolabovala a odvezli ji do nemocnice, všechno vyšlo rychle najevo.

Cítila jsem, že má strach

Okamžitě jsem za sestrou spěchala. Než jsem stiskla její zvonek, zatlačila jsem slzy, které se mi hrnuly do očí. Musela jsem být silná a statečná, aby ve mně měla oporu.

Lenka se tvářila jakoby nic, ale protože jsem ji znala lépe než kdokoli jiný, tak jsem samozřejmě vycítila, jaký má strach. Bylo jí teprve čtyřicet let. Měla manžela a sedmiletou dceru, a ještě toho měla tolik před sebou. A teď bylo všechno v ohrožení.

Prognózy byly špatné

Na závěr mojí návštěvy mi Lenka připomněla naše rozhovory o posmrtném životě. Chtěla jsem rychle převést řeč na jiné téma, ale ona zdůraznila, že slib, který mi dala, dodrží.

Jako by už tušila, že průběh nemoci bude opravdu rychlý.Prognóza doktorů totiž zněla velmi nepříznivě. Nemluvili ani o rocích života, ale jen o měsících.

Proplakala jsem kvůli sestře několik nocí, tím spíš, že jsem viděla, jak se její stav opravdu rapidně zhoršuje. Konec přišel ještě dříve, než lékaři předpokládali. Jednoho dne mi zavolala maminka a já už předem věděla, jakou zprávu mi oznámí.

Stále jsem na ni myslela

Mé tušení bylo bohužel správné – sestra zemřela. Odešla v poklidu, ve spánku. Lenka nechtěla mít pohřeb, takže se konala jenom smuteční hostina v úzkém rodinném kruhu. V tom období jsem na sestru myslela téměř neustále.

Často jsem ji vídala ve svých snech a několikrát se mi zdálo, že jsem ji spatřila na ulici nebo dokonce u nás v bytě. Bylo mi jasné, že jde nejspíš jen o pouhé vidiny z vyčerpání.

Známý hlas

Uplynulo několik měsíců. Rána v srdci po ztrátě milované sestřičky byla stále velká. Neuplynul den, kdy bych si na ni nevzpomněla. Jednou k večeru jsem se vracela z jógy domů.

Už jsem byla blízko domova, když se náhle prudce ochladilo a já uslyšela šepot, v němž jsem poznala Lenčin hlas. Nezjevil se mi žádný duch, ani jsem neviděla žádné světlo nebo něco podobného.

Nebyly to halucinace

Zastavila jsem se a naslouchala hlasu své sestry, který mi říkal, že smrtí opravdu nic nekončí, ale že zpátky se v žádné podobě nevrátí.

V tom jiném světě prý vidí i do budoucnosti toho našeho – a aby mi dodala důkaz o tom, že její duše někde dál přetrvává, prozradila mi, že se brzy stanu babičkou. Byla jsem tím divným zážitkem úplně omámená a nebyla jsem si jistá, zda se mi to celé jen nezdálo.

Týden poté mi ale můj starší syn skutečně oznámil, že se ženou čekají miminko. Od té doby věřím, tomu, že jsem opravdu slyšela Lenky hlas a doufám, že se s ní po své smrti znovu setkám.

Daniela H. (54), Hradec Králové

reklama
Související články
3.3.2024
Nikdy jsem nevěřila na pověry ani na zázraky. Přesto jsem jeden zažila na vlastní kůži. To když mi po těžkém úrazu pomohla tajemná energie svatého místa. Mám tetu, která je velmi zbožná. Celý život chodí do kostela a modlí se. Věří na zázraky a za všechno, co se jí v životě povedlo, děkuje Bohu a andělům. Já se tomu vždy posmívala a říkala jsem jí, že je blázínek. Teta Anežka ale pokaždé zdvihl
2.3.2024
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově... Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do staré márnice byly rozbité, jako
2.3.2024
Byl to žertík, kterým jsem všechny zaskočila. Nakonec jsem ale byla překvapená hlavně já. Vyplnil snad kamínek, který jsem nosila na krku, to, co jsem si tolik přála? Ten přívěsek jsem si koupila na jarmarku. Okouzlil mě na první pohled. Miluju modrou barvu a tahle, kterou měl zvláštní kamínek zasazený v přívěsku, byla pro mě jako dělaná. V obci, kde se jarmark konal, jsme se ocitli s přítelem
29.2.2024
Když jsem se narodila, děda vysadil břízku. Byla to moje ochránkyně. Jednoho dne jsem poznala, jak velké spojení mezi námi bylo. Nejen mezi zvířaty a lidmi existuje zvláštní spojení. Podobnou moc mají také stromy a jiné rostliny. Možná tomu nevěříte, ale já vím, o čem mluvím, protože jsem před lety prožila na vlastní kůži něco neuvěřitelného. Chránila mě už od dětství Přitažlivost mezi na
28.2.2024
Babička Jarmila mi vždycky říkala, že jsem jako ona. Význam těchto slov jsem pochopila až ve chvíli, kdy zemřela. Když jsem byla malá, babička Jarmila mi často opakovala, že jsem jako ona. Tehdy jsem to nechápala. Dneska mi to už dává větší smysl. Vnitřní hlas Po smrti milované babičky jsem totiž okamžitě poznala, že se něco změnilo. Když babička zemřela, pocítila jsem, že ve svém těle ne
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
21stoleti.cz
Analýzou DNA ke stanovení průměrné délky života…
Pod mikroskopem vypadá DNA jako zkroucený žebřík. Pro vědce ale znamená mnohem víc. Je jakousi nepsanou učebnicí lidstva, která i 71 let po odhalení svého potenciálu stále pomáhá přepisovat dějiny.
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky  jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
enigmaplus.cz
Tajemný sarmatismus: Proč se polská šlechta domnívala, že jejími předky jsou příslušníci íránského kočovného kmene?
V období baroka se v kruzích polské šlechty objevila teorie takzvaného sarmatismu. Tvrdila, že polská aristokratická elita má svoje kořeny v prostředí starověkého národa Sarmatů, o kterém se zmiňoval
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
skutecnepribehy.cz
Všichni nám závidí, jaký jsme krásný pár
Chudák soused žil celá desetiletí se zlou ženou. Říkala jsem si, že se něco musí stát, že si ten muž přece také zaslouží být šťastný. Studené předjaří odhalilo, jaký mám na zahradě binec. Slezl sníh a ukázala se spousta neshrabaného listí. Šla jsem tu spoušť obhlédnout a všimla jsem si za plotem černých pichlavých očí, rentgenujících můj
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
epochalnisvet.cz
Zapomenutý mcelský zázrak: Zjevila se dětem Panna Marie?
Dne 4. července 1849 se dvěma dětem zjevila ve vsi Mcely překrásná paní v zeleném dlouhém rouchu. Následně s nimi dokonce rozmlouvala a prohlásila se za matku Božího syna. Viděly snad děti Pannu Marii
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
iluxus.cz
Čtvrtá kapitola exkluzivní kolekce irské whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery
V pořadí čtvrtá edice z celkových šesti, které jsou každoročně až do roku 2025 vydávány, 48letá ultraprémiová whiskey Midleton Very Rare Silent Distillery Collection Chapter Four z původní irské palír
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
V otci má velkou oporu
nasehvezdy.cz
V otci má velkou oporu
Saxofonista Felix Slováček (80) by udělal cokoli proto, aby jeho dcera Anna Slováčková (28) byla znovu zdravá. Herečka se minulý rok v říjnu svěřila, že se jí vrátila rakovina, a znovu tak svádí nerov
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
epochaplus.cz
Boleslav III. Ryšavý: Vládl Čechům ničema?
„Panoval samovládně jako zlostný králík,“ líčí saský kronikář Dětmar z Merseburku Přemyslovce Boleslava III. Ryšavého, který roku 999 usedl na český knížecí trůn. Během tříleté vlády proti sobě stihne) poštvat každého v zemi a lidé proti němu v létě roku 1002 povstanou. Kníže Boleslav III. Ryšavý (kolem r. 965–1037prchá do Bavorska k vévodovi Jindřichovi ze Schweinfurtu (asi 970–1017), který
Smažené mozzarellové kuličky
tisicereceptu.cz
Smažené mozzarellové kuličky
Sýrové kuličky ochucené česnekem a tymiánem jsou voňavé a lehce pikantní. Potřebujete 300 mozzarelly třešniček 2–3 stroužky česneku 1 větvičku tymiánu olej sůl, pepř 2 vejce strouhanku hl
Skončili spolu v posteli?
nasehvezdy.cz
Skončili spolu v posteli?
Sympatickému herci ze seriálu Smysl pro tumor Filipu Březinovi (28) jeho role změnila život. Stal se prakticky ze dne na den slavným a poznávají ho lidé na každém rohu. Bohužel to ale na jeho soukr
Jednohubky se salámem
tisicereceptu.cz
Jednohubky se salámem
Tady se fantazii žádné meze nekladou. Můžete použít klasickou česnekovou pomazánku a různé varianty uzenin, v časové tísni lze využít třeba i jen roztíratelný tavený sýr, ať s příchutí, či bez příchut