Domů     Můj bratr je neuvěřitelně lakomý
Můj bratr je neuvěřitelně lakomý
5 minut čtení

Obětovala jsem svůj život bratrovi, o kterého jsem se po smrti rodičů starala. Nyní vyhrál, ale na mě zapomněl. Peníze utratil raději s prostitutkami!

Bylo mi necelých osmnáct, když mi tragicky zahynuli rodiče při autonehodě. Bylo to horší, než kdyby zemřeli na nějakou nemoc a člověk se na to mohl alespoň trochu připravit. Takhle jsem šla ráno do školy a v poledne už ze mě byl sirotek.

Dodnes si pamatuji každou maličkost, vůni a dokonce i počasí z toho osudného dne. Měla jsem malého tříletého bratra, o kterého se mimo mě neměl kdo postarat.

Měla jsem bratra na krku

Naši ho měli hodně pozdě a nečekaně a dokonce řešili, zda si to nečekané dítě nechají. Poslouchala jsem totiž tehdy za dveřmi a hrozně se bála, že se brácha nenarodí. No, nakonec se nerodil a přinesl do naší rodiny obrovský chaos a zmatek.

Byl hodně nemocný, stále plakal a máma to nějak nedávala. Občas byla úplně mimo, asi tím vyčerpáním. Táta samozřejmě musel chodit do práce a večer usínal u stolu, jak byl unavený. Tak jsem pomáhala, jak to jen šlo.

Nakonec jsem převzala většinu povinností včetně nákupů a praní. To vše s malým Adámkem, protože se ode mě nehnul, ani kdybych chtěla. Prostě zjistil, že s mamkou nic není a se mnou je přece jen občas nějaká zábava.

Ve třech letech začal chodit do školky a všem se nám trochu ulevilo. Máma nastoupila zpět do práce, ale byla vyčerpaná a nakonec zůstala doma na neschopence.

Dostala jsem ho dárkem k osmnáctinám

Táta ji zrovna vezl na nějaké vyšetření, když se to stalo. Mikrospánek a srážka s nějakým náklaďákem. Oba byli na místě mrtví. V poledne mi tu strašnou zprávu oznámila sociálka v doprovodu policie a odpoledne jsem si šla vyzvednout bratra ze školky.

Nebyla jsme mu schopná říct, že už mámu ani tátu nikdy neuvidí. Vůbec mě nenapadlo, že by mi mohli Adama vzít, ale sociálka na sebe nenechala dlouho čekat. Hned druhý den mi oznámila, že jsem ještě stále nezletilá a nemohu převzít starost o bratra.

Chtěla ho umístit v dětském domově. „Vlastně bych měla někam umístit i tebe, není ti ještě osmnáct! Ale na ty tři měsíce to už nemá smysl,“ povzdechla si ta paní ze sociálky a já najednou poznala, že není až tak zlá, jak jsem doposud myslela.

Nakonec se řešení našlo. Adam putoval do ozdravovny a já si o něho požádala i navzdory svému věku. Ke svým osmnáctým narozeninám jsem dostala dárek v podobě bratra! Byl můj a rozsudek to potvrdil.

Žila jsme jen pro něho

Nechala jsem školy a začala pracovat u pásu v nedaleké továrně. Vstávala jsem ráno před čtvrtou, abych všechno stihla. Večer jsem padala únavou a s penězi z počátku taky moc nevycházela.

Přestože jsem mámě se vším pomáhala, o chodu domácnosti a platbách třeba za energie jsem neměla ani tušení. Roky ubíhaly, Adam se vyučil a já se nejen nikdy nevdala, ale ani neměla žádnou vážnou známost. Ne, že bych byla nějaká jeptiška, to ne.

Ale každý kluk, s kterým jsem si něco začala, nakonec vycouval. Kdo by chtěl mít na krku cizího, dost problematického kluka! A že Adam měl problémů víc než dost. Z učení ho málem vyhodili.

Kdybych tam nešla vzbuzovat lítost, určitě by to za jeho rvačky a drzé chování udělali. Ani za kamarády neměl zrovna svatoušky. Spíš partičku pěkných grázlů! Když se ode mě odstěhoval, myslela jsem, že si konečně trochu oddychnu, ale mýlila jsme se. Věčně jsem ho tahala z nějakých malérů nebo splácela jeho dluhy.

Nedal mi z výhry ani korunu

Bylo mi padesát, když u dveří zazvonil skoro namol opilý. „Ségra, já vyhrál. Jsem milionář!“ mumlal pořád dokola a já se domnívala, že má nějakou těžkou opičku. Uložila jsme ho na gauč v kuchyni, který jsem měla pro něho stále připravený.

Probudil se až k nedělnímu obědu. Asi ho vzbudila vůně mojí vynikající svíčkové! Usedl ke stolu a zopakoval to, co řekl předešlého večera mnohokrát: „Vyhrál jsem. Hodně milonů!

Ségra, já jsem boháč!“ Než jsem stačila cokoli říct, vytáhnul tiket a ukázal tažená čísla. On opravdu vyhrál! Po jídle zmizel a už se neukázal. Dny ubíhaly, ale po bratrovi jakoby se zem slehla. Našla jsem ho v nedaleké hospodě.

No vlastně tak trochu nevěstinci. Byl namol. Stovky rozhazoval jako by to byly nějaké papírky a mně si vůbec nevšímal. Hodně jsme se naplakala, ale bylo to tak. Brácha mi nedal z výhry ani korunu a všechny peníze rozházel. Uplynul rok a nemá vůbec nic. Zvoní mi zase na dveře, ale já mu už neotevřu!

Renata B. (52), Dvůr Králové nad Labem

Předchozí článek
Další článek
Související články
3 minuty čtení
Zlatý prstýnek s červeným kamínkem není jen tak nějaký obyčejný prstýnek. Skrývá se v něm vzpomínka na dětství a na tetu Aničku. Pokaždé jsem se na ně moc těšila. Teta Anna a strýc Karel zaparkovali zánovní trabant před naši vilku. Koukala jsem z okna, jak se blíží, on vzpřímený jako jedle, ona nastrojená do nedělního a v kloboučku z roku raz dva. Byla jsem malá holka a těšila se na dárečky. Ne
5 minut čtení
Ztráta syna pro mě byla šokem, ze které jsem se nevzpamatovala. Ale tím všechno tragické neskončilo. Kdo by řekl, že bolest bude pokračovat? Jeho žena, Linda, se postupem času začala chovat, jako bych neexistovala. A spolu s ní se mi začala ztrácet i malá Sofie. Moje vnučka. Jediný člověk, který mi po Adamovi zbyl. Proč se to děje? Obě jsme prožily stejnou tragédii. Obě jsme přišly o něko
5 minut čtení
Sedím v kuchyni svého nového bytu. Myslím na léto před dvěma lety, kdy nás nemoc mé dcery Martiny a starosti o bydlení postavily před těžkou zkoušku. Byl červenec, když mi zavolala nejmladší dcera Martina. Seděla jsem tehdy ve svém starém a rozlehlém bytě v Kladně, kde jsem bydlela třicet let. Tady jsme s manželem vychovali naše tři děti. Martinu, Zuzanu a Petra. Její hlas zněl ale tentokrát ji
4 minuty čtení
Loni zemřel můj mladší bratr Karel. Doufala jsem, že jeho odchod nás alespoň všechny zase sblíží. Jak jsem se zmýlila. Karel byl vždy svobodomyslný, proto se nikdy neoženil, neměl děti. Bydlel v chalupě na venkově, kterou po dohodě se mnou a rodiči zdědil on, protože se o ni mohl starat, zatímco já bych na to neměla peníze. Kdykoliv jsem za ním jezdila a trávila tam každou volnou chvíli. Vyn
5 minut čtení
Žila jsem jen pro své děti, Magdu a Petra. Chtěla jsem, aby měli v životě vše, co potřebovali. Myslela jsem, že jsem jim vštípila správné hodnoty. Jak jsem se pletla! Vždy byli nerozluční až do chvíle, kdy se na mých narozeninách do krve pohádali. Od mé oslavy spolu nepromluvili, a co víc, dělají si naschvály! Vždycky jsem odsuzovala kamarádky, hádající se s tchyní, nebo dokonce s rodiči. Považ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Šílený císař Heliogabalus: Jako první usiloval o změnu pohlaví
historyplus.cz
Šílený císař Heliogabalus: Jako první usiloval o změnu pohlaví
Velitel panovníkovy osobní stráže se musí hodně přemáhat, aby při pohledu na císaře nedal najevo své zhnusení. Heliogabalus je totiž oblečený jako žena, tváře má napudrované a na hlavě se mu skvěje paruka. Chystá se do nevěstince. Ovšem ne jako zákazník, ale jako prostitutka! Později císař zajde ještě dál. Bude se chtít stát ženou.  
Proč spadla Cválající Gertruda?
epochalnisvet.cz
Proč spadla Cválající Gertruda?
Most přes Tacomskou úžinu nedaleko amerického Seattlu má být zázrakem moderního stavitelství…„Bude to třetí nejdelší visutý most světa,“ slibuje konstruktér Leon Solomon Moisseiff, který svými nápady již inspiroval obdivovaný projekt mostu Golden Gate v San Francisku.   Zadání je ale pro něj příliš konvenční. Požadované příhradové vazníky nahrazuje modernějšími a podstatně subtilnějšími deskovými nosníky. „Most tak
Šípky: Podzimní elixír zdraví a krásy
epochaplus.cz
Šípky: Podzimní elixír zdraví a krásy
Podzimní krajina hraje teplými barvami a příroda se pomalu ukládá k odpočinku. Na keřích však dozrávají malé zázraky – šípky. Tyto sytě oranžovočervené plody nejsou jen ozdobou podzimu, ale také bohatým zdrojem vitamínů a antioxidantů. Naši předkové je považovali za lék na řadu neduhů a moderní věda jim dnes dává za pravdu. Šípky jsou mnohem
Nepřátelé spánku: stres, světlo, kofein i falešná pomoc alkoholu
21stoleti.cz
Nepřátelé spánku: stres, světlo, kofein i falešná pomoc alkoholu
Spánek bývá často chápán jako něco samozřejmého: ulehnout, zavřít oči, spát. Ale ve skutečnosti existuje celá řada faktorů, které tento klidný přechod ruší, ať je to stres, životní styl, hluk z ulice,
Šperk mezi kabelkami
iluxus.cz
Šperk mezi kabelkami
Nová kabelka Panthère C de Cartier, která byla uvedená na trh v roce 2021, vyniká sochařskou sponou ve tvaru majestátního písmene C zakončeného hlavou panthera. Siluleta panthera a elegance, která je
Jogurtový nápoj lassi
tisicereceptu.cz
Jogurtový nápoj lassi
Lahodný jogurtový nápoj lassi můžete připravit takto čistý nebo i s rozmixovaným banánem či mangem. Suroviny na 2 porce 300 g bílého řeckého jogurtu 120 ml vody 1 lžička mletého kardamomu
Livigno zahajuje zimní sezónu. Nabídne perfektní sněhové podmínky i aktivity mimo sjezdovky
epochanacestach.cz
Livigno zahajuje zimní sezónu. Nabídne perfektní sněhové podmínky i aktivity mimo sjezdovky
Od 29. listopadu 2025 do 1. května 2026 se Livigno chystá přivítat návštěvníky na svých zasněžených svazích a nabídnout jim víc než jen perfektně upravené sjezdovky. V srdci italských Alp, v nadmořské výšce 1 816 metrů, zde čekají ideální sněhové podmínky, široká nabídka zimních aktivit a autentická atmosféra horského městečka, kde se místní tradice snoubí
Byla jsem jen milenka
skutecnepribehy.cz
Byla jsem jen milenka
Byla jsem mladá a blbá a ztratila jsem hlavu. To mě neomlouvá. Měl tři děti a manželku prý poněkud prazvláštní. Byla to láska na první pohled. Prý i z jeho strany, jak mě ubezpečoval. Rozuměli jsme si úplně ve všem. Mělo to jedinou vadu. On už ženu měl, a dokonce se třemi dětmi. Měl být můj! Byla jsem přesvědčená, že
Janžurová se strachuje o vnuka
nasehvezdy.cz
Janžurová se strachuje o vnuka
Herečka Iva Janžurová (84) údajně nemá klidné spaní. V jejím okolí se mluví o tom, že není nadšená z partnerky svého vnuka Vincenta (21), kterou je herečka Sofie Höppnerová (20). Dcera herečky Iva
Barevné podzimní čarování
nejsemsama.cz
Barevné podzimní čarování
Přelom října a listopadu má své kouzlo. Je to čas, kdy se můžete zklidnit a načerpat novou energii pomocí rituálů s tím, co příroda nabízí. Krátké dny, mlha a chladná rána nemusejí po dnech plných slunce působit jenom smutně. Začátek listopadu má svůj půvab. V lidech vyvolává často melancholii, a tím nabízí prostor k zamyšlení a očistě.
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Japonské městské legendy, ze kterých mrazí: Co je na nich pravda?
enigmaplus.cz
Japonské městské legendy, ze kterých mrazí: Co je na nich pravda?
Japonsko je zemí, kde se tradice a moderní svět prolínají v jedinečné harmonii. Vedle krásných chrámů a poklidných zahrad tu však existuje i temnější stránka – svět legend, přízraků a záhadných příběh