Domů     Dárky jsem vyměnila za lásku
Dárky jsem vyměnila za lásku
5 minut čtení

Když mi bylo necelých sedmnáct let, byla jsem nejkrásnější děvče z okolí, čehož jsem si byla zatraceně dobře vědoma.

Moje máma mě v tom ze všech sil podporovala. Hlavním zdrojem mého sebevědomí však byli „nápadníci“, kteří doslova bušili na dveře. Co ale byli hloupí venkovští kluci s ojetými motocykly proti panu inženýrovi z Prahy!

Byl sice poněkud proplešatělý a pořád se potil, ale také měl černé ferrari. Když s ním stával před naším domem, byla maminka v sedmém nebi.

Zahleděný jenom sám do sebe

Týdny běžely a můj movitý nápadník došel k závěru, že by mě měl někam vyvézt. Táta byl proti, ale matinka ho ukřičela a jelo se. Jenže moje někdejší sebejistota byla najednou fuč.

Náhle jsem byla s cizím mužem sama a začala jsem si všímat, že je to pěkně nudný patron, který nedokázal myslet na nic jiného než na sebe. Když jsem pomyslela na to, že s ním budu muset spát, dělalo se mi špatně. Jenže co s tím? Z auta jsem vyskočit nemohla.

Čekala jsem a čekala

Ubytovali jsme se v hotelu, který stál hned u řeky. Když jsem vypakovala své a jeho oblečení, řekl mi, ať se osprchuji a upravím, že za mnou za chvilku přijde. Vyndala jsem své nejkrásnější šaty a s knedlíkem v krku si začala česat vlasy.

Cítila jsem se divně. Čekala jsem. Nikde nikdo. Hodiny běžely a já nervózně posedávala v opuštěném hotelovém pokoji. Když už bylo čekání nesnesitelné, vydala jsem se svého ctitele hledat.

Spadla jsem do vody

Nemusela jsem chodit daleko. Seděl na baru vedle nějaké vnadné třicátnice. Zavalila mě vlna protichůdných pocitů. Vztek, žárlivost, únava a úleva. Jako neviditelná jsem prošla přes recepci a zamířila k vodě.

Moje romantická dušička začala šeptat, že bych se měla utopit. Rozplakala jsem se.

Křišťálová voda se mi stáčela kolem mokré ruky a v té chvíli se za mnou ozvalo odkašlání. Příchozí se snažil mě nevyděsit, ale povedl se mu pravý opak. V nestabilní pozici na bobku jsem se prudce napřímila, ztratila rovnováhu a jako pytel žuchla do řeky. Neznámý nezaváhal a hned mi přispěchal na pomoc.

Koukal na mě jako na obrázek

Za pár minut už jsem seděla na břehu a čelila zpytavému pohledu nádherných hnědých očí. Zalila mě vlna bezmocného vzteku. Raněná sebeláska vydolovala vlnu těch nejhrubších nadávek.

Mládenec strnul jako solný sloup, jen na mě vrhl raněný pohled. Pak, stále ještě němý, sáhl po jakémsi divném pytli, ze kterého vytáhl suché oblečení a dvě tatranky.

V příliš velké mikině a teplých ponožkách jsem se chtivě pustila do sladkosti, zatímco nedoceněný zachránce mi prozradil, že se jmenuje Michal a je vodák.

„Evo?!“ Přes trávník se k nám hrnul pan inženýr, funěl a tvářil se velmi rozladěně. Poslušně jsem za ním odcupitala. Do zad se mi přitom vpíjel Míšův nechápavý pohled. Nedivila jsem se. Už v té chvíli jsem věděla, že mi ten laskavý medvídek bude chybět.

Pátrání po mém zachránci

Díky všemu tomu adrenalinu jsem nemohla usnout, a tak jsem hleděla na pana inženýra, který spal po mém boku. Zabral ihned, funěl, posmrkával. S pocitem znechucení jsem se dívala na tu třaslavou masu a snila o řece a krásných hnědých očích. Druhý den ráno jsem vyběhla z hotelového pokoje a zamířila rovnou k řece.

Doufala jsem, že tam najdu Míšu. Jenže tam nebyl. Běhala jsem po břehu jako šílená. Neměla jsem doklady, peníze, šaty na převlečení a teď už ani svého ušlechtilého ochránce. Zoufalá a smutná jsem se rozhodla pro zdánlivě nesmyslný krok.

Z břehu jsem hulákala na všechny projíždějící kánoe a popisovala jim svého laskavého anděla. Asi dvanáctá skupina vodáků ho trochu znala a dala mi tip na kemp, kde by měl přespávat. Že prý mě tam hodí. Když jsem ho uviděla, zarazila jsem se. Co mu řeknu? Pro mé chování není žádná omluva.

Navíc po něm už zase chci pomoc. Jeho pomoc a jeho lásku. Teď už jsem věděla, že drahé dárky nic neznamenají. Nic netušící Míša zatím hrál na kytaru. Snad až po půl hodině se konečně zvedl a vydal směrem do kopřiv. Celá ztuhlá jsem vyrazila za ním.

Dlaně se mi potily, mé hloupé a zmatené srdce tlouklo až v krku. Když mě poznal, překvapeně na mě koukal a poslouchal nesouvislé vyprávění přerušované vzlyky. Pak mě objal. Tu noc mi ustlal ve vlastním stanu, zatímco sám spal venku.

Všechny si získal

Když jsem se ráno drápala ze stanu, měl už Míša vše domluvené. S kamarády přehodnotili plány a on mě tak mohl doprovodit domů. Šok zažila má máti.

Michala málem vypoklonkovala už ve dveřích a nebýt táty a jeho nečekaně rázné intervence, tak by ten chudák odjel bez poděkování.

Takhle zůstal na oběd, během kterého si všechny získal. Netrvalo dlouho a na vsi už všichni věděli, že má Eva nového nápadníka. Ještě to samé léto mě Michal požádal o ruku a následující léto jsme se vzali.

Eva N. (60), Morava

Předchozí článek
Další článek
Související články
3 minuty čtení
Pána s pejskem jsem potkávala na procházkách. Nejdřív jsme se na sebe jen usmívali, pak jsme se začali zdravit. Ráda jsem se procházela nad řekou ve vilové čtvrti. Bylo na ní dobře patrné, že tu bydlí samí zazobanci. Po rozvodu jsem byla jakoby zraněná, bolelo to skoro až fyzicky, a tak mě dlouhé procházky uklidňovaly. Potkávala jsem na nich pána s pejskem, občas jsem měla pocit, že si mě udive
3 minuty čtení
Protože v máji se každý musí zamilovat, zamilovala jsem se též. Vše bohužel nasvědčovalo tomu, že marně, neboť onen kolega byl zadaný. Nakonec se ale na mě usmálo štěstí. Kvetly stromy, blížily se maturity a my učitelé češtiny jsme studentům recitovali verše, které se jim mohly v následujících týdnech hodit. Pochopitelně Máj anebo jarní verše od Jaroslava Seiferta, protože kupodivu i puberťáci
3 minuty čtení
Byla jsem dlouhá léta sama a myslela jsem si, že už to tak, jak se říká, doklepu. Ale přišel první máj, lásky čas, a všechno bylo jinak. V naší obci se první máj vždy svědomitě slaví. Nemyslím prvomájovým průvodem, ten se již celá desetiletí nepořádá, ale slavíme jej coby svátek lásky, radosti a tance. Scházíme se na návsi pod májí, zdobenou nahoře věncem a stuhami z krepového papíru. Nechybí t
3 minuty čtení
Nikdy nevíte, zda ten, do koho se v mládí zakoukáte, je doopravdy ten pravý. Postupem času to naopak víte určitě. Byla jsem tajně zamilovaná do jednoho hezkého spolužáka, ale vyrozuměla jsem, že takových je nás víc. Byl to takový tmavovlasý krasavec, navíc ve všem vynikal, šla mu matika, perlil ve fotbale a dobře to všechno věděl, takže byl bohužel i trošičku nafoukaný. Když jsme měli jednou ve
3 minuty čtení
S manželem jsem si připadala jako na vojně. Od rána do večera jen dával rozkazy. Rozvod byl nejlepším krokem mého života. Mnohokrát jsem přemýšlela o kamarádovi manžela Jirkovi. Vídali jsme se celá desetiletí, navštěvovali jsme se, jezdili jsme spolu na dovolenou, to už měl Jirka rodinu, manželku a dva syny, a my jsme měli také syna. Ač se Jirka a můj muž od dětství kamarádili, byl každý jiný.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
7 pravidel péče o barvené vlasy
nejsemsama.cz
7 pravidel péče o barvené vlasy
Znáte ten skvělý pocit, když máte čerstvě nabarvené vlasy a ty se krásně lesknou? Co dělat, aby ten efekt vydržel déle? Pro udržení perfektní, zářivé barvy je třeba dodržovat několik základních pravidel, protože barvené vlasy mohou nesprávnou péčí začít slábnout a křehnout. Poradíme vám, jak se o ně starat, aby byly stále krásné. 1) Správné mytí Při
V Zoo Praha přišla na svět kriticky ohrožená „pavoučí opice“
21stoleti.cz
V Zoo Praha přišla na svět kriticky ohrožená „pavoučí opice“
Označení odkazující na osminohé tkalce získali tito tvorové díky hbitosti, s jakou se pohybují ve větvích stromů, a také pro chápavý ocas, evokující končetinu navíc. Řeč je o chápanech. Mládě kriticky
Jediná pravá poušť Evropy: Kde leží „náš“ Divoký západ?
epochaplus.cz
Jediná pravá poušť Evropy: Kde leží „náš“ Divoký západ?
Kdybychom ji měli k něčemu přirovnat, tak snad k nekonečným holým americkým pláním, po kterých někdo náhodně rozhází pár keřů, trsy trávy a růžově kvetoucí rostliny zvané limonky. Vítejte v Tabernas, místu, které nemá na našem kontinentu obdoby.   Přibližně 40 kilometrů na sever leží okouzlující malebná metropole Almería. Když však pojedete mezi pohoří Sierra de los Filabres
Emela ntouka: Zabíjí africké slony tvor z pravěku?
enigmaplus.cz
Emela ntouka: Zabíjí africké slony tvor z pravěku?
V mělkých vodách Konžské republiky, Kamerunu a Středoafrické republiky má podle místních legend žít další obojživelné monstrum. Říká se mu emela ntouka a jeho popis nápadně připomíná dávno vyhynulé ro
Přízrak v lese mi usiloval o život?
skutecnepribehy.cz
Přízrak v lese mi usiloval o život?
Vešla jsem do lesa, o kterém se říkalo, že v něm zahynula starší paní. Když jsem spatřila drobnou vetchou postavu, začala jsem se bát. Stalo se to, když mi bylo sedmnáct let. Byla jsem zrovna u babičky na chalupě v Podyjí. Nejraději jsem tam chodila do lesů, protože patří k těm nejkrásnějším, co znám. Ten rok jsem k babičce nejela v létě,
Bad Schandau nabízí hudební zážitek i pod vodou
epochanacestach.cz
Bad Schandau nabízí hudební zážitek i pod vodou
Není daleko a nabízí nevšední zážitek. Bad Schandau není jen půvabné lázeňské město, ale i místo překvapení. V místním bazénu si totiž můžete vychutnat koncert přímo ve vodě. Nádherně osvěžující místo leží jen 8 kilometrů od Hřenska a například z Prahy se tam dostanete vlakem za pouhé dvě hodiny. I proto je pravděpodobné, že v jeho bazénech se
Australský premiér v Paříži mluvil za 60 000 mrtvých
historyplus.cz
Australský premiér v Paříži mluvil za 60 000 mrtvých
Ti dva se téměř na ničem neshodnou. Australský premiér Hughes se na návrhy amerického prezidenta dívá s despektem. Při každé příležitosti si do něj „rýpne“! „Austrálie ztratila v první světové válce víc vojáků než Spojené státy!“ připomíná mu opakovaně před ostatními státníky…   Austrálie prochází na počátku 20. století velkými změnami. Na základě nové ústavy se zdejší
Sedlácká bramboračka s houbami
tisicereceptu.cz
Sedlácká bramboračka s houbami
Klasická česká bramboračka je jídlo, kterým se nedá přejíst. Nejlepší je ze sušených hub, ale v sezoně ji klidně uvařte z hub čerstvých, které jste právě přinesli z lesa. Nemusí to být jen hříbky, pou
Jarní menu restaurace Kampa Park vyzdvihuje chutě divoké přírody
iluxus.cz
Jarní menu restaurace Kampa Park vyzdvihuje chutě divoké přírody
Cukrový hrášek, chřest, smrže, jahody, rebarbora a zelené bylinky hlásí, že jaro je tu v plné parádě. Marek Raditsch, šéfkuchař restaurace Kampa Park, je v novém sezonním menu zkombinoval s divokým mo
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Soluňská rotunda byla antickým chrámem, kostelem i mešitou
epochalnisvet.cz
Soluňská rotunda byla antickým chrámem, kostelem i mešitou
Je asi nejcennější a nejkrásnější římskou památkou ve městě. Současně patří k nejstarším křesťanským kostelům, které se v řecké Soluni dochovaly, a k unikátnosti Galeriovy rotundy přispívá také fakt, že nějakou dobu sloužila jako mešita.   Byla vybudována v Soluni na počátku 4. století. Neobvyklou stavbu na kruhovém půdorysu si objednal římský císař Galerius Valerius
Snaží se Hilmerová zachránit manželství?
nasehvezdy.cz
Snaží se Hilmerová zachránit manželství?
To jsou ale zvraty! Ještě před nedávnem se šuškalo, že herečka ze seriálu Odznak Vysočina Monika Hilmerová (51) nemá s manželem, choreografem Jarem Bekrem (53), slitování. Šířily se fámy o tom, že s