Domů     Zařídila jsem se podle karet…
Zařídila jsem se podle karet…
5 minut čtení

Už dlouho jsem byla nerozhodná. Nevěděla jsem, co si počít se životem. Netušila jsem, zda mám být spokojená, nebo ne. Prostě se mě zmocnila touha něco ve svém životě změnit.

A volba padla na karty, které mi měly v této neveselé době pomoc! Zajít ke kartářce nebo nějaké vědmě, co vidí budoucnost v křišťálové kouli či kávové sedlině, jsem toužila už dlouho.

Ne že bych těmhle pohádkám věřila, ale spíš pro ten pocit, že člověk zažije něco, co ještě nikdy nezažil. Prostě trochu tajemna a dobrodružství. A taky cizí pohled na svůj život, v kterém mě trápila nerozhodnost.

Pořád to bylo to samé

Jako kdyby byly moje dny přes kopírák, stále to samé. Stereotyp spočíval v úplně banálních věcech. Přichystat manželovi snídani, jít nakoupit, uvařit, poklidit, vyprat. To vaření bylo pro mě tím nejhorším.

Ne že bych vařila nerada, ale už jsem nevěděla, co stále vymýšlet. Manžel by jedl klidně denně řízky, ale to samozřejmě kvůli svému zdravotnímu stavu nemohl. Měl by se cpát zeleninovými saláty a luštěninami, o čemž nechtěl ani slyšet.

Navíc měl ještě našlápnuto k cukrovce, a to už byl pořádný oříšek, protože řízek byl ochotný prostřídat jen s žemlovkou nebo meruňkovými knedlíky. Odpolední pohyb mu taky nic moc neříkal.

Vytáhnout ho na nějakou delší procházku bylo nad moje síly. Často jsme se kvůli tomu dokonce pohádali. Nechtělo se mi být v pětašedesáti vdovou!

Konečně jsem se dočkala

Když se na nástěnce u vchodových dveří objevil takový malý, červeně natištěný letáček, že svoje služby nabízí kartářka, měla jsem co dělat, abych nevykřikla radostí. Hned jsem si v mobilu navolila její číslo a objednala se.

Termín jsem dostala hned na další den. Těšila jsem se tak moc, že jsem ani dospat nemohla. Co mi asi řekne? Co poradí? A jak bude vypadat? Zvědavost se mnou doslova lomcovala. Cestou jsem si opakovala, že je vše stejně jen hra, ne-li podvod, ale kdo ví!

Třeba ta paní bude opravdu dobrá a sdělí mi něco, co mě samotnou nikdy nenapadlo. O to víc jsem měla z chystané návštěvy radost.

Přivítal mě celkem hezký domeček se zahrádkou a cedulí na plotě, že zde najdou návštěvníci kartářku, která vám od základu dokáže změnit život. Pod plechovou cedulí byla ještě jedna. Bílá s černou kočkou. Bylo to veselé a vůbec ne strašidelné, jak bych čekala.

Viděla mě v jiném světle

Pozdravila mě celkem obyčejná paní. Neměla ani dlouhé rudé drápy, ani na rameni kočku, jak jsem si ve své naivitě představovala. Pozvala mě dál a nechala z balíčku karet vytáhnout tři. Zahleděla se na ně a řekla:

„Nudíte se, máte nenaplněný život, musíte změnit úplně všechno, mimo manžela. Ten je hodný a milující, jen vy to už ani nevnímáte!“ Měla pravdu a já se trochu zastyděla.

Varovala mě

Pořád jsem myslela jen na to jeho zpropadené jídlo a zapomněla, že je muž, chlap, manžel. Že i on musí mít nějaké tužby, myšlenky a přání. Podle kartářky jsem měla jednu kamarádku velmi nebezpečnou a toxickou.

„Pokud se jí včas nezbavíte, máte po manželství,“ pokrčila rameny, jako že to nechá na mně. Za služby nechtěla moc, a ještě mi vnutila onu slevu. Prý se mám ozvat za půl roku!

Manžel byl zvědavý

Odcházela jsem jako ve snách. V duchu jsem si rekapitulovala, co mi paní kartářka řekla. Čím víc jsem nad jejími slovy přemýšlela, tím víc jsem byla přesvědčená, že má pravdu. Při tom neřekla nic světoborného.

Ale můj život viděn jejíma očima byl překvapivě o dost jiný, než za jaký jsem ho považovala já. Domů jsem přišla jako vyměněná. Manžel byl zvědavý, co jsem se dozvěděla.

Měla jsem pro něho návrh

Na stole jsem už měla připravenou kávu. Trochu jsem ho podezírala, že měl strach, s čím přijdu. Řekla jsem mu to slovo od slova. A omluvila se mu za svoje chování.

„Něco musíme změnit, viď? Co by sis přál, abychom společně podnikli?“ zeptala jsem se ho a jemu se rozzářily oči. Toužil po nějaké chatce u rybníka. Skromné a chudé, ale mohl by rybařit a udit ryby.

Snil o chaloupce

Vylíčil mi ji do všech detailů. Dokonce už věděl, že okenice namaluje modře a před chatičku nasází nějaké keře s červenými lístky. Překvapilo mě to, nikdy o touze po rybaření ani nešpitnul.

Hned jsem šla pro naše dvě vkladní knížky a taky vyndala pár prstenů po mamince. „Vybereme vklady a prodáme, co půjde. Za peníze snad nějakou chatičku seženeme,“ řekla jsem mu přesvědčivě a zeptala se ho na tu svoji údajně proradnou kamarádku.

Trochu se začervenal a přiznal, že mu občas volá a zve ho na kafe. Beze mě! Tak tahle informace mě zvedla za židle.

Je to změna

Vztek mě doslova nadnášel. Naše kamarádství jsem ukončila po telefonu raz dva. Můj život se změnil. Zařídila jsem si ho podle sebe i manžela. Jsem mnohem spokojenější. Návštěva kartářky se mi opravdu vyplatila. Už se těším, až jí budu při příští návštěvě o všem vyprávět!

Mirka P. (65), Jičín

Předchozí článek
Související články
3 minuty čtení
Těšila jsem se, že odchodem do důchodu všechno špatné skončí. Jenže místo úlevy přišlo období, kdy mi bylo ještě hůř než v práci. Poslední roky v práci pro mě byly velmi náročné. Vlastně už to můžu říct na plnou pusu: bylo to čiré utrpení! Přitom to kdysi, před mnoha a mnoha lety, bylo zaměstnání mých snů. Fajn kolektiv, perfektní nadřízení – všechno šlapalo jako hodinky, vedení se chovalo k za
2 minuty čtení
Můj manžel měl vždy apetit a já mu byla vděčná, že bez reptání snědl, co jsem mu naservírovala. Nad ničím se neošklíbal. Mně se to na něm líbilo a vlastně to bylo roztomilé. Všechno, co jsem mu dala na stůl, jedl s takovou láskou, že jsem měla chuť vyvařovat mu pořád dokola. Spokojený život Naše děti šly ve stopách svého otce a nebyly to žádné vybíravky. Jak mi je všechny moje kamarádky z
5 minut čtení
Vždy jsem snila o tom, že až budu slavit šedesátku, bude náš dům připomínat reklamu na štěstí a já oslavenkyni z reklamních spotů. Sen to byl pěkný... Představovala jsem si všude bílé ubrusy, vázané květiny, klidnou hudbu a vnoučata, která způsobně sedí u stolu a s úsměvem mi děkují za mou péči. Realita mého letošního jubilea byla ale spíš podobná nepovedenému natáčení grotesky, a přesto, nebo
3 minuty čtení
Prostě se to stalo. Už roky miluji ženatého muže, tátu od dětí, který se věnuje rodince. Je to špatné, ale já rozhodně neplánuju, že bych se ho vzdala. Jiskra, nebo spíš požár nevídaného rozměru se rozhořel na oslavě našich společných přátel. Já byla v té době už dlouhou dobu sama. On byl bavič, který rozesmál celou společnost. K tomu nesmírně pohledný a galantní muž. Zásah blesku Když js
3 minuty čtení
Původně to byla dětská hra, nakonec nám ta záliba ale vydržela dodnes. Skutečný poklad jsme našli jen jednou, ale nikdy neříkej nikdy. Hon za pokladem, to byla naše oblíbená zábava od dětství. Pro mámu to byla jen taková hra, nad kterou nechápavě vrtěla hlavou. Ale naši aktivitu nám nezakazovala. Nikdy se nám nic hodnotného najít nepodařilo, jen tu a tam nějakou minci nebo kousek starého kovové
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Smetanový dezert crème brulée
tisicereceptu.cz
Smetanový dezert crème brulée
Miluje ho celý svět. „Krém brilé“, jak se jeho název vyslovuje, si oblíbíte i vy. Suroviny 5 žloutků 450 ml smetany 1 vanilkový lusk 50 g moučkového cukru krupicový cukr Postup Do hrnc
Kvašené dobroty pro vaše jedinečné zažívání
nejsemsama.cz
Kvašené dobroty pro vaše jedinečné zažívání
Kvašené potraviny jsou velký hit. Přitom nejde o novinku, už kdysi dávno na ně nedali naši předci dopustit. Co dokážou? Fermentované neboli kvašené potraviny jsou plné probiotických bakterií, které příznivě působí na náš organismus. Určitě to znáte také, po léčbě antibiotiky vám v lékárně vždy doporučí, abyste si vzala i probiotika, která srovnají váš trávicí systém do normálu.
Vikingové na vlnách Jadranu: Co dokazuje dávné kontakty Balkánu a Skandinávie?
enigmaplus.cz
Vikingové na vlnách Jadranu: Co dokazuje dávné kontakty Balkánu a Skandinávie?
Srdnatí vikingové se dálek určitě nebáli. To by se kdysi nedostali až k břehům amerického kontinentu, co říkáte?! Máme si však představovat severské bojovníky, jak si dopřávají siestu pod olivovníkem
Prémiové bydlení na míru: Investoři se vracejí do Česka, roste zájem o top adresy i byty a domy za stovky milionů
iluxus.cz
Prémiové bydlení na míru: Investoři se vracejí do Česka, roste zájem o top adresy i byty a domy za stovky milionů
[caption id="attachment_84376" align="alignnone" width="2000"] Vila je řešená jako komplexní individuální prostor – od architektury, přes vybavení interiéru na míru, až po řešení posledního detailu za
Když hazard vytvoří legendu. John Montagu vynalezne sendvič mezi dvěma partiemi karet
epochaplus.cz
Když hazard vytvoří legendu. John Montagu vynalezne sendvič mezi dvěma partiemi karet
Je pozdní noc. Karty šustí, sázky rostou a jeden anglický šlechtic odmítá opustit herní stůl i kvůli večeři. Místo toho požádá sluhu o jídlo, které sní jednou rukou, zatímco druhou drží karty. Ať už se příběh odehrává přesně takto, nebo ne, právě tehdy se rodí jedna z nejslavnějších svačin světa, sendvič. Píše se 18. století
Mohou umírající hvězdy zrodit nový vesmír?
21stoleti.cz
Mohou umírající hvězdy zrodit nový vesmír?
Když masivní hvězda spotřebuje své jaderné palivo, začne pod svou vlastní vahou kolabovat. Podle běžně přijímané teorie se její hmota zhroutí do černé díry, objektu s gravitací tak silnou, že z něj ne
Vždy jsem byla sama
skutecnepribehy.cz
Vždy jsem byla sama
Když jsem byla ještě v pubertě, věřila jsem, že láska si člověka najde sama. Nenapadlo by mě, že mě přehlédne. Jak je to možné? Vždyť každý zažije lásku. Je to přece to nejpřirozenější, co lidé cítí. Já se odmala dívala na starší ženy v našem městě, jak vedou za ruku své muže, jak spolu nakupují nebo
Aztéčtí válečníci vyráželi do květinových válek
historyplus.cz
Aztéčtí válečníci vyráželi do květinových válek
Zabít nepřítele v boji není žádné velké umění. Zajmout ho a přivést živého domů jako budoucí oběť bohům už ale ano. Bojovník, který se takto zmocní aspoň 20 soupeřů, může být přijat mezi elitu aztécké armády. Stane se orlím nebo jaguářím válečníkem… Rovni králům Jsou nejstatečnější a pro nepřátele nejděsivější. Svůj původ odvozují od dvou
Co se to děje? Německo hlásí rekordní počet UFO!
epochalnisvet.cz
Co se to děje? Německo hlásí rekordní počet UFO!
Německá organizace, která se zabývá shromažďováním a vyhodnocováním pozorování UFO, v posledních pěti letech zaznamenává trvalý nárůst hlášených případů. Rok 2025 byl statisticky zatím rekordní! O čem to vypovídá? Plní se nebe u našich sousedů neidentifikovanými létajícími objekty? Centrální výzkumná síť pro mimořádné jevy na obloze (zkráceně CENAP) je německá obdoba známé mezinárodní organizace
Poprvé v Česku: DIANA ROSS – IN MOTION TOUR
epochanacestach.cz
Poprvé v Česku: DIANA ROSS – IN MOTION TOUR
Americká zpěvačka Diana Ross patří mezi nejzářivější ikony světové hudby. Její hlas i charisma formovaly celé generace posluchačů. Proslavila se již v 60. letech jako ústřední hvězda legendární skupiny The Supremes a její sólová kariéra ji katapultovala mezi absolutní elitu amerického soulu, popu i disca. Na pódiu dodnes okouzluje elegancí, energií a nestárnoucími hity. Konečně
Chystá se Perkausová utéct od svého manžela?
nasehvezdy.cz
Chystá se Perkausová utéct od svého manžela?
Už dlouho je Eva Perkausová (32) považována za jednu z nejkrásnějších českých moderátorek. I když má ale stále mnoho ctitelů, ona sama je už několik let šťastná po boku urostlého podnikatele Ivana Hec