Domů     Nechávám se vydržovat
Nechávám se vydržovat
5 minut čtení

Přestalo mě bavit posluhovat manželovi, dětem i psovi. Rozhodla jsem se myslet konečně na sebe a mít se dobře. Ať se o všechno starají ostatní. Odpočívám, lenoším a nechávám se vydržovat!

Vlastně mě na ten bláznivý nápad přivedl jeden starší film. Krasavice ve sporém prádle obluzovala nějakého obstarožního milionáře, a ten jí splnil všechno, na co jen pomyslela! Ona mu za to poskytla nějaké to potěšení a potom už ani to. Jen dupala nožkou a poroučela si!

Záviděla jsem televizní krasavici

„Ta se má,“ pomyslela jsem si závistivě. Ta ženská byla můj pravý opak. Já musela od rána do večera jen pracovat. V zaměstnání mě jen využívali. Snad všichni moji kolegové, i ti o hodně mladší, měli daleko větší plat, než já.

Moje pracovní náplň nabobtnala do neuvěřitelných rozměrů. Odešel kolega? Já jeho práci zdědila. Za nic. Onemocněl někdo? No, kdo myslíte, že ho musel zastoupit? Domů jsem se vracela ze špitálu úplně vyčerpaná.

Práce v kuchyni, ve vedru a páře, prostě nebyla žádná procházka růžovým sadem. Doma na mě čekala halda prádla a také nádobí, protože manžel nedůvěřoval kuchyňské myčce. Nebo spíš mi ji nechtěl z úsporných důvodů koupit. Skoro jsem se za to styděla. Byla jsem snad jediná, kdo ji neměl!

Nic mě netěšilo

Ani vnoučata už mě netěšila jako dřív. Oba kluci byli v pubertě a z kdysi mnou nejmilovanější vnučky se stala taková ta emo podmračená holka. Neusmála by se, ani kdyby ji člověk lechtal na pupíku. Prostě, kam jsem se podívala, nikde žádná radost.

A do důchodu celkem daleko. Sledování televize bylo mojí jedinou útěchou. Bavily mě hlavně detektivky a to, že jsem se zabrala do romantického filmu, byla vlastně náhoda.

Než jsem si uvařila svoji oblíbenou kávu, začali dávat příběh, který z gruntu změnil můj život. „Ta se má,“ povzdychla jsem si toho večera už poněkolikáté. Ale tentokrát jsem myšlenku rozvedla do všech detailů.

„Nejsem tak hezká, mladá a štíhlá, jako hlavní hrdinka. Nemám za muže milionáře a taky nežiji nějaký hollywoodský sen. „Jsem prostě obyčejná ženská!“ ale moje druhé já hned oponovalo: „Taky si zasloužíš trochu toho štěstí. Jen musíš být chytrá a nehrát si věčně na chudinku!“

Předstírala jsem nemoc

Musel jsem si přiznat, že na tom něco bylo. Já si opravdu jen stěžovala, ale něco měnit jsem byla moc líná. Pohodlná. Zajetá ve svém stereotypu. „Takhle to dál nejde!“ vykřikla jsem nahlas, až se můj věčně klimbající manžel vzbudil.

Vyskočil z křesla, ani mi nepopřál dobrou noc a zmizel v ložnici. O chvíli později už jsem slyšela jen jeho hlasité chrápání. Než skončila ta sladkobolná romantika, měla jsem vymyšlený plán. I já se nechám vydržovat! Rozmazlovat a trochu i litovat.

Jinak to nešlo! „Toníčku, pomoct,“ volala jsem na manžela co nejsladším hláskem hned ráno, když mi zazvonil budík, že mám vstávat do práce. Přispěchal k mojí posteli a zatvářil se starostlivě. Zřejmě tušil, že dnes mu snídani nikdo nepřipraví.

Oznámila jsem mu, že mi není dobře. Že zůstávám v posteli! Bylo to něco nevídaného. Vždyť já nemarodila víc než dvacet let! Naposled, když jsem chytla od své tehdy malé dcery příušnice.

Všichni se mě snažili potěšit

Manžel byl vyděšený. Celý den dělal, co mi na očích viděl! Skoro jako v tom filmu. Já ale neměla dost. Moje lenošení sotva začalo! Druhý den jsem si prodloužila dovolenou na neurčito. Manžela jsem vyslala na nákup všeho, po čem jsem toužila.

Nové pyžamko a župánek. Všechno mi k mému velkému údivu koupil a k tomu přidal dokonce i pěknou bonboniérku! Byla jsem v sedmém nebi a hned si zařídila neschopenku. Na nervy. Ani jsem nemusela moc přehánět. Lékařka byla v mém věku a asi věděla, o čem mluvím.

A potom… Zůstala jsem doma na neplacené dovolené! Samozřejmě na přemlouvání manžela. Docela si zvyknul na moji přítomnost a také, ty snídaně jsem mu přece jenom občas připravila. Když mi bylo jako mimořádně dobře!

Nicnedělání mi náramně svědčí

Byla to nádhera. Peněz si dramaticky ubylo, ale já se měla jako královna. Dcera mi pekla dobroty. Syn mi přidělal dlouho vytoužené poličky a dokonce vymaloval. Manžel chodil na nákupy a dokonce se na stará kolena naučil i prát v pračce.

Objednal i myčku, nedůvěrou přestal trpět hned po té, co musel umýt hromadu nádobí od nedělního oběda. Uvařila ho u nás vnučka, která se nejen převlékla do normálních kalhot a trička, ale dokonce si i vyndala i kroužky z obočí, aby mě nerozrušila!

Já, v novém župánku, jsem si to plula bytem a rozdávala mdlé úsměvy. Jako aby všichni viděli moji snahu. „Mami, šetři se. Maminko, buď na sebe opatrná! Helenko, nesu ti kafíčko!“ ozývalo se ze všech stran. Byla jsem nadšená!

Hned jak to šlo, požádala jsem o předčasný důchod. O ten nejpředčasnější to šlo! Přece nebudu marnit život v zaměstnání. Teď, když se mohu nechat vydržovat!

Helena V. (61), Trutnov

Předchozí článek
Další článek
Související články
4 minuty čtení
Loni zemřel můj mladší bratr Karel. Doufala jsem, že jeho odchod nás alespoň všechny zase sblíží. Jak jsem se zmýlila. Karel byl vždy svobodomyslný, proto se nikdy neoženil, neměl děti. Bydlel v chalupě na venkově, kterou po dohodě se mnou a rodiči zdědil on, protože se o ni mohl starat, zatímco já bych na to neměla peníze. Kdykoliv jsem za ním jezdila a trávila tam každou volnou chvíli. Vyn
5 minut čtení
Žila jsem jen pro své děti, Magdu a Petra. Chtěla jsem, aby měli v životě vše, co potřebovali. Myslela jsem, že jsem jim vštípila správné hodnoty. Jak jsem se pletla! Vždy byli nerozluční až do chvíle, kdy se na mých narozeninách do krve pohádali. Od mé oslavy spolu nepromluvili, a co víc, dělají si naschvály! Vždycky jsem odsuzovala kamarádky, hádající se s tchyní, nebo dokonce s rodiči. Považ
3 minuty čtení
Vždycky jsem si myslela, že když jste laskaví, vstřícní a držíte při rodině, vrátí se vám to. Právě lidé, kterým jsem důvěřovala nejvíc, mě zranili. Byla jsem prostřední ze tří dětí. Měla jsem staršího bratra Karla a mladší sestru Hanu. Společně jsme zažili mnoho, hezké i náročné chvíle, zvlášť když nás opustili rodiče. Po jejich smrti jsem to byla já, kdo se začal starat o dům, o všechno, co p
3 minuty čtení
Jsem babičkou dvou vnoučat, do jejich výchovy prý ale nemám co mluvit. Dcera jim toleruje úplně všechno. Nemají vůbec žádnou disciplínu. Záleží mi na mých vnoučatech. Zejména proto, že mám jen dvě. Pouze od dcery Jitky, syn totiž žádné děti nemá, už mu bude padesát, odstěhoval se do zahraničí a k založení rodiny se nemá. Tak jsem se upnula na děti své dcery, starší Amálce je šestnáct, mladšímu
4 minuty čtení
Žijeme s bratrem v malém domku na kraji vesnice, kde čas jakoby se zastavil. Dům je starý, patřil totiž už našim prarodičům. Dřevěné trámy, zahrádka s ovocnými stromy, kuchyň s kamny, na kterých pořád vařím. S Karlem, který je o tři roky mladší než já, jsme se sem nastěhovali po smrti rodičů. Já byla po těžkém rozvodu, kdy mě manžel v šedesáti opustil pro mladší, a bratr zůstal sám po smrti mil
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Jak úklidová služba šetří čas a zlepšuje kvalitu života
nasehvezdy.cz
Jak úklidová služba šetří čas a zlepšuje kvalitu života
V dnešní uspěchané době se stále více lidí potýká s nedostatkem času. Práce, rodina, společenské povinnosti – den uteče dřív, než si stihneme všimnout, že byt nebo dům potřebují důkladný úklid. A práv
Podvádělo se při soutěži o sv. Václava?
historyplus.cz
Podvádělo se při soutěži o sv. Václava?
Na pražském Václavském náměstí má stát socha svatého Václava. Jen je třeba učinit zásadní rozhodnutí. Byl patron české země tvrdý bojovník, nebo pokorný světec? Sochu svatého Václava má pražské Václavské náměstí už od roku 1680. Jejím autorem je český raně barokní sochař Jan Jiří Bendl (asi 1610–1680) a stojí uprostřed náměstí, tenkrát ještě zvaném Koňský
Tiffany & Co. získává Cenu poroty a Cenu za dědictví na inauguračním ročníku Grand Prix de la Haute Joaillerie
iluxus.cz
Tiffany & Co. získává Cenu poroty a Cenu za dědictví na inauguračním ročníku Grand Prix de la Haute Joaillerie
Společnost Tiffany & Co. s hrdostí oznamuje, že byla oceněna Cenou poroty (Jury’s Special Prize) a Cenou za dědictví (Heritage Prize) na prvním ročníku Grand Prix de la Haute Joaillerie (GPHJ) v M
Pizza se třemi druhy sýra
nejsemsama.cz
Pizza se třemi druhy sýra
Voňavá italská specialita, kde se dokonale propojí chutě mozzarelly, gorgonzoly a parmazánu. Křupavé těsto, rajčatový základ a směs tří druhů sýra vytvoří nezaměnitelnou kombinaci, kterou si zamilujete. Ingredience: ● 250 g hladké mouky ● 150 ml vody ● 1 lžíce olivového oleje ● 5 g droždí ● 100 g mozzarelly ● 50 g gorgonzoly ● 50 g parmazánu ● rajčatový základ ● špetka soli Postup: Z mouky, vody, oleje, droždí a soli vypracujte hladké
Telč – město, které dýchá romantikou a klidem
epochanacestach.cz
Telč – město, které dýchá romantikou a klidem
Není velké ani přehnaně pyšné. Ale je krásné. Navíc je to skutečné místo šťastných lásek. Alespoň tak TELČ nazval spisovatel František Kožík (†87). Asi proto, že se do něj každý ihned zamiluje. Telč je kouzelné místo s bohatou historií a nádherným centrem. Právě to je už od 90. let minulého století zapsané na seznamu UNESCO. Mohou za
Z chudobince až ke slávě: Neuvěřitelný příběh slavného Charlie Chaplina
epochaplus.cz
Z chudobince až ke slávě: Neuvěřitelný příběh slavného Charlie Chaplina
Z chudobince až ke slávě – to není jen fráze, ale skutečný životní příběh Charlieho Chaplina, muže, který rozesmál svět a přitom sám poznal jeho nejtemnější tvář. Narodil se do bídných poměrů v Londýně, kde strádal hladem a ztratil rodiče dřív, než mohl pochopit, co je domov. Z dětského útulku se ale vydal na cestu,
Záhadná noc, která zachránila Jeruzalém: Byl to anděl, démon, nebo mor?
enigmaplus.cz
Záhadná noc, která zachránila Jeruzalém: Byl to anděl, démon, nebo mor?
Bylo to dílo anděla smrti, jak praví Bible, nebo za podivuhodnou záchranou Jeruzaléma stálo něco docela jiného, ačkoliv neméně děsivého? Namísto hrůzu nahánějící armády, která Jeruzalém obléhala dlouh
Citlivost na lepek? Vědci zjistili, že problém často není v lepku samotném
21stoleti.cz
Citlivost na lepek? Vědci zjistili, že problém často není v lepku samotném
Vědci z Melbournské univerzity v nové studii mění pohled na neceliakální citlivost na lepek. Podle nejnovějších dat za potíže, které lidé připisují lepku, často může úplně jiná složka potravy, nebo do
Sýrová omeleta s žampiony a salámem
tisicereceptu.cz
Sýrová omeleta s žampiony a salámem
Další královská snídaně na vašem stole. Suroviny na 4 porce všechny zbytky sýrů z ledničky 2 plechovky žampionů nebo kus pórku 4 celá vajíčka trocha mléka párek nebo zbytek měkkého salámu s
Jsme spolu díky bouřlivé hádce
skutecnepribehy.cz
Jsme spolu díky bouřlivé hádce
Se sousedem jsme se příliš neznali, paradoxně nás sblížilo, že jsem vyslechla jeho hádku se ženou. U sousedů se hádky občas ozývaly, ale tentokrát to bylo přespříliš. Soused řval, jako by ho na nože brali. Byla jsem zvědavá, a tak jsem se schovala do stodoly. Odtud se dalo pootevřenými dvířky pohodlně koukat do vedlejší zahrady, kde soused hulákal na manželku, která
Giacomo Casanova: James Bond z 18. století!
epochalnisvet.cz
Giacomo Casanova: James Bond z 18. století!
Když se řekne Casanova, všichni si představí svůdníka, který se stále jen motá kolem krásných žen a sladkými řečičkami se jim snaží dostat pod sukně. Jenže Casanova je mnohem víc.   Giacomo Girolamo Casanova (1725–1798) není jen obyčejný sukničkář…Je dobrodruh, spisovatel, diplomat, léčitel, duchovní, zednář, špión, mistr intrik a improvizace, hvězda společnosti a milovník života,