Domů     Slib zněl: Nikdy tě neopustím
Slib zněl: Nikdy tě neopustím
6 minut čtení

Když je člověk šťastný a spokojený, myslí si, že se na jeho klidu a pohodě, ve které žije, nemůže nic změnit. V ten okamžik však přijde nečekaný úder, který jeho všemi dosavadními jistotami pořádně otřese.

Byli jsme úplně normální rodina. Já, můj muž Hynek a syn Ludvík. Měli jsme malý domek na okraji města s velkou zahradou. Já i manžel jsme chodili do práce a syn Ludvík, když vystudoval střední školu, tak se od nás odstěhoval do Prahy na kolej.

S manželem jsme tak najednou měli více času jen sami pro sebe a taky jsme si ho užívali. Chodili jsme do divadla, jezdili jsme na výlety, vyráželi jsme na kolo. Bylo nám moc dobře. Před dvěma lety se však náš idylický život od základů změnil.

Nenašel klíčky

Manžel Hynek oslavil zrovna pětapadesátiny. Už delší dobu jsem pozorovala, že bývá často unavený, nesoustředěný a zapomnětlivý. Jednou odjel autem na nákup a poté, co nakoupil, mi zoufale volal, že nemá klíče od vozu. „Asi jsem je nechal doma,“ stěžoval si.

„Jak jsi je mohl nechat doma, když jsi tím autem odjel, miláčku?“ vtipkovala jsem tehdy. Myslela jsem si, že je jen přepracovaný. Už skoro rok neměl pořádnou dovolenou. Manžel ale trval na svém, že klíčky nemá.

„Dobře, přijedu za tebou,“ řekla jsem a půjčila si synovo auto. Když jsem přijela, prohledala jsem manželovy kapsy i batoh, ale klíče tam opravdu nebyly. Zato se ale pak našly v regálu s toaletními potřebami. „Asi jsem přetažený,“ kroutil hlavou manžel.

Objala jsem ho a jeli jsme domů. Netušila jsem, že nás v příštích měsících čekají mnohem horší věci.

Zapomněl na synovy narozeniny

Byl měsíc do Vánoc, když mi zavolal manželův kolega z práce. „Gábino, nechci tě plašit, ale možná bys měla pro Hynka přijet. Očividně není ve své kůži. Při poradě byl zmatený a pořád dokola se ptal na jednu a tu samou věc.

A navíc někam založil desky s důležitou smlouvou. Hledá je už dvě hodiny.“ Řekla jsem, že pro něj přijedu. Doma jsem se manžela zeptala, co se děje. Odpověděl, že nic. Týden nato měl přijet náš syn Ludvík, abychom oslavili jeho dvacáté narozeniny.

Zeptala jsem se manžela, zda už objednal dárek, na jakém jsme se dohodli. Překvapeně se na mě podíval. „Jaký dárek? Pro koho?“ Myslela jsem si, že žertuje. Ale nežertoval – jeho údiv byl upřímný. „Proboha, Hynku, vždyť přijede Ludvík. Má dvacetiny.

Dohodli jsme se, že to společně pořádně oslavíme.“ Byla jsem v šoku. „Promiň, úplně mi to vypadlo z hlavy,“ odpověděl manžel.

Šel na vyšetření

Když bylo po oslavě synových narozenin, která sice dopadla jinak, než jsme původně zamýšleli, dotlačila jsem manžela k tomu, aby navštívil lékaře. Jeho výpadky paměti a roztržitost, které byly čím dál častější, se mi nezdály normální.

Chvíli sice protestoval, ale nakonec slíbil, že se na vyšetření objedná. Pro výsledky jsme šli společně. „Něco se mi na reakcích vašeho manžela nelíbí,“ řekl lékař.

„Mohlo by se jednat o počátky neurodegenerativního onemocnění.“ „Co to znamená?“ zeptala jsem se vyděšeně. „To vám bohužel na základně jednoho rutinního vyšetření nemohu říct. Dám vám doporučení k odborníkovi,“ odpověděl.

Smutné zjištění

Dva týdny před svátky nás čekal šokující „dárek“. Manžel měl konečně výsledky testů mozkových funkcí a paměti. Výsledek zněl: Alzheimerova choroba. Nechtěli jsme tomu věřit. Doktor nás však ujistil, že testy dělali pečlivě a že o výsledku není žádných pochyb.

Prognóza byla špatná: rychlé zhoršování paměti, orientace v prostoru, i komunikace s okolím, pak různá selhání organismu, nejčastěji zánět plic. Byla jsem v šoku.

Když jsem se ale podívala na Hynka a viděla tu hrůzu v jeho očích, došlo mi, že teď tu musím být hlavně pro něj. Synovi jsme tu zdrcující zprávu oznámili až po Novém roce. Zamávalo to s ním stejně jako s námi.

Nevrátil se domů

Manžel dostal léky, které poctivě bral, dokonce si napsal na barevné kartičky na noční stolek, kdy a kolik si jich má vzít. Jeho stav se však zhoršoval rychleji, než kdokoli z nás čekal.

Jednoho rána se ztratil, když se vracel z pekárny, která je jen blok od našeho domu. Našli jsme ho se synem, jak sedí na autobusové zastávce a nepřítomnýma očima kouká kamsi před sebe. Když jsme ho oslovili, vůbec nás nepoznával. Drásalo mi to srdce.

Opatrně jsme ho zvedli z lavičky a dovedli domů. Občas měl manžel i jasnější chvíle, ty se ale rychle střídaly s momenty úplné apatie, někdy i agresivitou. Začalo to být hodně náročné.

Ztrácela jsem ho

Velké zhoršení nastalo loni na konci léta. Vůbec už jsem manžela nepoznávala. Ten veselý, inteligentní a precizní člověk byl pryč. Do práce už vůbec nechodil, celé dny byl jen doma a pravidelně docházel jen na terapeutická setkání pacientů s Alzheimerem.

Když jsem ho tam vezla poprvé, nahlédla jsem do místnosti a sevřelo se mi srdce. Seděl tam ve společnosti vrásčitých sedmdesátiletých žen a mužů. „Proč on? Proč právě on?“ ptala jsem se sama sebe stále dokola, když jsem na něj čekala venku.

Když vyšel po hodině ven, zdál se být vnímavější. Vzala jsem ho kolem ramen a řekla jsem mu, že ho miluji a že ho nikdy neopustím.

Spolu až do konce

Sehnala jsem Hynkovi domů pečovatelku, abych mohla dál chodit do práce. Peníze jsme potřebovali víc než dřív. Ve volných chvílích jsem ho vozila na kolečkovém křesle do parku, kde jsme se kdysi dávno tak rádi procházeli.

Jednou tam takhle seděl, rozhlížel se kolem a usmíval se zvláštním vnitřním úsměvem. Myšlenkami však byl vzdálený někde, kam jsem za ním nemohla. Pevně jsem ho objala a cítila jsem, jak mi slabě stiskl ruku. V tu chvíli jsem věděla, že s ním dojdu až na konec jeho cesty…

Gábina U. (55), Pardubicko

Související články
3 minuty čtení
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal opustit náš svět. S Pavlem jsem strávila téměř čtyřicet let.
5 minut čtení
Když mi bylo dvacet pět let, postihla mě tragédie. Jela jsem jako robot a nemyslela jsem, že mě potká ještě něco krásného. Když jsem před třemi lety slavila své padesáté narozeniny, trochu jsem bilancovala svůj život. V jednom jsem měla a mám jasno – mám vedle sebe opravdu výjimečného člověka. Chlapa, který mě vždycky podržel a sdílel se mnou těžký osud. Nikdy jsem nebyla moc sentimentální, ale
6 minut čtení
S Lubošem jsme se znali odjakživa. Výborně jsme si rozuměli a chtěli jsme se vzít. Jenomže on byl až příliš atraktivní, moc se líbil holkám. Byla jsem přesvědčena o tom, že Luboš je největší láska mého života. Ale už několikrát jsem si vzpomněla na cikánku, kterou jsem potkala na pouti, když mi bylo čtrnáct. Nechtěla jsem, aby mi věštila z dlaně, i když mi to tak vehementně nabízela. Popadla mo
3 minuty čtení
Láska kvete v každém věku. Poté, co mi zemřel celoživotní partner, jsem se přihlásila na seznamku a našla štěstí! Ráda bych vám vyprávěla příběh, který není smutný, ale dojemný. Dovedla mě k tomu moje sousedka, která, ač je jí jen lehce přes padesát let, nemá odvahu to změnit. Já jsem to udělala! Nerada chodím s kůží na trh a svěřuji se se svým životem, ale právě proto, že vím, že je spousta že
6 minut čtení
Vesnice neměla hospodu, prodejnu ani kostel. Byla tu jen kaplička, zchátralá autobusová zastávka a rybník s několika kachnami. Když jsem se od rodičů dozvěděla o tom stěhování, málem jsem spadla ze židle. Ani neumím vypovědět, jak moc jsem milovala městský život. Na můj názor se neptali Nejdřív jsem si myslela, že je to apríl a že je to vtip, protože taková pohroma se v mém životě přihodi
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.