Domů     Týden na rozmyšlenou
Týden na rozmyšlenou
10 minut čtení

Člověk si může plánovat, co chce, ale realita bývá stejně jiná a mnohdy tvrdší. Vzpomínám si na ten hezký letní večer, kdy mi Filip poprvé řekl: „Chtěl bych s tebou žít, Simono.

Tak dlouho, jak to půjde, třeba napořád.“ Místo odpovědi jsem mu tenkrát položila hlavu na rameno a přitiskla se k němu. Bylo jasné, že cítím totéž co on.

Když jsme zjistili, že spolu čekáme dítě, oba nás to překvapilo a zaskočilo. Věk na manželství jsme sice už měli – mně bylo dvacet čtyři a Filipovi o dva roky víc – ale přesto jsme s uzavřením formálního svazku ještě nepočítali.

Nakonec jsme se dohodli, že dítě si nechám a brát se nemusíme. „Existují přece páry, které žijí jen tak, jak se říká na psí knížku,“ prohlásil Filip.

„Myslím, že postačí, když spolu budeme šťastní a vytvoříme pro dítě dobré prostředí, ve kterém bude vyrůstat, ne? Na svatbu je vždycky času dost.“ Souhlasila jsem s ním, třebaže tento postoj nesdíleli moji rodiče a divily se mu i některé kamarádky.

Začali jsme spolu žít v jedné domácnosti ještě před narozením dítěte a já si říkala, že se to vlastně nijak neliší od normálního, „papírového“ manželství.

Věděla jsem, že Filip si přeje syna. Měla jsem samozřejmě možnost zjistit pohlaví dítěte při vyšetření ultrazvukem, ale rozhodli jsme se, že oba budeme raději sdílet moment překvapení. Chtěla jsem, aby Filip byl přítomen při porodu.

„Moc se na to necítím,“ přiznal. Byla jsem tím trochu zklamaná, ale respektovala jsem jeho rozhodnutí. Jedné zimní noci mě odvezl do porodnice a tam se nám narodila dcerka.

Měli jsme pro ni připraveno jméno Karolínka, po mé matce – ale v podstatě jsem stejně jako Filip počítala s tím, že naše první dítě bude syn. Já osobně jsem se při pohledu na miminko rychle vyrovnala s tou změnou proti očekávání.

Na Filipovi, přestože byl klidný a racionálně uvažující muž, jsem však viděla jisté rozčarování. Skoro jsem se mu chtěla omluvit, ale uvědomila jsem si, jak směšně by to vypadalo.

Další dny ukázaly, jak málo jsme počítali se skutečností, že porod je sice vrcholem jedné fáze vztahu, ale současně začátkem další etapy, která je mnohem náročnější.

Byla jsem trochu naivní a v podvědomí chovala pocit, že dítě je něco jako živá hračka, která přináší pouze radost. Jakmile na mě dolehla tíha všech těch prací kolem miminka, pravidelné kojení a noční probouzení, začala jsem být strašně moc unavená.

Potřebovala jsem Filipovu podporu a pomoc. On se ale ještě pořádně nesmířil s tím, že se nám nenarodil syn. Snažil se, nakolik to bylo v jeho silách, ale jednoho dne mi téměř zoufale přiznal, že na roli otce není vlastně vůbec připravený.

Položila jsem mu hloupou otázku: „A cítíš alespoň něco ke Karolínce?“ Stiskl mi ruku a podíval se mi do očí: „Je to naše dítě. Je to moje dcera a já jsem si toho vědom. Jenom mám pocit, že jí nedokážu dát to, co potřebuje.“

Neubránila jsem se hloupé poznámce: „To proto, že je to holka, viď?“ Podíval se na mě rozzlobeně a už se nadechoval, aby něco ošklivého řekl, ale pak si to naštěstí rozmyslel.

V domácnosti mi začala pomáhat máma, která si svoji roli babičky plně vychutnávala. Musela jsem sice snášet její neustálé narážky na to, kdy se s Filipem konečně hodláme vzít, na druhou stranu bych bez ní ale asi brzy padla únavou.

Filip moc často doma nepobýval a kdykoliv věděl, že má přijít máma, snažil se setkání s ní vyhnout. „Co je to za život, prosím tě? To jste nějaká rodina?“ poslouchala jsem máminy výčitky.

„Kdyby byl Filip čestný chlap, tak si tě vzal hned ve chvíli, kdy jsi mu řekla, že budete mít dítě,“mínila. Nevyvracela jsem jí to. To, v čem jsem s Filipem souhlasila před svatbou, vypadalo nyní s malou Karolínkou v celodenní péči poněkud jinak.

Filipova stále častější nepřítomnost nakonec vyvrcholila tím, že mi oznámil: „Pojedu na dva měsíce pracovně do Kanady.“ „To přece nemyslíš vážně,“ zarazila jsem se, „vždyť to bez tebe nezvládnu.“ „Ale zvládneš, stejně ti pomáhá tvoje matka,“ oponoval.

„Už jsem se prostě rozhodl, nesnaž se mi to vymlouvat,“ dodal, protože čekal moje protesty. Místo toho jsem se zeptala: „Máš mě ještě rád, Filipe?“

Nejprve se zamračil a potom tiše odpověděl: „Samozřejmě, že ano.“ „A máš rád také Karolínku?“ položila jsem další otázku. Přikývl. „A víš, že děťátko potřebuje něco jako rodinné zázemí?“ pokračovala jsem. „Kam tím směřuješ, prosím tě?“ řekl Filip podrážděně.

„K tomu, že bychom se měli snažit takové zázemí Karolínce vytvořit,“ pronesla jsem rozhodně. „Takže mě chceš přemlouvat ke svatbě?“ zaujal bojovný postoj. „Ne, to ne,“ uklidňovala jsem ho. „Chci jenom pro Karolínku vytvořit domov.

A ten musí vždycky zajistit dva. Já pro ni dělám všechno, co můžu. Nebýt mámy, asi bych to nezvládla. Myslela jsem, že by ses mohl víc zapojit, Filipe, kvůli té malé.“

Neřekl na to nic, ale viděla jsem, že jsem ho zasáhla na citlivém místě.

Doufala jsem, že do té Kanady nakonec nepoletí, ale prosadil si svou. Tím se ještě více vystupňovalo napětí mezi ním a mojí matkou. Když se před odjezdem přišel rozloučit, řekla mu, že takové věci se nedělají.

„Chováte se, Filipe, jako nějaký puberťák, který si myslí, že si může dělat, co chce. Ale máte partnerku a máte dítě, tím se pro vás svět změnil. Nevím, jestli jste si to plně uvědomil,“ dávala mu kázáníčko. Ve Filipovi očividně zápasila zdvořilost se vztekem.

Nakonec zvítězilo jeho lepší já, takže k hádce nedošlo. Řekl: „Já o tom vím, že mám dítě. A žádný puberťák nejsem. Dva měsíce to beze mě Simona vydrží.“ Jeho slova zněla velice chladně, bylo znát, jak se přemáhá.

Zatímco byl Filip v Kanadě, zahájila moje máma frontální útok na moji toleranci. „Až se vrátí, měla bys mu dát ultimátum.

Buď přijme jako fakt, že má rodinu, vezme si tě a budete žít normálním životem nebo se s ním rozejdeš.“ „Ale mami, tohle by bylo vydírání,“ bránila jsem se. „A že on si žije pro sebe, to je snad fér?“ namítla.

Mámin návrh jsem sice odmítla, přesto jsem o něm často přemýšlela. Kdykoliv jsem jela s Karolínkou na procházku, připadala jsem si skutečně jako svobodná matka. Papírově jsem jí doopravdy byla.

Uvažovala jsem o tom, že některé věci je třeba řešit, dokud je na ně čas. Až Karolínka začne chodit a mluvit, mělo by být jasné, že má tátu, který za ní cítí a přebírá plnou odpovědnost.

U Filipa jsem si během těch dvou měsíců jeho pobytu v zahraničí přestávala být jistá, jestli je schopen tuto roli plně přijmout. Moje myšlenky zacházely dokonce tak daleko, že jsem si říkala:

dokud je Karolínka malá a nemá z toho rozum, mohla bych si najít jiného partnera, kterého by brala jako tátu. Stav, kdy jsme spolu a zároveň nejsme, vyhovuje už pouze Filipovi, mně ne.

Zároveň jsem se ale těšila na to, až se můj partner vrátí. Když přiletěl a vše se vrátilo do původních kolejí, prožívala jsem ovšem zklamání.

Jako by si v Kanadě Filip ještě více zvykl na to, že je stále volný a nemusí se vázat, pokud nechce, trávil se mnou a s dcerkou daleko méně času než před svým odjezdem. Věděla jsem, že nastal opravdu čas vážně si promluvit.

„Víš, hodně jsem o nás dvou přemýšlela, když jsi byl pryč,“ oslovila jsem ho. „Možná mi to budeš mít za zlé, ale ráda bych měla nějakou jistotu. Ne kvůli sobě, hlavně kvůli Karolínce. Myslíš, že mi ji dokážeš poskytnout?“ Filip se zamračil.

Bylo znát, že mu podobný rozhovor není rozhodně po vůli. „Tvoje matka na tebe naléhala, abys mě přemluvila ke svatbě, že?“ zeptal se. „Moje matka má takový názor od začátku a ty víš, že jsem si dovedla svůj postoj obhájit,“ namítla jsem.

„Teď mluvím doopravdy za sebe, Filipe. Přišel čas rozhodnout se, jestli opravdu chceme být spolu.“ Vnitřní boj, který můj partner sváděl, byl přímo znát na jeho tváři.

„Nechtěj po mě rozhodnutí hned teď na místě, připadal bych si jako přitlačený ke zdi,“ požádal mě. „Dej mi na to týden a já ti pak řeknu, ano?“ Souhlasila jsem.

Jako by si ten týden chtěl Filip co nejvíce využít pro sebe, skoro vůbec jsme se neviděli. Den před uplynutím onoho „ultimáta“ – které si nakonec Filip stanovil sám – jsem cítila, jak ve mně stoupá napětí.

Dospěli jsme do bodu, kdy se rozhoduje o nás dvou i o človíčkovi, kterého jsme přivedli na svět. Odpoledne začala Karolínka brečet. Zjistila jsem, že má horečku. Volala jsem Filipovi na mobil, ale nebyl k dosažení.

Měřila jsem dcerce teplotu každou čtvrt hodinu. Už bylo téměř jisté, že potřebuje naléhavé lékařské ošetření. Zavolala jsem na pohotovost. Sanitka přijela během deseti minut. Během té doby jsem se stále marně snažila dovolat Filipovi. Ve chvíli, kdy jsem ho zatím nejvíc potřebovala, se mnou nebyl.

Odvezli mě s malou do nemocnice a doktor řekl, že si jí tam nechají. Byla celá rozpálená, měla horečku čtyřicet stupňů. Třásla jsem se strachy o její život. „Je to vážné?“ ptala jsem se.

„Malé děti jsou vždycky zranitelnější, ale uděláme všechno, co můžeme,“ odpověděl doktor. Pomyslela jsem si, že kdyby Karolínka měla umřít, ani já už bych nechtěla být na tomto světě. V duchu jsem proklínala Filipa. Teď tady měl být a alespoň mě držet za ruku.

Místo toho je bůhvíkde. Rozechvělým hlasem jsem zavolala domů, co se stalo. „Zůstanu tady s Karolínkou. Kdyby mě náhodou sháněl Filip, vyřiď mu to, mami, prosím tě,“ požádala jsem.

Asi za dvě hodiny mi sestřička oznámila, že za mnou někdo přišel. Pomyslela jsem si, že je to Filip, ale byla to moje máma. Zeptala se, jak to s malou vypadá. Mohla jsem jí sdělit lepší zprávu – horečka trochu klesla a stav se stabilizoval.

Máma mi řekla spoustu povzbudivých slov. O Filipovi se ani jedna z nás nezmínila. Šla jsem jí doprovodit před nemocnici. Byla jsem už klidnější a věřila, že vše dobře dopadne. Sotva jsme se rozloučili, ozvalo se za mnou:

„Simono!“ Ohlédla jsem se a spatřila, jak ke mně spěchá Filip. „Dozvěděl jsem se to od tvého táty. Jak je Karolínce?“ Řekla jsem mu to. Viděla jsem na jeho tváři smutný a provinilý výraz. „Měl jsem být s tebou, promiň mi to…“ Pokrčila jsem rameny.

Moje zloba ještě trochu přetrvávala. Na to, že zítra mi má Filip oznámit, jak to mezi námi bude dál, jsem si ani nevzpomněla. Připomněl mi to až on. Vzal mě za ruku, objal mě a zašeptal:

„Teď už budeme pořád spolu, všichni tři…“ A teprve od tohoto okamžiku jsme se stali skutečnou rodinou.

Simona (26), východní Čechy

Další článek
Související články
3 minuty čtení
Bylo stylové zamilovat se, zrovna když se blížil nejkrásnější měsíc v roce. Ale ke svatbě, kterou jsem si tak přála, vedla ještě dlouhá cesta. Nějak jsem neměla na kluky štěstí. Byla jsem tichá a neprůbojná, spíš taková šedivá myška, na rozdíl od kamarádek, které oslňovaly vodopády zlatých či rusých vlasů a energickou povahou. Moji rodiče, a zejména babička, která u nás bydlela, těžce nesli, že
5 minut čtení
Bude to už skoro čtyřicet let, co jsem se zamilovala až po uši a prožila lásku se vším, co k ní patří. V jednom se to ale přece jenom lišilo… V životě se občas najdou jednovaječná dvojčata, která jsou na první pohled k nerozeznání. Někdy mají stejnou i povahu, jindy se liší. Nicméně, pokud se z jedním z nich zapletete, jak si můžete být jistá, že je to stále jeden a tentýž muž, který vám vyznáv
4 minuty čtení
S Markem jsem se rozhodla založit rodinu, i když to žádná velká láska nebyla. Ale pak jsem ho viděla v porodnici s naší malou dcerkou a něco se změnilo. Když jsem poznala Marka, věděla jsem, že je to ten pravý parťák do života. Byl to čestný, upřímný a spolehlivý muž a skvěle jsme si spolu rozuměli. Přestože jsem do něj nebyla bláznivě zamilovaná, toužila jsem s ním zahnízdit. Nečekala jsem, že
3 minuty čtení
Chodili jsme spolu do školy, ale pak nás život rozdělil. Vypadalo to, že tenhle vlak už jel a že už ho nedohoním, ale osud rozhodl jinak, S Alešem jsme na gymplu žertovali, že na sebe možná zbudeme – a pak že se vezmeme. Nikdy jsme spolu nechodili a ani žádné společné zájmy jsme neměli. Já jsem byla spíš taková zasněná, ležící v knihách, on velký sportovec a idol dívek. Líbil se mi, to ano. Líb
3 minuty čtení
Muže jsem si přestávala vážit do doby, než jsem o něj málem přišla. Stačí málo a člověk pochopí, co pro něj ten druhý znamená. Lubor už mi pár posledních let lezl krkem. Přestávala jsem věřit v naše manželství a občas mě napadalo, jaké by to bylo, kdybychom se rozvedli. Pak se všechno kvůli jeho nemoci změnilo a já si uvědomila, že o něj nechci přijít. Nebude lepší rozvod? Když jsem slyše
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
enigmaplus.cz
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
Mladá žena si češe vlasy před zrcadlem: „Dneska mi to vážně sluší,“ říká si pro sebe. Náhle jí ale zmrzne úsměv na tváři. Na podlaze totiž spatří pochodujícího malého pavouka. „Huš,“ křikne žena a zaš
Pečený květák
nejsemsama.cz
Pečený květák
Takto upečený květák můžete přidat do salátu nebo si na něm pochutnat jen tak s oblíbeným dipem. Hodí se k němu česnekový i rajčatový. Ingredience: ● 1 středně velký květák ● 100 ml olivového oleje ● 1 lžička kari ● sůl ● pepř ● špetka mletého chilli ● 1 lžička mletého koriandru Postup: Květák překrojte na poloviny nebo na silné plátky. Spařte ho vroucí
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
nasehvezdy.cz
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
Konečně zvítězila nad zákeřnou nemocí a oznámila, že je zcela zdravá. Radostné chvíle Michaely Kuklové (57) však údajně zastínilo zklamání. Přišla o muže, který jí měl být velkou oporou. Půvabná he
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
skutecnepribehy.cz
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
Prošla jsem v práci tvrdou šikanou. Žádný z kolegů, se kterými jsem vždy dobře vycházela, se za mě nepostavil. Dokonce ani Šárka. Na základní škole jsem pracovala ráda do té doby, než mě začal tvrdě šikanovat ředitel. Bylo to naprosto nespravedlivé a všichni to věděli. Chtěl se mě zbavit a přijmout místo mě svou známou, mladou krev. Povídalo se,
6 čínských vynálezů, které změnily svět
historyplus.cz
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy,
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
21stoleti.cz
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do z
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
epochalnisvet.cz
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a