Vadí mi drzé tykání mladších kolegů

Total
2
Shares

Před rokem jsem přišla o zaměstnání, kde jsem pracovala celý život. Nyní většina mých nových kolegů jsou mladí lidé a každý z nich mi automaticky tyká.

Většinu života jsem pracovala jako úřednice, před rokem mě ale v rámci rušení míst propustili, tři měsíce jsem strávila na pracáku a byla zoufalá hrůzou, že už neseženu práci. Do důchodu nemám daleko, tak potřebuji aspoň trochu slušný plat, který se mi počítá. Proto jsem si nemohla vybírat a nastoupila v jednom velkém internetovém obchodě na zákaznické lince – řeším požadavky volajících zákazníků, případně s nimi vytvářím objednávky. Není to tak strašné, jak jsem si myslela, i když teď před Vánoci je pěkný šrumec. Podstatné je, že nemusím nikomu nic vnucovat. Na to bych žaludek neměla. ..

Každý s každým

Na co si ale nemůžu zvyknout, to jsou vztahy na pracovišti. V mé věkové kategorii je nás tam pár exemplářů, většinou tu práci dělají studenti, kteří ji mají jako brigádu, nebo lidi kolem třicítky. A všichni si automaticky tykají. Nejsem nějaká cimprlína, na vykání si nepotrpím, ale ráda si sama rozhoduji, komu tykání nabídnu a komu ne. Na našem pracovišti je to jinak. Tady si prostě tyká každý s každým. Hned při mém nástupu mě vedoucí našeho týmu, která je mladší, než mé děti, přivítala slovy: „Ahoj, vítám tě…“ Zarazilo mě to a řekla jsem jí, jak jsem zvyklá: „Dobrý den!“ Což zase zarazilo ji a vysvětlila mi, že je u nich zvykem si vzájemně tykat.

Nebrat to osobně

Jak se lidé různě střídají na směny, tak mě často s něčím osloví študák, pomalu ještě s mlíkem na bradě, kterého vidím poprvé, a zcela suverénně mi tyká. Bavila jsem se o tom se svými vrstevníky, kteří tam také pracují a všichni to cítíme podobně. Vadí nám to. To, že nikoho z těch mladých ani nikoho z vedení firmy nenapadne, že se jedná o neslušné chování?  Nejhorší je, že s tím nemůžu nic moc udělat, protože bych tam pak asi s nimi nevydržela. A tak to nějak skousávám, i když občas, když mi tykne nějaké přidrzlé ucho, se mi otvírá kudla v kapse. Asi už jsem opravdu stará konzerva a snob.

Kamila (57), Hradec Králové

Také se vám může líbit