Domů     V lesním domku jsme prožili děsivou noc
V lesním domku jsme prožili děsivou noc

Turistika v horách s sebou může přinést i zcela nečekané a neuvěřitelné zážitky. Stará dřevěná chaloupka uprostřed lesa nám poskytla úkryt před bouřkou a později i před děsivou bytostí.

S manželem Vaškem jsme vždycky měli rádi cestování a turistiku. Také jsme se kdysi dávno při jedné vysokohorské výpravě poznali a brzy jsme se do sebe zamilovali. Než jsme se vzali a založili rodinu hodně jsme cestovali. Po Česku i různě po světě.

Vítr nás zavál nejen k našim pohraničním sousedům, ale i mnohem dál. Nejvíce se nám líbilo v Norsku, Estonku a Rumunsku. Jenže pak přišly děti a na naše výpravy už jsme neměli s Vaškem čas a vlastně ani peníze.

Náš život nabral zcela jiný směr – téměř všechno se začalo točit kolem našich dvou dětí. Pořád bylo co zařizovat – školky, školy, kroužky, přihlášky na střední, taneční a tak dále.

Teprve když obě děti vyrostly a opustily rodinné hnízdo, mohli jsme se s manželem k naší cestovatelské vášni vrátit.

Vzpomínali jsme

Jednou večer jsme si s Vaškem otevřeli láhev dobrého červeného vína a vzpomínali jsme na naše horské túry. „Podívej,“ řekl Vašek a ukázal mi jednu z fotek, kterou si zrovna prohlížel. „Vzpomínáš si ještě? Bylo to léto roku 80 a byli jsme pod stany v Tatrách.“

Usmála jsem se a přikývla. „Samozřejmě. Skoro celou dobu nám tam pršelo. Vypadali jsme jako vodníci.“ Vašek pohodil hlavou a pak řekl: „Co kdybychom zase někam vyrazili? Nevím, jak tobě, ale mně ty naše trampy chybí.“ Jeho nápad mě nadchl. Naše dávná horská dobrodružství jsem milovala.

Hurá do Alp

S Vaškem jsme na nic nečekali a hned jsme začali vymýšlet, kam bychom mohli jet. Kdysi nás sice učarovalo Norsko, ale přece jenom to bylo dost daleko, takže jsme se nakonec shodli na Rakousku.

I tam byla nádherná příroda, milí lidé a spousta turistických destinací. Navíc jsme tam měli i známé, kteří nám vždy nabídli ubytování nebo doporučili levný a příjemný penzion v oblasti, kterou jsme chtěli navštívit.

A tak jsme s manželem oprášili naši starou výbavu, dokoupili nějaké nové věci a vydali se do Rakouských Alp.

Nebe se zatáhlo

Hned druhý den časně zrána jsme se vydali na horskou pěší túru. I když jsme dlouho po horách nechodili, oba jsme se stále udržovali v kondici pravidelným cvičením, a tak nám pohyb v náročném terénu nedělal žádné problémy.

Na jednu věc jsme ale přece jen nebyli připravení: na náhlou změnu a nepřízeň počasí.

Když jsme se uprostřed červencového odpoledne ocitli v divoké přírodě pod silně zataženou, skoro černou oblohou a do cíle nám zbývaly ještě desítky kilometrů, zmocnila se nás nejistota. Vypadalo to, že nejspíš pořádně promokneme.

A pokud by se k bouřce přidal i silný vítr, mohla být chůze po travnatých kopcích i nebezpečná.

Přihnala se bouřka

S manželem jsme proto přidali na tempu, abychom se alespoň do nejbližší vesnice dostali co nejdříve. Jenže přicházející bouřka byla rychlejší. Pomalu začalo pršet. Déšť byl stále hustší a hustší, a za chvíli skoro nebylo vidět na krok.

Já i Vašek jsme mlčeli a hrdinně pokračovali v cestě, když v tom mě manžel zatahal za rukáv. Rukou ukazoval kamsi doleva. Podívala jsem se tím směrem a uviděla jsem jakési opuštěné stavení připomínající hájenku. V tu chvíli nám to připadalo jako nejlepší útočiště.

Našli jsme přístřešek

Doběhli jsme ke dveřím a manžel sáhl na kliku. Dveře se otevřely. Opatrně jsme vstoupili dovnitř a zavolali „haló“. Ticho. Prošli jsme celý příbytek. Nikdo tam nebyl. Pochopili jsme, že dům už je dlouho opuštěný.

Kdo ví, třeba před lety patřil nějakému pasákovi ovcí nebo hajnému, těžko tu asi žila nějaká rodina. S manželem jsme ze sebe sundali promoklé svršky a bezradně se rozhlíželi kolem sebe. Venku mezitím začala pořádná bouřka. Předpověď počasí přitom nic podobného neukazovala.

Nečekané dobrodružství

Jak se den chýlil ke konci, začínalo nám být s Vaškem jasné, že v chaloupce budeme muset přenocovat. Pokusili jsme se to brát jako nečekané dobrodružství, na které si jednou v pohodlí zavzpomínáme.

Konec konců, zážitky byly přece tím, kvůli čemu jsme se do cestování pustili. V batozích jsme s sebou měli nějaké jídlo i pití, takže nehrozilo, že bychom trpěli hladem a žízní, a k naší radosti byla ve vedlejší místnosti dokonce i postel s matrací.

Když se to tak vezme, zdálo se to být vlastně romantické. A taky trochu strašidelné.

Zlověstné kroky

S manželem nám bylo trochu chladno, tak jsme se tiskli k sobě a čas jsme si krátili povídáním a vzpomínkami. Vtom se zvenku ozval zvláštní zvuk. Znělo to jako hrozivé vrčení nějakého zvířete.

Spolu s tím bylo slyšet i pravidelné dunění, jako kdyby někdo kráčel kolem domu. Vaška nejprve napadlo, že je to možná medvěd, jenže hluk byl daleko silnější, než jaký by udělalo nějaké zvíře.

Ovšem ta nejhorší chvíle měla teprve měla přijít… Venku za oknem se náhle objevily dvě hrůzné zářící oči a obrovská tvář pokrytá srstí. Bylo to, jako by se na nás díval nějaký zlý pohádkový obr. Měla jsem co dělat, abych nekřičela hrůzou.

Na manželovi jsem viděla, že je také vyděšený. Přitiskli jsme se k sobě.

Záhadné stopy

Už ani nevím, jak jsme tu noc v Alpách nakonec přečkali. Pršet po nějaké době přestalo, ale dunění kolem domu se ozývalo celou noc. Teprve ráno, s východem slunce, se vše uklidnilo. Odvážili jsme se vyjít ven a tam jsme spatřili obrovské stopy chodidel.

Dodnes netušíme, co za tvora to bylo a raději jsme se to ani nepokoušeli zjišťovat. Zbytek našeho cestování už naštěstí proběhl bez problémů, ale na tu noc nikdy nezapomeneme…

Hedvika J. (60), Beskydy

Předchozí článek
reklama
Související články
25.4.2024
Objevila jsem strom s puklinou, do které jsem se podívala. Neměla jsem to dělat. Následovalo něco, co mě málem připravilo o život. Když je hezky, vyrážíme s dětmi na výlety. Snažím se v nich už od narození probudit lásku k přírodě, protože město je možná pohodlné a všechno máte na dosah, ale člověk potřebuje přijít i na jiné myšlenky. Jeden z našich výletů se mi ale málem stal osudným. Starý
25.4.2024
Potřebovala jsem se přesvědčit, že mě neklame zrak, a tak jsem udělala pokus. Talisman z Afriky v sobě skrýval pozitivní energii! Magické věci nemusí být jen nebezpečné. Věřte, nebo ne, ale mohou mít i zázračné účinky! Už řadu let jsem svědkem toho, jak darovaná figurka působí kladně na náladu lidí. Synovec byl zapálený cestovatel Já osobně jsem na cestování nikdy moc nebyla, ale ve svém
25.4.2024
Syn se jako malý bál spát sám v pokojíčku. Tma mu naháněla strach, a proto vždycky v noci chodil k nám do ložnice. Jedné noci ale nepřišel. Tento příběh je starý mnoho let. Byly tehdy Vánoce a mému synovi Matějovi byly čtyři roky. Od jeho tří let jsme po něm chtěli, aby dokázal spát sám ve svém pokojíčku. Začátky byly opravdu těžké. Pořád se bál tmy. I když jsme s manželem spali hned vedle v lo
23.4.2024
Seděla jsem na terase a byla bezradná. V tom přiletěla až ke mně straka, která upustila svůj lup a zmizela... Nad mou hlavou proletěl velký pták, zakroužil nad terasou a pak přistál na stromě. Seděla jsem tam smutně a kouřila cigaretu za cigaretou. Přišla jsem o místo, byla už tři měsíce na podpoře a manžel byl v částečném invalidním důchodu. Na rekonstrukci domečku po mé babičce jsme si kdy
23.4.2024
V servisu žádnou závadu nenašli, přesto se mé nové auto chovalo podivně. Musel jsem si nakonec promluvit s jeho předchozím majitelem. Můj příběh začal koupí starého ojetého auta. Vyšlo mě na rovných čtyřicet tisíc. Mělo dvakrát přetočený tachometr, sjeté gumy a špatně dovíraly dveře na straně spolujezdce. Přiznám se, že jsem sváteční jezdec. Řidičák jsem udělal až na druhý pokus a inspektor
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je