Domů     Se sestrou nás rozdělil muž
Se sestrou nás rozdělil muž

Co je v domě, není pro mě. Sice se to říká o vztazích na pracovišti, já jsem to ale prožila ve své vlastní rodině. Nikdy jsem to neplánovala, on také ne. Ale stalo se.

S mojí sestrou Danou jsme měly klasický sesterský vztah. Ona je o pět let starší, takže když jsem se narodila, byla jsem nejmilovanější holčička, její panenka na hraní, s níž se chlubila a vydávala mě za své děťátko.

V pubertě obtížný spratek, kterého musela hlídat, když chtěla lítat za kluky. Ale v dospělosti jsme to celkem srovnaly.

Mohly jsme si věřit

Byly jsme si i oporou, i když naše povahy jsou jiné a některé věci jsme spolu raději neřešily, protože jsme se neshodly. Já jsem klidnější, sestra je výbušnější. Což se projevilo i v zásadní chvíli.

Mé děti nemusela

Než potkala Dana Radka, byla dvakrát vdaná. Nikdy neměla děti, prý kvůli zdravotním problémům. Nevím, nemohu ji soudit, ale nikdy nebyla tou ženou, která by se rozplývala nad kočárky. Ba co víc, mé děti spíš brala, když byly větší.

Miminka, která jen řvou a nic nedělají, ji nijak neobměkčovala. No, a když nad nimi někdo žvatlal, tak to si něco vyslechl. Netuším ale, jestli mi ten můj život tak trochu nezáviděla.

Švagr se mi víc věnoval

Ona měla bouřlivé vztahy, já dlouho žila ve spokojeném manželství. S mým mužem Pavlem jsme ale také měli krizi. A já jsem tehdy hledala oporu u sestry. Někdy na mě měla náladu, jindy byla se vším rychle hotová. Radek byl pozornější. Chtěl mi pomáhat.

A pomáhal. V rámci rodiny, takže to nikomu nevadilo. Ani sestře ne, pokud neměl něco zařizovat pro ni.

Byli jsme si víc a víc blíž

Myslela jsem si, že s Pavlem to je na celý život. Protože naši spolu byli celý život a i Pavlovi rodiče spolu byli celý život. I my jsme vydrželi víc než jiné páry. A nebyla jsem jako má sestra, která brala vztahy lehkomyslně. Stejně to nevyšlo.

A kde budete hledat oporu v takové situaci? V rodině. Občas měla sestra čas, jindy ji zastoupil Radek.

Viděla jsem, co se děje

Jak jsme si povídali, tak se ale naše role obracely. I on mi říkal, jaké má splíny. A já cítila, že u ségry se vše opakuje. To, co jí vyčítali předchozí partneři (hysterii, náladovost, panovačnost, přehnaný temperament), to přerůstalo přes hlavu i Radkovi.

A co vy teď s tím, když vlastně víte, že má ten muž pravdu? A přitom je tak hodný, obětavý a měla by si ho vážit. Udělala jsem jednu chybu.

Chtěla jsem je zachránit

Nápad jít za mojí sestrou, abych jí domluvila, se nesetkal s úspěchem. Neřekla jsem jí, co mi Radek všechno pověděl.

Není to tvoje věc, ségro

Ale stejně se mi dostalo odpovědi, že to není moje věc a že se nemusím starat. „To neznamená, že když ty potřebuješ své problémy rozebírat, musí to dělat každej,“ napomínala mne. Nechala jsem to být. Vnucovat se, to už by bylo moc.

Jenže pak to dopadlo jako vždycky. Má paličatá sestra od sebe Radka odehnala. Už to nevydržel, ty věčné a zbytečné scény. Rozvedli se spolu a mně bylo smutno po příteli, který mi rozuměl. Na nic jiného jsem nemyslela.

Sestra se rozčílila

S Radkem jsme se neviděli asi půl roku, pak jsme se náhodou potkali v jednom obchodě. Zpočátku to bylo zvláštní, takové nejisté. Jak jsme měli začít? „Jak se máš?“ Otázka rutinní, ale celkem příhodná. Zašli jsme spolu na kafe a popovídali jsme si.

Bohužel mne napadlo říct sestře, že jsem potkala jejího muže, načež se obořila, že co se s ním vůbec vybavuji. Pohádaly jsme se, protože jsem jí nakonec řekla, že to byl chlap, kterého se měla držet. To byl oheň na střeše.

Zamilovala jsem se

S Radkem jsme se ale potkávali dál. Jako přátelé. Alespoň já jsem za tím nehledala víc, však jsem neměla na muže ani pomyšlení a za pouhého kamaráda jsem byla ráda. Jenže srdci neporučíte.

S Radkem jsme se velmi sblížili a já jsem měla výčitky svědomí kvůli sestře. „Je to hloupé říct, ale ona by je neměla. Je sobec,“ nedělal si Radek iluze.

Museli jsme všechno tajit

Nikomu jsme o našem vztahu neřekli, dokud to nebylo opravdu vážné. Já se ale do Radka zamilovala. Ano, je to zvláštní. Znala jsem ho 10 let. Měla jsem ho ráda, ale nikdy jsem nemyslela na víc. Ani mne nikdy nenapadlo, jestli je přitažlivý, nebo ne. Byl pro mne přítel, součást rodiny.

Dobrodružný vztah

Když jsme se spolu scházeli třičtvrtě roku, řekli jsme si, že to má asi budoucnost a že by to měla vědět i rodina. V téhle situaci se lidé bojí hlavně dětí, co řeknou na nového partnera, já měla obavy ze sestry. Pochopitelně. Musela jsem jí to říct sama.

Možná ode mne bylo bláhové ji zvát do restaurace. Říkala jsem si ale, že snad neudělá scénu. Jako bych ji neznala.

Hned mě obvinila

Ségra se opravdu nekrotila. Ostatně jako vždycky. „Takže ty jsi mi ho sváděla celou dobu?“ byla její první reakce, kdy mi připomněla, jak mi Radek v době mé manželské krize s Pavlem dělal vrbu.

Ztratila jsem lásku i sestru

Sestru nic neobměkčilo a hodně štěstí nám nepopřála. Už je to 12 let. S Radkem jsme spolu byli šest let. Bohužel onemocněl a zemřel. Se sestrou spolu nemluvíme. Já mám alespoň děti, ona je sama.

Ráda bych jí podala pomocnou ruku, ale vím, že to vždy dopadlo špatně. Takže jakákoli jiná snaha by se zase setkala s nepochopením. Pořád si říkám, jestli jedná úmyslně, je tak paličatá nebo vztahovačná.

Už se to zřejmě nespraví

Za tu dobu jsme se viděly jen dvakrát. Na pohřbu maminky a tety. Prohodily jsme pár slov. Na Radkův pohřeb nepřišla. Přece jen to byl její muž, s nímž na nemalou dobu spojila svůj život. Nevím, co bude dál, jestli se ještě někdy usmíříme. Chtěla bych.

Přece jen jsme ji nepodváděli, ona se odmilovala, tak by to snad mohla překonat. Snad to i ví. Asi jsem bláhová. Stále doufám, že někdy se to se sestrou srovná. Jak tomu bylo vždy.

Irena V. (67), Kolín

Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku