Domů     Skladba mě pronásledovala
Skladba mě pronásledovala
5 minut čtení

Bylo mi necelých třicet. Měla jsem skvělou práci, po jaké jsem vždy toužila, a pronajala jsem si hezký malý byt. Jenže jsem v něm nebyla tak docela sama…

Každé dítě má svoji vysněnou profesi. Já jsem vždycky toužila po tom, stát se právničkou. Po gymplu jsem se přihlásila na právnickou fakultu. Poprvé to nevyšlo. Já jsem to ale nevzdala.

Rok jsem chodila na brigády a šprtala jsem se, a přihlášku jsem si podala i rok nato. A uspěla jsem. Dokonce jsem byla mezi desítkou nejlepších. Studium samo o sobě bylo náročné, ale zvládla jsem to.

Nakonec jsem v osmadvaceti úspěšně odpromovala a následně jsem si začala hledat práci i vlastní bydlení.

Vysněné zaměstnání

V obou případech mi šlo štěstí naproti. Absolvovala jsem asi tři pohovory, když mi z jedné advokátní kanceláře zatelefonovali, že o mě mají zájem.

Nabízeli mi místo asistentky, což znamenalo různé pochůzky a udržení kanceláře v chodu, s tím že mě postupně zaškolí a zasvětí i do různých projednávajících případů.

Vzhledem k tomu, že bylo místo volné ihned a navíc za slušné peníze, tak jsem ho bez dlouhého zaváhání přijala. Všichni kolegové, vlastně nás tam bylo dohromady jen pět, byli moc milí a přátelští. Okamžitě mi nabídli tykání a přijali mě mezi sebe.

Nezacházeli se mnou jako s poskokem, i když jsem vlastně byla taková holka pro všechno, ale brali mě jako sobě rovnou.

Hledání bytu

Po třech měsících, kdy už jsem měla z platu něco ušetřeno, jsem se začala poohlížet po vlastním bydlení. Jednou jsem se o tom mezi řečí zmínila i v práci a kolega Hynek mi hned řekl, že ví o jednom pronájmu garsonky a nabídl se, že mi domluví prohlídku.

Byt byl sice malý, ale zato kompletně zařízený, včetně nábytku. Dokonce tam byl i klavír. Na základní škole jsem na hodiny klavíru chodila a tak mě okamžitě napadlo, že bych mohla své prsty trochu oprášit a občas si zahrát. Hraní na piano mi vždy přinášelo velkou radost.

Překrásná melodie

Byt jsem si pronajala a hned následující víkend jsem se nastěhovala. Byla neděle večer a já jsem byla po celodenním vybalování krabic už úplně unavená. Natáhla jsem se na pohovku, že si na chvilku odpočinu, ale vysílením jsem usnula.

Probudila jsem se až uprostřed noci. V bytě byla úplná tma a v místnosti tiše hrála hudba. To je divné, pomyslela jsem si. Rádio jsem si nepouštěla. Nejspíš to je od sousedů, napadlo mě a zaposlouchala jsem se do těch krásných tónů.

Pak jsem ale ke svému překvapení zjistila, že hudba vychází z rohu, kde stálo piano. Polekaně jsem vyskočila z pohovky, ale v tu chvíli hudba utichla. Usoudila jsem, že se mi to nejspíš všechno jen zdálo a šla jsem spát.

Neobyčejný nález

Druhý den, když jsem se vrátila z práce a dovybalila zbylé věci, jsem se posadila ke klavíru. Zahrála jsem jednoduchou stupnici, abych si rozcvičila prsty a pak vzpomínala na nějakou skladbu, kterou bych dovedla ještě zahrát. Žádná se mi ale nevybavovala.

Vstala jsem a přetřela na desce klavíru prach. Pak jsem ji otevřela a nahlédla dovnitř. K mému překvapení jsem tam objevila list papíru – byl to notový zápis. Nejspíš nějaká vlastní tvorba, pomyslela jsem si a sfoukla z papíru prach. Chvíli jsem noty studovala.

Pak jsem postavila papír na stojáček a zkusila jsem skladbu přehrát. Nebyla jednoduchá, ale nevzdávala jsem to. Po několika pokusech se mi ji podařilo jakžtakž plynule přehrát celou. Byla pěkná, ale smutná.

Znovu jsem si papír prohlédla a přitom jsem si všimla, že je v pravém horním rohu napsané „Pro babičku“. Dojalo mě to.

Zvláštní sen

Skladba mě fascinovala natolik, že jsem ji hrála pořád znova a znova. Když jsem se podívala na hodiny, bylo už skoro jedenáct. Zaklapla jsem klavír a šla jsem spát. Zdálo se mi o dívce, která seděla u klavíru a svými drobnými prsty tančila po klávesách.

Hrála přenádherně. Nad ní stála starší žena a s láskou ji pozorovala. „Jednou ti něco krásného složím,“ řekla dívka. Žena ji pohladila po rameni a políbila do vlasů. Pak jsem se probudila.

Z bytu se ozývala hudba

V práci jsem se celý den nemohla na nic pořádně soustředit. Neustále jsem myslela na svůj sen a hledala v něm nějaký skrytý význam. Když jsem pak k večeru přišla domů a odemykala dveře od bytu, málem jsem dostala infarkt. Z bytu vycházela hudba.

A ne tak ledajaká – jednalo se o tu klavírní skladbu. Nejprve mě napadlo, že se ke mně někdo vloupal, ale vzápětí mi došlo, že je to hloupost – vždyť bylo zamčeno! Jen co jsem do bytu vstoupila a zavřela za sebou dveře, tak hudba utichla.

Prošla jsem pokoj a vše bylo na svém místě. Nešlo mi to na rozum.

Dárek jsem předala

Začala jsem pátrat po tom, kdo žil v bytě přede mnou. Od jedné sdílné sousedky jsem se dozvěděla, že tam bydlela mladá klavíristka. Před půl rokem však tragicky zemřela. Porazilo ji auto.

Když jsem se sousedky zeptala, zda neví něco o její rodině, řekla mi, že dívka měla pouze babičku, která žije v jednom domově s pečovatelskou službou. Dokonce mi prozradila, ve kterém. Ani nevím, co mě to napadlo, ale rozhodla jsem se, že ženu navštívím.

Notový zápis jsem vzala s sebou. Ženě jsem se představila a pak jsem jí v krátkosti vylíčila, co se mi v bytě přihodilo. Při mém povídání se žena smutně usmívala. Nakonec jsem vytáhla z tašky noty a podala jí je. „Jsem si jistá, že se jedná o skladbu, kterou pro vás vnučka složila.“

Žena si noty přiložila k hrudi a rozplakala se. „Ano, já vím, říkala mi, že má pro mě k sedmdesátinám jedinečný dárek.“ Od toho dne se už v bytě žádná melodie neozvala.

Michala G. (44), Praha

Související články
3 minuty čtení
Už jste někdy slyšeli o černém kuřeti, které nosí smůlu? Říká se mu plivník a není vůbec jednoduché se ho zbavit. Naše babičky se před ním křižovaly. Vždycky mi to přišlo k smíchu, když jsem viděla svou prababičku, která byla velice pověrčivá, jak se každou chvíli a před kdečím křižuje. I před černým kuřetem. To mi přišlo zvlášť legrační! Také pradědeček si před ním jednou odplivl a ještě zahra
2 minuty čtení
Dodnes nevíme, kdo byla ta žena na babiččině pohřbu. Byla jí neuvěřitelně podobná. Každopádně probudila špatné svědomí v našem strýci. Babička měla čtyři děti. Strýc Ivan zemřel při autonehodě, když mu ještě nebylo ani dvacet let. Pak byla moje maminka Anna a po ní její sestra Marie, nejmladší ze sourozenců byl strýc Josef. Ten byl nejen rozmazlený, ale hlavně velmi vychytralý. Ještě za živo
3 minuty čtení
Loučila jsem se s rodinou a chystala se za mrtvým manželem. Nevěřila bych, že energie místa dokáže uzdravovat. Žila jsem si spokojený život. O to horší byl pád v podzimu mého života. Všechno začalo odchodem syna do daleké ciziny, vzápětí nato zemřel manžel a pak se zhroutilo mé zdraví. Jistě to bylo následkem smutku. Narodil se vnouček Objevila se rakovina. Na jakýkoliv operační zásah byl
5 minut čtení
Byla to cesta z práce domů jako každá jiná. Pak ale do trolejbusu nastoupila podivná dívka a můj život se obrátil vzhůru nohama. Nedokázala jsem se ubránit záhadné síle, která mě srážela psychicky dolů. Stalo se to ze dne na den. Po náhodném nepříjemném setkání se změnil život. Už nic nebylo jako dřív. V hlavě se mi usadil tajemný hlas a snažil se ovlivňovat můj život a nedal se ničím přehlušit
3 minuty čtení
Nikdy jsem nebyla u kartářky, nebrala jsem to vážně. Jednou mě na ulici chytla za ruku starší žena, která mi řekla něco důležitého. Když jsem byla malá, babička často používala tarotové karty. Líbily se mi obrázky na kartách, ale tomu, co z nich babička vyčetla, jsem moc nevěřila. Přišlo mi, že osud nelze vyčíst jen tak z nějakých karet. A už vůbec ne třeba z ruky. O několik desítek let později
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.