Domů     Ten, kdo zaseje vítr, sklidí zuřivou bouři
Ten, kdo zaseje vítr, sklidí zuřivou bouři
8 minut čtení

Pálily se čarodějnice. Dívala jsem se do ohně a přemýšlela o Majce. Byla v telecích letech, a dokonce se zdálo, že se zamilovala.

Pálení čarodějnic se kvapem blížilo. Zrovna jsem oblékala figurínu, která bude trůnit na hranici.

Nasadila jsem jí veliký špičatý černý klobouk pošitý blýskavými červenými korálky a oblékla jsem ji do svého starého, potrhaného, černého roláku a dlouhé tmavofialové sukně.

Obula jsem jí rozervané tenisky. Mimoto měla dlouhé vlněné havraní vlasy a dlouhý křivý nos. Výsledek byl dokonalý. Sedly jsme si spolu před barák na lavičku a vyhřívaly se na jarním slunci.

A protože mi sem tam už, jak se hezky říká, hrabe, začaly jsme si spolu povídat.

Lépe řečeno, já jsem povídala, čarodějnice s vlasy jak havraní křídla mlčky naslouchala. „To tajemství mě tíží čím dál víc,“ povzdychla jsem si. „Nemám to komu říct. Nikdo se to nesmí dovědět, jinak vypukne peklo.“

Čarodějnice mě pozorovala přísnýma očima z tmavých, pevně přišitých knoflíků. Kdo seje vítr, sklízí bouři – odpověděla mi beze slov. Zavrzala branka, Majka se vracela ze školy, a to byl i konec naší jednostranné konverzace.

Jako hrob

Majka mi dělala starosti. Puberta s ní mydlila víc, než bylo v kraji zvykem. Ale moje máti to předpovídala, říkávala mi: „Jen počkej, až přijde puberta. To budeš koukat, to budeš valit oči! A to bude tvůj trest za to, že sis pořídila holku za svobodna.

Za to, že živá duše neví, kdo je její táta. A ona chudinka taky ne.“

Měla pravdu, jenže pravda je nebezpečná jako cyankáli. Jen dva lidé na celém širém světě věděli, kdo je Majčin táta. Oba jsme se zavázali věčným mlčením, protože jsme nechtěli nikomu ubližovat.

Stačí, jak jsme si ublížili sami. A co jsme provedli Majce, která vyrůstala bez táty. A jak by ho chuděra potřebovala!

Mohla ho mít – tátu, který by ji učil plavat, lyžovat a na kole, koukal by na ni okouzlenýma očima a na pouti by jí koupil srdce z perníku s nápisem Mojí holčičce. Ale takový už je život. Máme, co nechceme. Chceme, co nemáme.

Desítky lidí do mě hučely, abych proboha prozradila, kdo je Majčin táta. Rodiče, babičky, tetičky, sestřenice, kamarádi, kamarádi kamarádů. Mlčela jsem jako hrob. Mlčela jsem, jak jsem slíbila, jak jsem přísahala. A bývalo mi úzko. Brečela jsem do polštáře, počítala každou korunu a nedoufala ve šťastný konec.

Cože?

Karel byl odmalička můj kamarád, chodili jsme spolu do školky i do školy, nikdy mě nenapadlo, že by mezi námi mohlo být i něco jiného, daleko důvěrnějšího. Byl jako můj brácha. Ale nemyslím si, že je to všechno jenom moje vina.

I on mohl přece něco říct, včas se ozvat, protože pak už bylo pozdě. „Cože? Co?“ vyjekla jsem ohromeně, když mi vtiskl do ruky svatební oznámení. „No budu se ženit,“ pousmál se. Prohlížela jsem si ho, jako bych ho viděla poprvé v životě. Všechno zahodil.

Na všechno zapomněl, na milion úsměvných příhod, co jsme spolu zažili, na ty lotroviny, co jsme tropili na základce… na všechno. Napůl provinile pokrčil rameny: „No tak tys mě nechtěla, tak jsem se musel poohlédnout jinde.“ Žasla jsem: „Jak, nechtěla? Nikdy ses nezeptal, nikdy jsi nic nenaznačil…“

Srub u jezera

Zírali jsme na sebe jako dvě Alenky v říši divů. Dlouho nebyl ani jeden z nás mocen slova. Topili jsme se v rozpacích. V jediné vteřině jsme pochopili vážnost situace. „A já blbec se za tři neděle žením,“ vykoktal. „Máma se chystá péct větrníky. Báby už uklízej v kostele.“

Skončilo to záchvatem smíchu a urychleným nástupem do vlaku, který zrovna přifrčel na nádraží. Odvezl nás do Karlova srubu u jezera, kde jsme strávili následujících několik dnů, nejkrásnějších v mém životě.

Když jsme pak chatu zamkli a klíč schovali do obvyklé skrýše v dutém stromě, měli jsme jasno. Svatba se ruší. Bude z toho pozdvižení, jaké město dlouho nezažilo, ale však ono to pomine. Ve dvou jsme silní jako skála, spolu to vydržíme.

To jsme si ale jen namlouvali. V den svatby se v kostele rozezněly varhany a větrníky poslušně čekaly na slavnostně prostřeném stole na zahradě vilky, kde se konala svatební hostina. Nevěsta byla ve třetím měsíci, ale široké bílé šaty to neprozradily.

Ve chvíli, kdy Karel sbíral odvahu jí sdělit, že se svatba ruší, se mu pochlubila těhotenskou průkazkou. A potkávali jsme se. To na tom bylo to nejhorší. Potkávala jsem tu šťastnou rodinku, Karla a Naďu, kteří za ruku vedli malého, roztomilého Románka.

Kdybych tak uměla střílet, vystřelila bych aspoň do vzduchu, aby lidi konečně pochopili, jaká muka prožívám. Naďa se na mě ještě ke všemu pokaždé dívala s upřímně míněným soucitem.

„Musí to být pro tebe těžké, Mirko,“ říkala a položila mi při tom ruku na rameno.

„Být na dceru sama. Kdybys cokoli potřebovala, přijď.“ Potřebovala bych ti dát facku, odpovídala jsem jí v duchu a pak jsem se hned okřikla: Nech toho, vždyť ona to myslí dobře, je to hodná holka. Karel koukal jinam.

Hodná holka

Nevídali jsme se a od toho dne, co jsme si slíbili, že se pravdu nikdo nesmí dovědět, jsme spolu ani nemluvili. Několikrát jsem ho přistihla, jak se na Majku dívá s dojetím a bolestí v očích.

Měla jsem nutkání se odstěhovat, bylo by krásné už nikdy je nepotkat, ale neměla jsem kam jít.

Naďa učinila několik pokusů, abychom se staly kamarádkami. Když jsem je drsně odrazila, začala o mně roznášet, že jsem mrzutá, nevrlá a nepřístupná. Byla to vlastně pravda…. Zapálili tu čarodějnici. Špičatý klobouk, rolák i sukni mlsně olizovaly plameny.

Koukala jsem do ohně a přemýšlela o Majce. Bylo jí sedmnáct a podobala se Karlovi: vysoká, tmavovlasá, hnědooká. Dobrovolní hasiči se opíjeli, místo aby hranici bedlivě sledovali.

Loni na čarodějnice shořelo od neposedné jiskřičky houští a kus louky, letos hrozilo totéž. Čarodějnice se proměnila v popel.

Přišla máma a její i moje kamarádky, přinesly spoustu vína. Pily jsme, a vydatně, hleděly do plamenů, poslouchaly praskání ohně. „Majka je zamilovaná, ale to asi víš, viď?“ povídá mi máma. Pokrčila jsem rameny.

No ano, všimla jsem si, že si něco neustále zapisuje do deníku v růžových deskách. A že jí září oči a skoro každý den přináší kytici pampelišek.

„V jejím věku se zamiluje každý,“ odpověděla jsem, raději otevřela další lahev a zapálila si cigaretu. Neměla jsem tolik pít. Víno je nebezpečné, plave v něm pravda. Jakmile jsem v září ohně spatřila Majku ruku v ruce s Romanem, vrhla jsem se k nim s výkřikem:

„Mazej od ní! Prokristapána! Je to tvoje sestra!“ Miluji šťastné konce, i když vím, že jsou vylhané. Ráda slzím u romantických filmů, které dobře dopadnou – už proto, že můj příběh happy end zoufale postrádá.

Antické drama

Rozpoutalo se antické drama. V jeden okamžik to vypadalo, že někdo skočí do ohně anebo tam někdo někoho strčí. Nikdy jsem nechtěla nikomu ubližovat, a teď se tu najednou sešla celá skupina ublížených.

Karel se nezmohl na slovo. Naďa bojovala o dech a možná že i o život, načež zasípala: „Jak to myslíš, sestra? Co tím chceš sakra říct?“ Roman zvolal: „Tohle byste měla vysvětlit, Mirko!“ Majka zaječela: „Matko, zničilas mi život!“

Šťastné konce

Skok do ohně si naštěstí včas rozmyslela a s pláčem se rozběhla kamsi k lesu. Zjitřené emoce se o poznání uklidnily až během dlouhých měsíců. To už se mnou Majka mluvila, a Naďa mě dokonce sama vyhledala. Seděly jsme nad opuštěným dětským pískovištěm. Šeřilo se a větve stromů se melancholicky kývaly ve větru.

„Víš, co ti řeknu?“ šeptala Naďa. „Přemýšlela jsem o tom. Jsi fakt statečná. Klobouk dolů. Ustoupila jsi, abych já mohla být šťastná.“ Nebylo, co na to říct. Mlčela jsem.

„Vlastně bych ti měla poděkovat,“ řekla Naďa, pohladila mě po vlasech, zvedla se a rychlou chůzí mířila domů.

Miroslava (60), Uherskobrodsko

Související články
3 minuty čtení
Ještě před čtyřmi měsíci jsme žili normální život. Manžel byl zdravý a plný energie. Dnes bojuje o život. Nikdy by mě nenapadlo, že se jeho svět tak rychle převrátí. Manžel byl člověk, který nikdy nebyl nemocný. Nezastavil se, vždy byl aktivní, běhal, jezdil na kole, miloval život. Když si ale začal stěžovat na bolesti v břiše, myslela jsem si, že to bude jen nějaký menší problém, nějaké zažíva
5 minut čtení
Je to už dávno, ale pořád si pamatuji, jak těžké to pro ni bylo. Moje kamarádka Petra byla vždy tak srdečná. Sama ale prožívala bolest, kterou neunesla. Když se ohlédnu zpět, mám pocit, jako bych byla svědkem něčeho, co se stalo teprve včera. Pořád dokola si říkám, jak jsem měla něco udělat jinak, abych jí pomohla. Aby tu byla se mnou i dnes. Moje kamarádka mi dala možnost být její oporou v
3 minuty čtení
První nečekaná rána v mém dosud pohádkovém životě přišla, když jsem zjistila, že manžel má milenku. To byla ale jen ta první z řady ran. Druhá přišla, když jsem zjistila, že se s tou ženou vídal už dlouhé měsíce a žil s námi oběma. A třetí, když se ukázalo, že ona je jen o pár let starší než naše dcera. Zůstala jsem sama v domě, který jsme spolu postavili. Zdi byly plné vzpomínek. Nemohla jsem
3 minuty čtení
Dodnes mám stále před očima obraz, který se mi zaryl do paměti. „Tvá sestřička už není,“ říkali. Jak není, vždyť byla mladší! Bylo mi tehdy 10 let a Markéta byla o dva roky mladší. To přece nedávalo smysl. Děti neumírají. I já jsem se cítila nesmrtelná. Tehdy mi řekli, že odešla do nebíčka. Proč? Tam odešla tenkrát babička, která byla stará. Proč šla má sestřička? Prázdný pokoj Nebyla to
3 minuty čtení
Měla jsem těžký život, ale se ctí jsem to vydržela. Tchyně se ke mně chovala všelijak, manžel pil. Ovšem syn se naštěstí vydařil. Soužití s tchyní nebylo nic, na co bych ráda vzpomínala. Nějakou dobu jsme v jejím malém rodinném domku s manželem i bydleli. Nedalo se to vydržet. Byla to absolutní velitelka. Jakmile jste řekli, udělali nebo si, řečeno jen s malou nadsázkou, pomysleli cokoli jiného
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
epochanacestach.cz
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtmanem, prezidentem
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
nasehvezdy.cz
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
Moderátorka Iva Kubelková (47) vzala nedávno na muzikálovou premiéru mladší dceru Karolínu Jiráskovou (16). Ta je maminčinou věrnou kopií. Na akci dorazil také Jaromír Jágr (53), se kterým bývalá v
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
21stoleti.cz
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to
Medové jidáše
nejsemsama.cz
Medové jidáše
Typické staročeské velikonoční pečivo, slazené lahodným medem, potěší určitě všechny koledníky. Vyzkoušejte ho také. Potřebujete: ✿ 1 kg polohrubé mouky ✿ špetku soli ✿ 200 g medu ✿ 150 g másla ✿ 100 g cukru krupice ✿ 250 ml mléka ✿ 2 vejce ✿ 40 g droždí ✿ špetku citronové kůry 1. V troše oslazeného mléka rozmíchejte droždí a nechte vzejít kvásek. V míse
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
epochalnisvet.cz
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
iluxus.cz
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
Světový den umění, tedy 15. dubna 2025, byl ideální příležitostí zastavit se a obklopit se krásou. A právě to se podařilo během výjimečného večera, který uspořádal magazín Top Class v elegantních
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
enigmaplus.cz
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
Ten den roku 2000 zůstane paní Keiko Hisayuki v práci až do noci. Do zítřka ještě musí provést pitvy několika mrtvých. V márnici již nikdo jiný není a kolem je tak naprosté ticho. Když si Hisayuki ods
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
skutecnepribehy.cz
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
Byla jsem přesvědčená, že mám dobrou imunitu a pevné zdraví. Najednou mě ale skolilo jediné bodnutí, i když jsem jich do té doby zažila mnoho. Nikdy jsem neměla žádnou alergii. Jsem odolná holka původem z vesnice, takže různá hmyzí bodnutí, pyly, nebo trávy mě nechávaly dlouho chladnou. Do nasušeného sena jsem mohla skákat s rozběhem a válet se v něm bez
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
historyplus.cz
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p