Domů     Opravdových přátel je jen pár
Opravdových přátel je jen pár

Vážená redakce,

dovoluji si poslat vám příběh z mého života. Příběh se sice udál před řadou let, ale myslím si, že některé otázky mezilidských vztahů jsou stále „živé.“ Například najít opravdové přátele pro celý život, je stále zřejmě stejný zázrak před lety i v současnosti.

Když jsem v televizi viděla šot o hodnocení úrovně našich kempů, co vše musí splňovat, aby získaly zlatou plaketku, uvědomila jsem si, že dovolené našeho mládí by dnes patřily do nějakého zaprášeného dávnověku.

A ono to bylo jen před pět a šedesáti lety a okolnosti si to tehdy vynutily takové.

Byli jsme mladí, těšili jsme se na naši první společnou dovolenou. Byli jsme skromní , peněz bylo málo. Tehdy nebyly žádné kempy, ani nějaká ubytovací zařízení.

To, co jsme hledali, jsme našli v malé vesničce Okrouhlá u Jindřichova Hradce, dva čištěné rybníky, panenská příroda.

Chodili jsme zde od chalupy k chalupě, nikde nechtěli „Letňany.“ Až na konci vesnice nám pan Záruba, bývalý mlynář, nabídl v chalupě u půdy malou světničku. Rádi jsme ji brali.

Dvě postele, duchny jako koule, dvě židle, stolek, umyvadlo, věšák na zdi. Voda ve studni a za stodolou kadibudka.

U mlynáře jsme si užili po tři roky krásnou dovolenou.

Čtvrtý rok, těsně před dovolenou, se ozvali naši přátelé. Něco jim prý nevyšlo, proto by rádi, ještě se známými, jeli s námi do naší vesničky. Brali jako samozřejmost, že jim tři pokojíky zajistíme. Co bychom neudělali pro přátele, že?

Neprodleně jsem jela do Okrouhlé a opět chodila od chalupy k chalupě a žadonila o pronájem. Ani tehdy to nebylo jednoduché, ale podařilo se uspět. Pokojíky byly pěkné.

Všichni společně, já ale bez manžela, kterému o jeden den posunuli nástup dovolené, jsme vystoupili z autobusu a já rozvedla všechny po jejich chalupách. Najisto jsem šla, jako poslední , do mlýna.

Pan Záruba mě přivítal rozpačitě s tím, že naše světnička je bohužel obsazená. Nečekaně jim přijel syn s kamarádem na prázdniny a on nám nestačil dát včas vědět. Po tomto oznámení mi popadl kufr a šli jsme k Matějkovům, tam nám zajistil náhradní parádní pokoj.

Majitelka pěkné chalupy, milá usměvavá šedesátnice, mě hned vedla do její chlouby, pan Záruba uklidněně hned odešel.

Když jsem se rozhlédla po pokoji a ptala se, kam že vedou dveře vedle skříně, s klidnou tváří mi řekla, že do komory, kam se chodí vyspat Matějka s Tondou, pomocníkem, když přijdou v noci z hospody a jsou pod parou.

Lekla jsem se, proto mě hned uklidňovala, že jen projdou pokojem, zalezou a je klid. Spí prý jako medvědi v zimě. Ať se jich nebojím.

Když jsem si představila tu hrůzu – já sama v cizím pokoji, dva opilí chlapci se zastaví u mé postele…

Ani jsem nevybalila kufr a šla jsem na náměstí do hospůdky, kde jsme se všichni sešli na večeři. Tam jsem hledala pomoc u přátel. Káju a Mirka jsem požádala, aby jednu noc místo mě spali u Matějků, že se tam sama spát bojím.

Oba přátelé se trapně vymlouvali, nepomohli mi. Když jsem řekla, že bych nejraději jela hned domů, ale jak? Kája mi vážně doporučil chytit si u silnice stopa, on prý stopem cestoval často a rád.

Známá našich přátel Zdena, se kterou jsme se ani moc neznali, se pořádně naštvala, šla se mnou spát ona. Po cestě mi řekla, že se za naše přátele stydí.

V chalupě bylo ticho. Dlouho jsme nemohly usnout. Někdy po půlnoci mě vzbudily šouravé kroky, zastavily se u mé postele a já cítila silný alkoholový odér. Strachy jsem se ani nepohnula, Zdena také nespala. Co bude dál jsem se bála jen pomyslet.

Druhé šmatlavé kroky a rána, to ten druhý chlapík zakopl o můj kufr. Začal vztekle nadávat a oba se pak s klábosením odsunuli do své komory.

Už jsme jen dřímaly, usnout jsme se bály.

Když konečně začalo svítat, nastal v chalupě rozruch. Pro paní Matějkovou přijela sanitka a odvezla ji. Co se stalo jsem se nedozvěděli. Matějka a Tonda se neobjevili a my jsme se za deště vydaly na nedobrovolnou procházku po vesnici.

V hospůdce jsme byli první hosté. Postupně na snídani přicházeli ostatní, přátelé se na nic neptali a chovali se zcela uvolněně. Venku se silně ochladilo, vydatně lilo, pobyt v teple jsme si všichni protáhli dlouho přes oběd.

Kolem půl páté se objevil manžel, popadla jsem ho tak nadšeně, že se až divil. Kája se smál, že manželce holt chyběl chlap v posteli a pokusil se o nejapný žertík.

Když se déšť zmírnil, všichni jsme se vydali do svého. Naše chalupa byla odemčená a prázdná. Vyhodnotili jsme s manželem situaci a časně ráno jsme dali peníze za dvě noci na talíř na stole, a dovolenou v naší vesničce jsme ukončili. Autobus nám k nádraží jel v šest hodin a patnáct minut.

Naši přátelé po pár dnech odjeli také a stěžovali  si, že dovolená za nic nestála. Počasí mizerné a ubytování také prý nesplnilo jejich očekávání.

Společnou dovolenou jsme nebrali jako náš neúspěch. Uvědomili jsme si, že i přátelé jsou jen lidé…

Za přátele jsme si je tehdy vybrali my a počasí?

Počasí se nikdy nedá poručit.

Helena L. (84), Praha

reklama
Související články
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3