Domů     Zesnulá sestra mi dala znamení
Zesnulá sestra mi dala znamení

Kdysi dávno jsme si se sestrou, bylo to spíše v žertu, slíbily, že ta z nás, která zemře jako první, se ozve z onoho světa.

S Martinou, mou mladší sestřičkou, jsme k sobě vždy měly velmi blízko. Věkový rozdíl mezi námi byl téměř deset let, takže jsem ji v době svého dětství a dospívání brala občas trochu jako novou panenku na hraní. A ona tak i vypadala:

měla světlou pleť, blonďaté dlouhé vlásky, které jí maminka zaplétala do dvou copů, a velká pomněnkově modrá kukadla.

Milovaná sestra

Když jsem trochu povyrostla a chodila už na střední, začala jsem Martinu konečně vnímat jinak – jako mladší sestru, kterou musím ochraňovat a pomáhat jí.

A tento ochranitelský postoj staršího sourozence mi zůstal až do dospělosti, i když ho Martina vlastně ani moc nepotřebovala. Dokázala si většinou se vším poradit sama. Rozhodně to nebyla žádná nerozhodná a bezbranná dívenka. Měla pěknou kuráž a dokázala si prosadit svou.

Pevné pouto

S Martinou jsme spolu po celý život měly velice pěkný a úzký vztah. I když jsme byly už obě dospělé, tak naše pouto bylo stále silné. A to dokonce i poté, co jsme se obě vdaly a měly děti.

Byly jsme rády, že jsme bydlely nedaleko od sebe a mohly jsme se často navštěvovat a volat si.

Vedly jsme spolu hovory na různá témata, včetně nejrůznějších záhad a tajemných úkazů – k tomu měla blízko hlavně Martina, která se už během puberty začala zajímat o různé výklady a věštění budoucnosti a podobně.

Debata o posmrtném životě

Jednoho dne jsme spolu zavedly řeč i na posmrtný život. Přiznala jsem sestře, jak ráda bych věřila tomu, že se naše duše opět vrátí na svět v jiné podobě. Ona odpověděla, že by jí stačilo, kdyby prostě něco pokračovalo i po smrti.

Po tom, znovu se narodit, netoužila. Tohle téma jsme pak rozebíraly docela často, zejména tehdy, když zemřel někdo z našich známých nebo příbuzných. A jednoho dne jsme si slíbily dost bláznivou věc:

ta z nás, která zemře dříve, přijde dokázat té, která ještě žije, že smrtí nic nekončí. Pokud to tedy bude pravda. Se sestrou jsme to braly spíš jako odlehčující zábavu, protože pokud něco v naší rodině platilo, byla to dlouhověkost.

O to větším šokem pro mě bylo, když jsem se jednoho dne od rodičů dozvěděla, že je Martina vážně nemocná. Lékaři jí prý před několika měsíci sdělili, že má rakovinu.

Byla vážně nemocná

V šoku jsem zůstala na rodiče zírat. Nemohla jsem tomu uvěřit. Proč mi sestra nic neřekla? Jak to, že jsem si ničeho nevšimla? Jak vážný její stav je? Jaké jsou prognózy? Tyto otázky se mi o překot honily hlavou.

Maminka mi řekla, že to přede mnou Lenka tajila proto, že neměla odvahu mi to sama říct. Dlouhé týdny to tajila i před rodiči, ale když jednoho dne zkolabovala a odvezli ji do nemocnice, všechno vyšlo rychle najevo.

Cítila jsem, že má strach

Okamžitě jsem za sestrou spěchala. Než jsem stiskla její zvonek, zatlačila jsem slzy, které se mi hrnuly do očí. Musela jsem být silná a statečná, aby ve mně měla oporu.

Lenka se tvářila jakoby nic, ale protože jsem ji znala lépe než kdokoli jiný, tak jsem samozřejmě vycítila, jaký má strach. Bylo jí teprve čtyřicet let. Měla manžela a sedmiletou dceru, a ještě toho měla tolik před sebou. A teď bylo všechno v ohrožení.

Prognózy byly špatné

Na závěr mojí návštěvy mi Lenka připomněla naše rozhovory o posmrtném životě. Chtěla jsem rychle převést řeč na jiné téma, ale ona zdůraznila, že slib, který mi dala, dodrží.

Jako by už tušila, že průběh nemoci bude opravdu rychlý.Prognóza doktorů totiž zněla velmi nepříznivě. Nemluvili ani o rocích života, ale jen o měsících.

Proplakala jsem kvůli sestře několik nocí, tím spíš, že jsem viděla, jak se její stav opravdu rapidně zhoršuje. Konec přišel ještě dříve, než lékaři předpokládali. Jednoho dne mi zavolala maminka a já už předem věděla, jakou zprávu mi oznámí.

Stále jsem na ni myslela

Mé tušení bylo bohužel správné – sestra zemřela. Odešla v poklidu, ve spánku. Lenka nechtěla mít pohřeb, takže se konala jenom smuteční hostina v úzkém rodinném kruhu. V tom období jsem na sestru myslela téměř neustále.

Často jsem ji vídala ve svých snech a několikrát se mi zdálo, že jsem ji spatřila na ulici nebo dokonce u nás v bytě. Bylo mi jasné, že jde nejspíš jen o pouhé vidiny z vyčerpání.

Známý hlas

Uplynulo několik měsíců. Rána v srdci po ztrátě milované sestřičky byla stále velká. Neuplynul den, kdy bych si na ni nevzpomněla. Jednou k večeru jsem se vracela z jógy domů.

Už jsem byla blízko domova, když se náhle prudce ochladilo a já uslyšela šepot, v němž jsem poznala Lenčin hlas. Nezjevil se mi žádný duch, ani jsem neviděla žádné světlo nebo něco podobného.

Nebyly to halucinace

Zastavila jsem se a naslouchala hlasu své sestry, který mi říkal, že smrtí opravdu nic nekončí, ale že zpátky se v žádné podobě nevrátí.

V tom jiném světě prý vidí i do budoucnosti toho našeho – a aby mi dodala důkaz o tom, že její duše někde dál přetrvává, prozradila mi, že se brzy stanu babičkou. Byla jsem tím divným zážitkem úplně omámená a nebyla jsem si jistá, zda se mi to celé jen nezdálo.

Týden poté mi ale můj starší syn skutečně oznámil, že se ženou čekají miminko. Od té doby věřím, tomu, že jsem opravdu slyšela Lenky hlas a doufám, že se s ní po své smrti znovu setkám.

Daniela H. (54), Hradec Králové

reklama
Související články
3.6.2023
Jednu pěknou chalupu jsme před lety s manželem koupili. Není nadto se v pátek sebrat a vyrazit na víkend do klidu přírody. Vždy jsem se na chalupě cítila absolutně bezpečně, i když jsme neměli moc sousedů. Pak ovšem přišel jarní podvečer, který to změnil. Na chalupu jsem onoho osudného dne zamířila bez manžela, který onemocněl. Původně jsem myslela, že zůstanu s ním, ale nabádal mě, ať jedu a u
1.6.2023
Které dítě by si nepřálo najít poklad?! I my jsme se o to kdysi snažili. Dávné poklady ale bývají přísně střeženy. Zřícenina poblíž rodné vesnice − to bylo přesně to, na co jsme jako děti zálibně zíraly a snily o tom, že tam musí zaručeně být hned několik pokladů, které musíme objevit. A jen u snění nezůstalo, několikrát jsme se s kamarády snažili do prastarého podzemí hradu dostat. Všechny pří
31.5.2023
Musela jsem si zkusit ten zajímavý magický rituál, a to bez ohledu na varování mé známé. To, co se poté dělo, mě upřímně děsí dodnes. Stalo se to před dvanácti lety. Tehdy jsem se na jednom večírku ocitla ve společnosti podivných lidí, byly to samé nadšené fanynky všeho magického. Já byla těmi věcmi nepolíbená. Jedna z nich začala hovořit o zrcadlové magii, o které jsem nevěděla vůbec nic. A
31.5.2023
S nešťastným duchem jsem žila řadu let. Dozvěděla jsem se to ale až v dospělosti, když jsem vyrazila za věštkyní. Od té doby mám vzácný dar. Ta chvíle, kdy ve mně vědma odhalila ducha, byla šílená. Najednou jsem to nebyla já, kdo s ní seděl a mluvil. Ústa jsem měla sevřená a cítila jsem, že mě ovládá někdo jiný. Procedura, kdy se kinezioložka snažila ducha odvézt na druhou stranu, trvala nekone
31.5.2023
Už od pohledu mi bylo jasné, že v tom starém hotýlku s malým muzeem v přízemí není něco v pořádku. Vynořil se před námi za zatáčkou a já tušila hned, že se to v tom hotelu duchy jen hemží. Klenby a oblouky, nábytek jako ze středověku a na stěnách meče a štíty s erby. Uprostřed restaurace stál velký majestátní krb, u něhož seděl velký chlupatý pes. Hosté se bavili, smáli a veselili. Pes začal
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
iluxus.cz
Certina zahalila své DS Action Diver do černé barvy
Hodinky DS Action Diver od značky Certina se vynořují z temných hlubin oceánu a jsou nyní k dostání v černém provedení. Jako pravé potápěčské hodinky mají voděodolnost 300 metrů a jsou ideálně vybaven
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
21stoleti.cz
Nový lék účinný v boji proti nádorům na mozku
Glioblastomy jsou nejčastější a nejagresivnější primární mozkové nádory, které typicky postihují dospělé mezi 45 a 75 lety, navíc mají velmi špatnou prognózu. Naději na změnu přináší nový lék, který ú
Galetka s medovými fíky
tisicereceptu.cz
Galetka s medovými fíky
Galetky mají neuvěřitelné kouzlo. Jsou snadné na přípravu a chutnají skvěle. Suroviny na 8 porcí Na těsto 1 a ½ hrnku hladké mouky ¼ hrnku podmáslí 120 g másla 3 lžíce krupicového cukru š
Smetanové brambory se sýrem
tisicereceptu.cz
Smetanové brambory se sýrem
Potřebujete uvařit snadný oběd do jedné hodiny? Vsaďte na netradičně zapečené brambory zjemněné poctivou smetanou. Ingredience 500 g brambor 100 ml smetany 30% 150 ml plnotučného mléka 1 lžíc
České muzeum stříbra
epochanacestach.cz
České muzeum stříbra
Bývalá středověká tvrz Hrádek stála na svém místě už na počátku 14. století, ale zřejmě je ještě mnohem starší. Dnes v unikátní historické budově sídlí České muzeum stříbra, kde se dozvíme mnohé nejen o těžbě vzácného kovu, ale můžeme si prohlédnout i vzorky rud nebo expozici o ražbě zdejších stříbrných mincí. Prohlídkový okruh Cesta stříbra nás
Zatracený bolševník: Co vám dokáže 5metrový postrach udělat?
epochaplus.cz
Zatracený bolševník: Co vám dokáže 5metrový postrach udělat?
Ten tlustý dutý stonek k tomu přímo vybízel. Partička dětí si právě vyrábí provizorní píšťalky. Kamaráda pak z legrace sešlehají velkými listy. O hodinu později sedí na pohotovosti vyděšená skupina ma
Za návrat do života vděčí Milan Šteindler exotické ženě!
nasehvezdy.cz
Za návrat do života vděčí Milan Šteindler exotické ženě!
Do povědomí diváků se herec Milan Šteindler (66) zapsal jako bavič, který si nebere servítky a humor rozdává na potkání. Soukromý život herce se ale bezstarostné komedii rozhodně nepodobá. Dlouhé r
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
epochalnisvet.cz
Prsten z Atlantidy: Jediný pozůstatek bájné civilizace?
V roce 1860 objeví francouzský egyptolog Marquis d’Agrain v Údolí králů v Egyptě záhadný prsten, který do této kultury vůbec nezapadá. Podle legendy jej tam zanechal kněz z legendární Atlantidy. Jasno
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
enigmaplus.cz
Tajemství skotské hrobky Maeshowe: Ukrývá poklad nevyčíslitelné hodnoty?
Na skotském souostroví Orkneje se nachází tajemná hrobka z mladší doby kamenné zvaná Maeshowe. Údajně byla postavena tak, aby její vchod za soumraku zimního slunovratu zachytával paprsky zapadajícího
Nedala jsem na řeči kamarádek
skutecnepribehy.cz
Nedala jsem na řeči kamarádek
Když jsem poznala Dana, byla jsem už nějakou dobu sama a jeho zájem mi lichotil. Vlastnil kavárničku a já si u něj ráda poseděla. V ždy jsem měla pocit, že spolu lehce flirtujeme, ale brala jsem to dost na lehkou váhu, protože byl o pár let mladší než já. Brzdila jsem se, přece jen, co by tomu řekli lidi, říkala
Další dárky pro Agátu za statisíce!
nasehvezdy.cz
Další dárky pro Agátu za statisíce!
Mediální magnát Jaromír Soukup (54) na své partnerce, modelce Agátě Hanychové (54), rozhodně nešetří. K narozeninám jí koupil dárek, který si rozhodně jen tak někdo dovolit nemůže. Tentokrát ji potě
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je