Domů     Mám přátele a jsem zase šťastná
Mám přátele a jsem zase šťastná

Delší dobu jsem žila jak ve zlém snu. Už jsem si myslela, že to všechno vzdám. Pak jsem ale naštěstí šla kolem jedné cestovní kanceláře.

Tak, do tašky jsem ještě přibalila čerstvý chleba a výborné špekáčky u mého známého řezníka. Mám nejvyšší čas. Za chvíli mě totiž vyzvednou Maruška s Jarouškem. Jedeme k nim do Jizerek na chaloupku. Cestou ještě nabereme Zdeňka. Přijet by měli i Novákovi.

Tedy Věruška s Pepíkem. A pak dorazí jistě také Evžen i se svoji kytarou. Na to se všichni moc těšíme, protože hraje opravdu skvěle. Já jsem kvůli němu dokonce doma vyhrabala svůj starý zpěvník nejoblíbenějších písniček. Všechny jsem už málem zapomněla. Ale Evžen mi je rychle připomněl.

Znala jsem jen rodinu

Ještě před dvaceti lety, byl můj život úplně jiný. Dorůstaly mi děti, manžel sice nebyl žádný dokonalý muž, ale já ho měla stále ráda. Žila jsem jen pro rodinu.

Dlouhá léta jsem všechno děšlali společně a mě ani nenapadlo, že bych mohla mít nějaké vlastní koníčky nebo kamarádky. Přitom bývaly doby, kdy jsem dělala sport, chodila na kulturu a měla spousty kamarádů. Časem se to ale všechno jaksi vytratilo.

Rodina se rozpadla

Pak přišla těžká rána a šok. Manžel mi jednoho krásného dne oznámil, že má milenku, se kterou by ale do budoucna chtěl žít. Řekl to naprosto klidně, ale velmi rezolutně a rozhodně. Nemohla jsem tomu vůbec uvěřit.

Jak dlouho už mě takto dokázal podvádět, aniž bych si toho všimla? Tvrdil mi, že dva roky. A ještě potupnější na tom bylo, že neutíkal k žádné mladé dvacítce. To by ještě člověk bral jako klasické poblouznění smyslů chlapů v přechodu.

On si ale našel ženskou ještě o pár let starší, než jsem byla já. Nemělo ale cenu snažit se něco slepovat. Dohodli jsme se celkem v klidu na rozvodu.

Děti brzy odešly

První měsíce po odchodu manžela jsem byla sice velice zraněná, nešťastná a zoufalá. Měla jsem ale ještě doma obě děti, které mě držely nad vodou. Ale ony brzy dostudovaly a logicky vylétly z hnízda. Nesnažila jsem se je nějak zadržet. Zůstala jsem sama. A v té samotě jsem se pomalu a jistě nenávratně zabydlovala.

Nikdo mě nemá rád

Postupem času se ze mě stával neskutečný morous. Dospěla jsem k závěru, že mě nikdo nemá rád a každý mi svým způsobem ubližuje. V zaměstnání se mě kvůli tomu lidé vyhýbali. Báli se, že ať řeknou cokoli, tak se to obrátí proti nim.

Kamarádky jsem už neměla žádné, všechny jsem během života od sebe odehnala. Po práci jsem proto chodila domů, pustila si bednu a brzy u ní usnula. Už mě opravdu nic nebavilo. Navíc jsem dostala výpověď, těsně před důchodem. To byla poslední kapka.

Nic nemělo smysl

Do důchodu jsem to dotáhla na úřadu práce. Najednou jsem měla před sebou neskutečně dlouhých 24 hodin a nevěděla jsem, co si s nimi počít. Seděla jsem před televizí, pojídala nezdravé housky, salámy a brambůrky.

Vařit si pořádné jídlo pro sebe mě vůbec nebavilo a tak jsem nevařila. Ani jsem moc neuklízela. Také proč, do bytu jsem přece nikoho nezvala. Už jsem ani nechtěla číst i na nákup jsem šla v domácím oblečení. A pořádně jsem ztloustla.

Jen se hrozili

Moji známí, a především moje děti, se děsili, jak to prý žiju. Dcera se zlobila, že hrozně tloustnu a nedbám o sebe. Při každé její návštěvě jsme se nakonec pohádaly. Syn raději neříkal vůbec nic.

Po jiné hádce s dcerou jsem si šla do cukrárny pro dort, abych si trochu osladila ten svůj neutěšený život. Najednou mi do oka padl letáček na zájezd na Sicílii. Teprve tehdy jsem si všimla, že hned vedle mého domu je cestovní kancelář.

Sicílie, teplo, moře, najednou jsem moc zatoužila někam jet, něco v mém životě změnit.

Syn mě podpořil

Při příští návštěvě jsem to řekla synovi Byl nadšený. Mělo to jediný háček, neměla jsme s kým jet. A příplatek za samostatný pokoj byl pro mě neúnosně vysoký. Syn ani na chvíli nezaváhal a prohlásil, že mi ten rozdíl v ceně zaplatí. Jen ať prý hlavně jedu.

Vyřídil se mnou všechny formality, vybral mi cestovní připojištění a dovezl mě k autobusu. Počkal až do chvíle, než se autobus rozjel. Asi měl strach, abych si to na poslední chvíli nerozmyslela a z autobusu nevystoupila. A věřte, že jsem si s tou myšlenkou pohrávala.

Napijeme se na tykačku

Seděla jsem sama na dvousedadle. Jinak tam cestovali manželské páry nebo skupinky přátel. Připadala jsem si najednou nějak nepatřičně, zoufale opuštěná uprostřed lidí. „Nedáte si také?“ Někdo mi zezadu podával lahev něčeho ostřejšího.

Chtěla jsem odmítnou, ale něco mě zadrželo. Vzala jsem lahev a pořádně si přihnula. „Jsem Marie, můžeme si tykat?“ Sympatická blondýna zhruba v mém věku se na mě zeširoka usmála a podala mi ruku.

Konečně mám přátele

Tak vzniklo naše přátelství. S ní i s jejím mužem. Z Prahy jsem odjížděla osamocená, ale než jsem dojela do Palerma, měla jsem najednou kopu dobrých kamarádů. Díky nim jsem poznala, že život má stále ještě smysl. I pro mě.

Užili jsme si společně nejen úžasný výlet na Sicílii. Naše „cestovatelská partička“ jezdí na společné dovolené už pět let. A když zrovna nikam necestujeme, sejdeme se u někoho z nás. Prohlížíme fotky, probíráme život.

A hlavně, společně chodíme na kurzy jógy a plavat. Letos jsme dokonce začali hrát i stolní tenis. Už nejsem sama a můj každý den je bohatě naplněný.

Tereza N. (64), Praha

Související články
18.7.2024
Než jsem otěhotněla, rozhodli jsme se s přítelem, že si zaletíme na romantický prodloužený víkend do Paříže. Tedy s prohlídkami památek, nákupy, romantickými snídaněmi v kavárnách. S vínem i vybraným jídlem. Byla jsem natěšená jako blecha a nemohla se dočkat, až konečně uvidím Louvre, katedrálu Notre Dame, Eiffelovu věž. Nikdy jsem totiž v hlavním městě Francie nebyla, ale toužila jsem po tom u
17.7.2024
Nedokážu se smířit s tím, že pokrok letí kupředu, zatímco já stárnu a nikam se neposouvám. Toužím být moderní babička a udělám pro to cokoli! Byla jsem vždycky nakloněná všemu novému a nebránila se technickým vymoženostem. Proto mě trápilo, že se neumím poprat s chytrými mobily. Počítač s internetem jsem sice doma měla, ale jediné, co jsem zvládala, bylo posílat maily. To bylo málo! Asi před pě
16.7.2024
Znaly jsme se od školky a v dospělosti jsme si spolu pořídily kavárnu. Po letech jsme se pohádaly a strašně si ublížily. Čas vše naštěstí spravil. Od chvíle, kam naše paměť sahá, jsme se kamarádily a plánovaly společnou budoucnost. Když jsme se dostaly na stejnou střední školu, na hotelovku, tak jsme si vysnily, jak si spolu jednou pořídíme cukrárnu! Budeme si samy péct cukroví, dělat zmrzlinov
14.7.2024
Miluji milostné příběhy. Vždy mi připadaly vzrušující. Proč? Možná jsem sama žila nudný život. Do jisté doby. Je to vlastně smutné, když překročíte padesátku, máte pocit, že roky žijete vedle nesprávného muže a čekáte na rozuzlení, které se děje v telenovelách. Na dnešní poměry jsem se vdávala brzy. Podle zvyklostí za minulého režimu. Bylo mi 25 let, když jsem stála před oltářem a slíbila jsem
13.7.2024
Alkohol se mi zprotivil, když mě kdysi na jedné oslavě ranila kamarádka a ponížila mě před ostatními. Dodnes nerada slavím a zcela se tomu i po tolika letech vyhýbám, protože už nikdy nechci zažít takové ponížení. Když mi bylo šestnáct, máma mi dovolila odjet na oslavu narozenin k rodičům mé tehdy nejlepší kamarádky ze třídy. Naši rodiče se také znali, proto se o mě výjimečně nebáli. Do té doby
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,