Domů     Honzíčka mám díky Aničce
Honzíčka mám díky Aničce

Když už jsem se smířila s tím, že děti nikdy mít nebudu, objevila se Anička a celý můj život dostal jiné obrátky. Jsem za to velmi vděčná.

Honzík přináší misky se salátem a cítím, jak si přitom připadá strašně dospěle a důležitě. Krabatí čelíčko a je vážný, aby si dodal na důstojnosti. Musím se v duchu smát. Oslava jeho jedenáctých narozenin je sice skromná, ale o to víc si ji všichni užíváme.

Má tu své tři nejlepší kamarády ze školy, Evičku a samozřejmě tetu Ančí, jak říká mé kamarádce, které za toto všechno vděčím. Bez ní by nic z toho nebylo. A možná bych už nebyla ani já.

Svět byl tak krásný

Narodila jsem se s těžkou oční vadou a od samého začátku bylo jasné, že jednou definitivně oslepnu. To já ale zpočátku samozřejmě vůbec nevěděla. Na světě se mi moc líbilo a své potíže se zrakem jsem si vůbec nepřipouštěla.

Ráda jsem malovala, hrála si s barvami a pastelkami. Snila jsem o tom, že jednou budu slavná malířka.

Brzy jsem ale zjistila, jak věci kolem sebe začínám vidět méně zřetelně. Moji rodiče se snažili připravit mě na to, co mě nemine, co nejlépe. Přes veškerou jejich péči a lásku jsem si ale neuměla život „bez očí“ vůbec představit.

Skok do života byl drsný

Chodila jsem do školy, naučila se slepecké písmo, odmaturovala a pomalu se smiřovala se svým osudem. Když jsem udělala přijímací zkoušky na vysokou, vjel do mě nový život. Najednou jsem měla pocit, že všechno na světě dokážu. Byla jsem plná plánů a optimismu. Věřila jsem, že všechno bude v životě dobré.

A to i přesto, že jsem právě tehdy definitivně o zrak přišla. Ponořila jsem se sice do tmy, ale svět kolem sebe jsem přece důvěrně znala. Nebylo to tak zlé. Zvládla jsem to a dala se s chutí do studia.

Místo malování jsem si kreslila své představy v hlavě, tak, jak jsem si život pamatovala. Ale život bez očí byl přece jen dost náročný a já začínala o sobě pochybovat.

Byl velice milý a hodný

Pavla jsem poznala ještě během studií. Byl také zrakově postižený, ale ještě částečně viděl. Byli jsme si od samého začátku velice blízcí. Dobře jsme si rozuměli a měli se moc rádi. I když jsem Pavla nemohla vidět, znala jsem ho do posledního detailu.

Byla jsem tehdy opravdu šťastná a dost zamilovaná. I když jsem měla dost kamarádů, toužila jsem po opravdovém partnerství, po rodině. Rozhodli jsme se proto, že po mé promoci se co nejdříve vezmeme.

Sice jsme plánovali svatbu, ale o společné budoucnosti jsme toho moc nenamluvili. Vytkla mi to tehdy i moje maminka, která mi kladla na srdce, ať si ještě před svatbou promluvíme o všech rizicích našeho svazku. Neudělali jsme to.

Maminka mi odešla

Maminka byla vždy moje životní kotva a jistota. Nechápala jsem ale, proč se najednou tak o mě bojí. i když se o mě starala celý život. Teď jsem to musela už zvládnout sama. Už na svatbě mi maminka připadala nějak přepadlá. Teprve ale po čase mi konečně řekla pravdu, že je nemocná.

Statečně bojovala s rakovinou. Nechtěla umřít, chtěla být se mnou, aby mi mohla pomáhat tak, jak to dělala celý život. Bohužel nemoc byla silnější než ona. Byla to pro mě hrozná rána. A pro mého otce také. Ten jakoby úplně přestal mít vůli k životu. Začala jsem mít strach i o něj.

Osudové setkání

Bylo to několik dní před Vánoci. Na ulici byla dost ošklivá ledovka a já se se svou slepeckou holí plížila podél domů a čekala, kdy i s tou nákupní taškou upadnu. A tehdy se mně paní s velmi příjemným hlasem nabídla, že mi pomůže.

Vzala nákup a mně dělala záchranu až k mému domu. Tak jsem poznala Ančí. Bydlela nedaleko nás a byla čerstvě rozvedená. Měla rok a půl starou holčičku. Nabídla se, že mi ráda kdykoli pomůže, pokud budu něco potřebovat, a pozvala mě k sobě na kávu.

Dobrá kamarádka

Brzy se z nás staly dobré přítelkyně. Často jsem se tak potkávala nejen s Ančí, ale i s její roztomilou dcerou Evičkou a začaly na mě padat nehezké chmury. Uvědomila jsem si, jak moc toužím po dítěti a jak se to v sobě snažím marně popřít. Můj muž byl totiž proti.

Bál se, že s naším postižením ani při nejlepší vůli dítě vychovávat nezvládneme. Byla to jediná oblast, ve které jsme se spolu neshodli. Jenže bylo to dost žhavé téma, které nás pomalu, ale jistě začalo odcizovat.

Co budu dělat?

A zrovna v té nejnevhodnější době jsem otěhotněla. Manžel byl okamžitě proti a chtěl, abych šla na potrat. Bylo mi už čtyřicet a celý život jsem po dítěti toužila. Už dávno jsem věděla, že nebezpečí, že by bylo dítě slepé jako já, je minimální.

Strach jsem měla ale z toho, jak dítě zvládnu. Ančí, která měla z mého těhotenství velkou radost, mě ubezpečila, že vše zvládnu a že mi bude pomáhat.

Když se chce, jde to

A tak se mi narodil Honzíček. Manžel s námi vydržel dva roky. Pak to ale vzdal, a já už mu to dávno nevyčítám. Navštěvuje syna pravidelně a vím, že je nyní rád, že je Honzík na světě.

Díky úžasné Aničce jsem první měsíce a roky s miminkem zvládla bez větších potíží.

Dnes už je Honzíček docela velký chlap a pomáhá mi sám. Jsem ráda, že jsem tenkrát nepodlehla tlaku manžela. Být matkou je vážně velké štěstí.

Romana P. (51), Liberec

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Naberte inspiraci na jižní Moravě
epochanacestach.cz
Naberte inspiraci na jižní Moravě
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
epochaplus.cz
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které