Domů     Kamarádka mě ponižuje na každém rohu

Kamarádka mě ponižuje na každém rohu


Kdybych se mohla vrátit zpět v čase, udělala bych všechno proto, abych si své problémy vyřešila sama. Pak bych byla zase svobodná a v pohodě. 


Vdávala jsem se ve věku, kdy už některé mé kamarádky byly babičkami. Na chlapy jsem nikdy neměla štěstí, a když jsem potkala Matěje, přišlo mi to jako zázrak. Byl rozvedený, ale dalšímu manželství se nebránil. Tak jsem se v třiačtyřiceti dočkala svatby i já.

Prožili jsme spolu deset krásných let. Cestovali jsme, chodili na výlety, četli spolu knihy, koukali na filmy… Krásně jsme si rozuměli a bylo nám spolu nádherně. Prožila sem s Matějem deset úžasných let. Jenže pak jednoho dne jeho srdce dotlouklo.

Všechno hezké jakoby pro mě skončilo. Byla jsem sama a po tak krátké době… 


Hlásily se o dědictví


Už na pohřbu se ke mně jeho dcery a bývalá žena chovaly strašně, jako bych byla nějaká poběhlice, která ho chudáka pobláznila. Netrvalo dlouho a začaly uplatňovat své dědické nároky.

Matěj sice zanechal závěť, jakoby tušil, čeho je jeho bývalá s dcerami schopná, jenže nepočítal s tím, že ty harpyje závěť napadnou. Řízení se táhlo, šlo i o byt, který jsme si společně koupili a nakonec to pro mě nedopadlo úplně dobře.

Po pravdě řečeno jsem upadla tak trochu do dluhů. Dost mě stál právník, napůjčovala jsem si, a nezdědila dost, abych to mohla pořádně vrátit. Navíc jsem se psychicky sesypala.

Na nemocenské jsem byla čtyři měsíce, pak jsem se se zaměstnavatelem „dohodla“ a odešla z práce. Odstupné, co jsem dostala, se rychle rozkutálelo. Novou práci se mi nedařilo najít, a já zapadala do problémů čím dál tím hlouběji.


Nutně jsem potřebovala peníze


A právě tehdy se mi ozvala Vanda. Byla to moje spolužačka ze střední školy. Byla dost zvláštní, ale bývala s ní legrace. Ozvala se vždycky tak jednou za tři až pět let. Párkrát mě pak vytáhla na kávu, někam do společnosti a pak se zase odmlčela.

Tentokrát byla ve skvělé náladě. Dařilo se jí, její firma šla nahoru, měla hned dva milence, a tak byla na koni. Když se mě zeptala co já, nechybělo moc a rozbrečela bych se. Vylila jsem si jí dušičku až do dna. Chvíli mlčela a pak se rozjela.

Že to takhle nejde, že si něco takového nezasloužím a že mi pomůže. „Peněz mám víc,,než stačím utratit. Půjčím ti, poplatíš všechna ty dluhy co tě trápí a bude. My dohodneme nějaký rozumný splátkový kalendář.

Můžeš mi dávat třeba jenom tisícovku měsíčně, prostě to uděláme tak, abys byla v klidu. No a až začneš zase normálně vydělávat, tak to půjde rychleji. Jen se neboj, všechno bude fajn…“


Ulevilo se mi


Připadalo mi to jako zázrak. V posledních měsících jsem nemohla spát, pronásledovaly mě noční můry, ale po tomhle rozhovoru jsem spala jako zabitá. Zdálo se, že přichází lepší časy. Druhý den za mnou Vanda přišla domů. Co šlo, to za mě splatila přes počítač.

Kvůli tomu ostatnímu jsme vyrazily do města. Vanda přímo sršela energií, očividně ji těšilo, že může pomáhat, ale přitom to dokázala zařídit tak, že jsem se necítila jako nějaký ubohý dlužník. Jenže to byl jen začátek. Uplynul nějaký čas.

Bylo to o víkendu,když mi Vanda zavolala, že se chystá na nákupy, abych vyrazila s ní. Byla jsem jí zavázaná, ale trávit slunečný den někde v obchoďáku se mi nechtělo.

Namítla jsem jí, že nemůžu nic kupovat, protože na to nemám, ale že bychom se mohly jít později projít. Odbyla mě, že nic kupovat nemusím, a že toho snad nechce tak moc… Takže jsem se oblékla a vyrazila.


Jednala se mnou jako s otrokem


Bylo to děs. Vanda neúnavně vymetala jeden butik za druhým, pořád si něco zkoušela a chtěla, abych hodnotila, jak jí to sluší a radila jí, co si má koupit. Byla jsem unavená, otrávená a přišlo mi to celé uhozené, ale do háje jsem jí poslat nemohla.

Vždyť mi přece půjčila peníze… Nejhorší bylo, že se zdálo, že ví, jak mizerně se cítím a snad si to ještě vychutnává. Měla jsem zlost, ale spolkla jsem jí a vlekla se do dalších a dalších obchodů. O týden později zavolala znova.

Tentokrát chtěla, abych ji doprovodila do kosmetického salónu. Nechtělo se mi. Zase. Už pěkně dlouho jsem nebyla u kadeřníka ani na manikúře, oblečení jsem kupovala v sekáči. Bylo mi jasné, že v salonu, kam chodí, se budu cítit jako onen pověstný nahý v trní.

Jenže Vanda se odbýt nedala. Skutečnost ještě překonala mé špatné tušení. Ano, byla jsem tam za Popelku. A nejen to. Vanda každému vykládala, jak špatně na tom jsem, jaká jsem chudinka a že nebýt jí, skončila bych na ulici, bez koruny, jako žebrák.


Myslím, že je blázen


Něco tak nepříjemného jsem ještě nezažila. Cestou zpátky jsem se jí snažila vysvětlit, že mi to bylo nepříjemné. „Tobě to vadilo?“ divila se naoko. „Jsi nějaká přecitlivělá. Řekla jsem jen pravdu. Neměla by ses stydět za to, že jsem ti pomohla.

Žádnou jinou tak dobrou kamarádku nemáš. Měla bys mi být vděčná…“ Cítila jsem se pod psa. A Vandě to, jak se zdálo, dělalo náramně dobře. Za týden se zase ozvala a pak znova a znova a znova. I když mi ta ženská pomohla, teď myslím, že je psychopat.

Nemine týden, aby mě nevytáhla někam, kde mě může ponižovat. Vykroutit se z toho nemůžu, zaplatila mé dluhy a dokáže mi to ošklivě připomenout. Nevím, jak dlouho zvládnu nechat ze sebe dělat kašpara. Ale dokud jí svůj dluh nesplatím, nemám na vybranou.

Františka L. (56), Mostecko

Související články
21.6.2024
Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem. Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili. Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně při
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského