Domů     Láska mi nahradila výčitky!
Láska mi nahradila výčitky!

Po letech jsem zjistila, že jsem kvůli dcerám a vnoučatům odsunula svého manžela na druhou kolej. Je ještě čas všechno napravit?

Situace nebyla vůbec radostná. S manželem máme dvě dcery, moje zlatíčka. Bohužel se obě, stejně jako já, rychle vdaly a měly děti. Vždycky jsem pro ně chtěla ten nejlepší život a kariéru. Ale dobře, vybraly si tohle.

Tak jsem jim chtěla pomoci, jak jen to půjde. Rozhodla jsem se postarat o svá vnoučata, což bylo snadné, protože obě holky bydlely nedaleko a měly děti v podobném věku.

Vnoučata na prvním místě

Dohromady mám pět vnoučat, takže opravdu bylo o koho se starat. Abych usnadnila život sobě a především dcerám, přestěhoval jsem se k té nejstarší, která měla největší byt. Věnovala jsem se téměř výhradně svým vnoučatům.

Za manželem jsem chodila jednou až dvakrát týdně, vlastně jen uklidit, navařit a jako obvykle se ho zeptat, jak se má. A protože neustále tvrdil, že je vše v pořádku, domnívala jsem se, že mu toto uspořádání vyhovuje.

Díky tomu jsem se mohla bez problémů postarat o vnoučata. A tak uběhlo téměř dvacet let.

Návrat k manželovi

A teď z domu odešlo poslední z mých vnoučat. Je to, jako kdybych najednou byla nepotřebná. Moje dcera ráda vtipkuje o tom, že je opět mladá a může si s manželem užívat. Ale já?

Během těch let, kdy jsem se zaměřila na své dcery a vnoučata, jsem se zcela odstřihla od manželského života. S povzdechem jsem otevřela dveře našeho bytu, do kterého jsem se před pár dny definitivně vrátila.

Slyšela jsem zapnutou televizi, ale manžel nebyl v obýváku. Seděl v kuchyni a hleděl z okna. „Proč je zapnutá televize, když se na ni nedíváš?“ zeptala jsem se. „Slyším to až sem,“ odpověděl klidně a sklenici s kávovou sedlinou položil do dřezu.

Už tam bylo nějaké špinavé nádobí. To mě naštvalo, tak jsem si pro sebe něco zaremcala a začala to umývat. „Nech toho, miláčku. Já to pak udělám,“ řekl manžel.

Strhla se hádka

Byla jsem rudá vztekem. „Už vidím to tvoje pak. Chovej se tak, abych po tobě nemusela pořád uklízet,“ pronesla jsem naštvaně. „A kdo ti říká, abys uklízela? Ty jsi tady paní domu, ne hospodyně,“ namítl. „A kdo má uklízet a vařit, když ne já?“ zabručela jsem.

Vyskočil ze stoličky a pochopila jsem, že je naštvaný. „Uklidni se. Jsi tady doma, ne ve službě. Nepotřebuji hospodyni, potřebuji jen manželku!“ křičel.

Všechno mi vyčítal

Snažila jsem se něco namítat a protestovat, ale nepustil mě ke slovu. „Vždy buď vaříš, nebo uklízíš. Tolik let ses starala o všechno kromě mě. Chtěl jsem tě obejmout, být s tebou, povídat si.

Všechnu svou lásku jsi věnovala dcerám a vnoučatům, se mnou jsi vůbec nepočítala!“ vykřikl a vyběhl z kuchyně. Pak jsem slyšela bouchnutí dveří. Byl prostě pryč.

Nemohla jsem uvěřit tomu, co slyším

Cítila jsem se, jako kdyby mě někdo omráčil. Snažila jsem se nějak strávit, co mi řekl. Obviňuje mě, že nejsem dobrá manželka? Jaká drzost! Starý blázen! Vrátila jsem se k mytí nádobí.

Když jsem skončila, seděla jsem v obýváku s šálkem kávy a vrátila se k manželovým slovům. Pořád mi to znělo v hlavě. Co když má pravdu?

Jak mu to teď vynahradím?

Vlastně jsem ho celé ty roky nechala samotného. Neměl si s kým popovídat, a tak není divu, že mou společnost nahradila televize. Stále je zázrak, že si celé ty roky nenašel jinou ženu, ale trpělivě snášel, že jsem pryč. Zřejmě mě opravdu miloval. A já?

Nechala jsem ho jeho vlastnímu osudu! Roky plynuly, ani jsem si nevzpomněla na naše výročí svatby. Najednou jsem se zastyděla a do očí se mi hrnuly slzy lítosti. Promarnila jsem tolik let našeho společného života! Jak to teď napravím? Jak mu to vynahradím?

Nacházeli jsme k sobě zase cestu

Manžel se vrátil večer a beze slova začal připravovat večeři. Tehdy jsem udělala rázné rozhodnutí. Musím to změnit a pokusit se všechno napravit. Věřte mi, nebylo to vůbec jednoduché. Zapomněla jsem, co má rád, co ho zajímá, jaké má zvyky.

Musela jsem ho znovu poznat. Bylo potřeba začít jako před lety. Musela jsem si zvyknout, že v noci chrápe, rozhazuje oblečení po bytě, u večeře pořád mluví. Postupem času to bylo lepší a lepší.

Hodně jsme si povídali, chodili na procházky a já zase zjistila, jaký je můj manžel vtipný a vynalézavý muž.

Oslavili jsme výročí

Do našeho vztahu se pomalu vracela něha a blízkost. Pětačtyřicáté výročí naší svatby se rychle blížilo. Chtěla jsem pro tuto příležitost vymyslet něco speciálního. Věděla jsem, že můj manžel miluje Krkonoše.

Věděla jsem, že musím něco udělat, aby můj manžel viděl, jak moc mi na něm a našem vztahu záleží. Týden před výročím svatby jsem se rozhodla říct mu o svém plánu. Trochu jsem se bála, co řekne.

Nejprve chvíli mlčel a díval se kamsi do dálky, a pak mě, zjevně dojatý, pevně objal a zašeptal několik něžností. V jeho náručí jsem se cítila zase šťastná jako kdysi!

Vážím si každé společné chvíle

Aniž bychom to komukoli řekli, sbalili jsme si kufry a šli hledat naše zapomenuté štěstí. Dcerám jsem napsala jen pár slov o tom, že jedeme na dovolenou. A oba jsme si vypnuli telefony.

Určitě nějakou dobu potrvá, než se zase najdeme a úplně přebudujeme naše manželství. Oba však máme spoustu nadšení a dobré vůle.

Je to skutečný zázrak

Jaké je štěstí, že láska mého manžela nezemřela během všech těch let, kdy jsem ho zanedbávala! Je to skutečný zázrak! Svého manžela mám opravdu moc ráda a chci s ním strávit čas, který nám zbývá, v klidu a ve štěstí.

Petra L. (68), Kolín

Související články
19.7.2024
S Václavem jsme se seznámili, když jsem pracovala jako servírka v hospodě. Václav tu sedával málem každý den. Kdyby mi tehdy někdo řekl: toho si jednou vezmeš za muže, zaťukám si na čelo. Vypadal jako ztracená existence. Vůbec jsem si ho tehdy nevšímala, jen jsem mu nosila jedno pivo za druhým. Často seděl v tmavém koutě úplně sám, jindy s kamarády podobného ražení. Šikovná jako poleno By
19.7.2024
Seznámili jsme se u táboráku. Praskalo dřevo, svítily hvězdy a on tak krásně zpíval. Až jsem si musela otřít slzy. Vzpomněla jsem si na den našeho seznámení, který se podobal tomuhle večeru. Šly jsme s kamarádkou podél řeky, večer byl krásný jako ze sna, a my uslyšely ten hlas. Mířily jsme za ním jako zhypnotizované. Můj idol seděl u táboráku s partou přátel. Když uviděli, jak stojíme a zírá
17.7.2024
Byla to láska z pionýrského tábora. Jardovi bylo devatenáct let a dělal vedoucího malým klukům. Byli z něj úplně paf a já taky. Zamilovala jsem se do něj na pionýrském táboře. Všechny holky to věděly, protože neumím udržet tajemství, všechno na sebe vykecám. Jsem odjakživa taková, máma byla to samé v bledě modrém. Byla jsem v oddíle nejstarších, patnáctiletých holek. Jardovi bylo devatenáct a d
14.7.2024
Věřím tomu, že pokud jsou si dva lidé souzeni, cestu k sobě si v životě nějak najdou. Jenom to někdy trvá opravdu hodně dlouho! Setkání, k němuž došlo po tolika letech v naší městské nemocnici, pro mě bylo velkým překvapením. Byla jsem tam tehdy za nemocnou sestrou a její stav mě docela trápil. Kráčela jsem zamyšlená po nemocniční chodbě, když jsem nechtěně vrazila do muže, který šel naproti. Z
13.7.2024
V manželství se Zdeňkem jsem prožila situaci, o které jsem si vůbec nedovedla představit, že by někdy mohla přijít. Průběh mého vztahu se Zdeňkem, mým manželem, byl asi takový, jaký bývá ve většině dlouhodobých partnerství. Poznali jsme se, když nám oběma bylo něco málo přes dvacet pět let. Nějakou dobu jsme se jen tak vídali, pak jsme spolu začali bydlet a po třech letech vztahu jsme se vzali
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,