Domů     Ekonom, nebo básník? Kterého byste vybraly?
Ekonom, nebo básník? Kterého byste vybraly?
8 minut čtení

S Richardem jsme spolu chodili už dlouho, bylo samozřejmé, že se vezmeme. Potom se však přihodilo cosi nečekaného. Objevil se Jaroslav.

Prateta byla svérázná. Kdysi bohatá a krásná, ale ty časy byly tytam. Bývala zdrcujícím způsobem upřímná, ostrá jako břitva, každému vmetla do očí, co si o něm doopravdy myslí. Přesto jsem ji měla ráda a myslím, že ona mě rovněž.

Ale ani přede mnou si nebrala servítky, pokaždé jsem se instinktivně přikrčila, když začala: „Holka zlatá, já si myslím, že ten tvůj Richard, to není žádná výhra v loterii. Co na něm vidíš?

Pokaždé, když mi ho sem přivezeš, mám pocit, že mě zavraždí.“ Ona už byla taková, provokovala a přeháněla. Richarda, mého přítele, si neoblíbila. „Budeš se s ním mít možná finančně dobře, ale budeš nešťastná,“ prorokovala. Richard promoval s červeným diplomem a nastoupil do perspektivního zaměstnání.

Závěť

Byl ekonom tělem i duší. Nikdy neztrácel čas, neboť čas jsou peníze. Byl schopen u pratety popíjet čaj ze starožitného šálku a přitom sledovat pohyb akcií na burze. „To je nezdvořilé,“ vyštěkla na něj. Suše se omluvil, aniž zvedl oči od novin.

Taky mi někdy lezl na nervy. Ale měli jsme dlouholetou známost s perspektivou, že skončíme u oltáře. Kdybychom se rozešli, co bych si počala? Co kdybych už nikoho jiného nesehnala a zůstala sama? Když prateta zemřela, byla to pro mě velká rána.

I závěť byla šok. K mému úžasu odkázala starobylou vilu u jezera mně, s čímž se počítalo, avšak napůl s jakýmsi cizím člověkem, kterého jsem absolutně neznala. „Zbláznila se,“ lamentoval Richard. „Tak máme po bydlení. Co to provedla?

Říkal jsem, že je bláznivá.“ S mužem, jemuž spolu se mnou prateta vilu odkázala, jsme se seznámili u notářky. Byl to docela milý chlapík, říkal, že se s pratetou přátelil a občas jí s lecčím v domácnosti vypomohl.

„Ale neměl jsem tušení,“ ujišťoval mě překotně, „že se mnou počítá v závěti. Zaskočilo mě to stejně jako vás.“

Jiný svět

Byl sympatický, vlastně jsem se ani nedivila, že se v něm prateta zhlédla. V závěti, kterou předčítala notářka, to i vysvětlovala. Byla bezdětná, vždycky toužila mít syna, ale nesplnilo se jí to.

Tenhle muž, Jaroslav, byl jako její syn, který jí nezištně pomáhal doma, na zahradě i na úřadech. Vše jen proto, že byl dobrého srdce, a tak si odměnu zaslouží. Závěrem vyjádřila prateta přesvědčení, že se o budoucnosti vily my dva spolu jistě domluvíme.

Musím říct, že se mi Jaroslav od začátku líbil. Až jsem si to skoro vyčítala, vzhledem k tomu, že jsem měla vážnou známost. Jenomže Jaroslav byl úplně jiný než Richard. V městečku, kde prateta bydlela, pracoval jako knihovník.

Psal také básně, žádnou z nich mi tehdy ještě neukázal. Byl to velký romantik. Nic takového jsem v dosavadním životě neznala. S Richardem jsem chodila od svých osmnácti let. Byl moje první láska a byl jiný než Jaroslav.

Půlměsíc

Sama jsem pracovala na sekretariátu podniku zahraničního obchodu, kde také příliš romantiky neužijete. To až Jaroslav mi otevřel brány do světa, do té doby pro mě pevně uzamčeného.

Knihovna, kde pracoval, byla oprýskaná budova ve staré zahradě, jejíž plot i mnohé stromy byly hustě obrostlé břečťanem. Pozval mě tam jednou na čaj – myslím do té zahrady. Na zahradním stolku hořely ve svícnu svíčky a na jabloni zářil lampion.

Když k tomu připočtu zasmušilý půlměsíc, který nad námi visel, musím říci, že to bylo velmi působivé. „Škoda že nás vaše prateta neseznámila,“ řekl s povzdechem. „Ale ona nás vlastně seznámila, i když posmrtně,“ namítla jsem. Kdovíco tím prateta sledovala. Byla mazaná a lstivá.

Tak bláznivá

Jaroslav se choval rezervovaně, věděl, že jsem zadaná. A aby toho nebylo málo, Richard začal poprvé v životě mluvit o svatbě. „Tak co? Co kdybychom do toho v létě praštili?“ zněla jeho žádost o ruku. Na to snad ani nebylo co odpovědět.

Jen jsem rezignovaně pokrčila rameny. Myslela jsem na Jaroslava. Dostal se mi do hlavy a nebylo, jak ho odtud dostat. Jak by asi básník a knihovník Jaroslav žádal o ruku?

Vnitřním zrakem jsem spatřila tu starou zahradu a lam­pion, mírně se nad námi houpající ve větru. Bylo předjaří. S Jaroslavem jsme se pochopitelně domluvili, že vilu prodáme a výtěžek si rozdělíme napůl, protože jiné řešení prostě nepřichází v úvahu.

Richard, kterého ztráta domu u jezera zprvu zdrtila, se již otřepal a měl vyhlédnutý pěkný třípokojový byt v prvorepublikovém činžáku, který si po svatbě koupíme.

S budoucností jsem si nemusela dělat starosti, byla čitelná jako velká písmena nahoře na tabuli u optika. Třípokojový byt v centru, Richard a hodně peněz.

Co by za to jiné ženy daly! Proč jsem jen byla tak nekonečně bláznivá? Která normální ženská dá přednost snům před naditou peněženkou a kvartýrem v lukrativní čtvrti?

Vzájemná láska

Už dávno jsem pochopila, že jsem do Jaroslava zamilovaná. A on do mě zjevně též, jak jsem zjistila na jedné z našich četných procházek k jezeru. Byl překrásný podvečer, měsíc nad jezerem zářil jako čerstvě vyleštěná měď a Jaroslav mi povídá:

„Víte co? Přemýšlel jsem. Pokud budete souhlasit, tak vám svou polovičku vily věnuji. Ale s podmínkou, že tam budete šťastná.“ Přejel mi po zádech mráz. Zasmál se: „Tu podmínku samozřejmě beru zpět, to byl jen vtip. Chcete, abych vám svůj díl domu věnoval? Jestli souhlasíte, je váš.“

Tehdy jsem pochopila, že mě má rád. A to vážně moc. Klidně by se v můj prospěch vzdal spousty, opravdu spousty peněz. Přitom sám nebyl žádný boháč. Mlčky jsem zavrtěla hlavou a odpověděla, že to nemohu přijmout.

Plánovaný prodej vily mi však trhal srdce. S rodiči jsme bydleli v malém bytě a za milovanou pratetou jezdili na prázdniny a na víkendy. Tenhle dům byl moje dětství. A dětství by se prodávat nemělo.

„Vaše prateta mi do života poslala vás, a to je pro mne víc, než nějaký majetek,“ prolomil po chvíli tíživé ticho Jaroslav. Ten večer jsme se poprvé políbili, asi proto, že jsme přestali pochybovat, zda je naše láska vzájemná.

Pod jabloní

Od jezera jsme zašli na hřbitov, kde snila svůj věčný sen prateta. Drželi jsme se za ruce, dívali se na náhrobek a mlčeli. Netuším, na co myslel Jaroslav, ale já jsem si v duchu říkala: Už vím, tetičko, proč jsi to udělala.

Nejdřív jsi mě tím hluboce zarmoutila, ale v poslední době jsem čím dál víc přesvědčena, že to byl dobrý nápad. Richard mě požádal o ruku na apríla. Připadalo mu to nesmírně vtipné.

V obývacím pokoji naší prozatímní garsonky poklekl, zeptal se, zdali si ho vezmu za manžela, a dodal: „Neboj se, není to apríl.“ Pak se nějakou dobu válel smíchy.

V televizi dávali jakýsi pořad o vaření, vzpomínám si, že se vařilo krkonošské kyselo, polévka ze sušených hub a brambor. Rovněž si vzpomínám, že zapomněl na prstýnek, a když jsem to suše poznamenala, odpověděl, že to vyřeší příští týden.

„Nemusíš to řešit vůbec,“ uvedla jsem to na pravou míru. „Takže budeš nevěsta bez prstýnku?“ bublal smíchy, který ho vzápětí přešel.

Odpověděla jsem, že si ho raději nevezmu vůbec, sbalila si kufr, nasedla na vlak a odjela do pratetiny vily, kde jsem se zabydlela natrvalo. A ne sama.

Když za pár dní přijel Richard, aby se mě zeptal, jestli jsem už přestala trucovat a vrátím se domů, zalapal po dechu, když zjistil, že ve vile se mnou žije Jaroslav. Nikdy jsem svého rozhodnutí nelitovala.

Právě naopak, prožívala jsem lásku jako z té nejkrásnější zamilované básně. Také mi jich Jaroslav několik složil.

O ruku mě žádal ve staré zahradě pod jabloní a já řekla ANO. K pratetině hrobu chodíme často, pokaždé jí děkujeme, že nám umožnila seznámit se, protože jsme spřízněné duše. Někdy jí také čteme Jaroslavovy básně, mívala je prý moc ráda.

Vendula (60), jižní Čechy

Související články
4 minuty čtení
Domluvila jsem si schůzku s mužem ze seznamky. Jenže den se nevyvíjel vůbec podle plánu. Ve stresu jsem si popletla místo setkání. Po dlouhé době jsem se odhodlala jít na schůzku s příjemným mužem ze seznamky a chtěla jsem vypadat co nejlépe. Jenže jako na potvoru, ten den v práci byl jeden velký chaos. Šéf trval na tom, že nikdo neodejde, dokud se práce neodevzdá. I když jsem se už od rána těš
3 minuty čtení
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala, aby si mě všiml Pepa? Pak si mě doopravdy všiml, ale otázka zní, co jsem tím získala. Dvacet
3 minuty čtení
Kdo hledá prince z pohádky, neuspěje. Pokud žena nechce zůstat sama, je třeba přestat snít a navrátit se na pevnou zem. Připadala jsem si stará. Z dnešního pohledu jsem stará určitě nebyla, bylo mi šestatřicet, ale vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Další rok zase utekl jako voda a přišel máj. Voněl šeříkem, jasmínem a kvetoucími třešňovými stromy a sliboval lásku, ale, jak jsem byla př
6 minut čtení
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat. Beznadějně zamilovaná Vyuči
3 minuty čtení
Rozvod vás semele. Člověk se dlouho vzpamatovává a čeká, kdy se konečně z toho dna dostane. Já věřila tomu, že už zůstanu navždycky sama. Naštěstí si mě láska našla. Po rozvodu jsem spálila všechny mosty, dala sbohem milovanému městu a přátelům, z nichž mnozí ani opravdovými přáteli nebyli, prodala byt a koupila domeček na venkově. Sehnala jsem tu i práci v místní prodejničce a sama sobě řekla,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
epochaplus.cz
JFK a Jacqueline Kennedyová: Muž, který doprovází svoji ženu
John Fitzgerald Kennedy triumfuje v prezidentských volbách v listopadu roku 1960. Porazí v nich republikánského rivala Richarda Nixona. K vítězství mu dopomůže přízeň médií. V lednu roku 1961 se John Fitzgerald Kennedy (1917–1963) zabydluje v Bílém domě i se svojí drahou polovičkou Jacqueline (1929–1994) , která u veřejnosti obzvlášť boduje. Prostí Američané jí říkají láskyplně Jackie. Nová první dáma
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
skutecnepribehy.cz
Jak si naše dcera Jitka postavila hlavu
Zeťák myslel, že z naší dcery udělá ženu v domácnosti, že se vzdá své kariéry. Naše chytrá a ambiciózní Jitka se ale nedala. Musela si prosadit svou. Když si našla moje dcera Jitka ženatého přítele, navíc o deset let staršího, nebyli jsme s manželem z toho odvázaní. Štěstí našeho jediného dítěte nám bylo ale nade vše, tak jsme její rozhodnutí tolerovali.
Za tajemnými menhiry po Česku
epochanacestach.cz
Za tajemnými menhiry po Česku
Česká republika je poseta menhiry různého stáří a původu. K některým se pojí temné historické pověsti, jiné jsou vyhlášené pro své energetické působení. Navštivte s námi oblíbené menhiry, jež zdobí naši zem. Zakletý mnich u Drahomyšle Zakletý mnich u Drahomyšle (viz úvodní foto) poblíž Žatce je asi naším nejznámějším menhirem. O tomto kameni také existuje pověst. V
Vyzrajte na cestovní horečku!
nejsemsama.cz
Vyzrajte na cestovní horečku!
Změna prostředí, nervozita z dlouhé cesty, studený pot, závratě, zácpa, nebo naopak průjem. Znáte to také? Zkušené bylinářky doporučují zázvorový nápoj. K tomu potřebujete kus zázvorového kořene a jablko. Za pomoci odšťavňovače získáte chutný nápoj. Jestliže vás trápí průjem, rychle se ho zbavíte, když si uvaříte silný černý čaj, do kterého přidáte půl lžičky soli. K zastavení průjmu se
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
enigmaplus.cz
Kníže ďáblů Belzebub: Vládce pekla v něm však nehledejte!
Je to takový malý oblíbený „pekelný“ omyl. Ne, Belzebub opravdu není vládce pekla a nejde o ekvivalent Satana či Lucifera. Kde se Belzebub vzal a kdo ho na pekelný trůn vlastně záměrně, či omylem uved
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
iluxus.cz
Oslava elegance: piknik šampaňského MUMM zazářil na karlovarském festivalu
Exkluzivní šampaňské MUMM Cordon Rouge uskutečnilo první piknik v rámci 59. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Akce, jež proběhla v malebné zahradě hotelu Imperial, přivítala řadu
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
historyplus.cz
Osvětimské album: Fotografie, které nikdy neměly spatřit svět
Teprve 19letá Lili Jacobová se rozhlíží po místnosti, kde ještě před nedávnem pobývali příslušníci SS. Snaží se najít něco, co by jí po osvobození tábora Mittelbau-Dora přišlo vhod. Zaujme ji noční stolek, a tak otevře jeho přihrádku. Leží v ní album plné fotografií, na nichž jsou naprosto šokující snímky, které dokazují nacistická zvěrstva ve vyhlazovacím
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
rezidenceonline.cz
Odlehčenost, subtilnost, vzdušnost a styl
To všechno naše domovy získají, pokud je vybavíme některým z moderních typů sedacího nábytku s přiznanou konstrukcí ze dřeva či kovu. Zvolené řešení ovlivňuje samozřejmě jak vzhled, tak funkčnost každé sedací soupravy, a to i v případě, že konstrukční prvky nejsou vidět. Ocelové i dřevěné prvky ovšem bývají kvůli svému vzhledu přiznané, a to ve
Muffiny s jahodami a jogurtem
tisicereceptu.cz
Muffiny s jahodami a jogurtem
Jogurt lze naředit několika kapkami mléka. Suroviny na 12 kusů 100 g hladké mouky 120 g pohankové mouky 80 g cukru krystal 1 lžička skořice 2 lžičky prášku do pečiva 2 lžíce oleje 1 rozmix
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
21stoleti.cz
Letní paradox: Slunce svítí déle, ale den je kratší
Aktuální měření ukazují, že naše planeta letos v červenci zažila kratší dny, než bývá obvyklé. Jde o součást dlouhodobého procesu, jehož příčinou je jak jádro Země, tak i změny klimatu. Brzká r
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
epochalnisvet.cz
Rostlina umí přizpůsobit přenos pylu podmínkám prostředí, odhalují čeští vědci
Ač vědci zkoumají rostliny do detailů na úrovni molekul či z globálních perspektiv, jsou stále okamžiky jejich života, jež jsou prakticky neprobádané a dají se na nich udělat průlomové objevy. Jedním z nich je uvolňování pylu prašníky a jeho přenos hmyzem mezi květy. Prchavý děj, k jehož studiu nám víc než moderní přístroje pomůže
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
nasehvezdy.cz
Proč se sobě Dyková a Čadek vyhýbají?
Jak tohle dopadne? Před časem jsme vás informovali, že to velmi jiskří mezi manželem Jitky Čvančarové (47) ze seriálu Doktor Martin, tanečníkem Petrem Čadkem (46), a hvězdou seriálu Marta Tatianou Dyk