Domů     Bratrova smrt nás zničila
Bratrova smrt nás zničila
6 minut čtení

Byla jsem kdysi pyšná, že mám staršího bráchu. Užívali jsme si spokojeného dětství. Jenže pak se Roman úplně změnil a události nabraly rychlý spád.

Sedíme s Jindrou nad fotoalbem. Se zaujetím si prohlíží fotografie z mého a bratrova dětství. Dívám se na něj pokradmu a říkám si, jak je Romanovi tenhle kluk podobný. Objevil se u nás před měsícem. V ruce držel rodný list a tvrdil, že je Romanův syn.

Sotva dvacetiletý kluk, který nedávno vyšel z děcáku. Vypadal opravdu jako kopie mého bratra. Nebylo mu o moc víc, když zemřel.

Super brácha

Roman byl můj o rok starší bratr. Můj velký ochránce. Všude jsem se jím zaštiťovala. Před holkama ve školce i ve škole. Kryl mě i před rodiči, když jsem něco provedla. Byl to prostě úžasný kamarád, důvěrník a skvělý kluk. Dělal džudo, hrál na kytaru.

Byl veselý a měl spoustu kamarádů. Naši rodiče nás oba velmi milovali a mohli být na nás i docela pyšní. Pak se vše ale najednou změnilo.

Jeden malér za druhým

Nejdřív Romana postihla těžká puberta. Nejprve šlo o nějaké flámy a pozdní příchody. Pamatuji se, že se tehdy začaly u nás doma ošklivé hádky. Rodiče Romanovi nejprve domlouvali, pak se ale už dost zlobili a nakonec zakazovali a vyhrožovali. Nic nepomohlo.

Bratrovy pozdní příchody byly stále častější. Ale všichni to nakonec vzali jako něco přechodného. Zkrátka jako bouřlivou pubertu. A i když se naši zlobili a trápilo je Romanovo chování, jistě tajně očekávali, že se to brzy přežene.

Na chvíli se vzchopil

Pak nastala náhlá změna. Kolem Romanových osmnáctin, jakoby bratr skutečně dospěl. Našel si vedle školy nějakou brigádu. Chodil domů sice stále pozdě, ale střízlivý a přívětivý. Zdál se takový zodpovědný, rozvážný. Doma jsme si oddechli.

Můj bratr byl plnoletý a čekala ho maturita, kterou zdárně složil. Místo na školu, ale ihned nastoupil do továrny. Nikdo jsme to nechápali. A on se nám s ničím nesvěřil. Ani mně. Bohužel. Naše vztahy tehdy už nebyly zdaleka tak důvěrné jako v dětství. A pak přišel šok.

Na tři dny zmizel

Roman nepřišel několik dní domů. Nedal o sobě ani vědět. V práci si vzal dovolenou. Celá naše rodina prožívala neskutečné peklo. Přesto se otec bál oznámit jeho zmizení na policii. Aby mu snad prý nijak neuškodil.

Všichni jsme doufali, že někde přehnal nějaký flám. A tak jsme jen čekali a čekali.

Byl jako cizí

Byli jsme už na pokraji sil, když se konečně čtvrtý den objevil. Vypadal ale strašlivě. Pomalu bychom ho ani nepoznali. Zdrchaný a jakoby úplně jiný, cizí. Odmítal nám cokoli říct. Zalezl do pokoje a s nikým se nebavil.

Byli jsme tak šťastní, že vůbec žije a že přišel domů, že jsme mu nic nevyčítali. A nechali ho být. Jenže to byla asi velká chyba. Asi jsme se měli víc snažit. Roman se nám neustále vzdaloval. Čím dál tím víc.

Něco ho trápilo

Domů se chodil jen vyspat. Bylo vidět, že se něčím trápí, ale odmítal mi cokoli říct. Nevím, proč byl tehdy tak zaseknutý. Možná jsme to mohli společnými silami všechno zvládnout. On ale nechtěl. Občas byl úplně mimo. Dnes už vím, že tehdy začal fetovat.

Stal se závislý a řeč s ním žádná nebyla. Jediná matka se neustále snažila mu domlouvat. Chtěla, aby se choval jako dřív. Dost se hádali. Roman při těch hádkách dokázal být i hrubý a agresivní. Křičel, mlátil dveřmi, házel věcmi kolem sebe.

Vůbec jsme ho nepoznávali. No a pak se to stalo.

Zemřel až za dva dny

Zase se s matkou dohadovali. Seděla jsem ve svém pokoji a snažila se učit. Měla jsem zkouškové období. Byl krásný jarní den, slunce pražilo, ale u nás zuřila válka. Roman s matkou na sebe hrozně křičeli.

Najednou jsem uslyšela řinkot skla, šílený výkřik matky a pak ticho. Hrozné, děsivé ticho. Vlítla jsem do pokoje. Máma ležela na zemi v bezvědomí. A Roman? Ten nikde nebyl. Doběhla jsem k oknu. A zastavilo se mi srdce. Ležel na chodníku o čtyři patra níž.

Už se kolem něj sbíhali lidé. Žil ještě dva dny, ale k vědomí se už neprobral.

Krach celé rodiny

Tuto strašlivou tragedii jsme jako rodina neunesli. Otec neustále obviňoval matku, že se s Romanem jen hádala a hecovala ho, i když viděla, že není normální. Po smrti bratra se zjistilo, že fetoval. I když proskočil tím oknem, byl pod vlivem drog.

Otec od nás odešel. A máma se už nikdy nevzpamatovala. Několik let se ještě držela. K tomu, aby byla jakž takž v normálu, jí stačila sedativa. Pak se ale zhroutila a skončila nadobro na psychiatrii. Zemřela před sedmi lety.

No a já jsem se vdala, založila rodinu a celý život dávám bratrovi za vinu, že nás, pozůstalé, úplně zničil. I za mnou jde jeho příběh jako stín, který mi nikdy nedá klid.

Hledali jsme pravdu

Dlouho jsem nemohla pochopit, proč se z mého milovaného bratra stal feťák, který se zabil skokem z okna. A pak přišel Jindra. Také toho moc nevěděl. Jen to, že jeho matka zemřela při porodu. Doufal, že tedy objeví alespoň svého otce.

To, že také nežije ho dost sebralo. Strávil téměř celý svůj dosavadní život nejprve v kojeňáku a pak v různých dětských domovech. Byl jak vyplašené ptáče, které vyhodí z hnízda. Zřejmě čekal odněkud nějakou pomocnou ruku. Nabídla jsem mu ji. Nakonec jsem jeho teta.

Střípky jednoho příběhu

Podařilo se nám zjistit, že Roman a Jindřiška spolu chodili. Ona sama vyrůstala v dětském domově. Otěhotněla a bratr se rozhodl, že se o ně postará. Pak ale nastaly komplikace při předčasném porodu a Jindřiška zemřela. Roman to zřejmě neunesl.

Dal souhlas k adopci a Jindra, když se v porodnici vylízal z nejhoršího, putoval do kojeneckého ústavu. Dnes už má sám svoji rodinu. Ale pouto mezi mnou a bráchovým synem trvá dál.

Zuzana F. (49), jižní Morava

Další článek
Související články
2 minuty čtení
Je to pech, když mužem vašich snů je švagr. Byla bych mu mnohem lepší ženou, než moje sestra. Nezasloužila si ho. Musel zjistit, jaká doopravdy je. Už na začátku puberty se vztah mezi mnou a starší sestrou Jindrou zhoršil. Jindra byla vždycky lepší než já. Kráčela jsem v jejím stínu a byla ve všem ta druhá. Dokud jsme byly malé, tak jsem to moc nevnímala, byla ke mně hodná a se vším mi pomáhala
3 minuty čtení
Naši jedinou dceru jsme s manželem bezmezně milovali. A to byla asi ta chyba, protože nás bez výčitek připravila o střechu nad hlavou. Vše, co jsme kdy dělali, dělali jsme s nejlepšími úmysly. Dlouho jsem nemohla otěhotnět a nakonec se to povedlo jen díky umělému oplodnění. Naše dcera byla náš splněný sen! Dali jsme jí vše Dělali jsme, co jsme jí na očích viděli. Ano, dnes vím, že to bylo
3 minuty čtení
Měl už dvě děti s jinou ženou, a proto další nechtěl. Já si to naše musela prosadit proti jeho vůli. Dnes mi za to děkuje, je vděčný, že Karolínu má. Když jsem svého Karla potkala, okamžitě mě okouzlil. Třebaže jsem byla o hodně mladší, doslova jsem se na něj přilepila. Až do té doby jsem nikdy necítila potřebu mít dítě. Ta ne­odolatelná touha přišla až s ním. Přitom to nebyl žádný prvopláno
2 minuty čtení
Od dětství jsem měla vždycky navrch já. Musela jsem být za hvězdu. Když mě ale opustil manžel, nesnesla jsem pomyšlení, že je sestra šťastná. V dětství jsem byla za tu chytřejší a šikovnější já. Byla jsem o dva roky starší a celá rodina si povídala, že jsem to já, kdo vybral ty nejúžasnější geny v celém příbuzenstvu. Nebyla jsem totiž pouze lepší než moje sestra Alice, ale také než všechny moje
5 minut čtení
Sedím u kuchyňského stolu a dívám se na stěnu, kde kdysi visely dětské kresby. Dnes tam je kalendář. Mé dny plynou stejně. Jen tiše, bez rytmu. Venku prší. Déšť stéká po skle jako slzy, které už nemám sílu vyplakat. Ono i plakat je zbytečné. Dospěla jsem k tomu, že některé věci už prostě jen jsou, jiné zmizely. Je stáří, zmizely radosti z let dávno zpět. Píši na stole, který pamatuje víc než já
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během