Domů     Jsem šťastná, že jsem odpustila
Jsem šťastná, že jsem odpustila
5 minut čtení

Mé dětství a dospívání se datuje do dob komunismu. Tehdy jsem nechápala, že jsou hranice, přes které někdo nemůže nebo že kádrový posudek může ovlivnit, zda budete studovat.

Už jako malá holka jsem věděla, že budu jednou lékařkou. Když jsem se po maturitě v roce 1983 opravdu dostala na vysněnou medicínu, skákala jsem radostí. Studium byl můj svět a nic kolem mě nezajímalo.

Zajímala mě jenom škola

Nepřemýšlela jsem o tom, že moje kamarádka, se kterou jsem seděla v lavici celou střední, jež měla obrovský talent na jazyky a která už na gymplu plynně hovořila anglicky a německy, se na filozofickou fakultu nedostala.

Trochu mě to překvapilo. Prostě jsem byla velmi naivní a neznalá poměrů, které tehdy v naší zemi panovaly. Jednou mě spolužačka vytáhla do studentského klubu, kde jsem potkala Libora. Byl to také medik, ale studoval už ve vyšším ročníku.

Brzy jsme spolu začali chodit. Zamilovala jsem se až po uši! Spolu s rodiči bydleli v nádherné vile s velkou a udržovanou zahradou. Tatínek lékař, maminka překladatelka.

„Tenhle dům nechal postavit manželův dědeček, Haničko,“ usmívala se na mě u kávy Liborova maminka. „Jenže začátkem 50. let ho zabral bytový úřad. Můžeme být rádi, že nám zůstal aspoň tenhle přízemní byt. Nahoře jsou další dvě miniaturní garsonky.

Vystřídalo se tam už tolik nájemníků! A každý to jen devastuje. Úcta k poctivě nabytému majetku prostě chybí.“ vzdychla.

Otevřel mi oči

Potom mi Libor vysvětlil, že kvůli špatnému kádrovému původu musel nejdřív na rok do nuláku. „Ten rok na patologii mi pomohl dostat se na druhý pokus.“ Můj přítel mi tak nějak začal otvírat oči a já jsem se začala na socialistickou šeď kolem dívat jinak.

„Medicína je dobrá, protože do ní ideologie moc nezasahuje. Taky je výhoda, že se dá provozovat kdekoli na světě,“ říkal Libor. Po státnicích měl již domluvené místo na interně a taky ho čekal rok vojny. Předtím nás ale čekaly dva týdny dovolené.

Povedlo se nám totiž sehnat devizový příslib na cestu do Francie! To už také nikdo dneska nezná. Ale tehdy to bylo terno získat devizový příslib. Byla to děsná almužna, ale aspoň něco.

Snový výlet

Kromě malého množství valut, které jsme si mohli legálně směnit, jsme měli v ruksaku zašitou rezervu. Liborův otec díky zahraničnímu pacientovi vyměnil další franky. Jinak byl náš batoh zaplněný především konzervami.

Jen co vlak přejel hranice, připadali jsme si jako v říši divů. A to jsme měli štěstí, protože blízko Paříže bydlel Liborův strýc s rodinou. Ubytoval nás ve svém krásném domě a několikrát nás vzal na různé výlety.

Samozřejmě jsme u něj měli báječné snídaně a večeře. „Za to, co máte s sebou, si kupte nějakou parádu, Haničko,“ smál se, když jsme se cítili trapně, že nás živí.

Drsný konec lásky

Dvě neděle utekly jako voda. „Nepřemýšlela jsi o tom, že bychom tu zůstali natrvalo?“ zeptal se den před odjezdem Libor. V tu chvíli jsem nechápala, co mi říká. „Nechtěl jsem ti to říkat dopředu, ale strejda už mi tady zařídil místo!“ dodal. Pochopila jsem.

Měla jsem pocit, že se mi zhroutil svět. Jeho rodiče prý o všem věděli. Na moji rodinu ale Libor ohled nebral. „Víš, že mám doma nemocnou babičku, že mám rodiče, kteří by to těžce nesli!

Nechci už tě nikdy vidět!“ křičela jsem na něj a nechápala jsem, že ho nezajímá ani to, že mě doma čekají ještě tři roky školy. Naházela jsem si věci do batohu a bez rozloučení práskla dveřmi. Noc jsem strávila na nádraží a druhý den ráno nasedla do vlaku směr Praha.

Nechtěla jsem ho znát

Málem mě kvůli jeho emigraci vyhodili ze školy, vyslýchali mě policajti, kteří nevěřili, že jsem o ničem nevěděla. Bylo to několik měsíců stresu. Dopisy, které chodily od Libora, jsem vyhazovala nepřečtené.

Jeho rodiče se mě snažili kontaktovat, ale nereagovala jsem. Vrhla jsem se na studium a zanevřela na celé mužské pokolení. Listopad 1989 přišel tři čtvrtě roku před státnicemi. Libor se objevil ještě před Vánocemi.

Přiznal chybu

Čekal na mě před domem, kde jsme bydleli, s kytkou v ruce. „Hani, Haničko, můžeš mi to odpustit? Byl jsem fakt pitomec,“ připustil. „Myslel jsem si, že tam prostě se mnou zůstaneš, že se máme rádi a tak.“ Já ho nechtěla poslouchat.

Poslední den mi zastoupil cestu: „Já musím zítra odjet, končí mi dovolená,“ prosil na Nový rok. Nakonec jsem souhlasila s pozváním na kávu. Vyprávěl mi o své práci na interně v pařížské nemocnici.

„Teď se otvírají nové možnosti,“ nadšeně vykládal. „Uvidíš, stáž v zahraničí bude úplně normální věc. Jestli chceš, můžu se poptat.“

Šťastni už napořád

Pomalu jsme si začali psát, telefonovat, až jsem se za ním po státnicích vydala. To už jsem měla místo na chirurgii v Praze. Rok jsme neustále pendlovali po trase Praha-Paříž a zpět, až jsme se vzali.

Chvíli jsme žili ve Francii, kde se nám rychle za sebou narodily děti. A pak jsme se vrátili do Prahy a otevřeli si vlastní praxi. Myslím si, že odpouštět se má.

Z našich dětí jsou světoběžníci, kteří nechápou, proč vlastně táta nemohl tři roky jezdit za mámou nebo ona za ním. Je to už jiný život.

Hana P. (59), Praha

Předchozí článek
Další článek
Související články
2 minuty čtení
Neuvěřitelné, co všechno jsem si nechala od druhých líbit. Byla jsem prostě hodná holka! Pak jsem se ale najednou změnila k nepoznání. Všechno se mi v životě sesypalo. Získala jsem zaměstnání, po kterém jsem toužila a byla v něm spokojená, jenže mě z něho vyšoupla mladší a hlavně veselejší pracovnice, která to se šéfem uměla. Nechala jsem si to líbit, sebrala jsem si svých pět švestek a šla jin
3 minuty čtení
Ten spor začal už před mnoha lety. Přeli jsme se o malý rybník za našimi domy. Vůbec jsme tehdy netušili, že patří už dávno někomu jinému. Jen stěží bych se dopátrala, kdy ten letitý spor mezi našimi rodinami začal. Sahá hluboko do naší rodinné historie. Ustal po válce, když nám komunisti všechno vzali, jak si ale pamatuji dle vyprávění prababičky, tak to byl častý střet zájmů odnepaměti. Komu
2 minuty čtení
Ty noci vedle manžela byly strašné. Myslela jsem si, že horší zvuk neexistuje. A pak přišel syn se svým skřípáním zubů. Už se bez špuntů nevyspím! Každý to určitě někdy zažil. Když v noci někdo chrápe vedle vás tak, že se okna třesou, jde do tuhého. Nechápu, jak jsem mohla tento nešvar svého manžela dříve přehlížet? Někdy si říkám, že snad v dobách, kdy jsme spolu chodili, musel brát nějaký záz
3 minuty čtení
Nebavilo mě háčkování. A spát hned po večerce už se mi nechtělo vůbec. Rozhodla jsem se utéct a začít si žít po svém! Do domova důchodců jsem odešla dobrovolně. Kvůli dětem a jejich touze po mém majetku. Nechtěla jsem si to s nimi rozházet, a tak jsem si sbalila svých pár švestek a šla. Zprvu se mi to nezdálo tak špatné. Ale na druhý pohled, natož třetí, to bylo utrpení. Takový lepší kriminál!
3 minuty čtení
Byla to moje dobrá kamarádka a také bývalá kolegyně. Rozhodly jsme se podnikat a konečně vydělávat hodně peněz! Jen co jsme dosedly do židlí a rozložily lejstra, že začneme počítat, odečítat a dělat statistiky, už jsme brblaly. Nebavilo nás to. Konec pracovní doby se vždycky zdál být v nedohlednu. Zprvu jsme byly bezradné Do toho šéfová, která nás přišla vždycky jen naštvat s novými úkoly
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
epochalnisvet.cz
Chavín de Huántar: Hrůzostrašný hukot indiánské věštírny, znamení ze světa bohů?
Chavín, archeologické naleziště v peruánských Andách, dává jméno kultuře, jež se rozvíjí mezi 15. a 5. stoletím př. n. l. Toto místo je významným náboženským a kulturním centrem, které přitahuje lidi z širokého okolí. Chavín je jedním z nejstarších a nejznámějších předkolumbovských nalezišť, proslulé svým uměním a architekturou. Docházelo právě zde k odhalování budoucnosti světa?
Josef II. netušil, že je na lásku sám
historyplus.cz
Josef II. netušil, že je na lásku sám
Zamilovaný dědic trůnu zbožňuje svou ženu, ale ta o něj nemá zájem. Zato jeho sestra ji upoutala mnohem víc. Jak se budoucí Josef II. vypořádá s manželstvím, do kterého se mu původně nechtělo a jež teď pro něj znamená vše? Nejstarší syn panovnice Marie Terezie (1717–1780), arcivévoda Josef Habsbursko-Lotrinský (1741–1790), je od mládí předurčen kráčet ve
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
nasehvezdy.cz
Suchý ztratil ty, které nejvíc miloval
O svém soukromí Jiří Suchý (93) nikdy příliš nemluvil. I proto dnes mnoho lidí vůbec netuší, čím si prošel. První velkou láskou Jiřího Suchého (93) byla výtvarnice Běla (†47). Měli spolu dva syny,
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
epochanacestach.cz
Jižní Tyrolsko: Horské štíty, usedlosti a sklenka vína…
Nacházíte se sice v nejsevernější oblasti Itálie, slyšet je tu ale hlavně němčina. Malebný kraj s hlubokými údolími a ostrými horskými štíty vám v zimě nabídne více než 1100 kilometrů sjezdovek. Kvalitní sportovní vyžití pak vystřídáte sklenkou ceněného italského vína. Vítejte v Jižním Tyrolsku. Zdejší panoramatická krajina neoslňuje jen počtem a délkou lyžařských sjezdovek. Úctyhodný
Kámen pro vaši sílu
nejsemsama.cz
Kámen pro vaši sílu
Sluneční znamení je spojeno s přírodními živly, ale také s drahými kameny a polodrahokamy. Ke každé osobnosti ladí jiný kámen. Pokud si totiž vyberete ten pravý, může vás ochránit, uzdravit vás nebo vám dodat energii. Beran – 21. 3. – 20. 4. Beran potřebuje kameny, které harmonizují srdce, vůli a mysl. Ametyst: Ideální pro trpělivost a
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
21stoleti.cz
Zkáza asteroidu mohla Marsu přinést prstence a později i měsíce
Vědci simulovali situaci, která by mohla vysvětlit, jak čtvrtá planeta přišla ke svým malým měsícům, Phobosu a Deimosu. Tyto měsíce se svým vzhledem i charakteristikami vymykají běžným standardům a pr
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
skutecnepribehy.cz
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo. Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného. Bála jsem se ale,
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
iluxus.cz
Stavaři se dočkali – trh i tržby porostou
Stavební sektor v České republice očekává v roce 2025 mírný růst trhu stavebních prací o 0,8 %, a i v roce následujícím by měl tento pozitivní trend pokračovat. Trh by se mohl zvětšit průměrně o 1,9 %
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
epochaplus.cz
Atentát, který změnil svět: Šokující vražda Caesara
Historické události se často daly do pohybu kvůli válkám, sňatkům nebo obchodním dohodám. Nezřídka byly ale motorem změn také vraždy a atentáty. Pokud se jejich obětí stal vlivný a mocný člověk, mohlo to znamenat zásadní společenské otřesy, nebo dokonce významné politické změny. Představujeme ty nejvíce šokující atentáty historie. Které vraždy přepisovaly dějiny? Římská republika se
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
enigmaplus.cz
Největší záhady Velikonočního ostrova: Magií nabité písmo
Kam až lidské oko dohlédne, je vidět zčeřenou mořskou hladinu. Právě takový pohled se naskýtá každému, kdo zavítá na Velikonoční ostrov. Ten se totiž nachází uprostřed Tichého oceánu tisíce kilometrů
Palačinky s vanilkovým tvarohem
tisicereceptu.cz
Palačinky s vanilkovým tvarohem
Máte rádi sladké snídaně, nebo chcete potěšit vnoučata? Překvapíte speciálními palačinkami. Ingredience 200 g hladké mouky 2,5 dl plnotučného mléka 1 balení vanilinového cukru špetka soli 2
Organické křivky, přátelské k přírodě
rezidenceonline.cz
Organické křivky, přátelské k přírodě
Impozantní siluetou se pyšní sídlo, zanořené do uměle vytvořeného návrší. Architektura domu, tvořeného nepravidelnými, vzájemně se prolínajícími oválnými strukturami, využívá zvlněné, doslova tekoucí tvary, napodobující přírodní formy. Může rodinné obydlí napodobovat rostlinu – růst ze země v souladu se svým přirozeným prostředím? Organická architektura dokazuje, že to možné je. Filozofie, vyvinutá legendárním Američanem Frankem Lloydem